Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest czwartek, 23 listopada 2017, 15:04

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Ostatnia Wojna Cesarzy/Rok 1920 - los?
PostNapisane: poniedziałek, 14 września 2015, 13:47 
Général de Division Commandant de place

Khamul napisał(a):
I rozegrałem jakiś czas temu Bitwę Warszawską. Na północy Polacy z trudem powstrzymali bolszewików, chyba głównie dzięki bardzo szczęśliwej obronie Brześcia (niesamowicie szczęśliwe rzuty), na południu za to lud robotniczy został nieźle pogoniony, gdy Konarmija w jednym etapie miała tak zaskakująco pechowe rzuty, że wszystkie jednostki zostały osłabione i musiała ona być wycofana...

http://strategie23pal.tumblr.com/post/1 ... warszawska

Pewnie za niedługo zabiorę się za Cud nad Wisłą.

Widać że bolszewicy nie poszli na manewr oskrzydlający, ale i tak źle się to dla nich skończyło.

PostNapisane: niedziela, 20 września 2015, 13:39 
Chef d'escadron

renald napisał(a):
Khamul, jak na świeżo widzisz punkty zwycięstwa w Wiośnie 1920?
Napisałem o swoich wątpliwościach kilka lat temu na forum, ale autor mnie olał ;)

Zacytuję siebie młodszego o 4 lata:
„Ja przy okazji mam krótkie pytanie.
Jakiś czas temu zasiedliśmy do tej znakomitej gry, wybierając scenariusz „Wiosna 1920”. Rozgrywka zakończyła się przed czasem poddaniem partii przez grającego stroną polską. Kiedyś, wiele, wiele lat temu pamiętam, również rozgrywałem ten scenariusz, i zakończył się on także przed czasem (wtargnięciem rosyjskich dywizji na polski TDW).
Ale do sedna. Jako że nigdy nie miałem okazji ukończyć tego scenariusza, mam wątpliwości, co do zbalansowania zdobywanych punktów zwycięstwa, bądź też zrozumienia przeze mnie zasad ich naliczania. Przepisy mówią o zdobywaniu 1 PZ za każdy PS przewagi nad przeciwnikiem. Gdy popatrzę na kartę scenariusza, widzę bardzo dużą dysproporcję pomiędzy PS polskich jednostek, a PS radzieckich jednostek. Dysproporcję tak dużą na korzyść sił bolszewickich (nie mogę w tej chwili podać liczb), że nie wyobrażam sobie zniwelowania jej niszczeniem wojsk radzieckich, otrzymywanymi uzupełnieniami, przewagą moralną i utrzymaniem celów terenowych przez Polaków. Dla porównania scenariusz „Brama Smoleńska” przyznaje PZ za każdy stracony przez przeciwnika PS, a to jest znacząca różnica.
Jak to jest z tymi PZ w Wiośnie 1920?”

Nie było to chyba jednak "olanie", lecz pewnie gdzieś sprawa mi umknęła w natłoku zawodowych i rodzinnych obowiązków. Postaram się poprawić :roll: . Gdy się wyrwę z obecnego wiru, na pewno ustawię sobie powiadomienia o nowych postach w tym wątku. Co do warunków zwycięstwa w scenariuszu "Wiosna 1920", to muszę sobie sprawę odświeżyć - od czasu testowanie gry minęło jednak ćwierćwiecze. Z tego, co mi świta, to taki warunek wynika z oczekiwań względem zniszczonych sił bolszewickich. Tu pojawia się pewien problem - straty, jakie ponosi Armia Czerwona na Ukrainie w pierwszych kilku ruchach są w bardzo dużym stopniu zależne od doświadczenia i pomysłowości gracza polskiego. Gracz, który nie czuje możliwości, jakie daje zaczepnie wykorzystania faza ruchu odwodów, może zadać przeciwnikowi kilkukrotnie mniejsze straty, niż gracz, który wie jak to zrobić. Przyglądnę się sprawie w wolnej chwili.

PostNapisane: poniedziałek, 21 września 2015, 09:28 
Sous-lieutenant

Legun napisał(a):
Z tego, co mi świta, to taki warunek wynika z oczekiwań względem zniszczonych sił bolszewickich. Tu pojawia się pewien problem - straty, jakie ponosi Armia Czerwona na Ukrainie w pierwszych kilku ruchach są w bardzo dużym stopniu zależne od doświadczenia i pomysłowości gracza polskiego. Gracz, który nie czuje możliwości, jakie daje zaczepnie wykorzystania faza ruchu odwodów, może zadać przeciwnikowi kilkukrotnie mniejsze straty, niż gracz, który wie jak to zrobić. Przyglądnę się sprawie w wolnej chwili.

Cytuj:
C.2. WARUNKI ZWYCIĘSTWA
Grę wygrywa strona, która po jej zakończeniu (po ruchu bolszewickim 13.VI) ma więcej punktów zwycięstwa. Otrzymuje się je za:
- każdy PS przewagi nad przeciwnikiem – 1 PZ,
- każdą straconą przez przeciwnika dywizję – 1 PZ,

- każdy poziom przewagi moralnej na którymś z TDW – 5 PZ,
- każde zaoszczędzone uzupełnienie – 1 PZ.
C.2.1. Gracz polski otrzymuje dodatkowe punkty za:
- utrzymywanie Kijowa – 5 PZ,
- kontrolę linii kolejowej Mińsk - Bobrujsk - Żłobin - Kalenkowicze - Mozyrz - Korosteń – 5 PZ.
C.2.2. Gracz bolszewicki otrzymuje dodatkowe punkty za:
- zdobycie Równego – 5 PZ,
- zdobycie Wilna – 10 PZ.
C.2.3. Gracz bolszewicki wygrywa (gra zostaje przerwana), jeśli zdobył Lwów lub wszedł jakąś jednostką na Polski TDW.

Odnosząc się do tego co napisałeś, ileż tam można tam skasować dywizji? 3-5? czyli tyle punktów zdobywamy, jak później bolszewicy odbudują wszystko, to nie ma szans przy założeniach tej punktacji - każdy PS przewagi nad przeciwnikiem – 1 PZ...

PostNapisane: sobota, 26 września 2015, 09:07 
Chef d'escadron

Khamul napisał(a):
PS. Moge leliwa napisać, że szukamy trzeciej osoby do Roku 1920 na tegoroczne Pola Chwały?

Wygląda na to, że będę jutro w Niepołomicach. Chętnie bym spróbował "Wiosny 1920", żeby sprawę sobie odświeżyć. Wiem, że trochę późno, lecz może ktoś sprawdza jeszcze forum na komórce. Spróbuję jeszcze pw.

PostNapisane: środa, 30 września 2015, 22:10 
Sous-lieutenant

I udało się poznać autora gry, i zagrać z nim na Polach Chwały :). Chociaż grą ciężko to było nazwa, raczej krwawą łaźnią sowiecką. Ja zbierałem baty na Ukrainie, leliwa walczył na północy. Okazało się, że przez tyle lat źle interpretowałem zasady, lub je przegapiłem. Najważniejsze zasady, które przegapiłem to: jeżeli jednostka atakuje, to później w fazie ruchu ruszać się nie może; jednostka przeciwnika może być w jednej fazie walki atakowana wielokrotnie, czyli podchodzimy dwoma stosami po 4 jednostki i później możemy wykonać 4 osobne ataki na jeden heks, a nawet 8, w końcu się kiedyś uda. A zasadę, którą źle interpretowałem to ta dotycząca ruchu odwodów. Mianowicie w jednej turze można wykonać dwa swoje ruchy odwodów, a ja byłem przekonany, że tylko jeden (mamy system aktywacji I go, You go. W I go możemy wykorzystać ruch odwodów, ale również później w You go drugi raz, są też małe ograniczenia). Także po pierwszych dwóch etapach na Ukrainie, jeżeli grający Polakami „łapie” jednostki sowieckie (tak, aby nie były one odwodami), z ruskich zostają dosłownie strzępy. I wtedy warunki zwycięstwa tego scenariusza są realne.

Inna kwestia, czy to jest takie historyczne? Nigdy nie myślałem, że ja źle interpetuję zasady, bo właśnie zawsze wynik moich rozgrywek był bardzo podobny do historycznego (jakieś 2-3 dywizje rozbite, reszta wycofana).

Poza tym ruch autora w pierwszym etapie trwał chyba godzinę-półtorej, żetony były bardzo często przestawiane, bo trzeba było wszystko dokładnie obliczyć, znam i gram z osobami, które by na coś takiego nie pozwoliły :P.

Fajnie było zagrać z autorem, fajnie było poobserwować jak zachowuje się w tej grze na planszy. Znaleźliśmy kilka dziur w zasadach. Muszę w najbliższym czasie rozegrać jakiś scenariusz już na poprawne przepisy. No i liczę na REWANŻ! Dzięki za grę :).

Zdjęcia: https://picasaweb.google.com/1098984171 ... Wiosna1920
Te powiększone na Ukrainie dotyczą ruchów tylko w pierwszym etapie…

PostNapisane: czwartek, 1 października 2015, 19:04 
Adjudant

Dawno nie grałem w tę grę, ale o ile mnie pamięć nie myli nie błądziliśmy z zasadami.

Zostaje wiec niekompetencja w dowodzeniu kartonikowym wojskiem :)

Jeśli dobrze pamiętam nie było jakoś szczególnie dużo wielokrotnych ataków na jedno pole – szczupłość sił nie pozwalała (przypominam sobie takie zagrania przy atakach na Kijów).
Rzadkością było także wykonanie podwójnego ruchu odwodów w jednej turze – woleliśmy zostawić ruch odwodów na własne posunięcie.
Odpowiedni ruch odwodów – po ruchu zwykłym, dawał w tym scenariuszu możliwość bezpiecznego odwrotu wielu sowieckich dywizji na wschód.

PostNapisane: niedziela, 11 października 2015, 07:23 
Chef d'escadron

Khamul napisał(a):
I udało się poznać autora gry, i zagrać z nim na Polach Chwały :).

Wybacz brak szybkiej odpowiedzi, lecz praca znów mnie przycisnęła - staram się nie ulegać pokusom, bo później ciężko jest przestać :roll:.
Bardzo dziękuję za możliwość wspólnego grania. Cóż mogę powiedzieć o swoim początkowym paraliżu decyzyjnym - niebanalnie jest wrócić po jakichś 20 latach do swojej gry. Do tego jeszcze potrzeba przedyskutowania szeregu przepisów, kręcący się starzy znajomi i tak jakoś leci... W każdym razie mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.
Co do równowagi, to kiedy zimą znajdę czas, na pewno przećwiczę sobie pierwsze ruchy na Ukrainie solo, żeby sprawdzić, jaki wynik jest nie do uniknięcia i co się może zdarzyć w zależności od różnych początkowych ustawień. Oczywiście szczególna masakra bolszewików nie powinna być regułą. Faktycznie historyczny przebieg zdarzeń na tym etapie - patrząc z punktu widzenia generalnej równowagi gry - powinien być traktowany jako remis. Z drugiej strony, gdyby bolszewikom w pierwszych ruchach poszło lepiej niż historycznie, to w zasadzie Polacy mają już naprawdę pod górkę.

PostNapisane: środa, 14 października 2015, 13:50 
Pułkownik

A kto czuje sie na silach przygotowac scenariusz 1919? Pakt Pilsudski-Lenin inspiruje do przetestowania co by bylo gdyby...

PostNapisane: czwartek, 15 października 2015, 14:52 
Général de Division Commandant de place

Trzeba do tego poszerzyć mapę w kierunku wschodnim.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]