Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 12:21

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dien Bien Phu (Legion Wargames)
PostNapisane: środa, 16 września 2015, 10:13 
Porucznik

Wczoraj dzięki uprzejmości Bambrough'a miałem możliwość zapoznać się na Vassalu z DBP. Ogólnie to trudno mnie nazwać fanem tego rodzaju gier, praktycznie nie tknę żetonu poniżej pułku. W związku z powyższym trudno mi też odnieść do się do podobnych tytułów. Rozpoczęliśmy scenariusz D, czyli oblężenie trwa od dłuższego czasu, Francuzi zaczynają osłabieni, zewnętrzne forty padły. Kieruję Wietnamczykami i pomimo przejrzenia zasad poruszam się bardzo po omacku. Trochę takie suche przesuwanie żetonów, z zaglądaniem do dość rozbudowanych tabelek walki i ostrzału. W pełni świadome kierowanie własnym wojskiem wymaga solidnego przegryzienia rulsów. Zobaczymy jak się potoczy dalej moje oblężenie. Zastanawiam się na ile ta gra wybacza błędy w początkowym etapie rozgrywki :roll:

PostNapisane: poniedziałek, 21 września 2015, 12:30 
Lieutenant-Adjudant-Major

Ostatnie Nasze starcia w dolinie DBP najlepiej chyba oddają dwa fragmenty filmu Schoendoerffer'a:
https://www.youtube.com/watch?v=qhX3M5eWzBU i https://www.youtube.com/watch?v=FgIR403MCx4

Maciunia solidnie ostrzelał ostatnie francuskie punkty oporu na Eliane i Huguette, a potem przy szturmach, z których wiele miało status surprise, dosłownie wymiótł stamtąd broniące się jednostki. Konsekwentnie osłabiane umocnienia Isabelle coraz bardziej zagrożone są upadkiem. Francuzom doskwiera brak pełnosprawnych i silnych moralnie jednostek aby móc pomarzyć o kontratakowaniu. Powoli kończy się zaopatrzenie, a wiele zrzutów ze względu na pogodę zostało odwołanych. Robi się naprawdę ciekawie.

PostNapisane: wtorek, 1 marca 2016, 23:33 

Obrazek
Widok na planszę w momencie zakończenia zmagań w Dolinie Dien Bien Phu na Konwencie Strategos.

Wielu może zarzucić tej grze, że jest żmudna, męcząca i niewiele dzieje się na planszy. Być może jest to prawda, ale ja nadal mam do niej słabość. Pewnie to wina sentymentu do heroizmu i nostalgii ukazanych w filmie Schoendoerffer'a. Grając w DBP z jednej strony widzę całą strategiczną otoczkę bitwy, począwszy od ignorancji francuskich polityków i dowództwa, a skończywszy na determinacji narodu wietnamskiego. Z drugiej strony natomiast skupiam się już na dramacie jaki rozegrał się w tej nieszczęsnej dolinie. Dostrzegam go w pełni patrząc m. in. na zacięte walki o poszczególne umocnienia, ataki i kontrataki, rozstrzyganie ostrzału, przydzielanie wsparcia i posiłków, decydowanie o priorytetach w zrzutach, upadającym morale itd. Ważne dla Francuzów staje się tylko przetrwanie, a dla Viet Minhu zdławienie oporu przeciwnika. Waga i trudność podejmowanych decyzji rośnie z każdym etapem. Margines błędu jest naprawdę niewielki. Szczegółowość tej gry jest niesamowita. Oddany jest praktycznie każdy aspekt bitwy. W związku z tym gracze mogą dosłownie poczuć się jak dowódcy walczących stron: Võ Nguyên Giáp i Christian de Castries. Dlatego też miałem ogromną przyjemność z zagrania z Leliwą w tą grę po dłuższej przerwie. Przy okazji zaciętych walk i rozmów wstępnie umówiliśmy się na rozegranie w bliższej lub dalszej przyszłości Tonkinu aby sprawdzić jak to wyglądało w skali strategicznej. Po konwencie z ciekawości wróciłem jeszcze do fragmentów z Czasu Apokalipsy dot. francuskich plantatorów np.: https://www.youtube.com/watch?v=vrJQ3Q9E7bs

PostNapisane: piątek, 24 czerwca 2016, 08:51 

Okazuje się, że DBP jest wdzięczną grą dla PBEM. Sekwencje poszczególnych graczy pozbawione są responsów przeciwnika więc gra się dość płynie. Po rozegraniu dwóch krótszych scenariuszy rozpoczęliśmy kampanię. Dzięki brakowi skłonności VM do poniesienia większych strat celem izolacji Gabrielle, ostatecznie w I etapie udało mi się utrzymać wskazane umocnienie. Zobaczymy co przyniosą kolejne etapy.

Obrazek

Ostatnio edytowano poniedziałek, 27 czerwca 2016, 17:02 przez Bambrough, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2016, 12:41 
Général de Division Commandant de place

Tonkin - Jestem chętny. A co do narodu wietnamskiego, to nie można zapominać, że był obecny po obu stronach.
Dien Bien Phu - Gracze goniący tylko za przyjemnością wynikającą ze sprawnej mechaniki będą zawiedzeni, ale nie ci, którzy chcą trochę "przeżyć historię".

PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2016, 22:05 

leliwa napisał(a):
Dien Bien Phu - Gracze goniący tylko za przyjemnością wynikającą ze sprawnej mechaniki będą zawiedzeni, ale nie ci, którzy chcą trochę "przeżyć historię".

Bardzo dobre podsumowanie gry. Mechanikę ostatecznie da się okiełznać, wystarczy odrobina wprawy i rozgrywka toczy się sprawnie. Przy lepszej znajomości gry dylematy względem poruszania jednostek częściej marnotrawią czas niż procedury rozstrzygania starć. Jesteśmy jak na razie na początku 3 etapu, niestety tym razem nie udało się uratować Gabrielle.

PostNapisane: środa, 29 czerwca 2016, 07:40 

Też jestem zdania, że tak żmudne gry nadają się tylko do grania przez Vassala.

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."

PostNapisane: środa, 29 czerwca 2016, 09:50 

Bambrough napisał(a):
Ostatnie Nasze starcia w dolinie DBP najlepiej chyba oddają dwa fragmenty filmu Schoendoerffer'a:
https://www.youtube.com/watch?v=qhX3M5eWzBU i https://www.youtube.com/watch?v=FgIR403MCx4

Maciunia solidnie ostrzelał ostatnie francuskie punkty oporu na Eliane i Huguette, a potem przy szturmach, z których wiele miało status surprise, dosłownie wymiótł stamtąd broniące się jednostki. Konsekwentnie osłabiane umocnienia Isabelle coraz bardziej zagrożone są upadkiem. Francuzom doskwiera brak pełnosprawnych i silnych moralnie jednostek aby móc pomarzyć o kontratakowaniu. Powoli kończy się zaopatrzenie, a wiele zrzutów ze względu na pogodę zostało odwołanych. Robi się naprawdę ciekawie.

https://www.youtube.com/watch?v=wp7Ji6iJrvM

Cały film.

PostNapisane: środa, 29 czerwca 2016, 20:45 

https://www.youtube.com/watch?v=LFsKFIUO9HI

A tu trochę muzyki w klimacie.

No i klasyka

https://www.youtube.com/watch?v=NWNuKJC4gMk

klasyka w wersji marszowej, wolniejszej.

PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2016, 13:48 

clown napisał(a):
Też jestem zdania, że tak żmudne gry nadają się tylko do grania przez Vassala.

Na żywo trzeba zarezerwować sobie 2-3 dobre posiedzenia na kampanię. Niestety jest to gra niuansów. Podział ruchów na Valley, Box, Tactical i After Combat movement daje duże pole do popisu. Jeśli VM chce dokładnie izolować poszczególne umocnienia to musi skrupulatnie odciąć każdą drogę ratunku. Francuzi mają ograniczoną zdolność porządnego przyłożenia w konkretnym miejscu. Wszystko to sprawia, że łatwo o błąd. PBEM daje więcej komfortu w podejmowaniu decyzji, niemniej zdecydowanie wolę w tą grę grać na żywo, rozgrywka przynosi więcej emocji, ale chętnych brakuje.

PostNapisane: niedziela, 24 lipca 2016, 18:37 

Wreszcie znalazłem chwilę aby wrzucić krótką relację z II etapu, w którym VM postawił na izolację Beatrice, a Francuzi postarali się o odblokowanie odciętej placówki.

Obrazek
VM podczas swoich ruchów taktycznych odciął dostęp do broniących Beatrice jednostek Legii i przygotował dwa szturmy.

Obrazek
Francuzi odrobinę popracowali artylerią, ale Wietnamczycy i tak zdołali zająć jedno z atakowanych umocnień.

Obrazek
Francuskie zrzuty dostarczyły sporo amunicji co zaowocowało intensywnym przygotowaniem artyleryjskim do próby odblokowania odciętych legionistów przez elitarny 1 Batalion Legii wspierany kompanią czołgów.

Obrazek
Trochę szczęścia w rzucaniu i wyzyskanie umiejętności jednostek francuskich do poruszania się po walce doprowadziło ostatecznie do uratowania broniących Beatrice jednostek.

Obrazek
Ogólna sytuacja na planszy po drugim etapie.

Kończąc dodam, że wspomniany ruch po walce dostarczył wielu emocji i zrodził kilka pytań u mojego szanownego oponenta, które doprowadziły do aktualizacji przez autora punktów 3.5-A i 6.4-A w instrukcji.

PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2016, 08:38 
Consul

leliwa napisał(a):

Bodaj raz go puściła TVP i to w okolicach 1992 roku właśnie, bo go oglądałem w licealnych czasach; i chyba go nawet komentowaliśmy na historii...

Dobra rzecz i zrealizowana ze sporym rozmachem.

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]