Galicja Slowik (CK Monarchia) vs Jenerał (Rosja)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tak, a ja znowu od początku nie mam inicjatywy.
Faktem jest, że dwa etapy wstecz gdybym ją miał, z Auffenberga zrobiłym kotlet siekany./
A tak to o ostrzy sztućce na mnie.
No i od trzech etapów dwa korpusy liniowe poza zasięgiem wodza armijnego mają HALT!!!

Ja po prostu mam dosyć takich klocków.

Panzerfan, gdzie ta nasza ostatnia gra?
W końcu zacząłem się odgrywać i rozprałem jedną dywizję liniową no i zacząłem wychodzić pięknie na skrzydło Brussiłowowi. :D
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Zrobię ten zaległy ruch i wysyłam. Dziś albo jutro powinien być na skrzynce :) .
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Jasne, gdybym nie mial Inicjatywy to by wesolo nie bylo. Ale ja mam wiec staram sie zrobic z tego co moge, przyjdzie czas gdy hordy carskie beda pierwsze sie ruszac i decydowac kto walczy

Niemniej dalej:
25.sierpnia 1914

Na odcinku 1.A CK doszlo do niemalego sukcesu. VKA zaatakowal ponownie pozycje 45.DP niszczac ja dokonca i co wazniejsze wychodzac na tyly 18.DP. Jedna z bygad tej dywizji zostala zmuszona do odwrotu, a druga znajdujac sie razem z ta brygada kawalerii ktora poprzedniego dnia tak brawurowo wiazala znaczne sily austryjacko-wegierskie zostala starta w proch (literka "A").

Na prawym skrzydle 1.A kawaleria wykonala rajd na tyly wroga. W wyniku tego manewru Korpus Grenadierow zostal bez dowodztwa i artylerii ktora wycofala sie w poplochu w kierunku Lublina (literka "B"). Brygady biorace w tej akcji udzial wycofaly sie po osiagnieciu tego sukcesu.


Zmagania 4.A CK i 5.A rosyjskiej dalej przypominaja dwoch zapasinikow ktorzy staraja sie chwycic ciagle wywijajacego sie przeciwnika. Ponownie nastapila seria bezowocnych szturmow i odwrotow. IIKA zdolal na chwile okrazyc rosyjska 35.DP (literka "C") jednak ta odparla szturm ponoszac minimalne straty (znow szosteczka na 6:1 ;) ). Prawie od razu po walce nadciagnela 10.DP i tym tez zakonczyla to krotkie okrazenie.

Narazie 1.A dalej naciera na Lublin a 4.A zmaga sie z 5.A rosyjska. Ktorej stronie uda sie okrazyc przeciwnika dopiero zobaczy pozniej...

Polnocny odcinek frontu 25.VIII.1914:
Obrazek

Na polnoc i wschod od Lwowa dalej manewry i dzialania spowalniajace wroga.
Jednak doszlo tez do dramatu (literka "D"). Poprzez pomylke w sztabie generalnym jedna z brygad DP dostala blednie rozkaz szturmu na rosysjka DP. Rosjanie proponowali nawet krotka przerwe w walkach (Jeneral rycersko zaproponowal by nie walczyc gdyz sie pomylilem), rozkaz ten brygada musiala jednak wykonac (moj blad ze sie pomylilem), bo nikomu w CK nie przystoi krytykowac tresci rozkazow. Tak wiec brygada ruszyla na pewna smierc. W powstala wyrwe we froncie wstapily wojska rosyjskie, co tylko utrudni utrzymanie tego odcinka.
Troszke dalej na zachod wojska CK troche sie zrewanzowaly niszczac rajdem kawalerii sztab rosyjskiego XKA oraz goniac jego artylerie (literka "E"). Takze jedna z brygad kawalerii rosyjskiej zostala ostro poturbowana i umknela daleko na wschod.

Pod Tarnopolem dalej manewry i walki. Zastepy austro-wegierskie staraja sie odrzucic jednostki wroga, jednak te napieraja z coraz wiekszym zapalem. Tak jak na polnocy narazie glownym orezem jest manewr.

Pod Nowosielcami dalej trwaja walki. Dzieki posilkom rosjanie przeszli do kontruderzenia. Jednak trafili na powazny opor ze strony 43Lw ktora zadala atakujacym straty tracac niewiele sil. Obie strony dalej sciagaja posilki w ten rejon...

Centralno poludniowy teatr dzialan - 25.VIII. 1914 :
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Chodzily plotki ze Car po rozmowie z Jeneralami rozmyslal mozliwosc rozpoczecia rozmow pokojowych w skutek niepowodzen wojsk rosyjskich w Galicji.

Jednak okazalo sie ze byly to tylko plotki (Jeneralowie byli u cara ale nie znany jest cel tego pobytu), nie jest jasne czy umyslnie gloszone w celach desinformacji...

Niemniej walki tocza sie dalej.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

POqwiem szczerze, że nie czuję się przegranym, mimo że się poddałem - po prostu miałem takiego pecha, że to się w głowie nie mieści.
Trzy moje ataki przy stosunku 3:1 i w dwóch stracił Słowik tylko po jednym pw (wynik -/1), w jednej ja straciłem 2, on 1 (wynik 1/1 i mój szturm).
Kolejna gra, w której mam strasznego pecha w rzutach kością.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

26.VIII.1914

Marsz na Lublin trwa dalej, i nie zanosi sie na niepowodzenie.
Kolejna ofiara 1. austro-wegierskiej armii byl XVI KA.
Dywizje rosyjskie starly sie szturmem z kilkoma dywizjami V KA i po dotkliwych stratach wycofaly sie w kierunku Lublina scigane przez oddzialy CK (literka "A").
Odparcie szturmu Rosjan i ich odrzucenie bylo na tyle wazne ze jedna z brygad tego korpusu zostala okrazona.
Resztki 4.A wraz z rezerwowymi dywizjami przygotowywuje nowa linie obrony na zachodnim brzegu rzeki Wieprz...

Walki miedzy armiami Plehvy i Auffenberga tocza sie dalej. Na lewym skrzydle (od strony Auffenberga) X KA przeganiajac pojedyncze brygady rosyjskiej kawalerii stara sie oskrzydlic wroga, ale nadciagajacy juz z polnocy rosyjski III KA zapewne bedzie robil wszystko by do tego nie dopuscic.
Na prawym skrzydle jednostki oderwaly sie od siebie. Rosjanie wycofali sie za linie rzek przed czesciowo nacierajacymi elementami II. KA.

W centrum przy huraganowym ogniu dzial armijnych (doprowadzajac do prawie calkowitego wyczerpania magazynowanej amunicji), Rosjanie uderzyli na stanowiska wojsk cesarsko-krolewskich (literka "B"). Mimo wielkiego nakladu sil obroncy odparli ten atak ponoszac tylko nieznaczne straty. Na tym odcinku frontu walki beda trwac jeszcze wiele wiele dni...

Polnocny odcinek teatru walk, jak zawsze po fazie walki:

Obrazek

Na wschod od Lwowa dalej trwaja przygotowania terenu do obrony oraz dzialania opozniajace przeciw hordom cara posuwajacym sie szerkim frontem na zachod.

Front Tarnopolski troche odetchnal po tym jak dywizje przybylego XII KA razem z samodzielnymi brygadami odrzucily troche napierajaca kawalerie. Jednak nacierajaca z polnocy samotna brygada piechoty moze byc niemalym zagrozeniem dla rozciagnietego frontu, tym bardziej ze na polnocnym jego koncu Rosjanie przeszli do szturmu (literka "C"), ktory szczesliwie zostal odparty cena nieduzych strat.
Jednak z uwagi na to ze nieprzyjacielski Jeneral sciaga znaczne sily w ten rejon (VIII KA) musze zwiekszyc zmagania i uwage by nie doszlo do katastrofy.

Bitwa o Nowosielce toczy sie dalej (czerwona ramka w gornym prawym rogu). Jeneral rzucil do szturmu dywizje rezerwowa wspierana przez dwie inne brygady (2/12 i 3.Strz.). Moja bitna 43. dywizja Landwehry odparla jednak te wsciekle ataki zadajac wrogom znaczne straty (2/12 - ta brygada ktora od poczatku walczyla w tej bitwie - zostala zniszczona).
Tak samo jak Jeneral, sciagam w ten rejon posilki.

Poludniowy teatr dzialan:
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

slowik się publicznie nie chwali, ale zajrzyjcie na pierwszy post w tym temacie :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Słowik po cichu śpiewa.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

27.VIII.1914:

Resztki 4.A rosyjskiej mimo powaznych strat staraja sie zahamowac nacierajaca 1. Armie CK, jednak jest to zadanie niezmiernie trudne.
Tego dnia straty rosyjskie to jedna brygada piechoty ktora zostala zaatakowana i wybita przez prawie caly VKA oraz jedna brygada kawalerii ktora wykonala manewr odwrotowy zbyt wolno i zostala rozbita przez szturmujace wojska CK.
Strona rosyjska rzucila nawet jedna brygade (2/80R) do ataku (literka "A") na 101 brygade Landsturmu, szturm ten zostal jednak odbity a brygada rosyjska poniosla ogromne straty.

W centrum tego odcinka frontu mialy miejsce dwa male starcia (literka "B"). Najpierw doszlo do szturmu rosyjskiej brygady kawalerii na jej odpowiedniczke po stronie CK, ktory skonczyl sie odparciem ataku. Nie obylo sie jednak bez powaznych strat po obu stronach. W wyniku roznych manewrow wlasnie ta brygada CK znalazla sie w izolacji, przez co nie mogla zaopatrzyc sie w nowa amunicje i co gorsza, doszlo nawet do pojedynczych przypadkow dezercji!

Troche na poludnie od tego starcia kilka brygad piechoty austro-wegierskiej zaatakowaly samotna brygade kawalerii, ktora przyjela natarcie i w wyniku tej walki prawie przestala istniec. Resztki tej brygady, jako ze nie mialy lacznosci z dowodzeniem ani tez nie otrzymywaly zaopatrzenia zaraz po zakonczeniu walk poddaly sie do niewoli.

Na prawym skrzydle Jeneralowi cara postanowili wyrownac linie frontu i wykonali kilka wazniejszych odwrotow. Jeden zas korpus (XXV Zujewa) przeszedl do ataku na IX.KA CK (literka "C"). Wojska austro-wegierskie przyjely atak i jako ze znajdowaly sie w dogodnym terenie (lasy lub miasto). Natarcie zostalo odparte nieduzym kosztem, jednak takze Rosjanie nie poniesli duzych strat....

Jezeli 1.Armia Dankla wykorzysta impet i zdola kontynuowac natarcie bez wiekszych przeszkod, to odciazy to armie Auffenberga, ktora bedzie takze mogla z czasem wykonac bardziej stanowcze dzialania ofensywne.
Jednak sily rosyjskie mimo tragedii 4.Armii sa dalej znaczne i nie mozna ich niedoceniac. Tym bardziej ich wodza, znanego Jenerala...

Polnocny odcinek frontu:
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

ciag dalszy 27.VIII

W poblizu Beresteczka mialy miejsce dwa ciekawe incydenty (literka "D").
Ponownie jedna z rosyjskich brygad kawalerii wykonala manewr odwrotowy zbyt wolno, przez co dopadly ja szwadrony 11.DK (Honved). Dla brygady rosyjskiej ktora juz byla powaznie oslabiona dotychczasowymi dzialaniami skonczylo sie to tragicznie.
Jednak zaraz na poludnie kawaleria rosyjska kawaleria udowodnila ze potrafi takze dzialac bardzo sprawnie. 11 DK zaatakowala brygade piechoty austro-wegierkiej ktora przygotowala sie do obrony w pobliskim miasteczku. Mimo celnego ostrzalu na szarzujacych kawalerzystow rosjanie wdarli sie do miasta i zadali piechocie niemale straty nim znow zostali z niego wyparci.

3. Armia rosyjska jeszcze nie wykonala znaczacej akcji ofensywnej, jednak widac ze coraz bardziej koncetruje sily na prawym (od strony widzenia CK wojsk) skrzydle. Doszlo tez do szturmu w wykonaniu X KA na jednostki III KA (literka "E"). Dowodcy rosyjscy poprowadzili swe zastepy bardzo sprawnie. Zadali wojom cesarsko-krolewskim moze niewielkie straty nie odnoszac przy tym zadnych faktycznych strat.

Chyba niedlugo przekonamy sie czy mimo rozbudowanej sieci okopow wojskom CK uda sie zatrzymac coraz bardziej zdecydowanie napierajacych Rosjan...


Bitwa o Tarnopol trwa dalej. Po wykonaniu wielu szturmow i odwrotow widac ze glownym kierunkiem rosyjskich sil bedzie zapewne centrum i ich lewe skrzydlo (z punktu widzenia zastepow cara).
Miasto to jednak odgrywa w moim planie obrony bardzo wazna role i nie mam zamiaru oddac je latwo.

Na najbardziej poludniowym odcinku walk (czerwona ramka w prawym gornym rogu) walki zaczynaja byc bardzo zaciete. Nowoprzybyle brygady Landsturmu powoli wlaczaja sie do walki, ale takze rosysjkie dywizje rezerwy zaatakowaly. Ich celem byla ponownie 43. Dywizja Landwehry, ktora po zadaniu niemalych strat szturmujacym uciekla z pola walki (i uniknela tym samym strat). Przez to jednak tez Nowosielce pierwszy raz od rozpoczecia walk znalazly sie poza zasiegiem atakow wojsk CK, co zapewne sludzy Cara wykorzystaja na ich umocnienie.
Ten odcinek frontu zaczyna odgrywac coraz wieksza role...

Wschodni odcinek frontu:
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ale się dzieje.
Po wa;lkach 4 i 5 Armii nie mam już inicjatywy, za to XVII KA z Moskwy i III korpus Kaukaski leją Auffenberga, zadając mu poważne straty.
To samo XXV KA z Moskwy, mimo że poniósł straty, jednak poturbował Wiedeńczyków z II KA.

Za Carja!!!!!!!!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

28.VIII.1914

Armai Dankla dalej atakuje w kierunku Lublina zadajac i tak juz pocno poturbowanej 4.A rosyjskiej dalsze straty, niszczac jedna brygade piechoty (literka "A"). Jednak Lublin dalej jeszcze nie zdobyty a zaraz na wschod 4. Armia Auffenberga toczy ciezkie boje z Rosjanami, ktorzy w kilku miejscach przeszli do dzialan ofensywnych w niemalej skali.
Na prawym skrzydle (z punktu widzenia wojsk CK) II KA starl sie z rosyjskim XVII KA (literka "D"). Po obu stronach straty byly mniej wiecej takie same, dywizje cesarsko krolewskie musialy jednak wycofac sie z pola walki. Rosjanie, by utrzymac rowny front, nie ruszyli z poscigiem. Takze na tym skrzydle jedna z brygad kawalerii nie majac drogi odwrotu zostala szybko zniszczona przez jedna z dywizji CK (4.DP) IIKA..
Ponownie rosyjski XXV KA zaatakowal IX KA, ktory na dogodnym terenie (las /miasto) odparl i to natarcie (literka "B"). Rosjanie poniesli dwa razy wieksze straty mimo uzycia swej artylerii w takim stopniu ze przestala ona istniec jako jednostka bojowa (78% luf bylo nie do uzycia, tak samo nie bylo juz magazynow amunicyjnych).
Na lewym skrzydle takze atak wykonal IIIKA (literka "C"), ktory zaatakowal jedna z dywizji X KA ktora stanela do obrony w lesie. Rosjanie, takze tutaj uzywajac swej artylerii w szerokim (ale nie az tak) stopniu zadali obroncom niemale straty, jednak inaczej niz inne korpusy nie poniesli liczacych sie strat.

Na odcinku Auffenberga zaczyna robic sie goraco. Jako ze przeciwnik sciaga tu niemale sily (Rezerwe, artylerie armijna z 4.A itd.) i zaczyna dzialac ofensywnie mozna sie spodziewac jeszcze wiekszych operacji zaczepnych. Musze zaczac reagowac i oszczedzac niektore jednostki, ktore juz dluzej stoja w wyczerpujacej walce...

Polnocny odcinek frontu:
Obrazek
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Doszlo do zawieszenia broni!

Obrazek


Sily cesarsko-krolewskie moze nie byly nienaruszone, ale sytuacja wojsk rosysjskich byla bardzo niekorzystna.
4.A prawie juz nie istniala, 5.A mimo poczatkowych sukcesow musiala odstapic od wojsk Auffenberga ponoszac przy tym manewrze dotkliwe straty.
3.A zostala zatrzymana i musiala sie obawiac okraznie z polnocy, gdzie jednostki austro-wegierskie rozgromily sily rosyjskie.
Atak 8.A na Tarnopol zostal odparty i co bardziej za odrzuconymi napastnikami ruszyl poscig.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tak było.
Po prostu mnie prześladował pech.
Popełniłem błędy, ale w kilku kluczowych sytuacjach po prostu rzuty mnie powalały.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Zablokowany

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”