Triumph of Chaos (CoA)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Nico pisze:Krytyka zaś jest konkretna, rzeczowa i niszcząca. :P
O, tak! Np. "Za dużo chromu". :lol:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Nico
Général de Division
Posty: 3838
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 10:50

Post autor: Nico »

Chrom już omówiłem Andy ;), pogódź się z tym. Badziew :P :P :P.
Niech żyje Napoleon! - wołaj ludzie tkliwy
niech żyje po tysiąc lat (kto z nas będzie żywy),
Niech Polak ostatni z tym czuciem umiera
A hasło: Napoleon! niech mu usta zwiera!
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Leo »

Odświeżam temat. Dzięki Raubritterowi miałem okazję poznać tę grę.
Powiem krótko - jestem zachwycony.

Dawno już nie grałem w tak rasową grę historyczną. ToCh ma mnóstwo smaczków i ogromną ilość możliwych kombinacji. A przy tym jest oparta na znanym "silniku" Ścieżek Chwały co niewątpliwie ułatwia zaznajomienie z grą. Strona estetyczna nie budzi też moich zastrzeżeń. Początkowo może wydawała się nieco pstrokata, ale szybko się przekonałem, że to nie jest sztuka dla sztuki. Ta plansza i kolorowe żetony jeszcze bardziej budują klimat.
Jedyną wadą gry jest to, że jest koszmarnie długa. Ale jeśli ktoś ma czas na długie rozgrywki to szczerze polecam!
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Raubritter »

Cóż, pozostaje mi tylko się zgodzić. Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu. Jest klimat, masa chromu, sprawdzony PoG-owy system, no i arcyciekawy temat. Wady - długość gry i sporo łatwych do zapomnienia zasad (to pochodna ilości chromu). Ale zdecydowanie warto.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Andy »

O, to wreszcie Strategos będzie miał z kim zagrać! :)
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Strategos »

My z Raubritterem w zasadzie jesteśmy umówieni na tą grę od dawna tylko czasu brak :).
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: RyTo »

Jak szacujecie godzinowo rozgrywkę? Znam oficjalne dane, czytałem rozmaite recenzje na sieci, ale chętnie usłyszałbym opinię Polaków-rodaków :)

(Kiedyś się zastanawiałem nad tym tytułem, zastanawiał się mój znajomy, potem zdecydowałem się na planszówkową specjalizację...)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Raubritter »

Teraz z Leszkiem gramy dość powoli. Miałem długą przerwę, często coś sprawdzam w zasadach. Ale raz jeden udało nam się, z Pędrakiem, rozegrać całą grę za jednym zamachem. Zajęło nam to 16 godzin, ale było to naprawdę dobrze spożytkowane 16 godzin :-) Gra jest bardzo czasochłonna, sporo zasad trzeba przyswoić, ale satysfakcja - niesamowita.
Strategos pisze:My z Raubritterem w zasadzie jesteśmy umówieni na tą grę od dawna tylko czasu brak :).
To już lata mijają... ;-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Samuel »

Tej soboty miałem okazję zagrać w ToCh z Raubritterem po raz drugi, tym razem niemal do końca (do 13 etapu). Moja fascynacja tytułem tylko w niewielkim stopniu doznała uszczerbku. Przede wszystkim - uważam, że przesadzone są opinie co do nieprzytomnej komplikacji tej gry, mechanika "Ścieżek" jest tu nawet w paru punktach uproszczona, a jeśli chodzi o wszystkie dodatkowe "smaczki", to są one jak najbardziej do ogarnięcia. Owszem, znacznie bardziej trzeba uważać na sekwencję wyrzucanych kart (np. tylko dzięki nieświadomemu odwleczeniu puczu Kołczaka udało mi się wprowadzić Finlandię do wojny), ale to chyba coś, co fanowi "Ścieżek" powinno przypaść do gustu. Świetnym mechanizmem jest wybieranie lub losowanie wydarzeń politycznych, z których każde oddziałuje w różny sposób na różne interweniujące w konflikt państwa - tutaj ilość główkowania, zwłaszcza na początku gry, jest po prostu niewiarygodna - aż dziw, że w żadnej znanej mi grze o charakterze politycznym (fakt, że nie znam wielu) podobny mechanizm nie został wprowadzony. Jedyny zasadniczy minus wynika nawet nie tyle z samego czasu trwania gry, co z faktu, że w miarę zbliżania się do końca staje się coraz mniej ciekawa - od pewnego czasu Biali prawie biernie czekają na dorżnięcie, a i Czerwoni nie mają specjalnych możliwości ciekawszego manewru przy zdobywaniu ostatnich punktów oporu na Syberii. Może wynika to po części z faktu, że nie udało mi się do wojny wprowadzić Polski, która musi bardzo urozmaicać etapy 1920 roku, ale jednak kontrast w stosunku do "Ścieżek", trzymających w napięciu do ostatniej chwili, jest widoczny. Ale cóż, w tym upadłym świecie podksiężycowym nawet gra strategiczna nie może być skończoną doskonałością. ;)
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Raubritter »

Zasadniczo zgadzam się z powyższą oceną :-) Bardzo dobra gra, choć trochę zbyt długa i w drugiej połowie cokolwiek frustrująca dla bitych na wszystkich frontach Białych. Warto jednak podkreślić, że faktycznie wprowadzenie Polski do wojny sporo zmienia, ale z drugiej strony - wcale nie jest takie proste. W każdym razie - fajnie było znowu zagrać :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Strategos »

Chyba ta fajna strona gry została zlikwidowana. :cry:
Czy grał ktoś w ToCh z zastosowaniem dodatku oraz z opcjonalnymi zasadami co do Machno?
Jak oceniacie wprowadzone w nim oraz w "ostatecznej erracie" zmiany (w sumie chyba wszystkie są "na korzyść" Białych, choć opcja z Machno służy prawdopodobnie przede wszystkim kolejnemu :P urozmaiceniu rozgrywki)?
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 78 times
Been thanked: 181 times

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Darth Stalin »

Tak dla umultimedialnienia ;) klimatów ToC:
https://www.youtube.com/watch?v=vzb-naAYubk
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Strategos »

Albo to:
https://www.youtube.com/watch?v=myg8Q0r8JnQ (ilustracja muzyczna początków walk czyli etapu tzw. wojny eszelonowej)
https://www.youtube.com/watch?v=T8v8TP4Rd-s (słynna dywizja, która jednak nie zdobyła Warszawy)
https://www.youtube.com/watch?v=3JVbE09Jm_o (słynny bohater)
Scenki rodzajowe z dwu punktów widzenia: https://www.youtube.com/watch?v=ilapZBGYaGE / https://www.youtube.com/watch?v=Dwqo0JixUqc


..... https://www.youtube.com/watch?v=DuDMjjTQbEc
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Leliwa »

"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Antioch Seleucyda
Sous-lieutenant
Posty: 357
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 17:09
Been thanked: 1 time

Re: Triumph of Chaos (CoA)

Post autor: Antioch Seleucyda »

Czy po latach grania, gra nadal się broni?
https://monitor-historyczny.pl/ - blog o książkach historycznych, historycznych grach wojennych i innych około historycznych sprawach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”