Orły i rakiety (Mars Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące okresu po II wojnie światowej.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Szary »

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Raleen »

Jak to było z tą pierwszą rozgrywką na konwencie - jako bonus do recenzji zamieszczę jeszcze zdjęcie instrukcji Szarego, z dedykacją autora.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Monthion »

Mam dwa pytania odnośnie tytułu. Po pierwsze, jakie koszulki pasują do kart rosyjskich natarć? Po drugie, co zmieniają dodatkowe karty i żetony dostępne na stronie gry w rozgrywce? Polepszają balans, zmniejszają losowość?
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Silver »

Nie grałem jeszcze w ta grę ale ja już mam.
Boję się, że dodatkowe karty mogą zwiększyć losowość bo wobec mniej więcej tyle samo kart zwykle zagrywa się w czasie rozgrywki a teraz może być tak, że będą złośliwie dla polski wypadać same puste karty posiłków lub odwrotnie i wejdzie bardzo dużo samolotów przeciw wrogowi.
Lecz jednak włączę karty do rozgrywki bo mam w pamięci pokazy w Radomiu (szczególnie sprzed 2 lat), gdzie obserwowałem tak wiele różnych typów odrzutowców i również rumuński Mig 21, który występuje w dodatkowych kartach; chciałbym zobaczyć w grze także te samoloty.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Monthion »

Na małe karty pasują koszulki Mayday Mini Chimera (i podobne) na duże Mayday Chimera. Ktoś coś wie o dodatkowych kartach i sposobie w jaki zmieniają rozgrywkę?
Awatar użytkownika
Admiral Winfield
Petty Officer 2nd Class
Posty: 111
Rejestracja: piątek, 12 sierpnia 2011, 02:47
Has thanked: 11 times
Been thanked: 22 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Admiral Winfield »

Mam do Was pytanie - czy ktoś z Was może opracował jakieś modyfikacje zasad zmniejszające choć trochę losowość? Bo gra bardzo ciekawa, ale nagminnie przegrywana/wygrywana jednym lub kilkoma pod rząd rzutami kostką...
alik
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 10:28

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: alik »

Monthion jesteś pewny, że na większe karty będą pasować koszulki Mayday Chimera? Jak mierzyłem to wychodzi mi, że te koszulki są za wąskie o 0,5 mm. Może masz te koszulki i możesz potwierdzić, że pasują? Alternatywą są Standard European, ale to już o 1,5 mm szersze i 3 mm dłuższe. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Monthion »

Ciężko wchodzą, ale jakoś się mieszczą. Moim zdaniem jest ok.
alik
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: środa, 17 lutego 2016, 10:28

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: alik »

Dziękuję za odpowiedź. W takim razie zdecyduję się na te chimery. Rozumiem, że karty nie wyginają się w łuk tylko leżą na płasko, a ranty nie zostały uszkodzone podczas wkładania? Mam nadzieję, że nie trafię na mniejsze o pól mm egzemplarze koszulek ;)

Gra jest wg mnie ciekawa, ale zasady nie są za dobrze napisane. Może ktoś wie, czy po udanym desancie na Pomorze Centralne, można w kolejnych ruchach (już na lądzie) wspierać natarcie eskadrą bombowców. Natarcie jest na pewno realizowane za pomocą 1 karty (brak wzmianki w instrukcji). Czy gracz ZBiR może wysłać do ataku mniej samolotów niż to wynika z kart natarć?
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: wheeski »

Hejka!

Odkopuję..

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada może pdfy z dodatkowymi kartami i żetonami?

Strona od dawna nie aktywna więc może ktoś poratuje bo skuszony promocją na Rebelu wreszcie zakupiłem..

Z góry dziękuję..


Gdyby ktoś poszukiwał to udało się znaleźć.
https://groteka44.pl/orly-i-rakiety.html
Vassal projects:
Facelifting: Rallyman, Outlaws:Adventures in the old west, SpeedCircuit (TransAmMOD), Formula Motor Racing
Finished: Down in Flames (DVG), DieCastTableRacing, Orly i Rakiety, We Must Tell the Emperor, Wings of Glory, The Barbarossa Campaign.

In plan: Red Storm Rising; Guderian's Best
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: dixie75 »

wheeski pisze:Hejka!

Odkopuję..

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada może pdfy z dodatkowymi kartami i żetonami?

Strona od dawna nie aktywna więc może ktoś poratuje bo skuszony promocją na Rebelu wreszcie zakupiłem..

Z góry dziękuję..


Gdyby ktoś poszukiwał to udało się znaleźć.
https://groteka44.pl/orly-i-rakiety.html
Ja kiedyś zachomikowałem na kompie i niedawno odkopałem, bo grę mam od dwóch lat (w 3Trolach już wtedy było za pół ceny :P), tylko nie było później ciśnienia pograć :roll:

Ale gdy zacząłem grać, to coraz bardziej "uwierały" mnie grafiki żetonów i "lotniczych" kart NATO, bo niestety z ergonomią, to niewiele mają wspólnego (a szkoda, bo gra ma potencjał i uważam, że dodatek jest po prostu nie skończony - brak przepisów!).
Jak to mam we zwyczaju w takich sytuacjach, dorobiłem własne :twisted:
O ile z czytelnością żetonów można jeszcze polemizować (starałem się odwzorować niektóre elementy prawdziwego HUDa z "obu stron konfliktu"), ale mi (w trzeciej już wersji) się podobają (dla siebie robiłem :D ), to myślę, że w treść kart nie trzeba się już wczytywać i od razu widoczne jest to, co najważniejsze.
Nie potrafię wytłumaczyć takiego marnotrawienia miejsca, jak w oryginale. :?
Jeśli ktoś będzie chętny, to postaram się uporządkować materiał i opublikować na BGG jako fanowski dodatek, czy może raczej alternatywną grafikę...
Załączniki

[Rozszerzenie png zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie png zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: Darth Stalin »

To ja byłbym zainteresowany Twoją twórczością :D

Poza tym z dodatku trochę dziwne mi się wydało "wysłanie eskadry F-16A" przez USA - u nich w tej wersji nie latają już od ponad 20 lat... :geek: a w Danii latają zmodernizowane AM po upgrejdzie MLU :ugeek:

No i czemu UE wysyła Tornado a nie wysyła Typhoonów?
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 62 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: brathac »

W oryginalnej chyba wysyła. Musiałbym sprawdzić.
dixie75
Sous-lieutenant
Posty: 462
Rejestracja: poniedziałek, 21 czerwca 2010, 08:06
Been thanked: 1 time

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: dixie75 »

Są i "Tajfuny" i "Ojrofajtery", a zza oceanu nawet Raptory (na gościnnych występach, ale zawsze to coś).
Możliwe, że w Dodatku jest tzw. druga fala, czyli sprzęt który się jeszcze ostał gdzieś w krzakach (Mig-21!), albo "konserwy" z Mojave (o ile tam coś jeszcze takiego stoi).

Wrzuciłem plik na BGG do profilu gry, ale chyba to jeszcze przechodzi jakąś weryfikację, czy nabiera mocy urzędowej, nie wiem, więc wrzucam tutaj.

Pliki SVG czyli wektorówka robiona w Inkcsape.
Fotki latawców łapane w całej sieci, więc coś mogło się złapać za co może ktoś się wzburzyć (dla siebie robiłem, nie myślałem jeszcze o rozpowszechnianiu). Jeśli ktoś by coś rozpoznał, to proszę o cynk, ew. propozycję innych grafik o których wie, że są albo na licencjach CC albo GPL czy innych nierestrykcyjnych.

Jak pisałem, uważam Dodatek za niedokończony, bo gdzieś wyczytałem sugestie, że będzie więcej. Możliwe, że i jakieś babole "sprzętowe" przeszły bo i testów porządnych nie było. W to nie wnikałem, bo dla rozgrywki to jest bez znaczenia. Równie dobrze mogły to być grafiki z czasów DWS (kto wie, idea jest kusząca :roll: a roboty niewiele).

Na kartach wywaliłem teksty angielskie. Po ki huk je dano, to nie mam pojęcia, a wątku o promocji na tzw. zachodzie nie kupuję, bo dla nich, to lokalny konflikt.
Dodałem też ograniczenia w działaniu kart. W zasadzie, żeby odrobinę skomplikować granie, ale mam w głowie trochę pomysłów na podkręcenie tej gry, a to jest na dobry początek :P

Na oryginalnych żetonach irytował mnie chaos i fantazja w doborze kształtu i lokalizacji kresek. Niestety nie dało się odwzorować konkretnego HUDa, ale generalnie to uproszczony celownik z MiGa 29. Te skalowanie po bokach są chyba z EF-2000.
Niestety w kwadracie 20x20mm inne konfiguracje były nieczytelne na wydruku :( a chodziło mi też o intuicyjność, czyli bombka, to "siła bombardowania", a "rakietka", to wartość/skuteczność myśliwca.
Cóż, tak już mam, że lubię patrzyć na coś, co choć trochę przypomina rzeczywistość i jednocześnie nie zmusza do studiów nad tym, co autor miał na myśli.

A może ktoś z Panów Oficerów ma pomysł na danie tej grze drugiego życia? Kilka sklepów pewnie będzie wdzięcznych za zdjęcie ich ze stanów magazynowych :lol:
Załączniki

[Rozszerzenie zip zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Awatar użytkownika
maciunia
Porucznik
Posty: 715
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 16:00
Lokalizacja: WWY
Kontakt:

Re: Orły i rakiety (Mars Games)

Post autor: maciunia »

dixie75 pisze:Na kartach wywaliłem teksty angielskie. Po ki huk je dano, to nie mam pojęcia, a wątku o promocji na tzw. zachodzie nie kupuję, bo dla nich, to lokalny konflikt.
Jeśli to taki lokalny konflikt, a my to zadupie ostanie. To dlaczego w ostatnich miesiącach na tzw. zachodzie wyszły/wyjdą dwie gry na ten temat :?: :shock:
Mówimy gierka, myślimy zjarka.
Youtube nie jest od tego, żeby ludzie go oglądali, tylko od tego, żeby dawali suby - WojennikTV
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po II wojnie światowej”