Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Petru Rares »

Na Targach książki historycznej miałem okazję zobaczyć razem z dziewczyną stoisko TiS i porozmawiać chwilę z jednym panem z TiS, chyba z samym WZ. Nasze zainteresowanie wzbudziła bodaj najnowsza pozycja wydawnictwa czyli Bitwy XXI w. (w pakiecie Krym, Polska vs. Rosja, Irak). mechanika chyba trochę podobna do B-35 jeśli chcieć wyszukać jakiekolwiek podobieństwa do wcześniejszych systemów (jest WO, są tabelki z PS). Moja Pani była dość mocno zainteresowana (tematyka ukraińska to jej dość mocna strona), ja nieco mniej (trochę sceptyczny jestem w stosunku do produktów TiS - szczególnie mierzi mnie słaba jakość pisania przepisów). Pytanie co do tych co mieli w ogóle styczność z produktem - jak to się je - żmudne? Proste/skomplikowane/denerwujące a może jednak fajny produkt? Jakie są inne gry, np. zachodnie o współczesnych konfliktach zbrojnych, które nie zawierałyby miliona żetonów i skomplikowanych zanadto przepisów, a które polecilibyście początkującemu w tej akurat działce (tj. współczesnych konfliktów) graczowi wojennemu.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Ja Ci powiem Petru tylko tyle, że tam skreślania jest więcej niż w B-35, bo poza stratami skreśla się jeszcze amunicję i coś jeszcze (tyle przynajmniej wynikało z obrazków tabel i opisów w czasopiśmie TiS). Już samo to przyznam, że mnie zadziwiło, bo mi jedna tabelka ze skreśleniami wydawała się złem koniecznym. Zawsze uważałem, że rozwój powinien przebiegać w tym kierunku, żeby generalnie tego było mniej. Tutaj widzę, że idzie to w kierunku przeciwnym.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: WP »

Eee tam. Trzeba zagrać a potem można krytykować. :roll:
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Neoberger »

Petru - pomarszczona twarz po przejściach? To WZ. :-) Też go widziałem.
Berger
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Petru Rares »

Neoberger pisze:Petru - pomarszczona twarz po przejściach? To WZ. :-) Też go widziałem.
Tak, zatem był to WZ
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: WP »

Każdego kiedyś trafi dyszlem skrzydlaty rydwan czasu .... :D
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

WP pisze:Eee tam. Trzeba zagrać a potem można krytykować. :roll:
Nie trzeba grać, żeby widzieć pewne rzeczy jak się już ma pewne doświadczenie. Wiem jak było ze skreślaniem jednostek ognia artylerii w B-35. Z początku próbowałem skreślać, ale szybko mi się odechciało i większości graczy podobnie. To skreślanie amunicji to też była taka dodatkowa tabelka. Jak ktoś narobi tego więcej, to nietrudno przewidzieć efekt. Jest oczywiście grupa fanów TiS, której nawet jak będzie 10 tabelek do skreślania, to się będzie podobało, w to nie wątpię :).

Jak Petru kupi - ja nie mam nic przeciwko, chętnie skorzystam :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
WP
Porucznik
Posty: 567
Rejestracja: środa, 9 sierpnia 2006, 07:48
Lokalizacja: Płock

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: WP »

Raleen pisze:
WP pisze:Eee tam. Trzeba zagrać a potem można krytykować. :roll:
Nie trzeba grać, żeby widzieć pewne rzeczy jak się już ma pewne doświadczenie. Wiem jak było ze skreślaniem jednostek ognia artylerii w B-35. Z początku próbowałem skreślać, ale szybko mi się odechciało i większości graczy podobnie. To skreślanie amunicji to też była taka dodatkowa tabelka. Jak ktoś narobi tego więcej, to nietrudno przewidzieć efekt. Jest oczywiście grupa fanów TiS, której nawet jak będzie 10 tabelek do skreślania, to się będzie podobało, w to nie wątpię :).

Jak Petru kupi - ja nie mam nic przeciwko, chętnie skorzystam :).
Sory, ale ja mam inne zdanie.
Dyskutuję o faktach a nie o doświadczeniu. Każdy ma inne (chociaż moje ze skreślanymi tabelami jest podobne).
Jak ktoś zagra, opisze (oczywiście najlepiej wraz z dokumentacją zdjęciową) to można podyskutować.
si vis pacem, para bellum
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Fakty też każdy przedstawia w pewnym sensie przez pryzmat własnych doświadczeń. Nie uciekniesz od tego.
W ogóle bym nie komentował tej gry (już ogólnie coraz rzadziej komentuję ich gry), ale jak zobaczyłem to co zobaczyłem, to naprawdę mam wrażenie, że TiS cofa się w rozwoju. Do tej pory myślałem, że tylko stoi w miejscu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
renald
Sous-lieutenant
Posty: 409
Rejestracja: czwartek, 4 stycznia 2007, 23:52
Has thanked: 4 times
Been thanked: 16 times

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: renald »

A to gry tego autora mogą być w ogóle więcej niż mierne?

Może i mogą. W okresie letnim wszedłem na forum tej gry i kilka postów mówiło, że gra jest tak genialna, że trafi/trafiła na obrady którejś komisji sejmowej oraz że interesują się nią jakieś ośrodki badawcze w Stanach Zjednoczonych (sic!). Potem te posty chyba znikły. Może ktoś zasugerował autorowi, że to ekstremalna mitomania.

W każdym razie teraz wynika jedynie, że gra ma skopaną instrukcję, ale autor zrobi nową jak tylko wszystkie babole wyjdą.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Rząd chciał dobrze, a wyszło tak jak zwykle - zobaczymy czy tym razem się sprawdzi.

Dyskusja o grze też czasami sporo potrafi powiedzieć.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Neoberger »

Mnie zadziwiają wpisy na Rebelu przy Polsce 1939 r.

Pal sześć tabelki, których nienawidzę (szczególnie gdy oddziałów jest więcej niż 10), ale w tej grze nie oddano żadnego niuansu kampanii wrześniowej, a ludzie się nią zachwycają. Szok.
:oops:
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43377
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3942 times
Been thanked: 2509 times
Kontakt:

Re: Bitwy XXI w. (Taktyka i Strategia)

Post autor: Raleen »

Wiesz jak to jest z komentarzami do produktów na Rebelu ;). U nas gdzieś się zachowały te poetyckie strofy, które tam były, a które potem wykasowali (cytowano Wisławę Szymborską i jej wiersz "Nienawiść" :)), ale nie schodźmy z tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Petru Rares »

Dziękuję za odzew! Po przemyśleniu sprawy, Waszych komentarzach i przede wszystkim obejrzeniu tematu gry na forum TiS raczej sobie temat odpuszczę i poszukam czegoś innego aby bardziej zainteresować swoją lepsza połówkę grami wojennymi (Szogun na 4 osoby poszedł jej całkiem nieźle podobnie jak Courtrai z Men of Iron).

A swoją drogą Pan Wojciech wspominał coś o tym, że grę pokazywali w Pentagonie, ale nie drążyłem tematu i nie spytałem o jaki Pentagon chodzi (choćby w Rumunii Pałac Ludowy z czasów Ceausescu jest tak nazywany).
Awatar użytkownika
Darth Simba
Sous-lieutenant
Posty: 373
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:46
Lokalizacja: Przasnysz
Been thanked: 3 times

Re: Bitwy XXI wieku (Taktyka i Strategia)

Post autor: Darth Simba »

De gustibus non est... Jak to dalej leciało, przypomnijcie mi proszę.

Waćpanowie, żaden z Asanów nie grał, ale opinię o grze już wydaliście. Można? Można. :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”