Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: urlich »

Istnieje coś w ogóle w tym temacie? Wiem że istnieje gra "Zimna wojna". Czy są jakieś inne pozycje?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Raleen »

To znaczy interesują Cię konflikty przedstawiające całą zimną wojnę w jednej grze? Czy chodzi o gry przedstawiające wybrane konflikty z tego okresu? Jeśli to ostatnie to rozejrzyj się choćby po wątkach na tej stronie, a po tytułach gier znajdziesz. Co do jednej gry przedstawiającej całą wojnę to chyba poza tą najpopularniejszą nie wiem czy ktoś próbował tak uchwycić ten temat - może stąd jej fenomen.

Ewentualnie gdyby interesowało Cię coś konkretnego, to sprecyzuj np. skalę gry jaka Cię interesuje czy tematykę.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Raleen »

Przykładowo o wojnie w Wietnamie z punktu widzenia lotnictwa:

http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=4339

Jest też Elusive Victory z tej samej serii o działaniach na Bliskim Wschodzie.

Kolejna odsłona wojny w Wietnamie:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=12063

I jeszcze jedna:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=5631

Albo coś takiego:
http://strategie.net.pl/viewtopic.php?f=40&t=13998

Itd.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Zeka

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Zeka »

Tu jest jeszcze coś takiego: Cold War Battles: Budapest '56 & Angola '87 oraz Cold War Battles 2: Kabul '79 & Pentomic Wurzburg. Oprócz tego, jest trochę modułów do Vassala (zasady często są dostępne na stronach producentów).
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: urlich »

Może być cały konflikt, ale mogą być również wybrane epizody, np. Wojny iracko-arabskie, Wietnam, ZSRR-ChRL, Indie Pakistan, Afganistan.
Równie dobrze okres po zimnej wojnie, Jugosławia, Czeczenia, Irak.
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Herman »

Jest jeszcze i to nawet po polsku - 1989
Zeka

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Zeka »

Jeżeli chodzi o Jugosławię, kojarzę tylko jedną grę z odległego 1977 r. (ale to political fiction). Ogólnie, możesz sprawdzić na http://www.boardgamegeek.com/ co zostało wydane w interesującym Cię temacie.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: clown »

A najlepiej przejrzeć odpowiedni wątek na CSW:
http://talk.consimworld.com/WebX/?14@@.1dd119c8
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Leliwa »

Gry Kima Kangera - Tonkin i Dien Bien Phu o wojnie w Wietnamie, Ici, c'est la France o wojnie w Algierii,
Gry z MMP z różnych serii (Angola, Yom Kippur 1973, Korea 1950-53).
Gra Johna Hilla o wojnie Koreańskiej - Yalu wznowiona przez Compass Games.
Gry z czasopisma Against the Odds (Meatgrinder (o jednej z ostatnich bitew wojny w Wietnamie (Republika Wietamu przeciwko Wietnamowi Północnemu), również ostatnio wyszła gra o decydującej bitwie z chińskiej wojny domowej pod Huaihai).
Hearts and Minds o wojnie w Wietnamie w latach 1965-1975 Johna Poniske.
I cała masa innych nie znanych mi albo o których nie chciało mi się pisać.

Jest do tego kilka gier o amerykańskich wyborach prezydenckich z czego mi najbardziej znana jest "1960 Making the President"
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
urlich
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 22:25

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: urlich »

COIN - cóż kryje się pod tym skrótem?

Jakieś gry z wojny iracko-irańskiej czy wojen arabsko-izraelskich?
gaseki
Appointé
Posty: 41
Rejestracja: piątek, 16 maja 2014, 19:12

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: gaseki »

Wojny arabsko-izraelskie, to wspomniane już wcześniej Yom-Kipur, Heights of Courage, czy Elusive Victory (oparte na systemie Downtown)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: clown »

Yom-Kippur odradzam. Ogólnie te z MMP, to raczej słabe są. Ja bym poczekał na FAB'73, czyli Wzgórza Golan.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Dajmiech
Adjudant-Major
Posty: 303
Rejestracja: sobota, 21 lipca 2007, 21:50
Has thanked: 25 times
Been thanked: 11 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Dajmiech »

Z wojen izraelsko-arabskich jest jeszcze "Days of Battle: Golan Heights". To oryginalna, dynamiczna gra, z ładną oprawą graficzną, jednak również ze sporymi uproszczeniami (instrukcja - 8 luźno zapisanych stron), które mnie osobiście nieco utrudniają wczucie się w klimat.

Mógłbyś napisać Clownie, dlaczego odradzasz Yom Kippur? Niedawno nabyłem tę grę i wydawała mi się niezła (jeszcze nie zdążyłem zagrać).
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: clown »

Oceniam grę na tyle, na ile znam konflikt oraz mając dwie rozegrane gry - wygranie Egipcjanami jest moim zdaniem niemożliwe, ich wynik uzależnia jeden rzut kością na uwolnienie rezerw, na dodatek "transfer" systemu drugowojennego (moim zdaniem dobrego, bez rewelacji, ale solidnego - Karelię'44 wspominam bardzo dobrze) do realiów bliżej współczesności ciut się nie udał. Do tego przepisy o artylerii izraelskiej, która może "przefrunąć" w praktycznie dowolne miejsce, oddać strzał i wrócić jest co najmniej dziwne. Generalnie po dwóch grach raczej nie mam ochoty na więcej, ale może ktoś grał i ma inne wrażenia. Ja raczej odradzam.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Gry strategiczne z okresu Zimnej wojny

Post autor: Herman »

clown napisał(a):
Yom-Kippur odradzam. Ogólnie te z MMP, to raczej słabe są. Ja bym poczekał na FAB'73, czyli Wzgórza Golan.

Również czekan na FAB:Golan.

FAB:Bulge to jedna z najlepszych gier bloczkowych w jakie grałem - z gier, które sprzedałem to właśnie jej najbardziej mi żal. Do dziś nie wiem co mnie podkusiło :(

W sobotę będę po raz pierwszy raz grał w FAB:Sicily, zobaczymy czy godne swojego poprzednika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”