Next War: Poland (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Silver »

Tak popatrzyłem na szybko na nowy moduł vassala i w nowej wersji gry powiększono Polskę i Litwę w heksach. Ciekawe jakie w przepisach zmiany.
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Muszyniak »

Z tego co widziałem na filmach youtuberów, którzy już opublikowali unboxing drugiego wydania to zmieniło się głównie OdB wojsk i dodano heksowe mapy Obwodu Kaliningradzkiego, Gotlandii i Bornholmu. W zasadach standardowych i zaawansowanych
serii nic się nie zmieniło. Zmiany zasad dotyczące wykorzystania nowych map są ujęte w zasadach specjalnych do gry. Zauważyłem, że pojawiły się nowe żetony i przepisy uwzględniające linię kolejową (?) łączącą Kaliningrad z Białorusią, która jest na tyle istotna ,że za jej utrzymanie są przyznawane punkty zwycięstwa. Myślę, że więcej zmian i nowości do gier z tej serii przyniesie nowy Suplement nr 3.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: RAJ »

suplement #3 zawiera upgrade NWP z 1 ed do 2 ed.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Muszyniak »

I bardzo dobrze. Nie trzeba kupować nowej gry. Wystarczy tylko dodać z suplementu nowe mapy i żetony, Podmienić dokumenty zasad, wymienić mapę strategiczną i mamy 2 edycję. Mnie bardziej ciekawią nowe zasady opcjonalne. Np nowe reguły Cyber Warfare (min. dodano nowe żetony "zhakowania"). Na sztancach są też widoczne dodatkowe żetony sił zbrojnych Finlandii, czy też żetony odpowiedzialne za tankowanie w powietrzu.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Silver »

Do tej pory odważyłem się zagrać tylko w wersję podstawową a przebrnięcie przepisów ujętych nie w 1 instrukcji zajęło sporo czasu.
Chyba złożoność gry odstrasza graczy bo mało znalazłem pomocy w Internecie.
Jednakże i z przepisami podstawowymi mam sporo problemów.
Nie mogłem znaleźć wyjaśnienia czy jednostki: litewskie, łotewskie i estońskie mogą wychodzić poza swój kraj a w szczególności czy mogą tez przemieszczać się do Polski?
Czy nowe jednostki przybywające w kolejnych turach muszą najpierw być umieszczone w Niemczech (wchodzą pod koniec tury i strasznie opóźniałoby to ich użycie na mapie Polski), czy jednostki typu „lekka piechota” mogą przybyć bezpośrednio na hex Polski zawierający lotnisko lub bazę powietrzną?
No i jednostki odbudowane po ich stracie czy mogą zostać wystawione na terenie Polski.
Czego dotyczy w tabeli Uzupełnień (replacement) kolumna oznaczająca dywizję – żetony jednostek przestawiają przecież najwyżej brygady?
Czy zaatakowane jednostki w terenie zurbanizowanym, lecz pod żetonem oczyszczania, bronią się jak w terenie zurbanizowanym? Oraz czy gdy są pod takim żetonem i chcą odejść z heksa to wydają wszystkie punkty ruchu i przesuwają się na hex sąsiedni czy po prostu odchodzą stąd wykorzystując wszystkie punkty ruchu?
W przepisach zaawansowanych w porządku tury, w danej turze, jest możliwość zrobienia przez stronę posiadającą inicjatywę aż 3 ruchów i 3 ataków podczas gdy wg przepisów podstawowych „tylko” 2.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Torgill »

Mam pytanie - czy ktoś dysponuje może "Matrix table" (jak została ona nazwana na jednym z raportów z gry)? Tam na jednej stronie jest miejsce na umieszczenie żetonów oznaczających siły lotnictwa, pogodę, przebieg tury, itd. W NWP miejsce na to jest na planszy strategicznej, co jest bardzo niewygodne, bo trzeba wtedy rozkładać dwie duże plansze, ale podobno w Next War Taiwan było inaczej.
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Muszyniak »

Też uważam, że umieszczenie wszystkiego na jednej dużej planszy jest mało wygodne. Mam długi blat stołu, ale wąski. Ja rozwiązałem ten problem w taki sposób: zeskanowałem z planszy strategicznej wszystkie tabele i tory, następnie wydrukowałem na kolorowej drukarce. Dzięki temu mogę teraz organizować rozłożenie całej gry w zależności od dostępnego miejsca. Dla poprawy estetyki wydruki wędrują pod taflę z pleksi lub można, jak ktoś chce, sobie zalaminować. Przy dobrej jakości wydruku, gdy całą grę, mapy itd. przykrywam jednym kawałkiem przeźroczystej osłony praktycznie nie widać różnicy.
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: RAJ »

Możesz udostępnić pliki?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Muszyniak »

Przykro mi ale nie mam plików. Robiłem to na drukarce metodą skanuj i drukuj bez zapisywania na komputerze. Przy okazji ciekawie wygląda ewolucja organizacji przestrzennej gier z serii Next War przez GMT. W Korea i Taiwan matrix table, tabele walk powietrznych i część torów i "box-ów" były drukowane na osobnych kartach co znacznie ułatwiało ustawienie rozgrywki (szczególnie gdy korzystało się tylko z małych scenariuszy i zasad standardowych). W Poland mamy wszystko na dużej mapie strategicznej (niby porządek ale gdy nie korzystamy z tej mapy lub zasad zaawansowanych do lotnictwa to nie ma powodu by wszystko rozkładać - no i brak miejsca...). Natomiast w Vietnam mamy delikatny powrót do przeszłości, gdyż przynajmniej matrix table jest osobno. Niestety, w materiałach z tworzenia Next War Iran, wracamy do wszystkiego na jednej mapie. Chociaż nie widać na niej tabel do rozstrzygania walk powietrznych.
Muszyniak
Appointé
Posty: 44
Rejestracja: sobota, 9 stycznia 2021, 18:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 16 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Muszyniak »

Silver zapytał:
Nie mogłem znaleźć wyjaśnienia czy jednostki: litewskie, łotewskie i estońskie mogą wychodzić poza swój kraj a w szczególności czy mogą tez przemieszczać się do Polski?
W instrukcji nigdzie nie znalazłem, że nie mogą. Zabroniony jest dla Aliantów ruch na teren Rosji i Białorusi.
Czy nowe jednostki przybywające w kolejnych turach muszą najpierw być umieszczone w Niemczech (wchodzą pod koniec tury i strasznie opóźniałoby to ich użycie na mapie Polski), czy jednostki typu „lekka piechota” mogą przybyć bezpośrednio na hex Polski zawierający lotnisko lub bazę powietrzną?
W zasadach specjalnych jest notka, że Niemcy traktowane są jako Holding Box dla wszystkich przybywających jednostek z Europy. Jednostki lądowe i śmigłowce NATO, jeżeli jest to zaznaczone w scenariuszu to przybywają w określonych miejscach na mapie operacyjnej np. droga na południowej krawędzi mapy, sojuszniczy obszar lub kraj na mapie strategicznej albo przez transport powietrzny lub airmobilny. Jeżeli nie jest to określone to taka jednostka może być umieszczona w sojuszniczym Holding Box (np. Niemcy) lub w w kontrolowanym przez NATO (bądź Contested) obszarze lądowym danej narodowości. Nie wiem które wydanie gry posiadasz ale w 1-szym na ostatniej stronie zasad specjalnych była bardzo dobra tabela określająca wszelkie interakcje (ruch, walka itp.) pomiędzy mapą operacyjną a strategiczną i poszczególnymi jej terenami. Np. z Niemiec do Polski (zachodnia krawędź mapy -wszystkie punkty ruchu).
Czego dotyczy w tabeli Uzupełnień (replacement) kolumna oznaczająca dywizję – żetony jednostek przestawiają przecież najwyżej brygady?
Jest to tabela uniwersalna. W niektórych grach występują także żetony całych dywizji. Przykład: Next War Korea, gdzie są żetony dywizji w armiach Korei Pd. i Pn.
Czy zaatakowane jednostki w terenie zurbanizowanym, lecz pod żetonem oczyszczania, bronią się jak w terenie zurbanizowanym? Oraz czy gdy są pod takim żetonem i chcą odejść z heksa to wydają wszystkie punkty ruchu i przesuwają się na hex sąsiedni czy po prostu odchodzą stąd wykorzystując wszystkie punkty ruchu?
Jednostki pod żetonem oczyszczania mogą opuścić hex wykorzystując swoje dostępne punkty ruchu (nie mogą wejść w wrogą ZOC). Jednostki takie nie mogą brać udziału w ataku. Bronią się wg. zwykłych zasad. (wyjątek - nie korzystają z przesunięcia kolumny walki o 2 za miasto).
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Torgill »

Muszyniak pisze: poniedziałek, 6 listopada 2023, 14:50 Też uważam, że umieszczenie wszystkiego na jednej dużej planszy jest mało wygodne. Mam długi blat stołu, ale wąski. Ja rozwiązałem ten problem w taki sposób: zeskanowałem z planszy strategicznej wszystkie tabele i tory, następnie wydrukowałem na kolorowej drukarce. Dzięki temu mogę teraz organizować rozłożenie całej gry w zależności od dostępnego miejsca. Dla poprawy estetyki wydruki wędrują pod taflę z pleksi lub można, jak ktoś chce, sobie zalaminować. Przy dobrej jakości wydruku, gdy całą grę, mapy itd. przykrywam jednym kawałkiem przeźroczystej osłony praktycznie nie widać różnicy.
Dzięki. Zatem po prostu zeskanuje sobie fragmenty mapy strategicznej i z niej posklejam taki Matrix Table.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Torgill »

Pierwsza rozgrywka z kadetami zrobiona - na razie oczywiście w ramach nauki grania i testowania. Zatem zasady podstawowe, scenariusz Suwalki Gap. Na razie rozegraliśmy całą pierwszą turę. Fotki zrobione, więc będziemy kontynuować z tym samym rozstawieniem następne.

Bardzo mi się podoba!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Raleen »

Świetną robotę robisz Maćku!

Czekamy na kolejne wieści i zdjęcia. Mam nadzieję, że złapią bakcyla, w końcu mają być w przyszłości żołnierzami.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10381
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2024 times
Been thanked: 2755 times

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Brawo!
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Next War: Poland (GMT)

Post autor: Torgill »

Raleen pisze: czwartek, 16 listopada 2023, 22:55 Świetną robotę robisz Maćku!
Czekamy na kolejne wieści i zdjęcia. Mam nadzieję, że złapią bakcyla, w końcu mają być w przyszłości żołnierzami.
Karel W.F.M. Doorman pisze: piątek, 17 listopada 2023, 00:06 Brawo!
Dziękuję pięknie - na pewno będę pisał i pokazywał postępy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”