Cuba Libre (GMT)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Cuba Libre (GMT)

Post autor: maciunia »

Wczoraj dzięki silnej woli kolegów udało mi się zagrać wreszcie w Cuba Libre. No cóż... chyba wiem już dlaczego ta gra na naszych rodzimych forach zebrała tak mało komentarzy. W zasadzie porównałbym ją do... Świata Dysku. Gra się przyjemnie, trzeba sobie szkodzić, bij lidera! itp, nic tylko klon popularnej gry M. Wallaca. graficznie też to jest podobne :) Mechanicznie to 'stary' COIN zubożony o sieć LoCów,
Mieliśmy skończyć w jeden wieczór, nie udało się. Dość dziwią mnie tak wysokie oceny gry na BGG, ale może jest w niej jakieś ukryte piękno.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Wilk
Alférez de Navío
Posty: 541
Rejestracja: niedziela, 7 października 2007, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Wilk »

Ja porównania nie mam absolutnie, bo w cokolwiek z COIN zacząłem grać dziś, ale Cuba Libre jest uważana na BGG za dobre, bo najprostsze wprowadzenie do systemu, a także za "najszybszą" grę w serii. Może stąd te oceny, choć, z drugiej strony, FitL uchodzi za odsłonę najbardziej złożoną, a nikt chyba nie powie, że to jest jakieś masakrycznie skomplikowane (dla mnie jako debiutanta najtrudniejsze jest ogarnięcie wszystkich możliwych akcji poszczególnych stron, ale od czego Player Aidy, zresztą nawet na planszy jest to wyszczególnione).
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: clown »

CL jakoś specjalnie nie porywa, ale zła też nie jest. Na pewno nie ma możliwości budowania sobie czegoś gdzieś w kącie, bo jak wiadomo na Kubie kątów nie ma. To moja trzecia rozgrywka i mogę powiedzieć, że ta gra jest najbardziej podatna na los w postaci ułożenia kart. Przy czterech graczach o porównywalnym poziomie zdecydują karty, a nie przyjęta taktyka. Ewentualnie jak ktoś będzie bardziej przekonujący i wroga namówi do słabego ruchu :twisted:
ADP i FitL zdecydowanie lepsze.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
gocho
Adjudant-Major
Posty: 338
Rejestracja: środa, 26 maja 2010, 11:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 39 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: gocho »

Na pewno nie ma możliwości budowania sobie czegoś gdzieś w kącie, bo jak wiadomo na Kubie kątów nie ma.
Może ktoś był na Kubie i jest w stanie to zweryfikować? ;)

A tak poważniej, to kiedyś w gry "monetowe" trzeba będzie zagrać.
"Znalazłem armię Waszej Wysokości podzieloną trojako. Część naziemna składa się z rabusiów i maruderów; druga znajduje się pod ziemią, a trzecia w szpitalach. Czy powinienem wycofać się z pierwszą, czy czekać, aż dołączę do którejś z pozostałych" Clermont w liście do Ludwika XV
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: clown »

Jako założyciel (wraz z bratem) jedynego zorganizowanego ruchu rewolucyjnego na Kubie "26 Lipca", jedynego, który walczy z uciskiem imperialistów, oświadczam oficjalnie, że Kuba kątów nie ma :idea:
Trzeba zdążyć przed porodem :) ADP mam, FitL leci, więc nie widzę problemów. Marcin też pewnie będzie chętny.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Palladinus »

Wieszczę, że w przeciągu roku wyjdą 3 kolejne części, więc można poczekać na jakieś inne chwytliwe tematy.
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

My w Trójmieście zaczęliśmy serię właśnie od Cuby i muszę przyznać, że to właśnie dzięki CL powstała dobra ekipa na COINy. Od następnego spotkania idą Andy, potem FitL, no i może zdecyduję się moją Kubę zamienić z kimś na ADP, to i ta część znajdzie się w naszym zasobie.
Owszem, ułożenie kart mocno potrafi dokuczyć, gra wydaje się być podatna na finiszery (tzn łańcuch akcji z wykorzystaniem gotówki i/lub momentum/capabilities), ale za to jest bardzo gęsto, każda tura jest ważna, każde pole ma znaczenie, i ogólnie jest bardzo ciekawie.

No a przede wszystkim znakomicie - jak się wydaje - wprowadza do mechaniki systemu, a to przecież głównie chodzi.
Ale rozumiem, że jeśli ktoś zaczynał od AA, to CL może wydawać się pewnym krokiem w tył.

Wkrótce napiszę o tym parę słów na GF.


Ze Światem Dysku mimo wszystko bym jej jednak nie porównywał, chyba że złośliwie ;) 8-)
Kosma
Caporal
Posty: 71
Rejestracja: piątek, 13 czerwca 2014, 23:57

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Kosma »

Tam chyba było trochę złośliwości w tej wypowiedzi. :D

A co do opinii kolegi to się zgadzam, CL znakomicie wprowadza w COIN-a. Czego doświadczyłem na własnej osobie. Zacząłem od FitL i mnie przygniotło swoim ciężarem, a CL miło i bez zbytniego obciążenia wprowadziło mnie w mechanikę systemu.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Leliwa »

maciunia pisze:Wczoraj dzięki silnej woli kolegów udało mi się zagrać wreszcie w Cuba Libre. No cóż... chyba wiem już dlaczego ta gra na naszych rodzimych forach zebrała tak mało komentarzy. W zasadzie porównałbym ją do... Świata Dysku. Gra się przyjemnie, trzeba sobie szkodzić, bij lidera! itp, nic tylko klon popularnej gry M. Wallaca. graficznie też to jest podobne :) Mechanicznie to 'stary' COIN zubożony o sieć LoCów,
Mieliśmy skończyć w jeden wieczór, nie udało się. Dość dziwią mnie tak wysokie oceny gry na BGG, ale może jest w niej jakieś ukryte piękno.
Może jest lepsza dla samotników? :)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: maciunia »

leliwa pisze:
maciunia pisze:Wczoraj dzięki silnej woli kolegów udało mi się zagrać wreszcie w Cuba Libre. No cóż... chyba wiem już dlaczego ta gra na naszych rodzimych forach zebrała tak mało komentarzy. W zasadzie porównałbym ją do... Świata Dysku. Gra się przyjemnie, trzeba sobie szkodzić, bij lidera! itp, nic tylko klon popularnej gry M. Wallaca. graficznie też to jest podobne :) Mechanicznie to 'stary' COIN zubożony o sieć LoCów,
Mieliśmy skończyć w jeden wieczór, nie udało się. Dość dziwią mnie tak wysokie oceny gry na BGG, ale może jest w niej jakieś ukryte piękno.
Może jest lepsza dla samotników? :)
Nie wiem, nie grałem. Z tej strony znam tylko AA.
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Strategos »

http://www.gmtgames.com/p-462-c3i-magaz ... ue-27.aspx

W numerze 27 magazynu wydawanego przez GMT znajduje się (oprócz innych fajnych rzeczy :)) zestaw żetonów związanych z dodatkową opcją dodaną do instrukcji gry Cuba Libre
jako 9.0-9.2.2 i zatytułowaną "New Lidership!"

Umożliwia ona pojawienie się w grze w wyniku "Election", "Coup" lub "Battista Flees" 5 innych prezydentów powodujących zmiany reguł gry w jakimś aspekcie.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
DaRealOdi
Sous-lieutenant
Posty: 437
Rejestracja: niedziela, 2 września 2007, 09:03
Lokalizacja: 3city
Has thanked: 1 time

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: DaRealOdi »

Zapraszam do przejrzenia mojej recenzji Cuba Libre na Games Fanatic.
Gra skutecznie wprowadza w świat COINów, bo dzięki Kubie sięgnęliśmy po kolejne części :)
MiG
Sergent
Posty: 121
Rejestracja: wtorek, 20 października 2009, 16:53
Lokalizacja: Konin

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: MiG »

Jakie byłoby najbardziej pasujące polskie określenie na akcję "Muscle"?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Leliwa »

MiG pisze:Jakie byłoby najbardziej pasujące polskie określenie na akcję "Muscle"?
Rozwiązanie siłowe. Albo Akcja "Napinka" ;)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Cuba Libre (GMT)

Post autor: Herman »

Da się to realnie w podane 180 minut zagrać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”