[AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: Kristo.kk »

Etap 7

Przydzielamy punkty dowodzenia.

Polacy – 2, Rosjanie – 1

Obrazek

Kawaleria polska.

Ostatnią sprawną jednostką jazdy polskiej jest artyleria Bema. Polacy wydają rozkaz specjalny „Przedłużenie ostrzału baterii Bema”. Na pole walki zostaje dostarczona jeszcze jedna kula. Gdzie ją znaleźli, nie mam pojęcia? Ważne jest, że mogą oddać dodatkowy strzał.

Tym strzałem z zaskoczenia chcieli zmiękczyć Rosjan stojących w Iganiach. Cel idealny, stos dwóch kolumn z dowódcą. Stoją w wiosce oddaleni tylko o dwa pola. W sam raz na kartacze. Tyraliera z przodu nie jest problemem będzie penetracja.

Trafienie okazało się więcej niż mocne. Ucieczka stosu ze stratą w sile i śmierć dowódcy. Teraz na drodze do Igań stoją tylko dwie tyraliery. Jednym strzałem straciłem ostatnią szansę na zwycięstwo. Mam jeszcze trzy bataliony niżej obok mostu. Niestety silniejsi grenadierzy mają D2 a pojedyncza kolumna ma morale obniżone, za straty w ludziach i dowódcę, do 1. Tymi siłami raczej nie obronię wioski.

Po kawalerii polskiej sprawdzamy czy kawaleria rosyjska wykona ruch. Rzut wskazał na piechotę polską.

Obrazek

Piechota polska.

Mając znaczną przewagę liczebną Polacy wykonali atak na całość sił rosyjskich. Trzy półokrążenia.

Tyraliery obok wsi zostały zaatakowane kolumnami. Bez szans na jakikolwiek opór.

Przy moście stos z D2 atakowany jest od boku. Również bez szans na odparcie ataku. Z prawej mogę pokusić się o walkę, niestety, po stracie dowódcy, mam morale na poziomie 1. Obrona raczej symboliczna.

Obrazek

Postanowiłem wycofać się z walki. Dalszy opór nie miał sensu.

Po wycofaniu tyralier wieś została zajęta. Most za chwilę również będzie zdobyty. Polacy zdobyli wszystkie cele terenowe osiągając pełne zwycięstwo.

Na tym zakończyliśmy grę.

KONIEC
stanley
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2017, 11:06

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: stanley »

Ja chętnie też bym w nią już zagrał na Polach Chwały będzie może do kupienia? :lol:
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: Raleen »

stanley pisze:Ja chętnie też bym w nią już zagrał na Polach Chwały będzie może do kupienia? :lol:
Chciałem się wyrobić, ale boję się, że będzie ciężko. Zobaczymy...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: Kristo.kk »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie (cz. 1):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: Kristo.kk »

Relacja z rozgrywki na Portalu Strategie (cz. 2):

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=121
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: dbj »

Raleen i Kristo.kk, po ilu jesteście wspólnych rozgrywkach w Iganie?
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: Raleen »

Żebym to ja wiedział, ale 6-7 przynajmniej.

Zaczynałem natomiast grać z Cadrachem, z którym też dyskutowaliśmy pod koniec stycznia założenia gry i odbyłem z nim pierwsze rozgrywki testowe (spotkaliśmy się w jeden weekend w Katowicach i siedzieliśmy nad grą cały weekend).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: dbj »

Po dwóch konwentowych rozgrywkach postanowiłem poczytać jak inni grają ;) , trochę tak wyszło, że dopiero teraz, a trochę z premedytacją, chcąc pograć, że tak powiem z czystą kartą. Czytając relacje Kristo wszystko wygląda na łatwe, miłe i oczywiste. Siedząc samemu nad plansza już tak nie jest... stąd powyższe pytanie.
Przeglądając, nawet pobieżnie, relacje i odnosząc się do obserwowanych ma żywo rozgrywek, można stwierdzić, że gra na pewno będzie miała wiele nieprzewidywalnych przebiegów.
Nie ma idealnych systemów, są tylko takie, które akceptujemy bardziej lub mniej.
Autor nieznany, przełom XX i XXI wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: Raleen »

Generalnie jak tej pory na ogół mieliśmy obaj z Kristo wrażenie (a przynajmniej ja - nie będę mówił za niego), że Rosjanom jest trudniej. U Was jak graliście z Konradem, wyszło w drugą stronę i takie też było wrażenie Konrada, który grał Rosjanami. A dodam, że bardzo niewiele zmienialiśmy w międzyczasie i patrząc na Waszą rozgrywkę to nie są takie zmiany, które miałyby na nią istotny wpływ, zwłaszcza jak porównać ją z naszymi ostatnimi rozgrywkami z Kristo. Dlatego z dużym zaciekawieniem się przyglądałem jak graliście na Polach Chwały i nie była to dla mnie kolejna "taka sama" rozgrywka :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
dbj
Capitaine
Posty: 847
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:09
Lokalizacja: Muszyna
Has thanked: 269 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [AAR] Iganie 1831 - Kristo vs Raleen, 10.06.2018

Post autor: dbj »

Czy ciężej Polakami? Jeżeli "ciężej" znaczy, że nie wolno popełnić błędu, a dwóch błędów to już na pewno, to tak, Polakami gra się ciężej, ale czy tak samo nie jest po stronie Rosjan? A może gra się ciężej tej stronie, która pierwsza popełni błąd. Tak, czy siak, czekam na wydanie, żeby móc sobie przetestować różne możliwość natarcia i obrony.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”