Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Ha,ha,ha ... właściwie to nie zgadłeś. ;)
Chodziło mi o podanie NAZWISKA, które podał profesor i odpowiedzią jest Arciszewski. Moja zabawa polegała na kompilacji dwóch życiorysów: Krzysztofa i Tomasza Arciszewskich. :)
PS. Sam wymyśliłem tę zagadkę. Jesienią profesor też podrzucił mi swe notatki. ;)
PS 2. Zadajesz naturalnie.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Proszę o nieco cierpliwości. Materiał na zagadkę mam, ale będę go mógł użyć dopiero wieczorem.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Poniżej kilka fragmentów. Temat - burzliwa lub groźna zima
Burza szalała potworniejsza, niż przedtem. Wiatr dął jednym nawałniczym tchem. Świsty, wycia, ryki zlewały się w jedną przeraźliwą wrzawę. W polu przeciwko wiatru, ani spojrzeć, ani ust otworzyć. Młode, wiotkie, rozsadzone z rzadka po wąskiej łączce drzewka miedzy płotem a ogrodem warzywnym, chyliły się przed gwałtownym wiatrem, aż ku ziemi. Pył śnieżny wdzierał się natarczywie za kołnierz, w rękawy i za pazuchę. Chłód przejmował lodowaty, choć ty pod ziemię się schowaj.
Oparli się łokciami o płot i patrzyli jak nieboraczka borykała się z wiatrem. Postępowała nisko pochylona przeciwko wiatrowi, bokiem, trzymając ręką na twarzy kołnierz kożucha. co kilkanaście kroków obracała się z wiatrem ku lasowi i przystawała aby nabrać tchu. Dobrawszy się do jedlanego żywopłotu, dzielącego sad (...) od sadu (...) poszła żywiej i zaraz znikła im sprzed oczu.
Wygrzebujemy się na wierzch. Po omacku odnajdujemy się i zapadając po piersi w zaspach, schodzimy z dużego, powoli pełzającego wzgórza. Wicher milczy i ta cisza jest straszna: szykuje się niespodzianka. I nie omyliłem się. Nie wiadomo, skąd spada cios: kilkaset ton śniegu. Z siłą rzucono nam na głowy. Nie mamy czasu się położyć, bo zaraz następuje straszliwy podmuch wiatru. "Chce nas zobaczyć!" Drugi cios. Znów góry śniegu wala się na nas. I znów następuje potężne dmuchnięcie, i znów uderzenie. I tak raz za razem, cios za ciosem. Człowiek też mógłby tak się bawić. Wrzuciłby do dużej miednicy dziewięć chrabąszczy, a potem by bił w nie garściami mąki i wydmuchiwał ją. Byłaby to wariacka zabawa. Głupia i okrutna. I nasz przeciwnik nie miał litości. Zmieniał kilkanaście razy taktykę walki, chociaż myśmy nawet bronić się nie mogli. Urządzał zasadzki. Zaczajał się. Stawiał na naszej drodze góry śniegowe. Próbował nas oślepić, obalić, zdruzgotać, zmiażdżyć. Szalał. Miotał się. To wybuchał szatańskim chichotem, to jęczał, to gwizdał...
Ściemniało całkiem, gdy dobrze podrębany od spodu ruszył na nas. My przylegliśmy do płyt całkiem płasko, od żab żabiejsi, a nogi o płyty zaparliśmy na samym krajuszku krawędzi. Topory i czekany do góry, niechaj brzuch jego na nich się rozcina. Mruczał sunął bardzo powoli, i taki co zasowy nie świadom, nie poznałby, że w ruchu. Znów chytrze zadymił, znów nagle obrócił się i jeden pysk za drugim miękki wysuwał jakby zląkł się przepaści. Więcej jeszcze niż on na nas, teraz my czyhaliśmy na niego, aby nam oddał naszych. Bo tak sobie jakoś miarkowaliśmy, że takich płaskich jak my nie zdoła uchwycić. Niechaj jedzie nas i przez nas, a my, uskoczymy na grzbiet. Och! Jak trzymaliśmy się płyt nogami, jak wbijaliśmy się rękami od postołów w śnieg i w skały także, a także pazurami, palcami, zębami. Ale to nie zwyczajna zasowa, to Lewiatan na nas polował. Ruszył po nas, zaświeciły mi w oczach latarnie, zadzwoniły dzwony pogrzebowe, zdusiło w gardle, poczerniało w głowie. A potem pobijały po głowie z brzucha zasowy potrzaskane pnie jeden po drugim, i budziły.
Pytanie nietypowe. Proszę określić nie autorów i tytuły dzieł, ale czas i miejsce akcji tak dokładnie jak to możliwe. Dla ułatwienia - wszystko to dzieła literatury polskiej.
Ostatnio zmieniony środa, 15 marca 2017, 14:18 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Ponieważ pojawiły się wątpliwości co do charakteru pytania to wyjaśniam ze chodzi mi o dzieła, które opowiadają o losach zbiorowości tworzących wspólnotę Rzeczpospolitej. Powieści, też opowiadają o historii narodu, mimo że nie są pracami historycznymi. Dzieła literatury pięknej też są w historii ważne. Poza tym wszystkie maja wspólną cechę. Opowiadają o zaginionym już świecie i dlatego je wybrałem. A dla zachowania związku z historią jest pytanie o czas i miejsce akcji. i jedno i drugie nie są tu domeną wymyślonego świata, czy bohaterów.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

To chyba fragmenty opisujące drogę przemytników z II RP do ZSRS (droga na Mińsk?) a więc dwudziestolecie międzywojenne

Edycja:
Mam to chyba fragmenty tej powieści
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kochanek_ ... BAwiedzicy
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Każdy tych fragmentów pochodzi z innej powieści.

Pierwsze trafienie już blisko, tylko został czas (który rok mniej więcej) i miejsce, z którego ruszali owi przemytnicy. No i wskazanie, który z trzech fragmentów pasuje. Ten fragment jest jednym z bardzo charakterystycznych dla powieści. Ja wiem że jest odwołanie do strony, ale lepiej po prostu krótko napisać.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Dżenesh
Colonel en second
Posty: 1272
Rejestracja: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 23:07
Lokalizacja: Płock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 18 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Dżenesh »

Pasuje środkowy (te chrabąszcze mnie naprowadziły). Miasteczko Raków, czas jesień 1922 - zima 1924
Oddam życie polskiego rządu za Polskę
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Tak. akcja dzieje się dokładnie w zimie 1922/23. Zaraz po burzy śnieżnej na "punkcie przeładunkowym" główny bohater zostawia wycieńczonych kolegów i wpada w "kocioł" zastawiony przez Zagraditielnyj Otriad u swej kochanki. Dzięki temu partia i towar ocalały.
To jeszcze 1) i 3)
Ostatnio zmieniony środa, 15 marca 2017, 14:15 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

W trzecim fragmencie czas do podania jest bardzo przybliżony. W pierwszym można określić go dokładniej.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

leliwa pisze:Ponieważ pojawiły się wątpliwości co do charakteru pytania to wyjaśniam ze chodzi mi o dzieła, które opowiadają o losach zbiorowości tworzących wspólnotę Rzeczpospolitej. Powieści, też opowiadają o historii narodu, mimo że nie są pracami historycznymi. Dzieła literatury pięknej też są w historii ważne. Poza tym wszystkie maja wspólną cechę. Opowiadają o zaginionym już świecie i dlatego je wybrałem. A dla zachowania związku z historią jest pytanie o czas i miejsce akcji. i jedno i drugie nie są tu domeną wymyślonego świata, czy bohaterów.
Chciałem załatwić sprawę via PW, ale widzę, że się nie da.
Otóż Konkurs dotyczy historii jako konkretnej gałęzi nauki, tzn. testujemy tutaj swoją wiedzę historyczną.
Nie ma najmniejszego problemu, żeby rozpocząć odrębny wątek poświęcony zagadkom dot. literatury pięknej.
Niemniej stawianie pytań na które odpowiedzi można udzielić wyłącznie dzięki znajomości owej literatury mija się w tym konkretnym wątku z celem.

Pytanie zostało zadane i przejdzie w swoim regulaminowym czasie, jednak na przyszłość prosiłbym o trzymanie się tematu konkursowego.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Były precedensy. Po prostu były już podobne pytania.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Ale zgadzamy się chyba, że fizyka to nie chemia a literaturoznawstwo to nie historia.
leliwa pisze:Poniżej kilka fragmentów. Temat - burzliwa lub groźna zima
To brzmi jak temat wypracowania z polskiego.
Zachowajmy pewne proporcje. Czym innym jest pytać o okoliczności powstania utworu literackiego a czym innym jest odpytywanie z jego treści.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Nie chcę "wpuszczać się" w kanał dyskusji wartościującej różne przejawy kultury, więc napiszę tylko, że pytanie leliwy jest w Konkursie równie uprawnione, co pytanie o jakieś kobiety towarzyszące zespołom rockowym.
A, że pytanie leliwy w takiej formie jest trudne i pewnie zastopuje Konkurs, to inna sprawa.
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

elahgabal pisze:Ale zgadzamy się chyba, że fizyka to nie chemia a literaturoznawstwo to nie historia.
leliwa pisze:Poniżej kilka fragmentów. Temat - burzliwa lub groźna zima
To brzmi jak temat wypracowania z polskiego.
Zachowajmy pewne proporcje. Czym innym jest pytać o okoliczności powstania utworu literackiego a czym innym jest odpytywanie z jego treści.
Jest zasadne, jeśli treść dotyczy historii. Historię narodu poznajemy nie tylko i nie przede wszystkim z opracowań historycznych.
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 marca 2017, 09:12 przez Leliwa, łącznie zmieniany 1 raz.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Zarówno pierwszy fragment jak i trzeci, pochodzą z utworów będących czymś w rodzaju epopei jeśli nie narodowej, to w każdym razie regionalnej. Łączy je to że powstały z dala od miejsca akcji, są niejako wspomnieniem "dawnych czasów", "podróżą do lat dziecinnych", podobnie jak "Pan Tadeusz". Dzieli je to że autorem pierwszego z dzieł był samouk w dziedzinie powieściopisarstwa (podobnie jak drugiego), a trzeciego wyrafinowany literat i znawca kultury europejskiej, szczególnie antycznej.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”