Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Raleen »

Poważnie się zastanowię nad medalem. Lukałem trochę na pytanie, ale nie było szans czegoś takiego wymyślić.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

1. "A rebours" czyli "Na opak" albo "Wbrew naturze" - portret arystokraty dekadenta.
2. "La-bas" czyli "Tam w dole" - główny bohater zajmuje się postacią Gillesa de Rais, towarzysza broni Dziewicy Orleańskiej, straconego za wielokrotne morderstwa dzieci i podejrzewanego o satanizm. Był on pierwowzorem Sinobrodego. Sam główny bohater też ulega fascynacji tym demonicznym kultem.
3. "En route" czyli "W drodze" - przedstawienie drogi bohatera poprzedniej powieści ku katolicyzmowi. Jest to jednocześnie opowieść autobiograficzna niemal, podobnie jak dwie następne.
4. "La cathedrale" czyli "Katedra" - poświęcona kontemplacji i przedstawieniu katedry w Chartres słynnej też ze swego labiryntu.
5. "L'oblat" czyli "Oblat" - przedstawia dalsze koleje życia głównego bohatera poprzednich dwu powieści, jego pobyt w klasztorze benedyktyńskim, przyjęcie jako osoby świeckiej zasad życia wg Reguły Św. Benedykta, odnajdowanie sensu w cierpieniu. Oblatem benedyktyńskim jest też Michał Królikowski.
Huysmans był współczesnym Henryka Sienkiewicza, autora "Bez dogmatu". Urodził się w Paryżu w 1848 roku z ojca flamandzkiego litografa, umarł w 1907 roku na raka.

Brawo.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Czyli francuski pisarz. Dobrze kombinowałem. :P

cdc9 - nagrodą jest wiedza. ;)
Przynajmniej dla Nas - biorąc pod uwagę z jakim mozołem targasz ten kaganek historycznego oświecenia na Forum. ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

elahgabal ... od Ciebie to chociaż jakiegoś resortowego odznaczenia się spodziewałem, a nie słów zachęty. :)
Siłaczkę za mnie zrobił ... :lol:

No i problem:
zadać coś co by się kręciło, czy też pójść drogą leliwy i dać Wam bobu za te kaganki!

Tatuś pochodził z kraju dalekiego, takiego z gatunku "za górami, za morzami".
Mamusia zaś z mieściny, z ziemi łódzkiej. Mieścinka była taka bardziej z gatunku "daleko od szosy".
Spotkali się na studiach w:
http://www.szkolnictwo.pl/rysunki_lekcje/688/7932
Tatuś i mamusia studia skończyli i pojechali do kraju tatusia. Kraj ten był na tyle egzotyczny, że mamusia stała się z automatu pierwszą i jedyną kobietą o tym wykształceniu w całym kraju!
Synek rósł sobie zdrowo i jako członek miejscowej elity zdobył odpowiednie wykształcenie. Dobrze odnalazł się w swym kraju i sprawował wiele odpowiedzialnych funkcji "wpadając w oko" grupie trzymającej władzę. :)
Aż nadszedł jego czas i prezydent kraju upatrzył sobie w nim swego następcę.
Zgodnie z demokratycznymi zasadami, charakterystycznymi, dla tego regionu świata został wybrany na prezydenta.
Gdy kadencja się skończyła kombinował jakby tu prezydentem pozostać, ale się nie powiodło mimo rozpętania małej ruchawki i groźby wmieszania się w konflikt sąsiada.
Tak naprawdę jednak, ani groźba inwazji sąsiada, ani ruchawka nic by tu nie dały gdyby nie to, że akurat państwo-opiekun całego regionu nie chciało żadnych problemów w tym czasie.
I tak to nasz rodak po skończeniu kadencji odjechał w siną dal, tj. do sąsiada, który miał mu pomóc w utrzymaniu władzy.
O kim piszę?
Ostatnio zmieniony niedziela, 12 marca 2017, 15:50 przez cdc9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Też o tym resortowym pomyślałem, ale nie czuję się władny: zaszczyty jeno Strategos może rozdawać... :roll:
Ja tu za stróża robię. ;)

Co prawda nie wiem o kim piszesz, ale odnoszę takie wrażenie, że to może być jakaś Ameryka Łacińska. Przynajmniej takie pierwsze wrażenie odnoszę.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

I to lubię!
Nie ma to jak intuicja! :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Tak, to samo pomyślałem. Myśli me krążą między Kostaryką, Nikaraguą a Hondurasem. ale żadnego pół-Polaka nie widzę póki co.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Mamy już dwa państwa, które występują w zagadce.
Ciekawostka!
Nasz rodak dostał się do władzy przy poparciu miejscowych komunistów, a starał się przy władzy utrzymać czekając na wsparcie koszmarnego dyktatora, który założył dyktatorską mini dynastię. Upadek tej dynastii pamiętam - swego czasu dużo było o tem w mediach, bo władzę przejęli powstańcy o dobrych notowaniach w obozie socjalistycznym. Jednak sprawa nie jest taka jednoznaczna i w tamtych czasach, w tamtym rejonie świata chyba każdy mający trochę sumienia też by wspierał partyzantów/rewolucjonistów.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

Wydaje mi się że chodzi o tego Pana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teodoro_Picado_Michalski
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Znakomicie. Dajesz. :)
PS. Ciekawostka:
aktualny prezydent Peru - https://pl.wikipedia.org/wiki/Pedro_Pablo_Kuczynski
a to może przyszły prezydent Wenezueli, gdy w końcu rewolucja bolivariańska zbankrutuje do końca - https://pl.wikipedia.org/wiki/Henrique_ ... s_Radonski
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

On to prawnik, w czasie wielkiej wojny służył w armii swojego kraju, w trakcie której brał udział (przymusowo) w pewnym słynnym marszu. Po wojnie pełnił funkcję asystenta ówczesnego prezydenta swego kraju, parlamentarzysty a następnie sam został prezydentem. Jego dwie kadencje znaczą ważne reformy ale też różnorakie konflikty. W odpowiedzi jego rządy zmierzały w kierunku brutalnej dyktatury którą szybko się stały. Przeciwko jego dyktatorskim rządom wystąpili prawie wszyscy (zarówno opozycja radykalna jak i ta umiarkowana). Śmierć jednego z najważniejszych przywódców opozycji z rąk siepaczy reżymu spowodowała wybuch zamieszek w całym kraju. Starając się umocnić swą pozycję zarządził przeprowadzenie wyborów prezydenckich które oczywiście „wygrał” za pomocą fałszerstw co spowodowało kolejne niepokoje i rozruchy. Kraj znalazł się na krawędzi wojny domowej. Widząc co się dzieje armia będąca dotychczas ostoją rządów bohatera zagadki odmówiła mu poparcia co spowodowało, iż został zmuszony do emigracji na której dzięki zdefraudowanym środkom państwowym żył dostatnio ale już krótko.

Ona karierę publiczną zaczęła od wygrania konkursu piękności i ślubu z ww politykiem. W czasie jego rządów pełniła funkcja publiczne, była m.in. gubernatorem i ministrem. W czasie choroby małżonka faktycznie sprawowała władzę, w jego imieniu wielokrotnie reprezentowała kraj za granicą, między innymi stała na czele delegacji do - jak to nazywano ówcześnie w Polsce - „Częstochowy Wschodu” ;) :lol: . Ranna w zamachu z użyciem noża. Po obaleniu małżonka udała się wraz z nim na emigrację. Znana z imponującej kolekcji ubrań (w tym zwłaszcza butów) oraz odznaczeń, m.in. krajów takich jak Japonia, Nepal, Rumunia, Gabon czy Hiszpania. Wkrótce po śmierci męża powróciła do kraju gdzie bezskutecznie startowała w wyborach prezydenckich. Próbowano skazać ją za defraudację państwowych środków finansowych jednakże bezskutecznie.

O jakiej parze piszę?
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Oj widzę, że nastał czas pytań dla dzieci PRL-u pamiętających rożnych cudaków z Dziennika Telewizyjnego. :)
https://www.youtube.com/watch?v=FVYI0eBG6CE
Oczywiście chodzi o krwawego siepacza Ferdinanda Marcosa i jego małżonkę Imeldę. Zrobili oni sobie folwark z Filipin.
Kojarzę stwory doskonale. ;)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

Wspomnienie o Somozie zainspirowało moje pytanie i nie ukrywam iż spodziewałem się że to Ty odpowiesz :)
Doskonale pamiętasz
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Wspomnienia starego profesora. Sesja zimowa.

- Kolejna dwójka! Zapraszam!
Do gabinetu weszło dwóch przestraszonych studentów. Panowie Jacek i Placek nie należeli do tych, których profesor mógł zapamiętać z któregokolwiek wykładu.
- No to zobaczymy, co panowie zapamiętali z wykładów – złośliwie zagaił profesor.
Jacek i Placek zbledli – może się okazać, że wykłady skserowane od koleżanek mogą ich nie uratować: stary dziadyga pewnie będzie się teraz mścił, uświadomili sobie grozę położenia.
- Proszę powiedzieć wszystko, co panowie wiedzą o X. Może pan Jacek pierwszy. Proszę.
Jacek odetchnął z ulgą.
- Był to działacz socjalistyczny, który rozpoczął swą działalność, jako robotnik. Kiedy chcieli go aresztować, to uciekł do Ameryki Południowej i tam został dowódcą.
Profesor wybałuszył oczy, a Jacek z zapałem ciągnął dalej.
- W tej Ameryce walczył bardzo dzielnie, nawet zdobył tamtejsze twierdze, a potem wrócił do Polski, zaciągnął się do Legionów i został premierem.
- Panie Placku, co pan na to? – słabnącym głosem zapytał profesor drugiego studenta.
- Jacek ma sporo racji, ale X był najpierw terrorystą: bomby rzucał, mosty wysadzał, no i jak go szukali to uciekł do Holandii i dzielnie walczył w wielkiej wojnie europejskiej, a i studia tam skończył, a potem wrócił do Polski i bronił Lwowa przed buntownikami. Co jeszcze? Hm, … A wiem! Virtuti Militari dostał i zmarł w Londynie!
- Ale grobu nie ma, bo Szwedzi go spalili – chciał zabłysnąć Jacek
- Słabo mi … - zamamrotał profesor.

Za oknami słychać było syrenę nadjeżdżającej „erki”.

Jakie nazwisko „rzucił” studentom stary profesor?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Krzychu Arciszewski Generał Artylerii koronnej!

Ale chcieli go aresztowac bo kogoś tam w obronie oczywiście honoru i czci rodu zaciukał.

Napoleon Piąty wznowił jego biografię napisana przez Aleksandra Kraushara.

Poznałem po Lwowie i spalonym przez Szwedów grobie. No i po Ameryce Południowej. Poza tym niezłe zmyłki. Oryginalna czy zapożyczona anegdota?

Za wielkiego młodu czytało się utwory niejakiego Rusinka "Wiosna Admirała", "Muszkieter z Itamariki", "Królestwo pychy".

Aż dziw, że Jacek Komuda nie napisał jeszcze o nim powieści.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”