Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Ukazała się nowa gra karciana o nieco zapomnianych już wydarzeniach rewolucji 1905 roku:

http://rewolucja1905.pl/gra/

Projekt wygląda bardzo profesjonalnie, temat historyczny jest jednym z tych nieoklepanych. Jak przyglądałem się jednej z fotek, na której są ludzie prezentujący elementy gry, jakbym zobaczył naszego Czarka, tylko parę lat młodszego.

Recenzja gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Nie wiem co jest w środku, ale sam fakt wydania tego typu gry pozytywnie mnie zaskoczył.

Też przyznam, że raczej spodziewam się tego typu działań ze strony organizacji związanych z przeciwną stroną sceny politycznej, ale nie jestem do nikogo z góry negatywnie nastawiony (a przynajmniej staram się nie być...).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: clown »

Uprzejmie dementuję, że osoba na obrazku to nie ja ;] ale podobieństwo uderzające ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Dzięki Ciszy, który jako prawdziwy lewicowiec jest znawcą tej tematyki, powinniśmy mieć niedługo egzemplarz do recenzji to pewnie pokusimy się za jakiś czas wspólnie o napisanie paru słów o grze.

Ale ważna informacja - ta gra jest dostępna za darmo, tylko liczba egzemplarzy ograniczona.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: cadrach »

Myślę nad pakietem: Wiekiem rewolucji Hobsbawma i grą. Na Hobsbawma będę podrywał ładne marksistki, a grę zabiorę na jakiś konwent :-)
Książka w oryginale jest tutaj: http://libcom.org/files/Eric%20Hobsbawm ... 0-1848.pdf
A serio: cokolwiek o tym myśleć, fajny pomysł z grą.
no school, no work, no problem
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Szary »

Ktoś zna inne produkcje Departamentu Gier? To jakaś firma szykująca gry na zadane tematy? Bo zamówione gry rocznicowe, sami wiecie... Ogólnie ciekawe z której strony wyszła inicjatywa. ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Rozdają za darmo (póki co), więc nic nie tracisz. Co najwyżej będziesz musiał zakupić w pakiecie np. jeden numer "Krytyki Politycznej", choć pewnie u innych partnerów projektu też to jest.

Z państwowymi zamówieniami to oczywiście wiadomo jak bywa, ale może tym razem wyszło inaczej ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Wilk »

Nie należy też zapominać, że wydali b. ważną książkę Ledera. Ogólnie politycznie też nie są do końca z mojej bajki, ale jak mam wybierać między nimi a Frondą czy inną Teologią Polityczną, wybiorę ich.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: cadrach »

Nie, nie - niepotrzebnie zażartowałem o marksistkach, bo w pełni się zgadzam - książki, które KP ma na składzie, są bardzo ważne. Poważnie zastanawiam się nad "pakietem", bo nieco głupio mi zamawiać samą grę. Hobsbawma znam i chciałbym go mieć domu, tak jak zresztą parę innych tytułów; ten akurat mnie najbardziej kusi.
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Leliwa »

clown pisze:Uprzejmie dementuję, że osoba na obrazku to nie ja ;] ale podobieństwo uderzające ;]
Nigdy nie wierz w wiadomości, które nie zostały oficjalnie zdementowane.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raubritter »

Zaciekawił mnie temat, Krytyka Polityczna to jest generalnie moja bajka, więc zamówiłem. Faktycznie pewnym problemem dla osób z innej niż KP bajki może być to, że gra jest za darmo, ale minimalne zamówienie to bodaj 5 złotych, więc coś jeszcze trzeba kupić. Na szczęście kilka ciekawych pozycji można tam znaleźć :-)

Kiedy (jeśli) uda mi się zagrać, postaram podzielić się wrażeniami.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Herman »

Zaciekawiliście mnie. Kupiłem jakąś książkę dla dzieci dla mojego młodego, żeby w bonusie złapać tę gierkę. (tę o misiu co przemierza świat, obserwując jego niesprawiedliwości klasowe, a nie tę o ślimaku co nie zna własnej płci :lol: )
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Herman »

Gra do mnie dotarła. Jak będzie okazja zagrać to skrobnę dwa słowa.

Opakowanie trochę większe od paczki papierosów. W środku talia kart, 5 kostek i instrukcja.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: Raleen »

Pograliśmy dziś z Maciunią, a raczej próbowaliśmy grać. Gra ma bardzo krótką, ale bardzo niejasno napisaną instrukcję. We dwóch czytaliśmy niektóre ustępy kilka razy, ale nadal nie jesteśmy pewni czy prawidłowo zrozumieliśmy.

Sama rozgrywka może być ciekawa, choć rozwiązania zastosowane w grze wyglądają dość abstrakcyjnie. Całość opiera się na rzutach kostką, przerzutach i ich modyfikowaniu, by zrealizować określone wydarzenia, które dają punkty. System układu kostek po części przypomina układy z pokera.

Tyle w ramach pierwszych wrażeń.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Rewolucja 1905 (Krytyka Polityczna & Departament Gier)

Post autor: maciunia »

Fajnie, że udało nam się to w ogóle ugryźć. Tematyka ciekawa, grafiki bardzo ładne, ale na etapie przygotowywania instrukcji ktoś zawalił. Mam wrażenie, że nie uchwyciliśmy ducha gry... Może do tej gry powinni siadać bardziej zdeklarowani rewolucjoniści, z wysoko rozwiniętą zdolnością czytania ze zrozumieniem :D
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”