Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W trakcie testów. Nazwa "Orzeł Morski" kojarzy się pozytywnie, a tu gra operacyjna z elementami taktycznymi. Ponieważ "Wkra" została oddana obcym osobom do testów mam czas na grę w "Bałtyk".

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: "Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917.

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tym razem żetony dowódców.

Obrazek
Dowódca Ostseestreitkraefte przez cały czas wojny. Grossadmiral Heinrich von Preussen. Kolejny utalentowany wojskowo Henryk Pruski (wcześniejszy to brat Fryderyka Wielkiego).

Obrazek
Pierwszy wojenny dowódca rosyjskiej Floty Bałtyckiej, wiceadmirał Nikołaj von Essen.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Raleen »

Znalazłem wątek z wersją historyczną, z zamierzchłych, heroicznych czasów początków forum:
viewtopic.php?f=282&t=298
Później system ewoluował w kierunku II wojny światowej, dlatego większość znalazła się w dziale jej poświęconym.
Nieco więcej archiwalnych wątków:
Operation Weserübung (1): viewtopic.php?f=282&t=532
Operacja Weserübung (2): viewtopic.php?f=282&t=560
II wojna światowa - wytrzymałość okrętów: viewtopic.php?f=282&t=808
Gra w ciemno - Narvik: viewtopic.php?f=282&t=816
Orzeł Morski - pytania o przepisy: viewtopic.php?f=282&t=806
Bitwa na Morzu Jawajskim: viewtopic.php?f=282&t=139
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Stare dzieje. Nie mam niestety plików do Orła wydanego przez Tomka Hanasa. Za to pliki do Weserubung mam. Trzeba to tylko na nowo ładnie obrobić. Morze Jawajskie też mam.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ta gra (Bałtyk 1914-1917) nie ma - poza tematyką i nazwą - nic wspólnego ze starym "Orłem Morskim". Nowa gra to gra operacyjna z elementem taktycznym (by nie rozstrzygać starć przy pomocy jednego rzutu kością).
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Raleen »

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienia.

Jak już wrzuciłem nasze archiwalia do II wojny św. o starym Orle Morskim, to wrzucę jeszcze do I wojny św. Może kogoś zainteresuje temat, to najwyżej się do Ciebie odezwie:
Akcja 20 czerwca 1916. Starcie u wybrzeży wyspy Isolta: viewtopic.php?f=37&t=311
Lissa 1917 - informacje o powstawaniu scenariuszy: viewtopic.php?f=37&t=310
Gra w ciemno - Lissa 1917: viewtopic.php?f=37&t=222
Wielka Wojna na morzu: viewtopic.php?f=37&t=516
Raport bojowy spod Helgolandu. 28 sierpnia 1914: viewtopic.php?f=37&t=548
Orzeł Morski - lata 1914-1918. Podstawowe pojęcia w grze: viewtopic.php?f=37&t=223
Orzeł morski - przepisy wersja pełna, stan 14.03.2006: viewtopic.php?f=37&t=714
Orzeł Morski - dyskusja na temat zmian w przepisach: viewtopic.php?f=37&t=804
[Orzeł Morski] Bitwa na Morzu Żółtym: viewtopic.php?f=37&t=3165
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Silver »

Tak popatrzyłem do swego archiwum tłumaczeń i materiałów do gier planszowych i tylko mam moduł cyberboarda sprzed 15 lat. Nawet nie pamiętam czy wtedy uruchamiałem go.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: brathac »

Skoro pliki są to można się pokusić o nekromancję. :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Raleen »

Autor pewnie wolałby nowym swoim dziełem zainteresować publiczność. Ja tak wrzuciłem bardziej jako ciekawostkę, przynajmniej na razie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Autor bardzo dziękuje za wspomnienia. Kiedyś na pewno wrócę do Orła w starej postaci i go zrobię na nowo, by był ładniejszy niż tamten i bardziej funkcjonalny. Od tego czasu sporo się nauczyłem. Na razie jednak zajmuję się zmaganiami na Bałtyku w czasie Wielkiej Wojny.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

2006 rok. Mapa do Narwiku. Ale to było dawno... Dzisiaj ta mapa wyglądałaby 100x ładniej.

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

https://www.planszowki.gildia.pl/gry/or ... i/recenzja

Największą gra, jaka zrobiliśmy była Jutlandia. Jedynej rozgrywki nie dokończyliśmy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Co do wydania starej gry i wracania do niej, szczerze mówiąc to najpierw będę testował nowego. Starego mogę poprawiać przy okazji.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Rozpoczęliśmy z Volkh Wendehorn testowa kampanię 1914/1915 na Bałtyku. Obydwie strony już w sierpniu przystąpiły do aktywnych działań. Na razie Volkh gra w nieco otwarte karty ułatwiając mi grę. Po prostu musi się dopytywać poety, co ma na myśli.dowódca Kaiserliche Marine przystąpił do działań na Bałtyku z przytupem. Wysłał na Ostsee 7 Eskadrę Bojową Hochseeflotte (pancerniki t. Braunschweig i Wittelsbach z obstawa krążowników i torpedowców) celem rozpoznania i ostrzelania rosyjskich baterii brzegowych na wyspie Saremaa (żółty heks). W tym czasie dowodzący rosyjską flotą Bałtycką admirał Mikołaj von Essen otrzymał zadanie rozpoznania akwenu między Windawą a Gotlandią. ww pobliżu Gotlandii doszło do bitwy, w której zaskoczone dwa półdywizjony starych rosyjskich kontrtorpedowców napatoczyły się na całą niemiecką flotę. Obydwaj admirałowie (Niebolsin i Schmidt) to starzy wyjadacze tej samej klasy, ale Niebolsin manewrował sprawniej swoimi szczupłymi siłami. Mimo to stracił od ognia pancerników niemieckich (stare, ale jare) cały półdywizjon kontrotorpedowców. Drugi z półdywizjonów zdołał - wskutek niemieckich błędów w manewrowaniu - zaatakować i zatopić niemiecki stawiacz min "Deutschland", ale w pojedynku z niemieckimi torpedowcami dwa z jego okrętów zostały uszkodzone. Po wytrwałym pościgu Niemcy zatopili uszkodzone rosyjskie okręty. Z 8 kontrtorpedowców do bazy w Rewelu dotarły tylko dwa. Żółte strzałki to kurs eskadr niemieckich, czerwone rosyjskich. Żółty krzyż to miejsce boju rosyjskiego 5 dywizjonu torpedowego. Na drugim obrazku stan Floty Bałtyckiej Imperium Rosyjskiego na koniec sierpnia 1914 roku.

Obrazek

Schemat działań obydwu flot w sierpniu 1914 roku.

Stan rosyjskiej Floty Bałtyckiej na koniec sierpnia 1914/. Część okrętów stoi w stosach.

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2754 times

Re: Orzeł Morski: Zmagania o Bałtyk 1914-1917

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Gdyby ktoś myślał, że zapomniałem o tym projekcie, to się mylił.
Testując Salomony jednocześnie testuję rozwiązania z tej gry (ruch i walka morska będą niemal identycznie jak w grze o Salomonach).
Jedyne, czego nie testuję to karty zadań, bo te występują w grze o Bałtyku, a nie ma ich w grze o Salomonach.

Dotychczasowe doświadczenia skłoniły mnie do dwukrotnego powiększenia mapy i zmiany jej skali tak, by było więcej heksów do pływania.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 października 2023, 00:44 przez Karel W.F.M. Doorman, łącznie zmieniany 2 razy.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”