Bolt Action - ogólna dyskusja

Forum systemu bitewnego "Bolt Action".
Awatar użytkownika
Biały
Sergent
Posty: 107
Rejestracja: czwartek, 15 października 2009, 08:03
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bolt Action

Post autor: Biały »

Aaa, no tak. Nie skojarzyłem w pierwszej chwili.
Też będę musiał się w to zaopatrzyć. Czy można to gdzieś dostać w Polsce?
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Bolt Action

Post autor: wezuwiusz »

Asienieboje pisze:Z tego co wiem, Francuzi mają jakieś zasady specjalne. Tylko, że nie wiem dokładnie jakie, musiałbym przejrzeć ich suplement - a takowego na razie nie posiadam. Dowiem się i dam znać.
Dzięki! Nie macie wrażenia że nasycenie bronią maszynową w drużynach piechoty niemieckiej jest zabójcze? Amerykanie mają BARy i może jednego thompsona a Niemcy pod dwa MG42 (z dodatkową kostką!) plus szturmgewery plus szmajsery. Póki co bawię się Normandią i Amerykanie są tak rozstrzeliwani że chyba sięgnę na półkę po Battletecha i wesprę ich jakimś mechem...
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Bolt Action

Post autor: Przemos19 »

Szkoda że w Normandii StG44 za bardzo nie było... Jakieś pojedyncze sztuki, i to raczej MP43.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Bolt Action

Post autor: Asienieboje »

Wezuwiuszu - według zasad gry, możesz dać drużynie niemieckiej tylko jeden MG42, nie dwa. Możesz mieć dwa osobne zespoły z MG42 jako MMG. Nasycenie ręcznej broni maszynowej jest uzależnione od rodzaju piechoty. Grenadierzy będą mieli inne od np. oddziały szturmowe itp. Zazwyczaj na niemiecką drużynę możesz dodać od 0 do chyba 6 (wyjątek spadochroniarze, gdzie mogą mieć ją wszyscy, ale to elita) ręcznej broni maszynowej.
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Bolt Action

Post autor: wezuwiusz »

Nie dam sobie uciąć głowy za mój angielski. Oooo co to to nie. Ale tak mam w podręczniku na temat REGULAR niemieckiej piechoty:

Up to 2 men can have a LMG
the NCO and up to 2 man cab have assault rifles i
the NCO and up to 1 man can have SMG

wychodzi mi tak:

2 x LMG - 4 ludzi
3 x Assault Rifle
1 x SMG

no i mamy 8 osób. w Normandi mam 2o modeli niemieckich więc dwie takie drużyny regularnej piechoty plus drużyna snajperska i drużyna dowodzenia i jest wszystko. No chyba że jest tu coś krzywo interpretuję albo wręcz źle tłumaczę. W takim razie - ratujcie moich Amerykanów :D
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Bolt Action

Post autor: GRZ »

Twórcom zasad chyba chodziło o 2 ludzi - strzelec, amunicyjny. Czyli 1 lmg na 2 ludzi, ale to moje domysły. Zdanie to powinno być interpretowane w Twój sposób.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Bolt Action

Post autor: wezuwiusz »

Własnie to niepełny cytat, bo dalej to zdanie mówi coś w stylu:

"for each one included one additional man as loader" (piszę z pamięci)
Kadzik

Re: Bolt Action

Post autor: Kadzik »

Wydaje mi się, że listy armii z podręcznika są bardzo ogólne. 2 MG miały np. niektóre drużyny panzergrenadierów.
Lista daje więc możliwość odwzorowania różnorodnych formacji, ale trzeba wiedzieć, co się chce osiągnąć, a nie tylko maksować rozpiskę :)
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Bolt Action

Post autor: wezuwiusz »

No ja na ten przykład to chciałbym osiągnąć by nie było czego zbierać z przeciwnika w granicach przyjętych przez zasady. Takie zboczenie :D Dla przykładu drużyna piechoty amerykańska regularna ma maks jednego BARa i maks dwa SMG.

"German infrantry was provided with the best light machine gun of the war - the rapid fire MG42 - and many squad carried two"

Przepisane z opisu Wehrmacht regular infantry squad.

BAR ma dwie kostki a MG42 cztery, gra jest super podręcznik pachnie pięknie. Spróbuję dać Amerykanom tego darmowego obserwatora lotniczego, może to coś wyrówna.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Bolt Action

Post autor: AWu »

Hmm, ale amerykańska drużyna powinna mieć za plecami drużynę wsparcia z dwoma kmami + te bary w składzie i znacznie bardziej szybkostrzelne karabiny.

Nic nie równoważyło Mg 42, ale nie było tak goło w szerszym rozrachunku.
Kadzik

Re: Bolt Action

Post autor: Kadzik »

wezuwiusz pisze:No ja na ten przykład to chciałbym osiągnąć by nie było czego zbierać z przeciwnika w granicach przyjętych przez zasady. Takie zboczenie :D
To powodzenia w zabawie życzę. O ile rozumiem ludzi narzekających na brak balansu etc. w grach komputerowych, to zupełnie nie czaję tego przy bitewniakach, bo samemu można sobie wszystko pozmieniać. Zasady mogą być błędne, mogą mieć dziury, a trzymanie się linii: "mogę tak, bo jest w zasadach" na dłuższą metę będzie frustrujące dla wszystkich zaangażowanych. Zwłaszcza jeśli staramy się choćby w minimalnym stopniu oddać jakieś realia historyczne.

Howgh!
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Bolt Action

Post autor: wezuwiusz »

Dobra siadłem z podręcznikiem i jeszcze raz wszystko dokładnie przeliczyłem.
Wyszło mi że regular drużyna piechoty niemieckiej tak uzbrojona odpowiada tak samo licznej drużynie veteranów randżersów z jednym BAREM i jednym SMG a reszta rifle. Zobaczymy więc jak teraz będzie.

Dalej pozostaje kwestia kwestia special rules dla Francuzów. Gdyby ktoś wiedział proszę się podzielić!
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Bolt Action

Post autor: Asienieboje »

Ok, faktycznie w podręczniku głównym tak jest... Przyzwyczaiłem się do tego, że my dla równowagi gramy tylko z jednym LMG.
Kadzik

Re: Bolt Action

Post autor: Kadzik »

Asienieboje pisze:Ok, faktycznie w podręczniku głównym tak jest... Przyzwyczaiłem się do tego, że my dla równowagi gramy tylko z jednym LMG.
Bo tak powinno być. IMHO ta lista daje możliwość stworzenia dowolnych jednostek przez różnorodność dostępnych opcji. Ale oczywiście gracze od razu rzucają się i biorą wszystko, bo przecież to najlepsza i najefektywniejsza kombinacja.....ech!
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Bolt Action

Post autor: wezuwiusz »

Nie rozumiem z czym masz problem. Mam ileś tam punktów i myślę jak je wydać. Skąd wiesz że nie tworzę też tanich jednostek kiepskiej piechoty by mieć np dodatkowe kości? Wcale też nie jest to "najefektywniejsza kombinacja" bo mało dobrych jednostek wcale nie musi pokonać dużo regularów. Jeżeli Niemcy mają taką możliwość to dlaczego mam z niej nie korzystać? Teraz widzę że po podliczeniu punktów może to wyglądać mniej kolorowo na polu bitwy co mam zamiar rychło sprawdzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bolt Action”