Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest niedziela, 22 października 2017, 21:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 października 2010, 09:24 
Sous-lieutenant

Poproszę o jasne i precyzyjne, takie "jak chłop krowie na rowie" ;D opisanie rozstrzygania walk. Walczyłem ostatnio z instrukcją, i mam wrażenie, że coś pokręciłem...

Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 października 2010, 10:15 
Sergent-Major

Ustalasz stosunek sił, bierzesz pod uwagę modyfikatory, rzucasz 2k6, znajdujesz wynik w tabeli CRT.

Rzucasz 1k6 osobno dla każdej strony aby ustalić straty (tabela SLRT). Bierzesz pod uwagę modyfikatory - w tym ten z tabeli CRT. Znajdujesz wysokość strat.

Na koniec rzucasz 2k6 osobno dla każdego stosu żeby ustalić ewentualne obniżenie poziomu sprawności bojowej (post combat effectivness check). Modyfikatory i wynik ustalasz osobno dla każdej "jednostki" (force) w stosie.

I to by było chyba na tyle.

Tytuł: Walka twierdz.
PostNapisane: piątek, 4 marca 2011, 18:02 
Chasseur

Mam małe pytanko. Przetłumaczyłem na własne potrzeby instrukcję do 1914 TitE. Mam jedną wątpliwość dotyczącą zasad walki w twierdzach. Mamy tam jak wiadomo mnożnik i pkt. siły. Ale czy mnożnik twierdzy stosuje się tylko do pkt.siły żetonu fortyfikacji, czy także do wszelkich jednostek tworzących stos z tą twierdzą. Np do dywizji rezerwowej stojącej na tym heksie. Skłaniał bym się do mnożenia tylko siły żetonu fortyfikacji (tak wydaje mi się wynika z tekstu angielskiego, ale może coś mi umyka), bo w przypadku mnożenia stosu osiągniemy czasem olbrzymie wyniki. Jednak z drugiej strony twierdze w tamtym czasie trzymały się nieźle (wiadomo Przemyśl) i takie mnożenie całości stosu też byłoby realne.
Z góry dziękuję za pomoc.

P.S. Grywa ktoś może albo chciałby w takie gry jak Ścieżki Chwały, Pursuit of Glory, Twilight Struggle, albo właśnie w 1914 Twilight in the East i mieszka w Irlandii?? Chętnie zagrałbym nie przeciwko sobie :(

Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 12:42 
Capitaine

Vassal będzie twoim przyjacielem ;) Możesz grać z każdym :)

Brytyjski żołnierz w bitwie pod Blenheim

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 10 marca 2011, 16:50 
Chasseur

Ale o ile lepiej widzieć pot na czole przeciwnika i jego wzrastającą nerwowość w ramach rozwijającej się ofensywy. Zamiast wpatrywać się w kompa :)

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 marca 2011, 16:06 
Colonel Général

Pytanie padło, więc może ktoś niech pomoże koledze :) . Choć obeznanych z tą grą nie ma wielu...

Ja za parę dni postaram się odświeżyć instrukcję, bo też zagrać miałem okazję, ale już dawno temu. Prawdę mówiąc kiedyś też przymierzałem się może nie tyle do tłumaczenia co zrobiłem swego rodzaju streszczenie większości zasad - rzuć okiem EliuszuHadrianie, może tam coś znajdziesz z rzeczy, które Cię interesują.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 12 marca 2011, 03:18 
Chasseur

Tak ja niestety dopiero po przetłumaczeniu wypatrzyłem Twoją ściągawkę, ale wszystko się zgadza. Moja jest dużo bardziej szczegółowa oczywiście z zachowaniem większości punktów i podpunktów. Bardziej wymaga kosmetycznych czynności, uzupełnienia kilku akapitów może. O tym pisałem pytając czy ktoś podjął by się zredagować ją przed umieszczeniem na stronie. Jeśli nie to trudno, kilka osób otrzymało ją już na maila i tą drogą zainteresowanym mogę zawsze instrukcje podesłać. Jaka forma by nie była na pewno będzie pomocna. Chociaż nikt z tych osób nie pokusił się o parę zdań oceny, a szkoda. Wiedział bym jak z kolejnymi działać, konstruktywna krytyka mile widziana.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 12 marca 2011, 09:58 
Colonel Général

Jako, że gra mnie interesuje i już się miałem okazję z nią zapoznać, postaram się przejrzeć niedługo tylko sporo spraw naraz na głowie i nie dam rady ze wszystkim. W każdym razie będę zmierzał do tego, żeby ewentualnie ją uzupełnić w porozumieniu z Tobą i zamieścić pełne tłumaczenie na portalu. Co do Pursuit of Glory - tej gry nie znam, więc tu się nie podejmę, ale wdzięczny byłbym gdyby ktoś inny spróbował.

Koledzy niektórzy pewnie też zajęci różnymi rzeczami, i być może jeszcze nie przeczytali. Z kolei ja wiem jak to jest jak ktoś zrobi pierwsze tłumaczenia, albo napisze pierwszy tekst - dla niego to jest coś wyjątkowego i oczekuje, że wszyscy od razu wnikliwie się tym zajmą ;) .

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 12 marca 2011, 16:10 
Chasseur

Możliwe, ale ja tak miałem z pracą magisterską :) Teraz po prostu jestem ciekawy czy taka instrukcja jest pomocna czy składnia ok czy nie za dużo skrótów myślowych i takie tam. :)

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 kwietnia 2011, 10:21 
Sergent-Major

Moim zdaniem słusznie przyjąłeś, że mnoży się tylko siłę "jednostki fortecznej" (fortress unit).

Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 08:42 
Sous-lieutenant

Ja się przymierzam do tego monstra już któryś raz, ale nie ma chętnych :(
Jak na razie "próbnie" rozegrałem kampanię w Prusach, z instrukcja w ręku, ale i tak mam wrażenie, że parę rzeczy źle zrobiłem, a parę w ogóle "zapomniałem" ;) zrobić :P

Jeśli byliby chętni na dłuższe posiedzenie nad planszą, i na cały front wschodni Pierwszej Światowej, to jestem za :)

Tytuł: Re: 1914, Twilight in the East (GMT)
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 08:39 
Colonel Général

I jak wrażenia co do gry Simbo? Mam nadzieję, że udało się pograć do tego czasu. Może komuś jeszcze?

Ciekaw byłbym też wrażeń Pejotla i Bergera, jeśli mieli przyjemność spróbować tej produkcji. Byłby to potencjalnie wdzięczny temat porównań do "Tannenbergu 1914".

PostNapisane: środa, 5 października 2011, 13:16 
Sous-lieutenant

Wrażenia z gry...
Może zacznę od początku.
Rozłożyłem sobie mapę północną, Prusy Wschodnie z przyległościami, rozstawiłem żetony, przeczytałem cztery razy instrukcję, dwa razy playbook'a, i dawaj.
Było trochę problemów z przydzielaniem punktów artyleryjskich, ( AP w grze ), końskim czy może krakowskim targiem jakoś udało się to ustalić.
Po pierwszej turze, czyli trzech etapach, nie podjąłbym się tłumaczenia zasad, ale ogólnie idzie całkiem nieźle. Rannenkampf się powoli rozsypuje, Samsonow utknął na linii Orzyca, co prawda I KA wspierany 2 DP z XXIIIKA, zajął Soldau/Działdowo, ale na tym postępy rosyjskie się zakończyły.
Największy problem jest z zaopatrzeniem, składy korpuśne i armijne mają możliwość przedłużenia linii zaopatrzenia, ale odbywa się to kosztem ilości. Rosjanin, szczególnie Samsonow, grający na jednej mapie, musi kombinować jak nie paść z głodu, zaś pchanie wojsk naprzód żeby zdobyć cele wojny skutkuje tym, że część jednostek traci siłę i efektywność bez walki.

Niemcy mają ten luksus, ze na swoim terenie mają dostęp praktycznie co dwa heksy do linii kolejowej, i problemy z zaopatrzeniem praktycznie nie występują. I w ten sposób przetrzepali rosyjskie: II KA, III KA, IV KA, XXKA też utknął, zaś na południu VI KA, XIII KA, XV KA nie mają zaopatrzenia, składy armijne stoją za Narwią, a korpuśne ( u Rosjan spora część składów korpuśnych 1 i 2 Armii ma ograniczone możliwości zaopatrywania, pełną zdolność można odzyskać stojąc przez dwa etapy, co powoduje, że idące naprzód wojska nie mają zaopatrzenia, albo trzeba je przerzucić jak najbliżej linii kolejowej Ciechanów Mława i dalej ), jedynie I KA rozrabia skutecznie.

Pierwsze wrażenie dość pozytywne, jedyne zastrzeżenia do paru punktów w instrukcji, ale po dłuższej analizie da się ustalić, co autor miał na myśli.

Jak na razie ocena 7,5/10 :)

Na razie "wprawiam się" grając sam ;) W listopadzie mamy rozegrać z Zulusem bitwę galicyjską na lubelskich manewrach, a gdzieś w okolicy świąt rozłożę sobie cały front i wtedy się przekonam, czy dam radę temu monstrum.

P.S. Jakby ktoś był chętny na rozgrywkę, to proszę o kontakt :)

PostNapisane: środa, 13 lutego 2013, 12:15 
Sous-lieutenant

Byłby ktoś chętny zagrać?
Zbliżają się manewry w Przemyślu, a nie chce mi się jechać po to, żeby patrzeć jak "grają" w jakieś pseudo gry typu His czy inne badziewie.

PostNapisane: środa, 13 lutego 2013, 12:23 
Colonel Général

Jeśli chodzi o tę zacną grę wspomnę, że mam tłumaczenie w wersji nieco roboczej, od kolegi, który swego czasu się u nas ogłaszał. Myślę, że dobrze by było je kiedyś dopracować i upublicznić. Mogłoby to pomóc w upowszechnianiu gry i zachęcić do niej, a wydaje mi się, że jest tego warta. Chyba że ktoś (tu pytanie zwłaszcza do Ciebie Simbo) robił coś jeszcze we własnym zakresie?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 71 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]