2nd Fleet

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Udało mi się zdobyć nareszcie jedną z tych gier, w które od wielu lat chciałem zagrać, a jakoś nigdy nie trafiała się do tej pory okazja, czyli 2nd Fleet. Jeśli ktoś z was czytał "Czerwony Sztorm" Clancy'ego, to wyobraźcie sobie, że dostajecie grę, która symuluje morskie fragmenty tej książki.

Zasady należą do długich, jak na razie ogarniam więc podstawowe. Gra uwzględnia takie aspekty jak obecność samolotów walki elektronicznej, zwiadu i kierowania polem walki, konieczność namierzenia jednostki przeciwnika przed jej ostrzelaniem i różne rodzaje prowadzenia walki. Wymaga gospodarowania posiadanymi siłami (ile samolotów wysłać do walki o panowanie w powietrzu, ile trzymać w rezerwie na wypadek) i wydaje się dawać równe szanse obu stronom, choć jak patrzę po żetonach, to amerykańskie okręty są jednak silniejsze (no ale Ruskie Tupolewy potrafią być groźne).

Nie jest to rzecz nowa (pochodzi z połowy lat 80), więc trudno ją uznać za symulację "dzisiejszego" pola walki, niemniej jeśli ktoś się zaczytywał w technothrillerach Clancyego, grał w Harpoon itd, to mam wrażenie, że gra może się spodobać. Na razie jestem na dość wczesnym etapie rozkminiania zasad, więc z ocenami się wstrzymam, ale zapowiada się bardziej niż interesująco.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: renald »

Bardzo dobra gra. Ale chyba wszystkie gry Balkoskiego to perełki.

Zasady trochę wyewoluowały w kolejnych częściach i są chyba łatwiejsze do przyswojenia (m. in. uproszczenie assaultów na bazy). Były też jakieś wątpliwości z niedoszacowaniem siły floty ZSRR (wariant w jakimś czasopiśmie). Niemniej Druga Flota w całej serii wygrywa teatrem działań i ogólnie klimatem.
…I osobnymi żetonami piechoty morskiej oraz spadochroniarzy :)

Świetna grafika (szczególnie mapa, ale też żetony) wcale nie sugeruje, że gra ma 30 lat.

Jako ciekawostkę dodam, że istnieje wariant gry z zajęciem którejś z norweskich baz przez rosyjskie siły specjalne przed właściwą rozgrywką (mogę przesłać skan jakby co). Człowiek uśmiechał się pod nosem jak widział zielone ludziki na Krymie. Nihil novi :)
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Padało wczoraj, więc plany pracy na działce diabli wzięli. Zatem dalej uczyłem się gry w 2nd Fleet, a rezultatem jest ten raport z rozgrywki w drugi ze scenariuszy: https://boardgamegeek.com/article/23500661
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Tym razem mój raport z rozgrywki w pierwszy scenariusz, w którym występują jednostki nawodne - Standing Naval Force Atlantic: https://boardgamegeek.com/article/23518834
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: renald »

Świetne raporty.
Widząc totalną porażkę Rosjan w pierwszym scenariuszu, z ciekawości popatrzyłem na tabelkę walki i chyba Iwo Jima też powinna zostać uszkodzona
…co i tak nic by nie zmieniło :)
W takich małych scenariuszach rzut na inicjatywę rozstrzyga prawie wszystko.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Co do ruskiej floty to się zgodzę, jest tam kilka jednostek wymyślonych, których nigdzie w necie nie mogłem znaleźć (jak Ottuk, Piotr Pospiełow czy projektowany Kremlin), ale to wynikało chyba z konieczności równowagi stron. Niemniej, gra się świetnie, a jestem dopiero na etapie wstępnych scenariuszy, za jakiś czas planuję przeskoczyć do tych średnich. Pełnej rozgrywki na razie nie mam nawet w planach.
Jako ciekawostkę dodam, że istnieje wariant gry z zajęciem którejś z norweskich baz przez rosyjskie siły specjalne przed właściwą rozgrywką (mogę przesłać skan jakby co). Człowiek uśmiechał się pod nosem jak widział zielone ludziki na Krymie. Nihil novi
Byłbym zobowiązany.

Mam w planach AAR ze wszystkich wstępnych scenariuszy (bo to ładnie pomaga ogarniać zasady). Zobaczymy, jak to wyjdzie.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Długo jej szukałem, w końcu znajomy podesłał mi pdfa.

Mam całą grę w pdfie. Acz na maila nie wejdzie, bo ma grubo powyżej 25 mb (a gmail ma ograniczenia dotyczące rozmiaru załączników).
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: 2nd Fleet

Post autor: brathac »

To wpakuj na Google Dysk i udostępniaj. :) Też bym się poczęstował chętnie. ;)
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: renald »

Grisznak pisze:Co do ruskiej floty to się zgodzę, jest tam kilka jednostek wymyślonych, których nigdzie w necie nie mogłem znaleźć (jak Ottuk, Piotr Pospiełow czy projektowany Kremlin), ale to wynikało chyba z konieczności równowagi stron. Niemniej, gra się świetnie, a jestem dopiero na etapie wstępnych scenariuszy, za jakiś czas planuję przeskoczyć do tych średnich. Pełnej rozgrywki na razie nie mam nawet w planach.

Na Rosyjskie ODB trzeba przymknąć oko. Autor gry korzystał przecież z ograniczonych źródeł. Okrętów klasy Sowremiennyj było tyle, że Amerykanie pewnie pomylili pisownię i zamiast jakiegoś Otlicznyj dali Ottuk :)
Grisznak pisze: Byłbym zobowiązany.
Podaj maila na PW.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Ok, wysłane.
Dobra, kto chce skan, niech mi wyśle maila na pw, bo nie chcę gry szeroko udostępniać (o co prosiła mnie osoba, którą ją mi podesłała).

A tymczasem AAR z trzeciego scenariusza, tym razem walki radzieckiego lotnictwa przeciwko konwojom NATO: https://boardgamegeek.com/thread/162741 ... lustrowany
Zraziłem się po tym scenariuszu do Harrierów, zawsze mi się podobały, a tu nie wykazały się zbytnią skutecznością.

Zastanawiam się, czy nie wprowadzić opcji losowego wybierania kolejności jedynie w pierwszej turze, a potem już tradycyjnie. Bo losowanie, choć daje sporo emocji, potrafi psuć grę, jeśli jedna strona ma za dużo szczęścia.
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: renald »

Grisznak, wariant zaraz pójdzie.
Grisznak pisze: Zraziłem się po tym scenariuszu do Harrierów, zawsze mi się podobały, a tu nie wykazały się zbytnią skutecznością.
Harriery, to bardziej nadawały się do bombardowania wesel na Bliskim Wschodzie i w Bośni, niż do osłony morskich konwojów w symetrycznym konflikcie :)
Grisznak pisze: Zastanawiam się, czy nie wprowadzić opcji losowego wybierania kolejności jedynie w pierwszej turze, a potem już tradycyjnie. Bo losowanie, choć daje sporo emocji, potrafi psuć grę, jeśli jedna strona ma za dużo szczęścia.
Ja bym nie ruszał inicjatywy. W mojej opinii działa bardzo dobrze, zarówno w aspekcie symulacyjnym, jak i grywalnościowym (znany porządek tury wywróciłby grę, dając choćby możliwość przewidywania i unikania ataków).

Zwróć też uwagę, że inicjatywę sprawdza się w każdym segmencie tury, co przy większych scenariuszach ma duże znaczenie. Jeśli aktywujesz pierwszy samoloty, to przeciwnik pierwszy aktywuje okręty itd.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Owszem, w przypadku rozgrywek wielosegmentowych ma to swój sens. W przypadku rozgrywek jednosegmentowych (a takimi jest większość scenariuszy wprowadzających) czasami prowadzi do sytuacji, że jeden gracz ma w trakcie rozgrywki dwie lub trzy sytuacje, kiedy jego siły wykonują akcje dwa razy pod rząd. To potrafi być irytujące.

Moje AAR z czwartego, przedostatniego ze scenariuszy wstępnych, czyli "Damn the Torpedoes", w którym radzieckie okręty podwodne zwalczają konwoje NATO: https://boardgamegeek.com/article/23554621#23554621 Muszę przyznać, torpedy w tej grze są naprawdę silną bronią.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Darth Stalin »

Grisznak pisze:Mam całą grę w pdfie. Acz na maila nie wejdzie, bo ma grubo powyżej 25 mb (a gmail ma ograniczenia dotyczące rozmiaru załączników).
To załóż na Wirtualnej Polsce - tam można na darmowym koncie do 100 mega wysłać/odebrać.
Ja z chęcią się zapoznam.
Albo daj linka do Google dyska.

Renald: ja też poproszę o ten wariant/y...
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: renald »

Darth, podaj proszę maila na pw.
Grisznak pisze: jeden gracz ma w trakcie rozgrywki dwie lub trzy sytuacje, kiedy jego siły wykonują akcje dwa razy pod rząd. To potrafi być irytujące.
Ee tam. Nie ma co przesadzać. Znam mnóstwo gier umożliwiajacych graczowi kilka akcji pod rząd.
Ten system naprawdę jest przemyślany. Gra nie potrzebuje naprędce doklejanych przepisów.
Awatar użytkownika
Grisznak
Caporal-Fourrier
Posty: 98
Rejestracja: poniedziałek, 20 czerwca 2016, 10:36
Been thanked: 21 times

Re: 2nd Fleet

Post autor: Grisznak »

Darth Stalin pisze:
Grisznak pisze:Mam całą grę w pdfie. Acz na maila nie wejdzie, bo ma grubo powyżej 25 mb (a gmail ma ograniczenia dotyczące rozmiaru załączników).
to załóż na Wirtualnej Polsce - tam można na darmowym koncie do 100 mega wysłać/odebrać.
Ja z chęcią się zapoznam.
Albo daj linka do Google dyska.

Renald: ja też poproszę o ten wariant/y...
Daj maila na pm, to wyślę linka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”