Zasady

Forum systemu bitewnego "Bolt Action".
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Zasady

Post autor: Telamon »

Tutaj próbujemy rozwiązywać problemy nieścisłości w zapisie reguł.
stugBB
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 12 grudnia 2019, 10:44
Has thanked: 1 time

Re: Zasady

Post autor: stugBB »

Poziom - boleśnie początkujący :),
Materiał - Starter set BoB

Pytanie (pierwsze z wielu) : Jak to jest z wyborem broni w ramach akcji Fire. W drużynie mam np. NCO z P40 , duo z MG42 i 3 grenadierów z karabinami. Deklaruję, że drużyna atakuje ... to właściwe jaki mam wybór ?

a) wszyscy strzelają smg+rkm+3xkarabin
b) strzela 1 rodzaj broni smg albo rkm albo 3x karabin
c) inne możliwości
stugBB
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 12 grudnia 2019, 10:44
Has thanked: 1 time

Re: Zasady

Post autor: stugBB »

c to chyba odpowiedź prawidłowa ;) - czyli jeszcze inaczej...


"Every model that can draw a line of fire to at least one enemy model in the target unit shoots at the
nominated target. Note that players cannot hold back a unit’s fire – when a unit fires every model that can
shoot must shoot."

rozumiem , że nie tylko LOS jest ważne , ale również dystans ... jeśli broń ma za mały zasięg to oczywiście nie rzucam kostkami, tylko "strzelam panu bogu w okno" ( tak to sobie tłumaczę)
Awatar użytkownika
Ranger
Carabinier
Posty: 20
Rejestracja: czwartek, 19 lipca 2018, 13:49
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 4 times
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Zasady

Post autor: Ranger »

Co do rozkazu Fire i przytoczonego składu drużyny strzelasz w sposób następujący:

Sierżant (NCO) strzela z MP40 dwukrotnie.
MG42 - strzela żołnierz z karabinem maszynowym na pięciu kostkach. W drużynie inny model jest ładowniczym i on wtedy nie strzela z żadnej broni, gdyż pomaga strzelcowi LMG.
2 grenadierów oddaje łącznie dwa strzały ze swoich rifle (trzeci jest najpewniej ładowniczym dla LMG, on nie strzela).

Oczywiście wystrzał odbędzie się, jeśli cel jest w polu widzenia (LOS - sam już zacytowałeś, więc wiesz), ale również w zasięgu konkretnej broni. Jeśli cel dla NCO jest powyżej 12 cali (np. 14), to nie strzeli on z MP40, ale pozostali jak najbardziej oddadzą strzał (znowu wymogiem LOS).

Wszystko strzela w jeden cel - na przykład wrogi oddział; to jest reguła. Wyjątkiem jest sytuacja, gdyby któryś z żołnierzy posiadał dodatkowo pancerfaust. Wtedy też on może strzelić w coś innego (np. pobliski pojazd), ale tylko z pancerfausta, a nie swojej broni palnej.

W razie dalszych pytań pisz, spróbujemy pomóc :)
Kurier Kaledoński - Bolt Action, Kill Team, Infinity, A Song of Ice and Fire – co jest grane w wolnym czasie :)
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Zasady

Post autor: teilweise »

Dwa pytanka.

1. Strzelanie z moździerza

Jesli strzelam z moździerza do piechoty, to jak dobrze zrozumiałem, musi być oczywiście cel w zasięgu ostrzału oraz być widoczny. Jeśli strzelam pierwszy raz to musi paść "6" bez względu na modyfikatory. Jesli, np. przy średnim moździerzu, strzał wejdzie to od punktu, powiedzmy znajdującego się na środku oddziału piechoty odmierzam promień 2 cali i normalnie rzucam na rany? Niedoświadczona 3+ itd.?

2. Strzelanie z działa ppanc. do piechoty

Czy działko przeciwpancerne może z rozkazem Fire automatycznie zadeklarować strzał do piechoty z pocisików HE i wszystko działa jak przy strzale z działka przeciwpiechotnego?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zasady

Post autor: Telamon »

1. Zgadza się. Tylko tutaj używamy raczej 2 calowego kółeczka. Wszystko pod kółeczkiem otrzymuje obrażenia.
2. Tak.
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Zasady

Post autor: teilweise »

No właśnie nie mieliśmy tokena tylko miarka sprawdziliśmy. Wychodziło nam, ze w drużynie piechoty moździerz robił starsza sieczke. Każdorazowo eliminowal 5 żołnierzy. Uzywajac tokena wszyscy musza znalezc sie wewnatrz okregu?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zasady

Post autor: Telamon »

Wszyscy pod tokenem (nawet jeżeli to część podstawki) otrzymują obrażenia. Ci poza nią już nie.
Dlatego w przypadku ostrzału moździerzowego najlepiej wydać rozkaz "down", który uratuje połowę żołnierzy.
Poza tym warto rozpraszać żołnierzy. Niesie to ze sobą inne zagrożenia, ale pozwala uniknąć większych strat zadanych w wyniku ostrzału artyleryjskiego.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Zasady

Post autor: Golfang »

Wykonuję dopiero pierwsze czytanie z księgi zasad :) - mam pytanie odnośnie strzelania.
1. Jeśli mój oddział jest w otwartym polu i widzi np tylko dwie figurki oddziału przeciwnika (bo reszta jest za budynkiem i jest nie widoczna) to czy:
a. strzelam całym oddziałem ale mogę zabić maksymalnie 2 figurki i na tym koniec (nawet jeśli z rzutu wyszło więcej ran)?
b. strzelam całym oddziałem i zabijam tyle figurek ile wyszło z rzutu ran? (czyli także tych ukrytych za budynkiem i nie widocznych wcześniej)

2. W drugą stronę to jest dla mnie zrozumiałe - chociaż możecie potwierdzić. Jeśli mój oddział jest schowany za budynkiem i tylko 2 ludzi widzi (ma linię strzału) do oddziały przeciwnika to strzela tylko tych dwóch ludzi - czy tak?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zasady

Post autor: Telamon »

Strzelasz całym oddziałem (jeżeli cały widzi) i zabijasz wroga normalnie. Wróg ma cover za osłonę.
W drugą stronę strzelają tylko dwie figurki.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Zasady

Post autor: Golfang »

Telamon pisze: środa, 24 lutego 2021, 16:45 Strzelasz całym oddziałem (jeżeli cały widzi) i zabijasz wroga normalnie. Wróg ma cover za osłonę.
W drugą stronę strzelają tylko dwie figurki.
Cover mają wszyscy - nawet Ci wystający poza budynek?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zasady

Post autor: Telamon »

Tak. Ma cały oddział jeżeli co najmniej połowa figurek jest schowana.
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Zasady

Post autor: teilweise »

A nie jak wiekszosc (wiecej niz 50%) modeli jest schowana? Wowczas, jesli wiekszosc modeli nie jest za zaslona, wtedy nie ma caly oddzal zaslony. Mam na mysli, ze przy parzystej liczbie figirek, ciezko ocenic biorac pod uwage 50% oddzialu, czy jest cover lub go nie ma.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Zasady

Post autor: Telamon »

Połowa wystarczy. Zaokrąglamy w górę.
Golfang
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: środa, 20 stycznia 2021, 09:19
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 16 times
Been thanked: 14 times

Re: Zasady

Post autor: Golfang »

No już kończę czytać instrukcję - jestem na budynkach. Dziwią mnie trochę zasady budynków - albo coś źle zrozumiałem.
Załóżmy że budynek ma 4 ściany i na każdej jest jedno okno. W środku znajduje się piechota 10 ludzi. Z każdego okna może strzelać maksymalnie 2 ludzi.
Za to jednostka piechoty z small-arms może strzelać do tego samego oddziału przez 1 okno i przy odrobinie szczęścia może wybić cały oddział 10? jak? skoro przy jednym oknie było tylko 2?

No i jeszcze kompletnie nie rozumiem zasad liczenia punktów zwycięstwa. czytałem dwa razy i kompletnie nie czaję o co chodzi. Ktoś to jakoś sensownie wytłumaczy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bolt Action”