Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 23 października 2018, 05:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Orły i rakiety (Mars Games)
PostNapisane: niedziela, 21 lutego 2016, 12:08 
Enfant de troupe

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie zdecyduję się na te chimery. Rozumiem, że karty nie wyginają się w łuk tylko leżą na płasko, a ranty nie zostały uszkodzone podczas wkładania? Mam nadzieję, że nie trafię na mniejsze o pól mm egzemplarze koszulek ;)

Gra jest wg mnie ciekawa, ale zasady nie są za dobrze napisane. Może ktoś wie, czy po udanym desancie na Pomorze Centralne, można w kolejnych ruchach (już na lądzie) wspierać natarcie eskadrą bombowców. Natarcie jest na pewno realizowane za pomocą 1 karty (brak wzmianki w instrukcji). Czy gracz ZBiR może wysłać do ataku mniej samolotów niż to wynika z kart natarć?

PostNapisane: piątek, 18 listopada 2016, 22:43 
Adjudant

Hejka!

Odkopuję..

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada może pdfy z dodatkowymi kartami i żetonami?

Strona od dawna nie aktywna więc może ktoś poratuje bo skuszony promocją na Rebelu wreszcie zakupiłem..

Z góry dziękuję..

Gdyby ktoś poszukiwał to udało się znaleźć.
https://groteka44.pl/orly-i-rakiety.html

In progress: Wings of Glory, The Barbarossa Campaign
In plan: Red Storm Rising; Guderian's Best

PostNapisane: niedziela, 20 listopada 2016, 00:06 
Sous-lieutenant

wheeski napisał(a):
Hejka!

Odkopuję..

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada może pdfy z dodatkowymi kartami i żetonami?

Strona od dawna nie aktywna więc może ktoś poratuje bo skuszony promocją na Rebelu wreszcie zakupiłem..

Z góry dziękuję..

Gdyby ktoś poszukiwał to udało się znaleźć.
https://groteka44.pl/orly-i-rakiety.html

Ja kiedyś zachomikowałem na kompie i niedawno odkopałem, bo grę mam od dwóch lat (w 3Trolach już wtedy było za pół ceny :P), tylko nie było później ciśnienia pograć :roll:

Ale gdy zacząłem grać, to coraz bardziej "uwierały" mnie grafiki żetonów i "lotniczych" kart NATO, bo niestety z ergonomią, to niewiele mają wspólnego (a szkoda, bo gra ma potencjał i uważam, że dodatek jest po prostu nie skończony - brak przepisów!).
Jak to mam we zwyczaju w takich sytuacjach, dorobiłem własne :twisted:
O ile z czytelnością żetonów można jeszcze polemizować (starałem się odwzorować niektóre elementy prawdziwego HUDa z "obu stron konfliktu"), ale mi (w trzeciej już wersji) się podobają (dla siebie robiłem :D ), to myślę, że w treść kart nie trzeba się już wczytywać i od razu widoczne jest to, co najważniejsze.
Nie potrafię wytłumaczyć takiego marnotrawienia miejsca, jak w oryginale. :?
Jeśli ktoś będzie chętny, to postaram się uporządkować materiał i opublikować na BGG jako fanowski dodatek, czy może raczej alternatywną grafikę...

Załączniki:
zetony.png [79.84 KiB]
Nie pobierane
karty.png
karty.png [ 155.35 KiB | Przeglądane 1207 razy ]

PostNapisane: niedziela, 20 listopada 2016, 12:06 
Consul

To ja byłbym zainteresowany Twoją twórczością :D

Poza tym z dodatku trochę dziwne mi się wydało "wysłanie eskadry F-16A" przez USA - u nich w tej wersji nie latają już od ponad 20 lat... :geek: a w Danii latają zmodernizowane AM po upgrejdzie MLU :ugeek:

No i czemu UE wysyła Tornado a nie wysyła Typhoonów?

Główny potencjalny przeciwnik WP ma tradycje decydowania się na uzyskiwanie korzyści operacyjnych niezależnie od potencjalnych strat
https://militariaszmula.wordpress.com/

PostNapisane: niedziela, 20 listopada 2016, 19:49 
Major

W oryginalnej chyba wysyła. Musiałbym sprawdzić.

PostNapisane: poniedziałek, 21 listopada 2016, 00:16 
Sous-lieutenant

Są i "Tajfuny" i "Ojrofajtery", a zza oceanu nawet Raptory (na gościnnych występach, ale zawsze to coś).
Możliwe, że w Dodatku jest tzw. druga fala, czyli sprzęt który się jeszcze ostał gdzieś w krzakach (Mig-21!), albo "konserwy" z Mojave (o ile tam coś jeszcze takiego stoi).

Wrzuciłem plik na BGG do profilu gry, ale chyba to jeszcze przechodzi jakąś weryfikację, czy nabiera mocy urzędowej, nie wiem, więc wrzucam tutaj.

Pliki SVG czyli wektorówka robiona w Inkcsape.
Fotki latawców łapane w całej sieci, więc coś mogło się złapać za co może ktoś się wzburzyć (dla siebie robiłem, nie myślałem jeszcze o rozpowszechnianiu). Jeśli ktoś by coś rozpoznał, to proszę o cynk, ew. propozycję innych grafik o których wie, że są albo na licencjach CC albo GPL czy innych nierestrykcyjnych.

Jak pisałem, uważam Dodatek za niedokończony, bo gdzieś wyczytałem sugestie, że będzie więcej. Możliwe, że i jakieś babole "sprzętowe" przeszły bo i testów porządnych nie było. W to nie wnikałem, bo dla rozgrywki to jest bez znaczenia. Równie dobrze mogły to być grafiki z czasów DWS (kto wie, idea jest kusząca :roll: a roboty niewiele).

Na kartach wywaliłem teksty angielskie. Po ki huk je dano, to nie mam pojęcia, a wątku o promocji na tzw. zachodzie nie kupuję, bo dla nich, to lokalny konflikt.
Dodałem też ograniczenia w działaniu kart. W zasadzie, żeby odrobinę skomplikować granie, ale mam w głowie trochę pomysłów na podkręcenie tej gry, a to jest na dobry początek :P

Na oryginalnych żetonach irytował mnie chaos i fantazja w doborze kształtu i lokalizacji kresek. Niestety nie dało się odwzorować konkretnego HUDa, ale generalnie to uproszczony celownik z MiGa 29. Te skalowanie po bokach są chyba z EF-2000.
Niestety w kwadracie 20x20mm inne konfiguracje były nieczytelne na wydruku :( a chodziło mi też o intuicyjność, czyli bombka, to "siła bombardowania", a "rakietka", to wartość/skuteczność myśliwca.
Cóż, tak już mam, że lubię patrzyć na coś, co choć trochę przypomina rzeczywistość i jednocześnie nie zmusza do studiów nad tym, co autor miał na myśli.

A może ktoś z Panów Oficerów ma pomysł na danie tej grze drugiego życia? Kilka sklepów pewnie będzie wdzięcznych za zdjęcie ich ze stanów magazynowych :lol:

Załączniki:
OiR-dod_alternatywne.zip [5.84 MiB]
Pobrane 32 razy

PostNapisane: poniedziałek, 21 listopada 2016, 08:34 
General

Napisy angielskie na kartach dano po to, żeby mieć od razu bez problemu możliwość zagrania w grę z graczem anglojęzycznym - akurat według mnie jest to rozsądny zabieg.

PostNapisane: wtorek, 22 listopada 2016, 22:31 
Porucznik

dixie75 napisał(a):
Na kartach wywaliłem teksty angielskie. Po ki huk je dano, to nie mam pojęcia, a wątku o promocji na tzw. zachodzie nie kupuję, bo dla nich, to lokalny konflikt.

Jeśli to taki lokalny konflikt, a my to zadupie ostanie. To dlaczego w ostatnich miesiącach na tzw. zachodzie wyszły/wyjdą dwie gry na ten temat :?: :shock:

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 00:23 
Sous-lieutenant

To czemu dopiero teraz te gry wychodzą?
Jakoś mam takie dziwne psieczucie, że to zaintersowanie wzięło się bardziej z obecnego "całokształtu" działań Rosji, niż naszego super strategicznego położenia. Pod tym względem gra jest wręcz prorocza (tzn. autor wyniuchał zagrożenie, które istniało chyba od dawna). Kilka lat temu mało kto się tym interesował, a jeszcze nie tak dawno nasz zachodni sąsiad wprost stwierdził, że d.... nie ruszy.
Historia uczy, że jesteśmy zadupiem i to tranzytowym.

BTW: https://boardgamegeek.com/thread/167572 ... -questions
Zainteresowanie rośnie :P
Swoją drogą, twardziel: solo game 8-)

Co do kart lotniczych, to na nich tekst jest tak krótki i schematyczny, że byle anglosas powinien sobie poradzić (chyba, że ich przeceniam...). Miałem problem jak zagospodarować tyle przestrzeni, że karaluchy mogłyby się ganiać, a i tak by nie zasłoniły treści :/
Co innego, polskie karty reakcji. Ale gdyby były w tym samym formacie, co "lotnicze", to bym się nie czepiał. A tak znowu wyślepianie się ....

Wg mnie jest dobry czas (chyba, że już trochę za późno, skoro ktoś inny wydaje temat) na reedycję z poprawionymi kartami.

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 00:34 
Adjudant-Major

Zadupiem to może być losowe państwo afrykańskie, niektóre państwa Azji i Ameryki Południowej.
Nasz problem jest właśnie w tym, że leżymy na pograniczu stref wpływów w kawałku nadzwyczaj bogatym w orające planszę wydarzenia historyczne. ;)

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 07:25 
General

Gry o konfliktach w Europie Środkowej ukazywały się już i wcześniej - tylko wtedy był to konflikt NATO-UW; potem trochę się uspokoiło a po działaniach Putina w związku z Ukrainą i Krymem ludzie zaczęli myśleć, co będzie gdyby - i zaczęły się znowu pojawiać strategie oparte o hipotetyczne (oby) wydarzenia w naszym regionie.

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 08:34 
Sous-lieutenant

Szary napisał(a):
Zadupiem to może być losowe państwo afrykańskie, niektóre państwa Azji i Ameryki Południowej.
Nasz problem jest właśnie w tym, że leżymy na pograniczu stref wpływów w kawałku nadzwyczaj bogatym w orające planszę wydarzenia historyczne. ;)

... i dlatego nazwałem to zadupiem tranzytowym 8-) Jeździ po nas kto tylko chce i jakoś nie bardzo mamy możliwość się temu przeciwstawić. A czemu, to już insza inszość...

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 10:05 
Porucznik

Dixie, zajrzyj sobie do pierwszego z brzegu podręcznika geopolityki (nie mylić z geografią ;) ) później do SJP pod hasło zadupie i zastanów się co napisałeś w dwóch poprzednich postach :idea: Co do samej gry, a w zasadzie jej niewykorzystanego potencjału marketingowego, to OiR są chyba przykładem "antypromocji". Może jej sytuację mógłby uratować ciekawy sequel, tym razem z unboxingiem, videorecenzjami i klaką na Wargamersach, BGG, CSW. Oczywiście wszystko po angielsku.

PostNapisane: środa, 23 listopada 2016, 14:06 
Sous-lieutenant

Punkt widzenia zależy od wysokości stołka na którym się siedzi.
O tym jak należy rozgrywać politykę na terenach dawnej Korony to pisał już któryś z Fryderyków, ale w którym dziele, to już nie pomnę. I każden jeden po nim się tego trzymał i to po obu stronach granicy prusko-rosyjskiej.
Na tej planecie jest jeszcze kilka takich miejsc cholernie ważnych z geopolitycznego punktu widzenia i jakimś trafem nie są to krainy w mleko i miód płynące. Możemy się cieszyć, że u nas od ponad pół wieku jeszcze jest spokój, choć się nie przelewa (w skali świata zachodniego). Niestety na zapomnienie na najwyższych stołkach liczyć nie możemy z racji tego cholernego położenia... a podmiotem polityki, to byliśmy może jeszcze za Jagiellonów (i niektórych elekcyjnych, czyli krótko) i kawałek 20-lecia międzywojennego.

Gdyby np. Portal Games nabyło prawa, to gra ukazała by się NAJPIERW po angielsku i chyba nie oni jedni tak robią.
Może się to nam nie podobać (choć nie wiem czemu, urażona duma?), ale maketingowo podejście jak najbardziej słuszne. Nie zawsze jest miejsce na zabawy w dwujęzyczność, a przy dzisiejszym trybie wydawania gier zrobienie kilku wersji językowych jest po prostu łatwiejsze.
Przy obecnie zalegających i przecenionych zapasach na polską wersję nie byłoby co liczyć.

PostNapisane: czwartek, 2 lutego 2017, 01:18 
Adjudant

Pisałem w temacie Vassala ale teraz w temacie gry..

Poszukuję chętnej osoby do przetestowania modułu do gry Orły i Rakiety (takie tam testy przed innym projektem do Vassala).
Obrazek

Poproszę o maila na PW, to wyślę zgrabnie przez wetransfer

Z góry dziękuję.

In progress: Wings of Glory, The Barbarossa Campaign
In plan: Red Storm Rising; Guderian's Best

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]