BW-N: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Jarek »

Paczka dotarła. Urwała mi godzinę snu ale warto było się nie wyspać ;) .
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Kolejna porcja pytań :)

Rozumiem morale wynosi 12 lub więcej, to test jest automatycznie udany?

Nie bardzo rozumiem paragraf 13.4 (s. 101). Dowódcy modyfikują morale swoich oddziałów w zasięgu 20 cm. Jak? O swoje dowodzenie? Czy można je zmodyfikować w dół (kiedy np. ucieczka jest dla nas korzystna). Jak ma się to do modyfikowania przez wodza naczelnego? Czy bonus od WN zastępuję bonus/minus do morale od dowódcy niższego szczebla - o ile jest to dla nas korzystne? Tak rozumiem zapis, że WN może modyfikować oraz, że modyfikacje od dowódców się nie sumują. Czy to w jakikolwiek sposób gryzie się z dowódcami dającymi ze swojej zasady +1 do morale (albo w 20 cm, albo wszystkim jednostkom X w danym korpusie)?

Czy przy wykupienia przerzutu losowania dowódcy możemy wylosować tego samego, czy jest on pomijany?

Czy jeśli dowódca z zasadą "jak weterani" dołączy do weteranów, to ma to jakiś efekt (np upgrade'uje ich do elity ;)) czy nic się nie dzieje.

Losowanie dowódców: co jeśli wypadnie już wylosowany (dla innej dywizji/korpusu) dowódca? Powtarzamy cały rzut, czy tylko rzut w danej grupie?

Czysto teoretyczne - chyba, że przy wielkiej i krwawej bitwie ;): co jeśli wszyscy dowódcy z listy aktualnie dowodzą lub zginęli, a zachodzi potrzeba wylosowania nowego dowódcy?
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: psborsuk »

Strona 79, rysunek w prawym dolnym rogu jest identyczny z tym na sąsiedniej stronie. Czy nie powinno być rysunku z walką kawaleria vs piechota? Jeśli tak, to możecie wrzucić ten, który miał być docelowo? Możnaby było druknąć na papierze samoprzylepnym i zrobić "erratę" ;)
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Gregorus »

Rozumiem morale wynosi 12 lub więcej, to test jest automatycznie udany?
Nie zdarzyło się jeszcze ale jeśli tak będzie to tak nie trzeba rzucać w tym wypadku
Nie bardzo rozumiem paragraf 13.4 (s. 101). Dowódcy modyfikują morale swoich oddziałów w zasięgu 20 cm. Jak? O swoje dowodzenie?
W zasadach specjalnych dowódców masz różne modyfikatory, które mogą dodawać lub odejmować np. morale lub siłę ognia jednostek i o liczbę jaka jest zapisana w tych zasadach modyfikujesz rzut. Czyli jeśli Twój oddział ma morale 6, a w odległości 20cm jest d-ca z cechą dodającą 1 morale to liczysz morale jednostki jako 7
Czy można je zmodyfikować w dół (kiedy np. ucieczka jest dla nas korzystna)
Analogicznie jeśli wódz ma cechę -1 do morale to liczysz jednostki o 1 mniej
Jak ma się to do modyfikowania przez wodza naczelnego?
Wodza naczelnego liczysz przy wydawaniu rozkazów dla d-ców dyw i dodajesz lub odejmujesz wartości przy testowaniu rozkazów. Możesz wydzielić dywizję pod bezpośrednie dowodzenie WN i wtedy ta dywizja podlega bezpośrednio jego cechom specjalnym.
Może się tak zdarzyć, że uciekające jednostki mają niskie morale np. 2, a WN ma cechę +3 do zebrania się uciekających jednostek, wtedy możesz go zbliżyć do tych jednostek i dodasz im te 3 do testu.
Czy przy wykupienia przerzutu losowania dowódcy możemy wylosować tego samego, czy jest on pomijany?
Pomijany
Czy jeśli dowódca z zasadą "jak weterani" dołączy do weteranów, to ma to jakiś efekt (np upgrade'uje ich do elity ;)) czy nic się nie dzieje.
Nic się nie dzieje
Losowanie dowódców: co jeśli wypadnie już wylosowany (dla innej dywizji/korpusu) dowódca? Powtarzamy cały rzut, czy tylko rzut w danej grupie?
Cały rzut
Czysto teoretyczne - chyba, że przy wielkiej i krwawej bitwie ;): co jeśli wszyscy dowódcy z listy aktualnie dowodzą lub zginęli, a zachodzi potrzeba wylosowania nowego dowódcy?
Czysto teoretycznie - wojsko mówi, że ma to wszystko w nosie i rozchodzi się do domu ;) (jeżeli zabraknie d-ców do wylosowania to jednostki będą musieli przejmować ci, którzy są na polu bitwy)
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Gregorus »

Strona 79, rysunek w prawym dolnym rogu jest identyczny z tym na sąsiedniej stronie. Czy nie powinno być rysunku z walką kawaleria vs piechota?
To jest kawaleria tylko na chudych koniach ;)
Dzięki coś pomyślimy.
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Dzięki za odp - warto chyba by przepisać ten paragraf o modyfikowaniu morale przez dowódców, bo moim zdaniem nie do końca pokrywa się z odpowiedzią - postaram się coś zaproponować. A czy jest konflikt między dowódcami dającymi + 1 do morale w całym korpusie, a zasadą o 20 cm?

Jedziemy dalej: w demo jest modyfikator do SO dla wielkiej baterii, w podręczniku nie ma - to celowe, czy przeoczenie?

Dlaczego bonus (tzn. minus) do morale za atakowanie od frontu baterii nie obowiązuje przy szarży z bliższej niż 10/20 cm? Rozumiem, że chodzi o to, że było za blisko, żeby się skutecznie przygotować do ostrzału, ale czy to tylko "fluff" czy jest to powiązane z jakimś ogólnym zapisem, którego jeszcze nie znalazłem?

Bonus do morale za obronę czworoboku nie działa jeśli jednostka jest zdezorganizowana - czy wystarczy pierwszy poziom?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Michal_M pisze:Dzięki za odp - warto chyba by przepisać ten paragraf o modyfikowaniu morale przez dowódców, bo moim zdaniem nie do końca pokrywa się z odpowiedzią - postaram się coś zaproponować. A czy jest konflikt między dowódcami dającymi + 1 do morale w całym korpusie, a zasadą o 20 cm?
Z tym się jeszcze wstrzymaj - tutaj musimy się wewnętrznie skonsultować.
Michal_M pisze:w demo jest modyfikator do SO dla wielkiej baterii, w podręczniku nie ma - to celowe, czy przeoczenie?
Celowo - ich SO była za duża. Możliwość rzucenia 15 i więcej kostkami na raz jest i tak wystarczająco potężna.
Michal_M pisze:Dlaczego bonus (tzn. minus) do morale za atakowanie od frontu baterii nie obowiązuje przy szarży z bliższej niż 10/20 cm? Rozumiem, że chodzi o to, że było za blisko, żeby się skutecznie przygotować do ostrzału, ale czy to tylko "fluff" czy jest to powiązane z jakimś ogólnym zapisem, którego jeszcze nie znalazłem?
Dokładnie tak, jak przypuszczasz - jest za blisko, żeby kanonierzy zdążyli wystrzelić. Gdyby nie ten zapis to działyby się dziwne rzeczy - typu artyleria stoi 1 cm od lasu, a w lesie (na obrzeżu) lekka piechota, i tak lekka piechota mająca 30 metrów (w przeliczeniu) do artylerii ma bonus -5 do morale przy ataku. Chodzi o to, żeby artyleria nie blokowała danego obszaru pola bitwy, żeby gracze mieli możliwości taktyczne jej zdobycia (historycznie zresztą). Jeśli pozwoli się przeciwnikowi na bliskie podejście to będzie kłopot. Oczywiście w otwartym polu oznacza to często na wystawienie się na ostrzał kartaczy (dla 10 cm).
Wymusza to też na graczach zostawianie batalionów do ochrony armat - co też jest historyczne (17.2)
Michal_M pisze:Bonus do morale za obronę czworoboku nie działa jeśli jednostka jest zdezorganizowana - czy wystarczy pierwszy poziom?
Tak - wystarczy. To wprowadzenie zasady działania połączonych sił. Obecność jazdy zmusza piechotę do sformowania czworoboku, który staje się wrażliwy na ogień artylerii (tudzież piechoty). Osłabiony czworobok prawdopodobnie padnie pod uderzeniem jazdy.
Sarkall
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 16:12

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Sarkall »

Hej, jestem po szybkiej lekturze podręcznika. Grałem z kolegą niecały rok temu w demo i chciałbym pogratulować gigantycznego progresu jaki poczynił BW-N w tak krótkim czasie, szczególnie przypadły mi do gustu zasady szarżowania, które w demie były bardzo prostackie, a te(choć jeszcze nie wypróbowane) zdają się być bardzo intuicyjne i realistyczne. Co do kwestii technicznej to choć niektóre zdjęcia faktycznie mogłyby być lepszej jakości to jednak po tych informacjach które pojawiły się na forum spodziewałem się, że są w gorszym stanie, moim zdaniem nie jest tak źle. No i grafiki pana Tworka są genialne. Za to jest kilka literówek i o ile nie jest ich dużo i rozumiem, że ich obecność jest nieunikniona to jednak takie "perełki" jak "artyleria półkowa"(s.66), pozostawiają lekki niesmak :P. Odpowiedzi na parę pytań znalazłem już w faq'u, ale nurtuje mnie jeszcze, czy coś przeoczyłem, czy jedyny efekt zasady "milicja" zakazuje ulepszenia jednostki do statusu weteranów?
Awatar użytkownika
Gregorus
Adjudant-Major
Posty: 334
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:21

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Gregorus »

"artyleria półkowa"(s.66)
Hmm...się pani korektorka nie popisała fakt :oops:
czy jedyny efekt zasady "milicja" zakazuje ulepszenia jednostki do statusu weteranów?
Milicja nie może awansować do weteranów, ma też niższe morale
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

Zasadzka (s. 123)

- czy brygada pojawiająca się w zasadzce ma jakiś rozkaz, czy trzeba go wydać?

- wejście w strefę kontroli jednostki która się ukrywała powoduje test morale z mod. -2. Jaki jest efekt jego oblania? 1 poziom dezorganizacji

Strzelanie do dowódców (s.53-54) - tak samo jest dla armat? Wiem, że sporo dowódców zginęło od strzału armatniego, ale chyba dowódcy nie będą mieli łatwego życia ;)

Czy brygadowanie w ramach dywizji jest obowiązkowe?
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Sarkall pisze:chciałbym pogratulować gigantycznego progresu jaki poczynił BW-N w tak krótkim czasie, szczególnie przypadły mi do gustu zasady szarżowania, które w demie były bardzo prostackie, a te(choć jeszcze nie wypróbowane) zdają się być bardzo intuicyjne i realistyczne
Dziękuję, miło słyszeć :)
Sarkall pisze:Za to jest kilka literówek i o ile nie jest ich dużo i rozumiem, że ich obecność jest nieunikniona to jednak takie "perełki" jak "artyleria półkowa"(s.66), pozostawiają lekki niesmak :P
Wiem, wypatrzyłem to. Prawdopodobnie było tak, że w korekcie było ok, tylko przy składzie zostało to z "automatu" poprawione i tak zostało. Ja najpierw wybuchłem śmiechem, potem się wkurzyłem, a jeszcze później dopisałem do listy poprawek. Cóż potraktujmy to jako smaczki dla prześmiewców ;)
Swoją drogą artyleria półkowa, to taka, która dobrze się prezentuje na półce ;)
Sarkall pisze: czy jedyny efekt zasady "milicja" zakazuje ulepszenia jednostki do statusu weteranów?
De facto tylko to. Cecha milicja nie wpływa na morale, bo te jednostki mają i tak niskie morale (6 - 5). Dla Prusaków to już spory problem, bo 1/3 ich brygady nie może być weteranami.
Michal_M pisze:Czy brygadowanie w ramach dywizji jest obowiązkowe?
Dobrowolne. Od gracza zależy czy będzie operował pułkami, czy połączy je w brygady i kiedy to zrobi.
Michal_M pisze:Strzelanie do dowódców (s.53-54) - tak samo jest dla armat? Wiem, że sporo dowódców zginęło od strzału armatniego, ale chyba dowódcy nie będą mieli łatwego życia ;)
Tak samo. Nie jest łatwo ubić takiego wodza, chociaż to się zdarzało w naszych bitwach. Cel był taki, żeby było to możliwe, ale nie za często się zdarzało i to się udało. Czasem zdarzają się spektakularne wyjątki i cały w tym urok :)
Michal_M pisze:- wejście w strefę kontroli jednostki która się ukrywała powoduje test morale z mod. -2. Jaki jest efekt jego oblania? 1 poziom dezorganizacji
Tak, 1 poziom dezorganizacji. Praktycznie każdy niezdany test morale to 1 poziom dezorganizacji, czasem z dodatkowymi efektami (jak przy szarżach).
Michal_M pisze:- czy brygada pojawiająca się w zasadzce ma jakiś rozkaz, czy trzeba go wydać?
Domyślnie obrona. Potem taki, jak reszta dywizji.
Można na zasadach ogólnych wydać tej jednostce osobny rozkaz (od generała), który będzie tajny. Trzeba jednak pamiętać, że wyjście z zasadzki, to ujawnienie oddziału.
Awatar użytkownika
psborsuk
Lieutenant-Adjudant-Major
Posty: 687
Rejestracja: czwartek, 8 września 2011, 22:43
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 49 times
Been thanked: 32 times

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: psborsuk »

Ok, przyznam że trochę zgłupiałem. Gdy mam np. awangardę w składzie dywizja kawalerii + pułk Kozaków (Rosja), wówczas bierzemy wodza naczelnego, generała dywizji kawalerii i generała pułku Kozaków.
A co w sytuacji, gdy bierzemy dywizję Kozaków (czyli składa się z pojedynczego oddziału)? Wodza naczelnego i generała dywizji, czy tylko jednego wodza?
Sarkall
Chasseur
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 4 lipca 2014, 16:12

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Sarkall »

Czy dezorganizacja wynikająca z walki kawalerii lub pościgu może doprowadzić do ucieczki zwycięskiej jednostki? Czy teren zabudowany musi mieć 10x10cm, czy dopuszczalne są tereny np. ~6x~10? Wtedy krótszy bok terenu zabudowanego miałby "pojemność" 1 batalionu. Szkoda by było teraz odrzucić wszystkie makiety wiosek mające inne wymiary(wszystkie) :/.
Michal_M
Sergent
Posty: 146
Rejestracja: środa, 18 grudnia 2013, 13:09

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Michal_M »

i jeszcze trochę ode mnie ;)

u Francuzów:

- brak statystyk tyralierów Młodej Gwardii
- gen. Duhesme i Donzelot mają 1 i 2 przed nazwiskiem - to coś znaczy, czy tylko błąd składu?
- czy polscy ułani w dywizji lekkiej jazdy 1812 mają statystyki ułanów XW? W liście francuskiej ich nie ma

U Rosjan:

-brak statystyk jegrów gwardii
-są jegrzy konni i kirasjerzy gwardii ale nie da się ich wystawić - nie występują w żadnej strukturze
-opołczenia też się nie da wystawić (nie to, żeby ktoś chciał ;)) ich pułk nie występuje w żadnej wyższej strukturze
-kirasjerzy w dywizji kawalerii ciężkiej mają pancerze czy nie?
- Paskiewicz ma zamiast "1", "+1" dowodzenia (pierdoła, ale można poprawić w 2 edycji ;) )
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6209
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 435 times
Kontakt:

Re: Uwagi i pytania do podręcznika i zasad gry

Post autor: Torgill »

Dzięki serdeczne za uwagi!
psborsuk pisze:Gdy mam np. awangardę w składzie dywizja kawalerii + pułk Kozaków (Rosja), wówczas bierzemy wodza naczelnego, generała dywizji kawalerii i generała pułku Kozaków.
A co w sytuacji, gdy bierzemy dywizję Kozaków (czyli składa się z pojedynczego oddziału)? Wodza naczelnego i generała dywizji, czy tylko jednego wodza?
1. Bierzesz wodza naczelnego, generała dla brygady jazdy i generała dla Kozaków.
2. Gdy masz dywizję Kozaków to bierzesz wodza naczelnego i generała dla Kozaków. To daje trochę więcej możliwości w dowodzeniu (zobacz rozdział o przejmowaniu przez w.n. bezpośredniego dowodzenia nad dywizją).
Sarkall pisze:Czy dezorganizacja wynikająca z walki kawalerii lub pościgu może doprowadzić do ucieczki zwycięskiej jednostki?
Może. Dlatego taka jednostka nie przeprowadzi pościgu - chyba, że gracz zrobi to specjalnie, co jest głupie oczywiście. A z walki jak najbardziej tak. Dlatego uderzenia kawalerii muszą być bardzo starannie zaplanowane - ją trzeba dobrze wykorzystać i pamiętać o rezerwach. Ja już raz przepędziłem jednym pułkiem lekkiej jazdy dwa pułki dragonów, bo mój był świeży a tamte z dezorganizacją 3.
Sarkall pisze:Czy teren zabudowany musi mieć 10x10cm, czy dopuszczalne są tereny np. ~6x~10? Wtedy krótszy bok terenu zabudowanego miałby "pojemność" 1 batalionu. Szkoda by było teraz odrzucić wszystkie makiety wiosek mające inne wymiary(wszystkie) :/.
Musi mieć 10x10 - dopuszczając inne tereny stworzymy bałagan. Tak jest prosto i dla wszystkich tak samo. Przy mniejszych makietach proponuję prostą metodę, którą sami stosujemy. My obstawiamy wioski płotkami. Jak oddziały wchodzą do TZ, to domek usuwamy, żeby nie przeszkadzał, a płotki zostają, oznaczając granicę TZ. Skoro masz mniejszy domek, to ustaw po jednej stronie płoty i będzie z głowy - wyjdzie 10x10.
Michal_M pisze:u Francuzów:

- brak statystyk tyralierów Młodej Gwardii
Tu jest inny błąd - statystyki są, ale w tabelach oddziałów zapisano ich (też poprawnie) jako strzelców pieszych młodej gwardii. To zresztą te same statystyki jak woltyżerowie młodej gwardii.
Michal_M pisze:- gen. Duhesme i Donzelot mają 1 i 2 przed nazwiskiem - to coś znaczy, czy tylko błąd składu?
Błąd składu.
Michal_M pisze:- czy polscy ułani w dywizji lekkiej jazdy 1812 mają statystyki ułanów XW? W liście francuskiej ich nie ma
Statystyki ułanów XW
Michal_M pisze:U Rosjan:
-brak statystyk jegrów gwardii
Będą w erracie
Michal_M pisze:-są jegrzy konni i kirasjerzy gwardii ale nie da się ich wystawić - nie występują w żadnej strukturze
Specjalnie. Oni się pojawią w planowanych historycznych rozpiskach - statystyki już mają.
Michal_M pisze:-opołczenia też się nie da wystawić (nie to, żeby ktoś chciał ;)) ich pułk nie występuje w żadnej wyższej strukturze
J.W. Zresztą opołczenie już zostało wypróbowane w Borodino/Uticą. Będą i takie jednostki w przyszłości (jak ktoś lubi hardkor)
Michal_M pisze:-kirasjerzy w dywizji kawalerii ciężkiej mają pancerze czy nie?
Mają. Kirasjerzy bez pancerzy pojawią się też w rozpiskach historycznych w przyszłości.
Michal_M pisze:- Paskiewicz ma zamiast "1", "+1" dowodzenia (pierdoła, ale można poprawić w 2 edycji ;) )
Dzięki - do poprawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bogowie wojny: Napoleon”