BW-N: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 434 times
Kontakt:

BW-N: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

W tym temacie wpisujemy swoje spostrzeżenia, a także zadajemy pytania dotyczące podręcznika i samych zasad gry.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Doszedł podręcznik. Zaraz będę czytał.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Pierwsza uwaga dotyczy zdjęć. Bardzo ciemne. Za ciemne. Jak kopie na źle ustawionym xero.

Tekst za to czytelny. Schematy Bardzo mi się podobają A czarne grafiki p. Tworka robią klimat.
Awatar użytkownika
dardzin
Sergent
Posty: 141
Rejestracja: czwartek, 19 czerwca 2014, 14:30
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 20 times

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: dardzin »

MiSiO pisze: Bardzo ciemne. Za ciemne.
Lepiej nie denerwuj chłopaków jeszcze bardziej :twisted:
https://www.facebook.com/jazlowiacy/ ||| https://www.facebook.com/waszmosciowie/

BW: Napoleon - Księstwo Warszawskie 1809
BW: Lee - Konfederacja
Bolt Action - Polacy 1939
Anno Domini 1666 - Bohun's Rebels
OiM - Czata Gosiewskiego
Wrzesień '39 - Polacy
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 434 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Niestety rzeczywiście część zdjęć jest zdecydowanie za ciemna - szczęśliwie tylko część. Nie ma przy tym reguły, bo czasem na sąsiadujących stronach jest zdjęcie normalne i potem za ciemne. Najgorsze jest pierwsze wrażenie. Niestety między drukiem, a premierą było tak mało czasu, że nie można było nic zadziałać. Dopiero teraz wyjaśniamy z drukarnią, co się stało. Przyczyna jest techniczna i leży poza naszym wpływem. Bardzo żałujemy i przepraszamy, że nasz pierwszy podręcznik, nie jest w 100% doskonały. Jest to tym bardziej dla nas frustrujące, że razem z Monejerem zrobiliśmy dwie sesje fotograficzne, które trwały do białego rana, żeby w podręczniku były ładne fotki. Wiele ładnych fotek dał nam też chociażby Fromhold. Na ostatecznym projekcie graficznym wyglądało to bardzo ładnie, podczas gdy po wyjściu z offsetu jest gorzej. Szczęśliwie zbyt ciemne fotki to problem tylko części zdjęć.
Postanowiliśmy z Gregorusem, że za jakiś czas wypuścimy coś ekstra do darmowego ściągnięcia. Powoli zbieramy materiały na dodatek (choć to jeszcze sporo miesięcy), ale myślę, że część z tego wypuścimy wcześniej do sieci - jako naszą odpowiedź za część tych fotek.

W książce znajduje się też kilka literówek. Książka będzie miała aktywne wsparcie, więc będziemy wszystko poprawiać.

Cieszę się natomiast, że czytelność jest ok, schematy jasne, a trafiki Tomka ładne :) Takie było nasze założenie.

Jestem bardzo ciekaw kolejnych opinii o książce.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Na 20 stronie, nad 2.3 w tekst wkradł się "początek formularza".

Grafiki super. Doskonałe rozwiązanie do cz-b. książki.

Przy zdjęciach brakuje mi opisu co na nich jest. Wogóle nie jestem wielkim miłośnikiem dużych zbliżeń na modele i bardziej mi pasują maszerujące kolumny, jakieś ustawione starcia itp.

Przeczytałem na razie wprowadzenie w epokę i bardzo dobrze jest napisana. Rzuciłem tez oczywiście od razu okiem na Brytyjczyków i zabrałem się za pierwsze porównania. Lekka piechota bardzo fajne +1SO. Zielone kurtki już tego nie mają ale za to zabijają dowódców i 10cm zasięg broni. Podejrzewam, że się przyda te dodatkowe 25% zasięgu. Liniowa dobrze strzela jak są atakują ale "Zaczepnie" SO ma normalną. I faktycznie nie jest najszybsza.

Moja awangarda się nie zmieniła, co cieszy.
Awatar użytkownika
Olbracht
Adjudant
Posty: 265
Rejestracja: środa, 17 października 2012, 08:57

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Olbracht »

Zdjęcia w podręczniku faktycznie kuleją, ale grafiki i schematy nadrabiają. Pierwsze koty za płoty. Zresztą, x razy ważniejszą rzeczą jest zawartość merytoryczna.

Również mam swój podręcznik i biorę się za sczytywanie :).
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Strona 42. Przykład. Wellington wydaje rozkaz ataku. Rzuca 5+1. Tabela podaje dla tej odległości rozkazu 7+(5+).

Nie rozumiem jak rozkaz ma być wykonany w kolejnej turze. Jak się to ma wyniku rzutu.

Olbrachcie. Oczywiście, że treść najważniejsz! Schematy i grafiki są idealne dla tego typu formy prezentacji zasad. Jednak jeśli mamy zgłaszać uwagi, zgłaszam. Żałuję zdjęć ale nie one będą na stole prowadzić boje.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 434 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Co do uwag to są właśnie bardzo potrzebne - im więcej tym lepiej. To pozwoli po prostu w przyszłości robić coraz lepsze i ładniejsze rzeczy.


Jeżeli np. rozkaz w tabeli ma być wykonany na 7+ (5+) to znaczy:
Jeśli wyrzucisz 7 i więcej to rozkaz będzie wykonany w tej turze.
Jeśli wyrzucisz 5 i 6 to rozkaz będzie wykonany dopiero w następnej turze. W tej dla oddziału będzie ważny rozkaz z poprzedniej tury. Oczywiście w nowej turze można wydać inny rozkaz.
Jeżeli wyrzucisz 2 do 4 to nowy rozkaz nigdy nie będzie wykonany i jednostka będzie miała cały czas rozkaz z poprzedniej tury.

To jedna z najważniejszych dla nas części - właśnie rozkazy. Wprowadzają pewną inercję na pole bitwy, a także zachowanie się wodzów jak na prawdziwym polu walki - żeby zwiększyć szanse powodzenia trzeba dobrze ocenić moment i miejsce kluczowe dla bitwy i tam pojawić się wodzem głównym, żeby zwiększyć szanse wykonania rozkazu.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Rozumiem ideę. Świetna sprawa. Nie można nagle zmienić planów. Całość ma poruszać się i walczyć zgodnie ze wspólną strategią.

Dzięki za wyjaśnienie, bo nie wiem czemu nie wydawało mi się to sensowne. Moje doświadczenie z K6 zawsze było takie, że mniej lub równo niż X to sukces.
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Gregorus »

Co do uwag to są właśnie bardzo potrzebne - im więcej tym lepiej. To pozwoli po prostu w przyszłości robić coraz lepsze i ładniejsze rzeczy.
Wiemy, że te zdjęcia popsuły nieco obraz całości sami jesteśmy nimi rozczarowani. Przeprowadziliśmy już rozmowy z drukarnią i kilkoma bardziej doświadczonymi wydawcami jak na przyszłość zapobiec podobnym zdarzeniom. Pracujemy również nad czymś co trochę Wam zrekompensuje to pierwsze wrażenie. Pozostałe uwagi jak najbardziej pożądane, bo pozwolą poprawić kolejne wydania.

System wydawania rozkazów wielokrotnie pokazał, że ma wielki wpływ na przebieg bitwy i to nas cieszy ;)
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Str 62. W tabeli modyfikatorów trafień po strzelaniu do tyraliery a między lekką piechotą brakuje przecinka. Nie mogłem przez chwilę rozeznać co do za "cel mający tyralierę lekkiej piechoty" :D
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: MiSiO »

Brytyjska lekka piechota daje +1SO CAŁEJ brygadzie. Czy to oznacza, że jeśli wystawię brygadę Szkotów z batalionem lekkiej piechoty to i Szkoci dostają dodtakową kość do SO?
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Gregorus »

Brytyjska lekka piechota daje +1SO CAŁEJ brygadzie. Czy to oznacza, że jeśli wystawię brygadę Szkotów z batalionem lekkiej piechoty to i Szkoci dostają dodatkową kość do SO?
Tak oprócz zasady specjalnej dla Brytyjczyków dającej im +1 SO, lekka piechota dodaje dodatkowo +1 SO, a to jak skomponujesz sobie brygadę zależy od Ciebie, byle to się mieściło w podanym składzie brygady
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Michałowi chyba chodzi o coś innego. Bonus jest dla brygady (po zsumowaniu SO indywidualanych podstawek), a nie dla każdej podstawki w brygadzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bogowie wojny: Napoleon”