Hind Commander (Assault Publishing)

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Wygląda na to, że USMC nie ma helikopterów czysto zwiadowczych... Myślałem jeszcze o jakimś wariancie Black Hawka od US Navy, ale one służą raczej do zadań morskich (sonar, zwalczanie łodzi podwodnych itp.)
Najprościej będzie zrobić, tak jak mówisz (i jak sugeruje zestaw Semper Fi), czyli wystawić OH-58 wypożyczone od armii. Choć od kiedy to piechota morska chce współdziałać z armią? ;)
Poczekaj jeszcze na odpowiedź MKG. Może w ramach rozrywki rozpisze MQ-8 czy coś. :D

A co do gry, to od najbliższego poniedziałku bardzo chętnie, zwłaszcza, jeśli zasady choć "jakoś takoś" ogarniasz. Rozumiem, że póki co mam przyjść z 2 grupami uderzeniowymi?
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Sarmor pisze:Wygląda na to, że USMC nie ma helikopterów czysto zwiadowczych... Myślałem jeszcze o jakimś wariancie Black Hawka od US Navy, ale one służą raczej do zadań morskich (sonar, zwalczanie łodzi podwodnych itp.)
No właśnie. Black Hawków mało i nie do tego. Jest jeszcze wersja do transportu VIPów, może wypatrywać dla mnie będzie sekretarz stanu :P
Najprościej będzie zrobić, tak jak mówisz (i jak sugeruje zestaw Semper Fi), czyli wystawić OH-58 wypożyczone od armii. Choć od kiedy to piechota morska chce współdziałać z armią? ;)
Pewnie tak zrobię, bo innego sposobu nie widzę, a potrzebuję wsparcia Hornetów i jakiejś artylerii. Ewentualnie zrobię Saudów, ale Cobry i F18 mnie kuszą.
Poczekaj jeszcze na odpowiedź MKG. Może w ramach rozrywki rozpisze MQ-8 czy coś. :D
Generalnie to odpowiedź MKG jest bardzo przeze mnie pożądana, bo chyba zna się na temacie, jak mało kto :)
A co do gry, to od najbliższego poniedziałku bardzo chętnie, zwłaszcza, jeśli zasady choć "jakoś takoś" ogarniasz. Rozumiem, że póki co mam przyjść z 2 grupami uderzeniowymi?
Będę zaszczycony, mogąc pograć jedną z Twoich grup :) Jak na złość jedyne, co mam na sklepie, to Hornety :( Molestuję górę o domówienie O8.
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Jak teraz patrzę, to zestaw Semper Fi jest tym, co chciałem zrobić; bez predatorów i M1A2 (marines mają chyba tylko A1) i jednak nieco więcej rzeczy level 2 (Cobra W i Twin Huey)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Semper Fi, podobnie jak wydany wraz z nim Claws of the Bear, zawierają raczej szczyt osiągnięć technologicznych niż stan faktyczny. Nawet nie wiem, na ile odzwierciedlają one zamierzenia dotyczące modernizacji - w przypadku Semper Fi jeszcze jakoś, ale Rosjanie już chyba ogłosili, że zamiast kupować duże ilości Ka-50/52 i Mi-28 wolą modernizować Mi-24 (chyba, że coś im się odmieniło).
Z punktu widzenia gry sprzęt w nich zawarty nie pozwala na korzystanie ze wszystkich doktryn, nie wiem nawet, czy nie ogranicza tylko do Special Forces (w przypadku Claws chyba tak jest, po ostatnich rozmowach i grze z Kovalem, który od tego zestawu zaczął).
Kadzik pisze:Molestuję górę o domówienie O8.
Chyba szybciej będzie napisać PW do Marcina (względnie: któregoś z dwóch Marcinów). Powinieneś w tydzień wszystko mieć. :P

Mam zestaw LAV-25, mogę w razie czego kilka podrzucić lub wymienić za jakiś zbędny kapitalistyczny sprzęt.
Kadzik pisze:Ewentualnie zrobię Saudów, ale Cobry i F18 mnie kuszą.
Kuwejt? Ale tam zamiast Kobr masz Apaczy...

Aż się zastanawiam, czy nie zrobić sobie trzeciej grupy, ale tym razem wprost wzorując się na jakichś konkretnych siłach. Ponownie kusi Iran...
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Sarmor pisze:Semper Fi, podobnie jak wydany wraz z nim Claws of the Bear, zawierają raczej szczyt osiągnięć technologicznych niż stan faktyczny. Nawet nie wiem, na ile odzwierciedlają one zamierzenia dotyczące modernizacji.
Co do Rosjan to się nie wypowiem, ale zarówno Vipery, Venomy jak i Hornety idą wyłącznie do marynarki. To samo chyba LVki, więc jest bardzo, bardzo marinsowo nastawionym zestawem :)
Z punktu widzenia gry sprzęt w nich zawarty nie pozwala na korzystanie ze wszystkich doktryn, nie wiem nawet, czy nie ogranicza tylko do Special Forces (w przypadku Claws chyba tak jest, po ostatnich rozmowach i grze z Kovalem, który od tego zestawu zaczął).
No niestety. Venomy i Vipery są levelem 3, a wystawić 8 maszyn z tego tiera to chyba tylko doktryna SF może.
Chyba szybciej będzie napisać PW do Marcina (względnie: któregoś z dwóch Marcinów). Powinieneś w tydzień wszystko mieć. :P
Z moją zniżką pracowniczą? :P
Mam zestaw LAV-25, mogę w razie czego kilka podrzucić lub wymienić za jakiś zbędny kapitalistyczny sprzęt.
Z chęcią wezmę. Napisze, co będę brał, to sobie coś ode mnie zabierzesz :)
Kadzik pisze:Ewentualnie zrobię Saudów, ale Cobry i F18 mnie kuszą.
Kuwejt? Ale tam zamiast Kobr masz Apaczy...
Właśnie. Apacze są jakieś takie....PG :P Każdy się Apaczem podnieca.
Ale są Tornada, które są fajniejsze od Hornetów :P
Aż się zastanawiam, czy nie zrobić sobie trzeciej grupy, ale tym razem wprost wzorując się na jakichś konkretnych siłach. Ponownie kusi Iran...
To rób Iran, a ja się pokuszę o USMC ze wsparciem Saudów. Fajnie i historycznie :)
Elegancki desant przez Zatokę Perską.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Kadzik pisze:Co do Rosjan to się nie wypowiem, ale zarówno Vipery, Venomy jak i Hornety idą wyłącznie do marynarki. To samo chyba LVki, więc jest bardzo, bardzo marinsowo nastawionym zestawem :)
Marinsowe nastawienie zdradza sama nazwa. :P
Ale oba zestawy powstały jako zawierające najnowszy sprzęt, a Semper Fi jest marinsowy niejako przy okazji, bo ultranowoczesny zestaw US Army zapewne byłby zbyt podobny do Uncle Sam.
Kadzik pisze:Z moją zniżką pracowniczą? :P
Semper Fi jest jeszcze dostępne w sklepie AP, korzystając ze zniżki z okazji wyprzedaży zapłacisz za niego wraz z wysyłką ~70zł. Nie wiem, jaką masz zniżkę pracowniczą, ale zdaje mi się, że wyjdzie taniej, niż przy kupowaniu pojedynczych zestawów od O8 (żeby mieć tę samą różnorodność jednostek, musiałbyś od nich kupić 11 zestawów, czyli ~130 zł - choć wtedy masz znaczny nadmiar modeli).

A Iran ma trochę egzotycznego sprzętu, który niestety jest obecnie niedostępny. Ze śmigłowców do kupienia są tylko Cobry.
W ogóle brak modeli utrudnia rozegranie 2 najciekawszych moim zdaniem hipotetycznych konfliktów: Izrael-Iran i Chiny-Rosja.
Ostatnio zmieniony piątek, 1 lutego 2013, 17:48 przez Sarmor, łącznie zmieniany 1 raz.
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Sarmor pisze:Marinsowe nastawienie zdradza sama nazwa. :P
Widzisz więc, jak się na tym znam :P
Ale oba zestawy powstały jako zawierające najnowszy sprzęt, a Semper Fi jest marinsowy niejako przy okazji, bo ultranowoczesny zestaw US Army zapewne byłby zbyt podobny do Uncle Sam.
Pewnie masz rację.
Semper Fi jest jeszcze dostępne w sklepie AP, korzystając ze zniżki z okazji wyprzedaży zapłacisz za niego wraz z wysyłką ~70zł. Nie wiem, jaką masz zniżkę pracowniczą, ale zdaje mi się, że wyjdzie taniej, niż przy kupowaniu pojedynczych zestawów od O8 (żeby mieć tę samą różnorodność jednostek, musiałbyś od nich kupić 11 zestawów, czyli ~130 zł - choć wtedy masz znaczny nadmiar modeli).
Chyba pokuszę się o blistry. Wyjdzie mnie niewiele drożej, ale będę miał sporo stuffu na np. wymianę. Myślę, że sam możesz na tym skorzystać :)


BTW: Co myślisz o pomyśle Saudów na Iran?
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Kadzik pisze:BTW: Co myślisz o pomyśle Saudów na Iran?
Jak napisałem wyżej, z irańskich śmigłowców do kupienia są tylko Cobra i Chinook.

Popatrzę na inne niepokorne kraje z okolicy (choć ich siły tym bardziej nie mogą się mierzyć z USA). W zasadzie mam bazę do składania Iraku z 1990 roku...
Wpadłem też na szalony pomysł - za 10 lat Irak się usamodzielnia i ma ambicje być niezależnym, więc USA musi ponownie pokazać, gdzie jego miejsce. Tylko tym razem iracka armia ma nowoczesny sprzęt przysłany przez Amerykanów i nowe zabawki zakupione od Rosjan. :twisted:
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Sarmor pisze:Jak napisałem wyżej, z irańskich śmigłowców do kupienia są tylko Cobra i Chinook.
Tu się nie znam. Myślałem, że jadą na sprzęcie radzieckim.

Wpadłem też na szalony pomysł - za 10 lat Irak się usamodzielnia i ma ambicje być niezależnym, więc USA musi ponownie pokazać, gdzie jego miejsce. Tylko tym razem iracka armia ma nowoczesny sprzęt przysłany przez Amerykanów i nowe zabawki zakupione od Rosjan. :twisted:
Szczerze mówiąc, bardziej podoba mi się pomysł z "co by było za 10 lat" niż odtwarzanie konfliktu z 1990 (strasznie do 1 bramki). Z takimi zabawkami Irak może być godnym przeciwnikiem przy starciach w tej skali, jaką oferuje HC :)
Teraz tylko zdecydować: Cobry, Hornety i Sea Knighty, czy Tornado, Black Hawki i Bradleye. Albo obie na raz :D Bo pewnie część fajnych amerykańskich zabaweczek to byś chciał na spółkę?
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Muszę jeszcze zrobić listę i pogdybać trochę. Na pewno chciałbym Abramsy, ale mam parę z AWACSa... Pozostałe pozycje są raczej na zasadzie "będą mieć, czy nie będą".
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Sarmor pisze:Muszę jeszcze zrobić listę i pogdybać trochę.
Ja też. Zwłaszcza, że jeszcze nie grałem, tylko zasady czytałem....i wydaje mi się, że je rozumiem :)

Na pewno chciałbym Abramsy, ale mam parę z AWACSa... Pozostałe pozycje są raczej na zasadzie "będą mieć, czy nie będą".
Jasne. Planuję zakup 10-16 boosterków z czego część będzie konkretnie konkretna, a reszta (choćby czołgi czy wozy piechoty) bardziej uznaniowa i z chęcią wybiorę wariant, z którego skorzystamy wspólnie.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Zastanawiam się, jak taki scenariusz dziejący się za 10 lat oddać w zasadach... Bo USMC przezbraja się na Vipery, Irakowi marzy się latanie na Mi-28, a to wszystko maszyny 3 poziomu, które są ograniczone w większości doktryn. Albo stworzymy własną doktrynę, albo trzeba będzie wystawiać te minimalne ilości gorszych maszyn.
TheNode.pl – zapraszam!
Kadzik

Re: Hind Commander

Post autor: Kadzik »

Nie wierzę, że przeskok będzie znaczny. To co używało USA w latach 90-tych, dalej będzie w użytku. Wycofane zostaną jakieś starocie, ale to co obecnie jest na służbie F15, F16, Apache, nawet Super Cobry i tak zagości na polu walki. Nawet USA nie stać na taki progres w ciągu najbliższej dekady.
No chyba, że robimy jakieś naprawdę elitarne zgrupowanie :P Mimo wszystko dla Chinooków i niezmodernizowanych Hindów zmierzch ostateczny jeszcze nie nadejdzie :P
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 760
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Hind Commander

Post autor: MKG »

Cóż, stare zestawy są raczej inspirirowane niż bazujące na konkretnych siłach.
Nie oszukujmny się, gdyby nie polityczne lobby i gwaracje konstytucyjne, trzeźwo myślący Amerykanie z chęcią by rozgonili korpus Marines w diabły :)
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Hind Commander

Post autor: Sarmor »

Marines mogliby się na to nie zgodzić. :P
Poza tym co złego w posiadaniu dobrze wyszkolonej piechoty potrafiącej współdziałać z marynarką, przez co może zostać sprawnie przerzucona w odpowiednie region?
Jeśli coś jest zbędne, to raczej USMC Aviation, które można by chyba połączyć w jeden byt z US Navy Aviation.
TheNode.pl – zapraszam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”