America Falling (One Small Step Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Bambrough »

Taka mała ciekawostka wyskoczyła mi przed nosem przez przypadek. US Civil War 200 lat później. https://theplayersaid.com/2017/12/12/in ... tep-games/ i link do kampami na kickstarterze: https://www.kickstarter.com/projects/14 ... escription Do tego bardzo interesujący pierwszy stretch goal, a opis do niego to chyba wróżbita Maciej wymyślił.
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Ulysses »

Ciekawsza może być kolejna gra - NATO Goes Nuts - Polacy przeciwko Niemcom rządzonym przez AFD. Polski cios uprzedzający, którego celem jest osadzenie przyjaznego reżimu w Berlinie :D
Mapę i grafiki na żetonach robi team Zalewski (Zelewski ;) )
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: RAJ »

To nie ten Zalewski tylko ta Zalewska.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Ulysses »

The maps, counters and box-top art are all the work of the father-and-son team of Wojciech and Rafal Zelewski
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: RAJ »

A to przepraszam.
Tylko skąd to wziąłeś?

Machnąłem się z nazwiskiem - nie Zalewska tylko Ziółkowska jest głównym grafikiem gier OSS:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... ziolkowska
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Ulysses »

Tylko skąd to wziąłeś?
Z wywiadu z Ty Bombą. Link powyżej w poście Bambrough.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: RAJ »

No tak, wpisywałem Zale i nie mogłem znaleźć...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Bambrough »

W instrukcji (chyba na 2 stronie) są wymienieni obaj Z jako dizajnerzy czy jakoś tak.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Raleen »

Ja podejrzewam, że jeśli tam stoi tak jak było cytowane wcześniej, to jednak to jest WZ, bo on ma syna Rafała, nawet go pamiętam jak był mały i musiał siedzieć i grać na Armagedonach (bardzo mu się nie chciało...). Teraz już ma pewnie koło 25 lat. Wiadomo jak Amerykanie znają się na geografii tego regionu. Widać było to na mapie gry "Next War: Poland", gdzie np. Zalew Wiślany był jeziorem, że nie będę się już rozpisywał o innych błędach (Bydgoszcz jako największa polska metropolia itd.). Stąd jak zgłosił się do nich taki WZ, z Polski, do tego jak pochwalił się, że rysuje mapy i ma ich dużo (co do ich jakości to ci co się znają to wiedzą jak jest, ale takiemu Amerykaninowi można niemal wszystko wcisnąć byle ładnie wyglądało, a w razie czego, gdyby coś się nie zgadzało, naopowiadać, że "wiesz, ja tam byłem na miejscu i widziałem jak to wygląda..."), to pewnie go zatrudnili, żeby im zrobił. Myślę, że dla nich większość ludzi od nas z forum (przynajmniej tych co dłużej grają) z racji tego, że mieszkają na co dzień tu gdzie mieszkają i przy wiedzy Amerykanów o naszym kraju, może być ekspertami.

Inna sprawa, że wygląda na to, że trafił swój na swego, bo gra jest "fantasy", więc jeśli WZ przy tym robi, to wreszcie zajął się czymś do czego ma powołanie, zamiast angażowania się w tworzenie gier, które mają jakieś konkretne odniesienie do historii, za co potem ktoś tam może go krytykować, że (znowu) nazmyślał i to albo tamto się nie zgadza. Szerokiej drogi, jak mawiają...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Ulysses »

W sumie Wojsko Polskie w 1945 brało udział w zdobyciu Berlina, więc może to zrobić jeszcze raz, tym razem bez wsparcia braci ze wschodu ;)
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: RAJ »

Ty Bomba od pewnego czasu specjalizuje się w "Co by było gdyby?".
W sumie czemu nie? Szczególnie, że każda gra wojenna to swoiste "Co by było gdyby?" Tyle, że najczęściej mniejsze.
Żeby daleko nie szukać Triumph &Tragedy jest podobnym 'Cbbg?' a nikt z tego powodu halo nie robi.
Tak samo seria Next War.

Założenie jest takie, że NATO i UE się rozpadły a Polska jak w 1938 ląduje między dwoma wrogimi państwami, więc żeby uprzedzić nieuniknione uderza jako pierwsza.
Political fiction? Owszem. Ale czy to źle?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Ulysses
Sous-lieutenant
Posty: 385
Rejestracja: sobota, 12 sierpnia 2017, 20:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 154 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Ulysses »

Warto dodać, że scenariusz zakłada rządy w Niemczech "ultra-nationalist AFD", a nie Merkel
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: clown »

RAJ - fajny skrót - CBBG :) można dorzucić do CDG, LCG czy CCG ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: RAJ »

Faktycznie. Szkoda, że po angielsku What If czyli WI już nie jest takie fajne. :(
Ale jakby dać WIF to jakoś by się broniło.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: America Falling (One Small Step Games)

Post autor: Raleen »

RAJ pisze:Ty Bomba od pewnego czasu specjalizuje się w "Co by było gdyby?".
W sumie czemu nie? Szczególnie, że każda gra wojenna to swoiste "Co by było gdyby?" Tyle, że najczęściej mniejsze.
Żeby daleko nie szukać Triumph &Tragedy jest podobnym 'Cbbg?' a nikt z tego powodu halo nie robi.
Tak samo seria Next War.

Założenie jest takie, że NATO i UE się rozpadły a Polska jak w 1938 ląduje między dwoma wrogimi państwami, więc żeby uprzedzić nieuniknione uderza jako pierwsza.
Political fiction? Owszem. Ale czy to źle?
Tak, tylko że to jest takie political fiction jak by np. ktoś zrobił grę o tym, że na Ziemi lądują Marsjanie i z niewiadomych przyczyn decydują się pomóc Wojsku Polskiemu w wojnie z Niemcami albo Rosją (tu może każdy sobie wybrać, w zależności od preferencji). Oczywiście, w tej kwestii de gustibus... Tak samo jak każdy autor może sobie zrobić grę o dowolnej fabule, tak graczom nikt nie zabroni oceniać i komentować. Do mnie pomysł nie przemawia, ale pewnie chętni na taką grę się znajdą.

Ja jak bym chciał zagrać w jakąś grę typu political fiction z szeroko rozumianej współczesności, to jednak wydaje mi się, że hipotetyczny konflikt NATO i Układu Warszawskiego jest idealnym tematem. Były konkretne plany działania po obu stronach, wiadomo jak wyglądały struktury wojsk i parametry sprzętu. Wybuch takiego konfliktu był realną możliwością w latach 80-tych, więc to nie jest zupełna fikcja. Historia alternatywna w takim ujęciu do mnie jak najbardziej przemawia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”