Germany at War: Barbarossa 1941

Oczywiście najbardziej lubimy strategie i gry historyczne.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Philip79 »

Obrazek

Coś dla fanów gier z gatunku turówek, a'la Panzer General/Panzer Corps.

Mechanika gry w zasadzie nie odbiega od Panzer Corps, a wyglądem bardziej przypomina, aktualna nowość, "Order of War", która dla mnie osobiście jest bublem z "wodotryskami, dla gimbusów.

Germany at War: Barbarossa 1941, spodobała mi się, gdyż poza tym, że jest zwykłą turówką, to zostało do niej wprowadzonych dość dużo całkiem ciekawych elementów w mechanice.
Posiada większą ilość statystyk jednostek, które nie są zwykłymi cyferkami jak to ma miejsce w "Order of War". Statystyki te mają bardzo znaczący wpływ na planowanie starć i poza standardowymi, takie jak (atak ppanc, przeciwko, piechocie, itd), to jednostki posiadają dużą ilość umiejętności indywidualnych, nawet w poszczególnych typach czołgów, rodzajów piechoty, samolotów itd. Dodatkowo te umiejętności są poszerzane w trakcie zdobywania doświadczenia, na co mamy bezpośredni wpływ i daje nam to możliwość tworzenia wyspecjalizowanych jednostek (no tworzymy sobie z czasem jednostkę pancerną, która dodatkowo specjalizuje się w zwiadzie, czy zadań inżynieryjnych.
Owszem, w każdej tego typu turówce mamy rozwój specjalizacji, jednak tutaj jest to zrobiony w formie rozwijanego drzewka z dość dużą ilością specjalizacji dla każdego rodzaju wojsk)

Przykładowo, jednostki nie przekroczą rzeki z uszkodzonym mostem, dopóki nie zajmie się nim jednostka inżynieryjna.

Obrazek

Kolejna różnicą jest wprowadzenie rodzajów charakteryzujących wielkość jednostki (dywizja, brygada, regiment, batalion), co jest dość ciekawym urozmaiceniem.

Podczas starć, ukazuje nam się dość obszerna tabela pokazująca przybliżony wynik starcia, jednak różni się to szczegółowością (od rodzaju terenu, ufortyfikowania, do wpływu pogody i innych warunków wpływających na wynik starcia)

Obrazek

Ruchy wojsk mogą być wykonywane stopniowo, dzięki czemu możemy uzyskiwać dodatkowe efekty w postaci okrążenia jednostki, bądź wpływu na walkę jednostek mieszanych. (jedn. pancerna sąsiadująca z piechotą, może atakować piechotę wroga znajdująca się w lesie, gdyż posiada wsparcie.

Dość rozbudowany jest system wsparcia artylerii, którego jeszcze nie ogarnąłem do końca. (np inaczej oddziaływuje na wroga ostrzał z tzw nebelwelferów, czy katiuszy, niż zwykłych dział, podobnie ma się chyba z rodzajami bombowców)

Kolejną ciekawostka jest system uzupełnień. Osobno, ma się kwestia, paliwa, amunicji, oraz uzupełnienia siły żywej/sprzętu. Poza tym to my decydujemy, co i w jakiej ilości danej jednostce uzupełniamy, dzięki czemu lepiej nam zarządzać dostępnymi środkami (tzw military points)

Obrazek

Kwestia zarządzania i zakupu jednostek specjalnie nie odbiega od innych gier, chociaż jest przyjemniejsza w obsłudze.

Nie poznałem wszystkich opcji, szczególnie tych związanych z kampaniami, gdyż mam jedynie demo, ale z tego co wyczytałem te kwestie tez są nieco rozbudowane i mamy większy wpływ na planowanie, niż tylko wykonywanie kolejnych scenariuszy.

Grafika nie powala na nogi, chociaż jest w 3D (przypomina wspomniany Order of WAR, ale dla mnie nie ma to szczególnego znaczenia.

Nie będę więcej rozpisywał się w kwestiach które można sobie przeczytać w "pożal się boże recenzjach portali z grami), w których piszą wszystko tylko nie to co istotne.

Obrazek

Na koniec powiem tylko tyle, że jeśli ktoś grał w Panzer Corps i grywał w stare panzery, to gra powinna mu przypaść do gustu bo jest ciekawie zrobiona, ma swój klimat na co wpływa całkiem przyzwoita oprawę dźwiękowa.
Ja bardzo je sobie cenie bo wychowałem się na starych panzerach i gram z czystego sentymentu.

Będę wdzięczny jak ktoś, po zakupie pełnej wersji rozszerzy mój materiał. Demko jest dostępne do ściągnięcia ze strony Matrixa.

Pozdrawiam i życzę udanej rozrywki. :D

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Miras
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2014, 16:00
Been thanked: 1 time

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Miras »

Grałem w demo, ale średnio mi podeszło. Uważam, że w tych klimatach lepszy jest Order of Battle. Można ściągnąć ze Steama darmową podstawkę i samemu sobie sprawdzić. Jak gra podejdzie to wtedy dokupuje się całe operacje i dodatki. Zawsze też pozostaje Panzer Corps w klasycznym rzucie 2D albo Open General.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Philip79 »

Miras pisze:Grałem w demo, ale średnio mi podeszło. Uważam, że w tych klimatach lepszy jest Order of Battle. Można ściągnąć ze Steama darmową podstawkę i samemu sobie sprawdzić. Jak gra podejdzie to wtedy dokupuje się całe operacje i dodatki. Zawsze też pozostaje Panzer Corps w klasycznym rzucie 2D albo Open General.
Wiesz na temat gustów własciwie nie powinno sie gadać, ale przedstawie swoja opinię skoro juz napisałes o order of battle.
Ja właśnie, nie dałem się złapać na grafikę i efekty specjalne i uważam order of battle za śmieć stratego podobny, z ładną graficzką i animacją, która swoją pustka, ładnymi screenami i animacjami ma zachęcić graczy do zakupu.
Gra nie posiada nawet koszty strategii, przypomina mi gry z androida, tylko tyle że jest ładnie zrobiona i dźwięk też jest niezły, ale to tylko chwyt marketingowy jesli wypuszcza się bubel, bo zawsze ładnie bedzie prezentował sie wizualnie, a teraz przecież ludzie zaczęli myśleć oczami a nie mózgiem.
Grałem we wszystkie części order of battle z nadzieja, że coś zmienią ale ciągną dalej te same flaki z olejem.

minusy:
- bardzo mała ilość jednostek (nie ma strategii)
- skrypt z góry przewidujący wynik starć (wgrasz save i będzie ten sam wynik)
- irytuje mnie taki detal, że najpierw pokazywany jest wynik bitwy, a dopiero później rozgrywa się animacja starcia.
- wpływ terenu, miast, rzek, lasów, bagien jest nierealistyczny moim zdaniem.
plusy:
- ładna grafika, animacja i dźwięk.
- dość ciekawa koncepcja rozwijania gry w postaci DLC, przedstawiające po kolei wszystkie ważniejsze konflikty na całym świecie. (ahh :lol: co by to było gdyby Panzer corps tak zrobił)
Mam Panzer Corps ze wszystkimi DLC (opisałem w wątku) i uważam, że gra mimo, że starsza bije na głowę order of battle pod każdym względem.


Ale wracając do tematu wątku, to trudno go w ogóle porównywać do w/w gier, bo jest to globalna strategia, z elementami przemysłu, produkcji, nauki, dyplomacji. Grałem bardzo mało i przyznam, że liczyłem, aby ktoś napisał nieco więcej na ten temat.

Ogólnie przedstawienie całego konfliktu na skalę europejską, a w tle wszystkie elementy strategii, wygląda całkiem zachęcająco. No i jeszcze siły morskie prezentują się ciekawie. Można by tą grę delikatnie porównać do Hearts of Iron, ale turowy i nieporównywalnie mniej skomplikowany, bo Hearts of iron to strategia pełna gębą (chyba najlepsza)

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Miras
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2014, 16:00
Been thanked: 1 time

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Miras »

Ale wracając do tematu wątku, to trudno go w ogóle porównywać do w/w gier, bo jest to globalna strategia, z elementami przemysłu, produkcji, nauki, dyplomacji. Grałem bardzo mało i przyznam, że liczyłem, aby ktoś napisał nieco więcej na ten temat.

Germany at War: Barbarossa 1941 z tego co wiem to nie ma warstwy zarządzania przemysłem czy dyplomacji. Gra skupia się tylko na walce jak Panzer Corps. Chyba że czegoś nie wiem. Order of Battle w moim odczuciu nie jest taki zły i też potrafi przykuć do monitora. Wynik starcie widoczny przed końcem animacji faktycznie może irytować. Niby mała rzecz a mi też nie pasuje. Natomiast Hearts of Iron to dla mnie taki hardcore że mnie przytłacza. I najważniejsza dla mnie rzecz HoI rozgrywa się w czasie rzeczywistym czego nie lubię przy tak złożonych strategiach. Ja muszę mieć czas na analizę wszystkiego a nie patrzeć na upływające dni.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Philip79 »

Miras pisze:Ale wracając do tematu wątku, to trudno go w ogóle porównywać do w/w gier, bo jest to globalna strategia, z elementami przemysłu, produkcji, nauki, dyplomacji. Grałem bardzo mało i przyznam, że liczyłem, aby ktoś napisał nieco więcej na ten temat.

Germany at War: Barbarossa 1941 z tego co wiem to nie ma warstwy zarządzania przemysłem czy dyplomacji. Gra skupia się tylko na walce jak Panzer Corps. Chyba że czegoś nie wiem. Order of Battle w moim odczuciu nie jest taki zły i też potrafi przykuć do monitora. Wynik starcie widoczny przed końcem animacji faktycznie może irytować. Niby mała rzecz a mi też nie pasuje. Natomiast Hearts of Iron to dla mnie taki hardcore że mnie przytłacza. I najważniejsza dla mnie rzecz HoI rozgrywa się w czasie rzeczywistym czego nie lubię przy tak złożonych strategiach. Ja muszę mieć czas na analizę wszystkiego a nie patrzeć na upływające dni.
Tej grze raczej bliżej jest do Order of war lub Panzer Corps.
Z tym, że jest nieco bardziej rozbudowana i wydaje mi sie , że jest lepsza mechanika starć jednostek.
Poza tym jeszcze szereg różnych mniejszych detali których raczej nie ma w w/w grach.
Powiedziałbym taki, nieco upgradowany Panzer Corps. :D

Gra, która masz na myśli to mogła by być "Strategic Command WWII War in Europe", albo z okresu wielkiej wojny, to by był "Commander The Great War". Ostatnio grałem trochę.

Obrazek
"Strategic Command WWII War in Europe"


Obrazek
"Commander the great war"

Obie gry są dość podobne pod wzgledem rozgrywki. Tam kierujemy bardziej globalnym konfliktem na całej mapie Europy (nie ma scenariuszy tylko całe kampanie).
Tam mamy system zarządzania produkcją, dyplomacją itd. Też ciekawa gra.

Tak na marginesie, to Firma AGEOD specjalizuje się w tego typu grach, wydała już kilka produkcji z różnego okresu historycznego. Ja osobiście jakoś ciężko ją trawie, chyba interfejs i sposób zarządzania mi coś nie pasuje, ale to nie zmienia faktu, że firma wypuszcza na prawdę dobre strategie.

A co do "Commander the great war", to ta gra bardzo mnie wciągnęła. Nie jest tak skomplikowana jak gry wydawane przez PARADOX (np hearts of iron, czy Europa Universalis), ale bardzo przyjemnie się gra. Szczerze polecam, jakby wpadła ci w ręce.

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Miras
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2014, 16:00
Been thanked: 1 time

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Miras »

Tak wiem Strategic Command też kiedyś sprawdzałem, ale stwierdziłem, że ja jednak wolę gry w których tylko skupiamy się na walce. Trochę mnie zachęciłeś do ponownego sprawdzenia dema Germany at War: Barbarossa 1941. Może mnie na tyle zainteresuje że kupię ;)
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Philip79 »

Miras pisze:Tak wiem Strategic Command też kiedyś sprawdzałem, ale stwierdziłem, że ja jednak wolę gry w których tylko skupiamy się na walce. Trochę mnie zachęciłeś do ponownego sprawdzenia dema Germany at War: Barbarossa 1941. Może mnie na tyle zainteresuje że kupię ;)
Z pewnością jest lepsza od Order of War ;) . Mnie też się nawet podoba, chociaż jest średnio zoptymalizowana.
Z takich gier to grywam cały czas w Panzer Corps (mam pełna wersję ze wszystkimi DLC).
Poza tym jakbyś chciał przetestować jakąś pełna wersję to możesz sobie rzucić okiem na mojego chomika. Tylko się nie przeraź :D
http://chomikuj.pl/phil13/Gry

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
Awatar użytkownika
Miras
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2014, 16:00
Been thanked: 1 time

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Miras »

Ok, dzięki. Sprawdzę w domu.
Awatar użytkownika
Philip79
Sous-lieutenant
Posty: 448
Rejestracja: niedziela, 16 sierpnia 2015, 18:34
Lokalizacja: Radom
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Germany at War: Barbarossa 1941

Post autor: Philip79 »

Miras pisze:Ok, dzięki. Sprawdzę w domu.
Gdybyś chciał pograć w jakąś turową strategię online (np przez PBE Mail) to ja chętnie np. Panzer Corps, w najgorszym wypadku tknę nawet order of war :twisted:

"kłótnia z idiotą, jest jak gra z gołębiem w szachy. Nieważne jak dobrze grasz, gołąb i tak poprzewraca pionki, a na koniec nasra na szachownicę"

Szukasz porządnej strategii?
Więc zanim wywalisz pieniądze w błoto, zobacz Gry Strategiczne, które polecam:

https://www.facebook.com/Gryzalecane/no ... e_internal
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gry komputerowe”