Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 02:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Fields of Despair, France 1914-1918 (GMT)
PostNapisane: czwartek, 13 kwietnia 2017, 12:53 
Major en second

U nas tez do tej pory jeszcze żaden LP nie poszedł na reperowanie fortu. Po prostu do czasu przydziału nowych EP, dane forty (nawet czwórkowe) były już zniszczone ;)

PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2017, 12:25 
Major en second

Niedawno kolejny raz zagrałem z kolegą w scenariusz I. Tym razem Niemcy próbowali zająć Paryż i - oczywiście nie pomijając pewnych kroków maskujących - niemal wszystko postawili na to rozwiązanie. Do zaciętych walk o Paryż faktycznie doszło, ale zdobyć się go nie udało, a dodatkowo znaczne siły niemieckie zostały wkrótce odcięte.
Wprowadziliśmy drobny house-rule wiążący siłę możliwego wsparcia artyleryjskiego z ilością SP na polu.
Alianci raczej nie mnożyli słabych SP na wielu heksach, choć jakieś znaczniki OOS się pojawiły. W kontekście odcięcia zastanawiam się, czy nie pomogłoby Niemcom, gdyby to oni, kierując się na Paryż, nie stworzyli takiej strefy ochronnej dla głównych sił, na tyle grubej, żeby uniemożliwiała odcięcie.
Pierwotnie planowaliśmy grać dalej, ale Niemcy się poddali.
Jeszcze takie pytanie: jeżeli wjadę na pole z fortecą 1-2 SP kawalerii (np. po breakout-move), przetrwam ostrzał z artylerii fortecznej i wyrzucę 6, to zredukowałem/zniszczyłem fortecę?

PostNapisane: czwartek, 27 kwietnia 2017, 15:19 
Sergent-Major

Podczas walki po przełamaniu, jeżeli kawaleria przetrwa ostrzał, to jak najbardziej po wyrzuceniu 6 redukujesz fortecę. Jeśli na polu z fortecą są inne siły, to tylko pierwsza szóstka może być użyta przeciw fortecy, a pozostałe redukują bloczki przeciwnika. Walka w przełamaniu różni się tym od zwykłej, że atakujący nie może użyć artylerii, a obrońca owszem.
Mam jeszcze pytanie o house-rule (myślałem o podobnym rozwiązaniu): jaki stosunek SP do siły wsparcia przyjęliście? 1:1?

PostNapisane: piątek, 28 kwietnia 2017, 08:22 
Major en second

Dzięki. Tak graliśmy, ale wydawało nam się to po prostu nieco dziwaczne, bo przy fortach jedynkowych potencjalny skutek jest w sumie dość porażający dla obrońcy (permanentne zniszczenie fortu). Niemcy próbowali zniszczyć w ten sposób umocnienia Rheimes, na szczęście dla mnie nie wyszła im "6".
Jeśli chodzi o artylerię, to umówiliśmy się tak: 1-3 twoich SP na heksie (oczywiście wg zasad ogólnych musi być obecna piechota) - maksymalne wsparcie 3; 4-10 twoich SP na heksie - maksymalne wsparcie 10; powyżej - bez ograniczeń.

PostNapisane: poniedziałek, 17 lipca 2017, 12:02 
Sous-lieutenant

W piątek zakończyliśmy kampanijny scenariusz PBEM. Niestety dla Alianta, miotacz ACTS był dla moich Germańców aż zanadto łaskawy, tak że po drugiej turze stanęli już u wrót Paryża. Na pewno porwałbym się na to szaleństwo i spróbował go zdobyć gdyby nie automatyczne zwycięstwo za kontrolowanie kluczowych lokalizacji. Gra nadal mi się bardzo podoba, ale nie jest raczej stworzona do PBEM. Zacierają się wówczas emocje i dynamika gry.

Obrazek

PostNapisane: piątek, 21 lipca 2017, 21:12 
Adjudant

Zapraszam do lektury recenzji Fields of Despair na Board Times!

Fields of Despair, France 1914-1918. Recenzja

PostNapisane: poniedziałek, 24 lipca 2017, 22:48 
Major en second

No, to prawdziwa laurka wystawiona grze. Szacunek za tak szeroką jej prezentację. Sam dotąd grałem tylko w scenariusze I-II, będzie z 5 razy, ale od ostatniego upłynęło już nieco czasu.
Kilka uwag/krytyk:
Wydaje mi się, że w dowolnym momencie to można bloczki konsolidować, a dzielić chyba na początku ruchu i przy przerzutach strategicznych.
Lakoniczność instrukcji może powodować jednak pewne niejasności podczas rozgrywki, np. odnośnie do kwestii zaopatrzenia. Moim zdaniem dość kontrowersyjna, przy tej skali gry, jest możliwość masowania artylerii na polu z własną piechotą o minimalnej sile i wieloma dywizjami przeciwnika, które po takim ostrzale mogą niemal wyparować. To ciągłe rozmienianie bloczków i ilość punktów siły powoduje, że można coś pomylić, nawet nieintencjonalnie, zapomnieć o restrykcjach dotyczących bloczków dummy itp.

Moje zdanie o FoD jest na ten moment pozytywne (gra m.in. oferuje sporą decyzyjność, ciekawe, choć abstrakcyjne mechaniki), ale nie aż tak entuzjastyczne.

PostNapisane: piątek, 11 sierpnia 2017, 10:01 
Adjudant

Kilka miesięcy temu prezentowaliśmy unboxing (KLIK), później pierwsze wrażenia z rozgrywki (KLIK), a teraz przyszedł czas na recenzję!

Wojennik TV # 31: Fields of Despair - recenzja

Zapraszamy do oglądania!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 143 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]