Artyleria polowa II Wojny - siła wg B 35. Mity i Fakty.

Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Artyleria polowa II Wojny - siła wg B 35. Mity i Fakty.

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dla ciekawostki jak jest i jak być powinna skonstruowana artyleria polowa w B 35.

Skala heks = 1 km.
Niestety kolejna rzecz mocno zjechana, zniekształcająca rzeczywistość.
Niebieskim kolorem jak być powinno, czerwonym jak jest.

Podstawą wyliczenia jest niemiecka haubica 15 cm 18 strzelająca 4 x na minutę pociskami o masie 43,5 kg. Przyjąłem, że dyon 12 haubic ma siłe 7. W ciągu minuty wystrzeliwuje pociski o łącznej masie 2.088 kg (u siebie w Orle błędnie przyjąłem 2.600, co oznacza, że artyleria morska była silniejsza, niż wykazałem).

:arrow: Wielka Brytania i kraje korzystające z jej sprzętu.
:!: 87.6mm Q.F. 25 Pounder Mk.II L / 28

Standardowy sprzęt pułków artylerii lekkiej.
Wg B 35 pułk taki ma 2 dyony (zapewne po 12 luf). W rzeczywistości były to trzy baterie po 8 luf.

Dyon wg B 35 ma 4 ps
Bateria powinna mieć: 2,38 ps czyli w zaokrągleniu w dół 2 ps. Zatem cały pułk mieć powinien 3 baterie o siłach odpowiednio 3-2-2 (trójka dla wchłonięcia obcinanych końcówek). Pułk ma być zatem słabszy o 1 ps od żetonu

:!: 114mm 4.5 Inch Mk.II L / 41
Sprzęt pułków artylerii medium (średniej).

Nie wiem, jaką mają siłę żetony, podpowiedzcie.
Pułk medium posiadał 2 baterie po 8 haubic.

Bateria powinna mieć siłę 2 ps, czyli cały pułk 4 ps.

:!: 140mm 5.5 Inch Mk.III L / 30
Sprzęt pułków medium.
Jedna bateria powinna mieć 4 ps (3,8), druga 3 ps, razem pułk 7 ps.

:!: 183mm 7.2 Inch Mk.III L / 22.4
Wyposażenie pułków artylerii ciężkiej.
Pułk etatowo to dwie baterie po 4 haubice 183 mm i dwie baterie armat 155 mm (chyba Long Tom, o ile się nie mylę)
Pół regimentu (niejako dywizjon w B 35) powinien mieć siłę:
2 (każda bateria po jeden).


:arrow: Yankesi:

:!: 75mm M1A1 L / 16
Wyposażenie batalionów artylerii szybowcowej i spadochronowej.
Batalion to trzy baterie po 4 lufy, razem 12 luf (zatem standardowo).
Powinien zatem mieć 3,55 ps czyli pewnie jeden batalion 4, drugi 3, trzeci 4, czwarty 3 ps.

:!: 105mm M2A1 L / 22.5
Wyposażenie batalionów artylerii polowej w dywizjach piechoty.
Batalion to trzy baterie po 4 haubice (standardowo).
Razem batalion powinien mieć siłę 5.

Nie mam niestety danych amerykańskiej haubicy 155 mm używanej standardowo w batalionach artylerii polowej w dywizjach piechoty.

:!: 155mm M1 "Long Tom" L / 45
Sprzęt batalionów artylerii ciężkiej (korpuśnej).
Batalion to pewnie 12 luf.
Zatem powinien mieć siłę 3,5 ps (pewnie 4 ps).

:!: 203mm 8 Inch M1 L / 25
Sprzęt chyba batalionów armijnych.
Zakładając, że batalion miał 8 luf (bo 12 pewnie nie miał, poprawcie), to powinien mieć siłe 2,4 czyli 2 ps.

:arrow: Niemcy:
:!: 105mm le. FH 18 M L / 31
Standardowy sprzęt zarówno dywizjonów artylerii lekkiej jak i samobieżnej (Wespe).
Dywizjon holowany miał trzy baterie po 4 haubice, 12 luf.
Zatem ich siła to 4 ps.
Dywizjon samobiezny w pułkach artylerii w dywizjach pancernych posiadal etatowo 2 baterie po 6 Wespe i jedną x 6 Hummel.
Jedna bateria Wespe to siła: 2 ps.

:!: 150mm sFH 18 L / 30

7 ps - dane wyjściowe.

Jak widać siła artylerii alianckiej nie leżała w sile poszczególnych dywizjonów (czy też baterii jak u Brytyjczyków, tylko w ich potężnej ilości i braku ograniczeń w zaopatrzeniu w amunicję.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Morał z tego na razie taki:
artyleria brytyjska ma za silne żetony - lepszym rozwiązaniem byłyby żetony pułków light w dywizjach, oraz pułków medium i heavy w AGRA.

Artyleria korpuśna jankeska także jest za silna - w sumie jeden żeton to dwa bataliony.

Jak już wspomniałem, siła artylerii alianckiej leżała w ogromnej ilości jednostek (natarcia wspierało po kilkadziesiąt batalionów korpuśnych i armijnych, rzecz u Niemców raczej niespotykana) oraz w nieograniczonych do pewnych granic :wink: zasobach amunicji.
Mogli sobie pukać do urwania luf, potem zresztą przysyłali nowiutkie lufy.
Z gry natomiast wynika, że angielska dywizja piechoty miała przewagę na artylerią niemiecką w sile.
Nic z tych rzeczy, 20 mm różnicy w kalibrze swoje zrobiło, co zresztą widać np. w PG II, gdzie angielskie 25 funtówki są dość słabe w porównaniu choćby do 10,5 cm leFH.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Co do wstępnego założenia: szkoda, że nie powiedziałem Ci od razu... w B-35 dywizjony haubic 150 mm mają najczęściej 6 PS, zwłaszcza ostatnio.

Co do siły artylerii.

Anglicy:
artyleria lekka: 4 PS
artyleria ciężka: 6 albo 7, ostatnio zwykle 6 PS
artyleria najcięższa (tak to się zwie teraz :wink: ): 8 PS

Amerykanie:
artyleria lekka: 5 PS
artyleria średnia: 6 PS
artyleria ciężka: 7 albo 8, różnie bywało
Sexton - 5 PS

Niemcy:
artyleria lekka (haubice 105 mm polowe) - 5 PS
artyleria ciężka - 6 PS, czasem, rzadko 7 PS
Po 7 PS to mają dywizjony dział 220 mm zmot., które są w I korpusie pancernym SS - są tam 3 takie dywizjony - to piszę, żeby pokazać jakim jednostkom było dawane 7 PS. Zwykłym 150 mm jest dawane zwykle 6 PS.

Pułk artylerii w niemieckiej dywizji pancernej standardowo:
1 żeton - haubica 105 mm zmot. - 5 PS
1 żeton - Wespe - 5 PS
1 żeton Hummel - 3 PS
1 żeton haubica 150mm - 6 PS
Razem: 19 PS
Jak widać 3-ci dywizjon składający się z ciężkich haubic i Hummli został rozbity na 2 części - i tak powinno być moim zdaniem prawidłowo. Niestety, ostatnio często wraca się z powrotem do stanu poprzedniego, gdy 3-ci dywizjon był w jednym żetonie i często daje się mu 6 czy max 7 PS.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

W TiSie spotkalem sie z tym ze czesto blednie z niemieckiego dywizjonu samobieznego robiono dwa dywizjony. Jest to kosmetyka nazw ale lepiej juz podizelic dywizjon na dwa zetony (tak chyba jest z Großdeutschland w 15.TiS)

Ja to widze tak ze Niemiecki dywizjon artylerii ma (tak tez jest chyba w TiSie) albo:

12 dzial 10,5cm : 5-3-1 (pocisk wazyl ok. 15kg, nie pamietam ale chyba 6 strzalow na minute)

12 dzial 15cm : 6-4-2 (pocisk wazyl ok. 43 kg., 2 strzaly na minute)


6 Hummel (15cm) : 3-1

12 Wespe : 5-3-1
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze:Co do wstępnego założenia: szkoda, że nie powiedziałem Ci od razu... w B-35 dywizjony haubic 150 mm mają najczęściej 6 PS, zwłaszcza ostatnio.
Wiem o tym Rysiu, ale z tego wyszedłem licząc siłę jednostek morskich. Zawsze można przeliczyć.
Co do siły artylerii.

Anglicy:
artyleria lekka: 4 PS
Za dywizjon, którego-nie-było.

Razem, wg mnie, cały pułk light powinien mieć 7 ps, ewentualne w rozbiciu na baterie 3-2-2. Podział na dyony jest sprzeczny z rzeczywistą organizacją brytyjskiej artylerii.
artyleria ciężka: 6 albo 7, ostatnio zwykle 6 PS
Tu jest oszybka terminologiczna:
chodzi raczej o artylerię medium (średnią), która była uzbrajana także w haubice 5,5 cala (140 mm).

Pułk to dwie baterie po 8 luf, bateria powinna mieć 4 ps, druga 3 ps,
razem pułk 7.
artyleria najcięższa (tak to się zwie teraz :wink: ): 8 PS
Tu chyba chodzi własnie o brytyjską heavy (bo na pewno nie heavyst - tu baterie było dwulufowe), czyli cztery baterie czterolufowe - dwie 7,2 in (183 mm) i dwie 155 (Long Tom).

Pół regimentu (niejako dywizjon w B 35) powinien mieć siłę:
2 (każda bateria po jeden).

Razem pułk powinien mieć góra 5 ps (a nie żadne 8).
Amerykanie:
artyleria lekka: 5 PS
Jak raz się zgadza, jeśli dotyczy haubic 105 mm, jeśli chodzi o haubice 75 mm to góra 4 ps w jednym batalionie.
artyleria średnia: 6 PS
Yankesi nie odróżniali chyba batalionów jak Angole baterie - wszystko to było field, więc letka przesada z tą średnią.

Batalion Long Tomów niechby miał 12 luf, więc powinien mieć siłę 3,5 ps (pewnie 4 ps).
Nie wiem, jakie Yankesi mieli ciężkie haubice, ale gdyby nawet równie szybkostrzelne jak niemieckie, to 7 ps za batalion takich haubic.
Aha, patrząc na amerykańskie dywizje dostrzegłem jedną rzecz:
jesli dobrze patrzyłem, to są tam cztery bataliony 105. W rzeczywistości w dywizji pieszej były 3 bataliony 105 i jeden 155 (jak u Szwabów w dywizji piechoty - nie grenadierów ludowych, nie strzelców).
artyleria ciężka: 7 albo 8, różnie bywało
Skąd takie dane?
Sexton - 5 PS
Sexton to wóz Angielski - haubico-armata 87,6 mm na podwoziu Shermana - 12 luf moglo mieć góra siłę 4 ps.
Amerykanie używali M7 Priest z haubicą 104 mm (chyba 105). Nie wiem, co to, ale gdyby to samo, co polowa, to 5 ps wtedy jest zasadne.

Niemcy:
artyleria lekka (haubice 105 mm polowe) - 5 PS
Wg moich obliczeń góra siła 4 ps za Abteilung (dywizjon).
artyleria ciężka - 6 PS, czasem, rzadko 7 PS
Dziwi mnie to pogarszanie artylerii niemieckiej względem alianckiej.
Z szybkostrzelności i masy pocisków wychodziło, że niemiecka była bardzo dobra,. tyle że zasięgu nie miała jakiegoś wielkiego. Ale to inna bajka, prawda?
Po 7 PS to mają dywizjony dział 220 mm zmot., które są w I korpusie pancernym SS - są tam 3 takie dywizjony - to piszę, żeby pokazać jakim jednostkom było dawane 7 PS. Zwykłym 150 mm jest dawane zwykle 6 PS.
Być może da się z tym zgodzić, tego nie studiowałem. Z tym, że chodzi zapewne o moździerze 220 mm.
Pułk artylerii w niemieckiej dywizji pancernej standardowo:
Jak na mój gust kolejna oszybka terminologiczna, to widac także w dywizji GrossDeutschland.
Pułk artylerii w dywizji pancernej dzielił się na TRZY nie CZTERY dywizjony.
1 żeton - haubica 105 mm zmot. - 5 PS
Jeden dywizjon 10,5 cm leFH 1- trzy baterie po cztery haubice - 12 luf.
Siła 4 ps, jak wyżej napisałem.
1 żeton - Wespe - 5 PS
1 żeton Hummel - 3 PS
Drugi dywizjon samobieżny, dwie baterie sześciolufowe Wespe (czyli tyle co dyon holowany - 4 ps), jedna sześciolufowa bateria Hummel, czyli 1/2 dyonu ciężkiego, czyli 4 ps.
1 żeton haubica 150mm - 6 PS
6 albo 7, ale co do zasady się zgadza.
Chyba 1 i 12 Dywizje SS miały pułki czterodywizjonowe - dwa dyony holowanych 15 cm, dyon holowanych 10,5 cm, dyon samobieżny.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Podstawowe pytanie : jak liczymy PS? zapewne trzeba brac pod uwage mase pocisku (najlepiej by bylo mase ladunku wybuchowego) x szybkostrzelnosc na minute (srednia) x lufy i mamy cyfre co do "sily" dywizjonu.
Pułk artylerii w dywizji pancernej dzielił się na TRZY nie CZTERY dywizjony.
Dokladnie:
byly pulki artylerii zmotoryzowanej z dywizjonami:
2 zmot. (10,5cm FH) i jedna ciezka (15cm sFH)

i byly pulki artylerii pancernej z dywizjonami:
1 samobiezny (Hummel i Wespe) - ktory proponuje w TiSie rozbijac na dwa zetony (z prawidlowa nazwa), jedna lekka (10,5cm) i jedna ciezka (15cm)
Jak na mój gust kolejna oszybka terminologiczna, to widac także w dywizji GrossDeutschland.
Rzecz jasna byly wyjatki, ale Großdeutschland maila tyle wyjatkow ze ja lepiej nie brac pod uwage.

Generale, nie rozumiem tyle ze zgadza sie ze dywizjon 12-lufowy 15cm haubic ma 6 lub 7 (moim zdaniem 6) PS a piszecie tez ze zeton z Hummlami (6 luf) jako 1/2 takiego dywizjou mialby miec 4 PS (moim zdaniem zdecydowanie 3)
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Nazwiazujac do "formulki" mozna wyliczyc ze niemiecki dywizjon artylerii ciezkiej by mial:

1 PS to 250 punktow na naszej skali forum php :)

12 (ilosc luf) x 43 (masa pocisku w kilogramach) x 3 (ilosc strzalow na minute - czytalem podawane 2 jak i 4, dlatego dam 3) = 1548 punkty = 6PS

dywizjon lekki:

12 x 15 x 7 (podaja 6-8, wiec dalem 7) = 1260 = 5 PS
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

slowik pisze:Nazwiazujac do "formulki" mozna wyliczyc ze niemiecki dywizjon artylerii ciezkiej by mial:

1 PS to 250 punktow na naszej skali forum php :)

12 (ilosc luf) x 43 (masa pocisku w kilogramach) x 3 (ilosc strzalow na minute - czytalem podawane 2 jak i 4, dlatego dam 3) = 1548 punkty = 6PS

dywizjon lekki:

12 x 15 x 7 (podaja 6-8, wiec dalem 7) = 1260 = 5 PS
Normalnie Słowik jest telepatą i czyta mi w myślach.
Tak liczyłem siłę poszczególnych jednostek.

Co do 4 punktów siły baterii Humml:
jak przyjmiemy 12-lufowqy dyon za 7 ps, to bateria 6 dział w zaokrągleniu do góry to 4 ps.
Przy 6 ps to oczywiście 3 ps dla haubic samobieżnych.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Tu chyba chodzi własnie o brytyjską heavy (bo na pewno nie heavyst - tu baterie było dwulufowe), czyli cztery baterie czterolufowe - dwie 7,2 in (183 mm) i dwie 155 (Long Tom).
Nie jestem przekonany czy to nie są te cięższe.
Amerykańskie M-12 ma 6 PS, dawniej miało w porywach 7 PS.
Cytat:
artyleria ciężka: 7 albo 8, różnie bywało


Skąd takie dane?
Sławku, to nie dane historyczne tylko podawałem jak w grach przyznawano PS artylerii, a mam ich trochę z B-35, więc mogę powiedzieć jak to się na przestrzeni lat zmieniało.
Sexton to wóz Angielski - haubico-armata 87,6 mm na podwoziu Shermana - 12 luf moglo mieć góra siłę 4 ps.
Amerykanie używali M7 Priest z haubicą 104 mm (chyba 105). Nie wiem, co to, ale gdyby to samo, co polowa, to 5 ps wtedy jest zasadne.
To w grze co do zasady Sextona ma 5 PS i M7Priest tak samo, zawsze traktowane są równorzędnie.
Chyba 1 i 12 Dywizje SS miały pułki czterodywizjonowe - dwa dyony holowanych 15 cm, dyon holowanych 10,5 cm, dyon samobieżny.
Dywizja pancerna 12 SS ma dodatkowo dywizjon zmot. Nebelwerferów, 1 SS nie odbiega od standardu. Z tego co ja gdzieś wyczytałem w jej skład wchodził też 1 pułk moździerzy SS.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Dywizjon Nebelwerferów był dodatkowo, zaś wg takiej ładnej książeczki, gdzie ilustrował Wróbel, dywizje te etatowo miały mieć 4 dyony, ale zawsze tylko jeden samobieżny.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

Prosze was wyliczcie dokladnie ile PSow wedle "skali forum php" by mieli alianci.

Wtedy mozna bez problemow ustalic ile PSow nalezy sie takiej jednostce.
urodzony 13. grudnia 1981....
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

W robiciu na żetony:
:arrow: Brytyjczycy:
:!: żeton pułku artylerii lekkiej w dywizji piechoty - 7. Razem trzy żetony o sile 21, obecnie 6 żetonów po 4 czyli 24),
:!: żeton pułku samobieżnego w dywizjach pancernych - jeśli na Sextonach, jw 7 ps,
:!: żeton pułku medium:
- 114,5 mm (4,5 in) - 4 ps
- 140 mm (5,5 in) - 7 ps
:!: żeton pułku heavy - 4 ps.
:arrow: Yankesi:
:!: batalion artylerii szybowcowej bądź spadochronowej - 4 ps
:!: batalion artylerii polowej z haubicami 105 mm - 5 ps
:!: batalion artylerii polowej z haubicami 155 mm - 4-5 ps
:!: batalion artylerii polowej z armatami M2 Long Tom - 4 ps.

Nie wiem, jak sprawa z tą tzw. artylerią średnią (czyli GMC), ale jeśli to miałyby być armaty 155 mm, to i tak góra 7 ps (biorąc pod uwagę szybkostrzelność, która jednak chyba była niższa, aniżeli 4 strzały na minutę.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Jak na B-35 byłaby to rewolucja i zmiana powszechnych wyobrażeń o 180 stopni, bo większość (w tym moja skromna osoba) jest przyzwyczajona do tego, że dywizjon ciężki powinien mieć większą siłę od lekkiego itd.

Co więcej należałoby jednak zrobić jakieś bonusy dla artylerii ciężkiej przy niektórych rodzajach ostrzału za kaliber.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Ale siła w przeliczeniu to jedno,a wpływ na walkę to drugie
Zapewne deszcz pocisków burzących 87,6 mm wystarczał na piechotę lepiej, jak 2-3 pociski 155 mm.
Ale za to w razie konieczności zniszczenia tego i owego dwudziestopięciofuntówki okazywały się mocno nie wystarczające.
Charakterystyka artylerii leży nie tylko w punktach siły.
Prosty przykład:

5 dział ORP Dragon w ciągu minuty wypluwało z siebie góra 35 pocisków 152 mm, każdy o masie 45 kg, więc 1.575 kG.
6 dział ORP Ślązak w ciągu minuty wypluwało 120 pocisków, każdy o masie 15,88 kg, więc 1905 kg.
Na cele malo opancerzone po prostu lepsza była artyleria mniejszego kalibru grzmocąca bardzo szybko i szybko mogąca reagować na zmiany położenia celu.
Jeśli jednak trzeba było przyfastrygować w coś lepiej opancerzonego, to jednak zdecydowanie lepszy był większy kaliber.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
slowik
Generaloberst
Posty: 4838
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:00
Lokalizacja: Wien
Been thanked: 5 times

Post autor: slowik »

zulu, jak ty wychodzisz na ta liczbe przy 25-funtowkach?

Jaka byla czestgotliwosc strzalow na minute?
urodzony 13. grudnia 1981....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum”