[B-35] Walka

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Mi się podoba co innego - że tam jednostki spanikowane nie mogą budowac umocnień polowych. Z natarciem, to o czym piszesz Grohmannie, też racja.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Grohu, a Ty hehehe dalej swoje. Marcin mam jedno pytanko.
Czy grales w systemie takim jaki niby chcialbys wprowadzic ?? (bez koniecznosci ataku).
Ja Ci powiem ze mniej wiecej gralem w cos takiego i od razu Ci mowie ze B-35 poprostu pada. Zaden scenariusz nie daje najmniejszych szans obroncy (gdy sily napastnika sa przewazajace)oraz zaden scenariusz nie daje szans gdy sie gra Brytolami i Amerykanami przeciwko Niemcom i sily sa mniej wiecej wyrownane. Poprostu sa wgniatani, a z tego co sie orietuje wcale tak nie bylo (i gdzie tu Twoj realizm??).
Cos mi sie zdaje ze trzeba bedzie to omowic dosadniej na przyszlych manewrach w Trojmiescie :)

Pozdrawiam 8)
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Grałem ale tylko testowo i powiem, że wcale źle to nie wwyglądało.. tyle, że zmieniłem jeszcze parę innych rzeczy przy okazji :)
Pewnie masz rację, że gdyby to na sucho zaadaptować do b35 nie wypaliłoby. Ale małymi kroczkami można to wszystko spiąć (tak przynajmniej uważam) aby gitara grała.

Z tymi bitymi Niemcami to nie rozumiem, w końcu oni to maja lepszy sprzęt więc jak to mozliwe?
A co do przyszlych manewrów to mysle, ze na omawianiu nie poprzestaniemy 8)
SebeQ
Caporal-Fourrier
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 10:52

Post autor: SebeQ »

W starym Piotrkowie nie było przymusu atakowania (były karty walki) a system był podobny w 90% i sprawdzało się znakomicie. Sam jestem zdania że B35 i tak sprowadza się do przepychanki w stylu kto ma więcej art. i przepis o niobowiązkowym ataku bez umocnień tego nie pogorszy.
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

SebeQ pogorszy i to znacznie. Napewno ten przepis nie wplynie na wojska Niemieckie i Rosyjskie ktore maja czym walczyc i maja do tego sprzet, ale jesli bedzie ktos gral Brytolami lub Amerykanami to w starciu z ktoras z tych nacji powyzej nie ma najmniejszych szans, bo poprostu sprzetowo sa cieńcy.
Moje argumenty oczywiscie tycza sie scenariuszy fikcyjnych w ktorych kazda nacja ma takie same sily i poprostu po wprowadzeniu takiego zapisu o nieprzymusowym ataku sprowadzi szanse na jakiekolwiek sensowne granie nacjami ala Brytyjskimi i Amerykanami bedzie poprostu nikle.
Nie wiem jak sprawa by miala gdyby sie wprowadzilo odpowiednie karty walki (tannenberg czy wspominany piotrkow).
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Brak przymusu ataku jezeli stoi sie na polu lasu, miasta czy na wzgorzach moim zdaniem nie pogorszy gre a ja nawet polepszy. Otoz ma to tylko waznosc jezeli zalozymy ze zmieni sie zasade ze:

*) "umocnienia polowe" nie mozna budowac we wrogiej SK i trza byc maks. 3PR od dywizyjnej (swojej) lub armijnej jednostki saperow

*) Wprowadzi sie zeton "obrona" ktory bedzie rozdawany tak samo jak terazniejsze "umocnienia polowe" (tzn. we wrogiej SK) za niewydawanie PR. Dzialanie podobne, nietrzeba atakowac, jednak nie ma sie bonusu

*) Zmiana zasad kontrataku : mozna wlazic na wlasne stosy i nie trzeba atakowac (jezeli sie jest na sojuszniczym stosie, inaczej trzeba atakowac). Na soj. stos moga wchodzic wszystkie jednostki (poza art. polowa) a na pusty heks tylko zmot/panc.


Jak widac, zmiany prawie zadne ;)

Gra niedosc ze nabierze dynamiki to tez taktyki (terazniejsza zasada kontratakow to moim zdaniem nieporozumienie ;) )
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Nighthunter
Appointé
Posty: 39
Rejestracja: środa, 3 maja 2006, 12:08
Kontakt:

Post autor: Nighthunter »

Heh ok pasuje w tej dyskusji na ten temat, bo to jak kula w płot :P
Wychodzi na to ze jestem konserwatysta :? Zmiany jakie proponujecie jak dla mnie sa poprostu nie do przyjecia. Blazej jak dla mnie znaczaco przesadziles i co gorsza obawiam sie ze piszesz o teorii a nie o praktyce.
Jak Marcin wpadnie do Gdanska i zagramy w cos z B35 to Ci Marcin zademonstruje jak mniej wiecej wyglada to o czym mowicie i wtedy bede chcial poznac ponownie Twoje zdanie w tym temacie. Mam nadzieje ze odechce Ci sie kombinowania w zasadach walki w systemie B35.
Nie twierdze ze B35 jest cacy i wogole najlepszy, bo sa luki i pewne "naciagniecie", ale uwazam ze zmiana ich powinna odbywac sie poprzez kosmetyke i drobne upgrady , a nie rozwalanie calego dzialu i tworzenie abstrakcji.

Pozdrawiam :cool:
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

A tam konserwatysta ;)

W sumie te zmiany nie sa ogromne. To ze atakowac trzeba tylko z terenu czystego o wiele bardziej wprowadza w gre terena na mapie, a jako ze to gra taktyczna jest to krok w odpowiednim kierunku.
Zauwaz ze brak przymusu w poszczegolnych rodzajach terenu to nic specjalnego ani rewolucyjnego, bo kazdy dokladnie zwarac uwage by wchodzac we wroga SK przeciwnika wykurzyc...

Aha, troche w praktyce stosowalem (z bratem cholerykiem, wiesz jak to u mnie i z przeciwnikami ;) ) i bardzo mi sie podobalo.

Co dalej niewydaje mi sie bym tworzyl abstrakcje :?

O zasadzie z kontratakami rozmawialismy chyba kiedys, podane przezemnie rozwiazanie niejest wcale zle.

Pozdrawiam
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ja bym rozdzielił, o ile się da, dyskusję o samym B-35 i o nowych rozwiązaniach.

Jestem zdania, że tak jak w przypadku Waterloo, systemu B-35 nie ma wywracac do góry nogami, natomiast możemy dyskutowac niezależnie od tego o rzeczach zupełnie nowych i to by było chyba ciekawsze :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
SebeQ
Caporal-Fourrier
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 10:52

Post autor: SebeQ »

A może tak: Nie ma obowiązku atakowania z pola który daje modyfikator do walki w obronie.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tyle, że większosc pól daje taki modyfikator. Poza terenem czystym i bagnami chyba każdy rodzaj terenu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
SebeQ
Caporal-Fourrier
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 10:52

Post autor: SebeQ »

Tak. Można założyć że oddział zajmujący teren może unikać stracia (przedewszystkim ogniowego) z przeciwnikiem okupującym sąsiedni teren/heks.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Macie chyba racje, lepiej cos nowego niz modyfikowac stary B-35 na taka skale.

SebeQ, o cos podobnego wlasnie mi chodzi..
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Tomaszu, niedlugo przedstawie dokladniej o co mi chodzi za pomoca przykladu wizualnego :)
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”