Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Konkurs historyczny Strategosa, konkurs filmowy i inne.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Historia Polski.
Prawie pół wieku trumna tej królowej była niepochowaną. Pogrzeb nieboszczce sprawił dopiero jej bratanek. Mąż królowej gdy o jej śmierci się dowiedział żałobę przywdział, egzekwie odprawił, a nawet i zapłakał, co złośliwcy mniemając, że stało się tak z radości potomności pozostawili opinię: "Płacz niemały udał się królowi".
O jakich koronowanych personach piszę? Dlaczego trumna czekała tak długo na pogrzeb?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Smutne losy królowej i jej zwłok są związane z miastem, w którym znajduje się klub piłkarski kiedyś walczący z polskim zespołem w europejskich pucharach:
https://i.ytimg.com/vi/XX3260-28CE/hqdefault.jpg

Bratanek nieszczęsnej był władcą, który raczej niezbyt zgodnie żył ze swym, powiedzmy ekscentrycznym, bratem, który był władcą wcześniejszym. Zarówno bratanek jak i brat umarli bezpotomnie.
Bratanek nie jest jakoś zbyt dobrze kojarzony, tzn. znany szerszym kręgom ("zawodowcy" oczywiście go znają), ale był to "poważny" władca wagi ciężkiej. ;) Nie zna się go do tego stopnia, że mało kto kojarzy go z najsłynniejszym:
http://oknorem.pl/images/okno-pcv.png
w historii. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Wyżej pisałem o ekscentrycznym władcy.
Gdy byłem mały jedyną moją wiedzą o nim było to co przeczytałem o nim w:
http://bazarek.gallery/231648/14838/226 ... 43f87b.jpg
:)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Leliwa »

Tak dawno tu nie byłem i widzę, że potrzebna jest pomoc, choć nie wiem czy sam zadam kolejne pytanie, bo strasznie dużo czasu szukanie nieoczywistych skojarzeń mi zajmuje. Tu jak zobaczyłem okno to byłem pewien
nieszczery mąż - Sigismundus Augustus Rex Poloniae, Magnus Dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Mazoviae, etc, etc, Pomeraniae Dominus et haeres, czyli ostatni król "co nosił kołpak Witoldowy"
nieszczęśliwa królowa - Katharina von Habsburg
ekscentryczny bratanek - Rudolf der Zweite von Habsburg Heiliges Roemisches Kaisertum der Deutchen Nationen Kaiser,
bratanek grabarz - Matthias von Habsburg, Heiliges usw. usw.

Zapewne powodem była przebudowa zamku w Linzu. Może też Rudolf jej nie lubił. Pierwotnie spoczywała w kaplicy zamkowej, potem w czasie przebudowy przeniesiono ją do Klasztoru Świętego Floriana w mieście pod tą nazwą (tego od Psałterza Floriańskiego).

Gdy zobaczyłem okno, to wiedziałem.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

O te osoby chodziło i odpowiedź zaliczam.
Głównym powodem braku pogrzebu było żądanie cesarza Maksymiliana II (brata Katarzyny) aby pogrzeb odbył się w Polsce. Brak pogrzebu królowej w ziemi, w której panowała odbierano jako despekt.
Czekamy. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Jest taka historia rodu średniowiecznego. Może na poły legendarna, ale niewykluczone, że prawdziwa.

Otóż w pewnym zapalnym miejscu świata w okresie dla tego zakątka wyjątkowo gorącym pewien raróg niemożebny wysłał do sławnego władcy swojego człowieka z pewną wiadomością.
Posłaniec zanim dopuszczono go przed oblicze adresata został gruntownie przeszukany, ale broni przy nim nie znaleziono żadnej w związku z tym można było odprawić wszystkie zbędne pary oczu z wyj. kilku doradców i dwóch strażników. Niemniej przybysz nie chciał mówić argumentując, iż wiadomość jest prywatna i poufna i może ją przekazać wyłącznie w cztery oczy.
Po namyśle doradcy zostali odesłani i tym samym pozostały cztery osoby: panujący, przekazujący oraz dwóch gwardzistów.
Mimo tych ustępstw posłaniec nadal nie bardzo chciał mówić, tłumacząc iż wiadomość jest na tyle poufna, iż nawet owych dwóch słyszeć jej nie może.
Władca "uśmiechnął się dobrotliwie" (nie wiem czy to zrobił, ale z pewnością mógł) i odpowiedział mniej więcej w ten deseń:
"To są moi zaufani ludzie. Traktuję ich jak synów a oni nigdy ode mnie nie odstępują. Jeśli chcesz przekaż wiadomość. Jeśli nie chcesz - nie przekazuj".
Na to przybysz zwrócił się do owych strażników:
"Gdybym rozkazał wam zabić tego oto tu, zrobilibyście to?"
Strażnicy wyciągnęli miecze:
"Wystarczy, że rozkażesz."

Posłaniec nakazał im schować broń i wszyscy trzej odeszli.
Wiadomość została przekazana.

Pytanie brzmi: kto komu ją wysłał?
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Jeden uchodził za wcielenie potęgi i szlachetności (a przynajmniej tak się go przedstawia teraz). Znają go wszyscy. Drugi to taki "podły typ spod ciemnej gwiazdy", którym można co najwyżej dzieci straszyć. Rzecz w tym, iż obu w swoim czasie należało mocno poważać i obu należało się obawiać (dysponowali dwoma różnymi rodzajami potęgi).
Z oboma korespondowali najmożniejsi tego zakątka świata (i nie tylko), mimo iż tylko jeden z nich posiadał uznaną władzę formalną.
Natomiast obaj mieli długawe ręce. Scena z pytania była przedstawieniem udzielenia jednoznacznego ostrzeżenia.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Obaj żyli i działali na terenach, które jak były zapalne wtedy, tak są zapalne i teraz.
Jeden z nich zjednoczył dwa terytoria co de facto stało się przyczyną upadku pewnego "państwa-efemerydy", natomiast drugi rządził swoim "kieszonkowym ukrytym królestwem".
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Strzelę sobie z poczucia obowiązku ;) :
Saladyn i Konrad z Montferratu?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Strzał częściowo trafiony - tzn. jedna z postaci trafiona zatopiona. Przez przekorę nie napiszę która, ponieważ o ile wnioskowanie co do miejsca i czasu prawidłowe to jednak nad jedną z postaci trzeba jeszcze pogłówkować. ;)
Przy czym obaj wymienieni przez Ciebie łączą się pośrednio z tą jeszcze nie zidentyfikowaną a poszukiwaną. :)

P.S. Dlaczego uznałeś, że Konrad to "typ spod ciemnej gwiazdy"? ;)
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: cdc9 »

Nie mam aż tak wielkiej wiedzy o tych wydarzeniach więc Konrad, to po prostu strzał. :)
Ten szlachetny to Saladyn, więc zbój to może Gwidon de Lusignan?
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Saladyn się zgadza. Teraz przeanalizuj dokładnie treść pytania i drugą podpowiedź, którą najwyraźniej źle interpretujesz. ;)

Pół podpowiedzi: dlaczego Królestwo Jerozolimy miałbym określać mianem "kieszonkowego ukrytego królestwa"?
Zwł., że skoro wiesz już, że mowa o Saladynie to tym samym wiadomo kto zjednoczył dwa terytoria.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: elahgabal »

Sława tego "sekretnego królestwa" jest odwrotnie proporcjonalna do jego rozmiarów (w jakimś tam zakresie przeniknęło ono do popkultury, choć nie jest aż tak znane jak imię Saladyna).
Leżało ono (póki nie zostało zniszczone przez najazd znanych nam aż za dobrze barbarusów) w urokliwym dzikim zakątku.
W sumie trochę takie Kaer Morhen. :P
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Konkurs historyczny Strategosa (XI edycja)

Post autor: Darth Stalin »

elahgabal pisze:Sława tego "sekretnego królestwa" jest odwrotnie proporcjonalna do jego rozmiarów (w jakimś tam zakresie przeniknęło ono do popkultury, choć nie jest aż tak znane jak imię Saladyna).
Leżało ono (póki nie zostało zniszczone przez najazd znanych nam aż za dobrze barbarusów) w urokliwym dzikim zakątku.
W sumie trochę takie Kaer Morhen. :P
Ale się certolicie :shock: , a w sumie to jest - jeśli ktoś nie ma Hauzińskiego pod ręką :geek: - do wyguglania w 5 minut :lol:

Ów "władca sekretnego królestwa" w czasach Saladyna to [trwożliwe spojrzenie przez ramię on] Raszid ad-Din Sinan, znany jako Szajch al-Dżabal. :ugeek: [trwożliwe spojrzenie przez ramię off]

Więcej np. tutaj:
http://www.lechstepniewski.info/czytanki/asasyni.html
Istnieje jeszcze inna legenda na ten temat. Podobno wysłannik asasynów został dopuszczony przed oblicze Saladyna, by przekazać mu pewną tajną wiadomość. Gdy wszyscy już wyszli, a przy Saladynie pozostali tylko jego dwaj najbardziej zaufani strażnicy, wysłannik asasynów zwrócił się do nich, aby w imieniu "Starca" natychmiast zabili sułtana. Strażnicy już mieli to uczynić, lecz gość w ostatniej chwili odwołał rozkaz.
Jeśli zaś idzie o historyjkę ze sztyletem u wezgłowia, to bardzo podobną - ale bez otoczki cudowności - opowiedział słynny perski historyk Dżuwajni o sułtanie Sandżarze. Asasyni mieli po prostu przekupić jednego z jego eunuchów, a ten zatknął w ziemi nieopodal wezgłowia sułtana sztylet z następującym listem: "Wiedz sułtanie, że sztylet zatknięty w twardej ziemi mógł z łatwością zostać wprowadzony do twej miękkiej piersi". Nb. Dżuwajni miał dostęp do biblioteki w Alamut, gdy twierdza ta padła, i jako zaciekły przeciwnik ismailitów zniszczył wszystkie ich "nieprawomyślne" dzieła. Rozbita sekta zdołała nawet przeprowadzić na niego zamach, ale nieudolny - napastnicy jedynie dotkliwie go poranili. Być może właśnie dlatego Dżuwajni w asasyńskie cuda nie bardzo wierzył.
Człowiek zagląda na chwilę i od razu odgaduje... :D
Zablokowany

Wróć do „Konkursy historyczne”