Unclaimed World

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Unclaimed World

Post autor: Philip79 »

Gra pewnie znana bardzo wąskiej grupie graczy. Jakoś tak wyszło, że, nie zauważyłem recenzji nawet na gry-0nline, co dość rzadko się zdarza.
Powiem więcej - kiedy pracowałem w jednym z większych w Polsce czasopism, należącym do dużego koncernu, dostałem zakaz recenzowania miedzy innymi tej gry. Powód chyba raczej prosty w przypadku korporacji gdzie np rzadko trafiają tam gry z tzw kickstartera, lub producenta którego nie stać na publikację (rozumieć reklamę) w większych portalach. Jest jeszcze kilka innych problemów z których powodu większe koncerny nie recenzują, a nawet nie wspominają na swoich łamach gier, które często są bardzo ambitne i są tzw "perełkami". Komercja i koncerny rządzą i dla tego zawsze odradzam czytanie recenzji z tzw "wielkich portali" należących do mainstreamu, bo tam na rzetelność, a co za tym idzie, na obiektywizm, po prostu nie ma co liczyć. Dlatego właśnie odszedłem z jednej z takich firm, bo miałem dość pisania w o grach które od typowo komercyjnego gówna nie różnią się niczym...

Ale mniejsza o moje prywatne "smuty"

chciałem pokrótce przedstawić grę, która moim zdaniem zasługuje na uwagę, poza tym kosztuje nie zbyt drogo, biorąc pod uwagę jej złożoność, bo na steamie możemy ją mieć już za kilkanaście Euro.

Unclaimed World jest to postapokaliptyczna strategia surwiwalowa z elementami RPG, gdzie naszym celem jest rozbudowa, walka i ogólnie pojęte aspekty znane z gier surwiwalowych.

Akcja rozgrywa się na planecie, którą powoli próbują opanować koloniści z ziemi. Świat jest wyjątkowo niegościnny i początek polega na przeżyciu, walcząc z dzikimi plemionami, zwierzętami, a jednocześnie musimy od podstaw rozbudowywać kolonię, zbierając materiały potrzebne na budowę domów, i różnego rodzaju budynków gospodarczych i militarnych.
Gra z wyglądu i wyjątkowego post apokaliptycznego klimatu przypomina mi pierwsze części Fallouta.
Początkowo mamy do dyspozycji zwykle grupę specjalistów, wyszkolonych w różnych dziedzinach. Dzięki współpracy należy rozbudować podstawową kolonie dającą schronienie, oraz produkcje żywności i materiałów niezbędnych do przeżycia.

Gra ukazała się niedawno i jest wyjątkowa prawie w każdym aspekcie. poczynając od interfejsu, sposobu wydawania rozkazów, do samego zachowania się naszych kolonistów. Zwykle na początku jest to kilka osób (jakiś naukowiec, kilku żołnierzy do ochrony, ludzie znający się na budowie, roli itp)
Zaczynamy od całkowitego zera, czyli zbierania podstawowych materiałów, jak kamienie, patyki, wodę. później stawiamy podstawowe struktury dające nam możliwość przetwarzania żywności, budowy podstawowej broni, czy umocnień.

Jeśli ktoś słyszał o grze RimWorld to ta gra ma z nią wiele wspólnego.

Obrazek

Obrazek

Jak widać grafika jest dość prosta, ale bardzo szczegółowa, jakby w komiksowym stylu.
Interfejs, oraz starowanie postaciami, za względu na złożoność, możemy zaliczyć raczej do symulacji/strategii i chyba nie spotkałem się jeszcze z tak oryginalnym i złożonym systemem, wydawania poleceń, zachowania się kolonistów itd.
Każdy z kolonistów jest indywidualny i unikalny i charakteryzuje go szereg statystyk i umiejętności. Strata jednego z ludzi to już duży cios (np gdy gość był lekarzem, specjalistą, technikiem, bądź po prostu doświadczonym żołnierzem).

Obrazek

Mamy rozbudowany system rozwoju, badań w każdej dziedzinie mogącej pomóc nam w przetrwaniu. Mnogość opcji i możliwości gry jest tak wiele, że właściwie nie ma nawet mowy o liniowości rozgrywki.

Ogólnie celem gry jest rozbudowa kolonii oraz osiągnięcie konkretnych celów, militarnych, naukowych czy eksploracyjnych.
Rozwijamy kolonie, planujemy, budujemy i nie jest to zrobione tak jak w innych tego typu grach w stylu RTS zbuduj bazę, bo sprawa jest dużo bardziej złożona i rozbudowana pod każdym aspektem.

Przysiadając do gry powinniśmy się liczyć raczej na setki godzin rozrywki na naprawdę wysokim poziomie. Gra moim zdaniem przeznaczona jest dla wymagających graczy, lubiących planować, tworzyć strategie itd.

Trailery i gameplaye, możemy obejrzeć na steamie:
http://store.steampowered.com/app/284100/?l=polish

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”