Illusions of Glory (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące I wojny światowej i okresu międzywojennego.
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Illusions of Glory (GMT)

Post autor: killy9999 »

http://www.c3iopscenter.com/currentops/ ... vSharp.jpg

I to właściwie wszystko co wiadomo na temat tej gry.
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Illusions of Glory

Post autor: ChevalierVernix »

To może być trochę taki odgrzewany kotlet, ale jednak z drugiej strony wschodni teatr działań... ;)
BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Illusions of Glory

Post autor: BEF Hero »

Odgrzewany czy nie, ja będę reflektował na tego kotleta... Zobaczymy jak będzie "chodzić" ta amerykańska Ostatnia Wojna Cesarzy ;-)
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Illusions of Glory

Post autor: killy9999 »

Gra jest już dostępna w P500: http://www.gmtgames.com/p-477-illusions-of-glory.aspx
Radzi sobie całkiem nieźle biorąc uwagę, że została dodana jakieś 3 tygodnie temu.
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Illusions of Glory

Post autor: Raubritter »

O, świetnie. Szkoda, że na razie tak mało konkretów. Intryguje mnie liczba graczy - od 2 do 4. Ciekawe, czy autor pokusił się o system realnie pozwalający na grę w 4 osoby, czy raczej będzie to działało na zasadzie "podzielcie się siłami i dogadajcie, jak zagrywać karty ze wspólnej ręki" :-)

Ciekawostka - jak wynika z "sample counters", Rosjanie są strasznie mocni. Siła i efektywność na poziomie porównywalnym z niemieckim. Ryzykowne założenie.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Illusions of Glory

Post autor: Samuel »

Bardzo chciałbym się mylić co do tego akurat tytułu, ale przy tym zagęszczeniu "dużych jednostek" na pole, jakie wynika z przyjęcia skali korpuśnej przy mapie niewiele gęstszej niż ta ze "Ścieżek", gra o mechnice ścieżkowej nie ma właściwie szans na grywalność - będzie to "ścieżkowy" front zachodni, tylko nie o szerokości sześciu pól, a na całą planszę. Obawiam się, czy po pierwszych rozgrywkach hasło widoczne na zdjęciu nie zostanie zmodyfikowane: pierwsza gra przetarła ścieżki, druga była już tylko pogonią za chwałą pierwszej, trzecia okazała się całkowitą iluzją. :evil:
Miku
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: Miku »

Gra jest zapowiedziana na początek tego roku. Oczekuję jej z dużą nadzieją na kolejną fajną grę na silniku PoG. Jako, że pochodzę z Piotrkowa Tryb. zaciekawiło mnie dlaczego na mapie nie ma bezpośredniego połączenia między Łodzią a Częstochową. Nie znam się na projektowaniu gier, ale jest to trochę dziwne, zwłaszcza, że w tym rejonie były walki w czasie bitwy Łódzkiej, więc można założyć atak z Częstochowy na Łódź (lub odwrotnie). Na mapie, która jest na BGG widać, że jeśli chcemy dostać się do Łodzi z Częstochowy, trzeba przejść przez Ivangorod...Może i tak ma być w grze, ale wolałem się zapytać autora, powołując się chociażby na istniejące połączenia kolejowe już w XIX w. Nie odpisał nic...Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: Raubritter »

Zadziwiającą ciszę panująca wokół tej gry zauważyłem już dawno temu. Ale tak to jest, jeśli zarówno autor, jak i deweloper z jakiegoś powodu nie mogą lub nie chcą wykorzystać potęgi mediów społecznościowych do nakręcenia hype'u na swoją grę. Temat, wydawałoby się, bardzo wdzięczny, w końcu sequel do gry-legendy, którą wielu graczy uwielbia do dzisiaj.

Generalnie, jestem pełen obaw, że potencjał systemu i ciekawego frontu zostanie zmarnowany. Ale cóż, pożyjemy zobaczymy.
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Miku
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: Miku »

W takim razie musimy uzbroić się w cierpliwość :)
Awatar użytkownika
ghostdog
Sous-lieutenant
Posty: 488
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2006, 18:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: ghostdog »

Już dostępna w jednym ze sklepów.
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
Awatar użytkownika
polo
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 19:24
Lokalizacja: Pruszków

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: polo »

Dzisiaj paczka z grą dotarła do mnie z Ameryki i wykonanie muszę przyznać zrobiło na mnie wrażenie.
Pudełko solidne, lakierowane. Sztywna gruba plansza, nie jakaś tam tekturka jak do tej pory.
Przypomina się stary standard Avalon Hillu.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: clown »

Jedna z pierwszych opinii:
https://www.boardgamegeek.com/thread/18 ... ect-change
Wiadomo, że każdy powinien wyrobić sobie swoją, warto natomiast przeczytać to i owo.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: Samuel »

Recenzja bardzo podnosi na duchu, jeśli gra pojawi się w Brańszczyku, chętnie zobaczę ją w akcji. :)
prezestomek
Adjudant
Posty: 274
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 09:55
Has thanked: 19 times
Been thanked: 27 times

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: prezestomek »

Możesz wrzucić foto przykładowych kart?
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Illusions of Glory (GMT)

Post autor: Bambrough »

W niedzielę miałem przyjemność dzięki uprzejmości Polo zagrać w pełną kampanię IoG. Dla znawców Pathsów i Pursuit gra nie będzie żadnym zaskoczeniem: ta sama bardzo elegancka mechanika (choć odrobinę zmodyfikowana). Gra jest mocno wojenna. Wystarczyło wprowadzić karty podwójnego użytku i mamy przepis na niezłą nawalankę. Grało się wyśmienicie choć polski wątek mógłby być bardziej wyeksponowany, ale tu czepiam się z wiadomych powodów. Gra ze względu na ukazanie frontu wschodniego i Bałkanów jest bardziej przejrzysta i chyba jeszcze bardziej dynamiczna niż poprzedniczki. Bardzo ciężko zbija się wolę polityczną przeciwnika. Musi nastąpić prawdziwe załamanie frontu, a przy tylu korpusach jest to nie lada sztuka. Naprawdę warto zagrać w IoG.

Ciekawe jak gry tej serii łatwo oddają powszechnie znane zależności Wielkiej Wojny: Rosjanie biją C.K. Monarchię, a Niemcy biją Rosjan.
ODPOWIEDZ

Wróć do „I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne”