Golan '73: FAB (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: Leviathan »

Na Board Times znajdziecie unboxing tego tytułu:

Golan ’73: FAB #3 – unboxing
To trzecia gra wydana w systemie FAB (Fast Action Battles) po Ardenach i Sycylii, ale pierwsza, która traktuje o konflikcie, nie mającym miejsca w trakcie II wojny światowej. Akcja przenosi nas na Wzgórza Golan, które w 1973 roku stały się terenem zmagań wojsk Izraela i Syrii w trakcie wojny Jom Kippur.
Kto nie miał jeszcze okazji obejrzeć, co znajdziemy w pudle z tą grą, tego zapraszam serdecznie do obejrzenia materiału!
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: Leviathan »

Po unboxingu przyszła pora na relację z rozgrywki w Golan '73 od GMT Games. Czy Izraelczycy zdołają powstrzymać syryjską ofensywę?

Golan ’73 – relacja z rozgrywki
Partia zajęła mi sporo czasu. Początkowo konsumowała mi go lektura zasad i upewnianie się, że nie zapomniałem o którymś z licznych niuansów. Później z kolei coraz dłużej kontemplowałem nad planszą, zastanawiając się nad najwłaściwszymi ruchami. Niby na mapie mamy tylko po 20 bloczków po każdej ze stron, ale bogactwo możliwości jest wprost powalające. Ta gra to prawdziwy mózgożer – wyłącznie w pozytywnym znaczeniu tego słowa.
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: Bambrough »

Kilka refleksji tak na szybko. W 6 etapie aż się prosi aby odciąć cały północny odcinek frontu Syryjczyków. Dużo korzystałeś ze specjalnych aktywacji? Można nimi nieźle namieszać. Przerywałeś krwawe ataki po przyjęciu tylko 1 trafienia? Poza tym czy ja dobrze widzę, wliczałeś garnizony do wyeliminowanych dużych jednostek? Jeśli tak to w tym momencie prawie na pewno wygrali Izraelici. Grałeś sam ze sobą czy przeciwko żywemu przeciwnikowi?
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: RAJ »

Odnoszę też wrażenie, że za łatwo została przełamana obrona na północy, albo były źle naliczone modyfikatory albo Syria miała niesamowite rzuty.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: Leviathan »

Bambrough pisze:Kilka refleksji tak na szybko. W 6 etapie aż się prosi aby odciąć cały północny odcinek frontu Syryjczyków. Dużo korzystałeś ze specjalnych aktywacji? Można nimi nieźle namieszać. Przerywałeś krwawe ataki po przyjęciu tylko 1 trafienia? Poza tym czy ja dobrze widzę, wliczałeś garnizony do wyeliminowanych dużych jednostek? Jeśli tak to w tym momencie prawie na pewno wygrali Izraelici. Grałeś sam ze sobą czy przeciwko żywemu przeciwnikowi?
A więc jednak izraelskie zwycięstwo!
Awatar użytkownika
Leviathan
Sous-lieutenant
Posty: 467
Rejestracja: środa, 26 stycznia 2011, 10:04
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: Leviathan »

Zapraszam do lektury recenzji tego tytułu na wojennej części Board Times.
Golan ’73 to gra wojenna, do której podchodziłem początkowo z pewną rezerwą. Z jednej strony o serii FAB słyszałem i czytałem sporo pozytywnych opinii, ale fakt, że ten tytuł tak mozolnie zbierał kolejne zamówienia, wisząc na liście P500, zapalił u mnie lampkę ostrzegawczą. Temat wydawał mi się przedni, więc kiedy pojawiła się szansa na bliższe poznanie tej gry i wyrobienie sobie własnego zdania na jej temat, to z chęcią z niej skorzystałem. I absolutnie nie żałuję.

Gra jest świetna i to co najmniej z kilku powodów.
Golan ’73, czyli wojna Jom Kippur na planszy. Recenzja
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: RAJ »

Warto dodać, że pozostaje to w zgodzie w tym, jak przebiegały walki na płaskowyżu Golan w 1973 roku.
Gra jest tak bardzo w zgodzie, że przy normalnych rzutach Syria nie ma żadnej szansy na wygranie. Ta gra jest zepsuta.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: Neoberger »

RAJ - bo nie można wygrać Syrią? I co z tego? Z tego powodu gra nie cieszy? Nie zachęca do podejmowania poszukiwań, że może jednak jest jakiś sposób?
Takie poszukiwania mogą trwać kilkanaście rozgrywek i dać mnóstwo zabawy i radości. A chyba o to chodzi.
:lol:
Berger
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Golan '73: FAB (GMT)

Post autor: RAJ »

Aha, spoko.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”