Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest sobota, 20 października 2018, 01:38

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: [AAR] Scenariusz I (1807) - Kristo vs Raleen, 14.01.201
PostNapisane: niedziela, 28 stycznia 2018, 10:47 
Adjudant

Raleen, może zamiast losowej aktywacji wprowadzić aktywację zależną od predyspozycji dowódcy jak w serii Eagles Hexasim? Znacznie zmniejszy to czynnik losowy a położy nacisk na naprzemienność w mniejszej skali. Tzn nie „ja wszystko, ty wszystko” tylko ja trochę, ty trochę. Moim zdaniem czyni to rozgrywkę atrakcyjniejszą.

PostNapisane: poniedziałek, 29 stycznia 2018, 09:32 
Colonel Général

Dzięki za uwagi. Muszę się zapoznać z tym rozwiązaniem, bo nawet jeśli kiedyś grałem, to już nie pamiętam jak to działało. Natomiast co do pierwszego scenariusza i tak będą poważne zmiany po ostatniej rozgrywce z Cadrachem, którą odbyliśmy w ten weekend. Co do podziału sił na części, u nas Rosjanie do tej pory też byli podzieleni na trzy osobne grupy aktywacyjne. To co widoczne na planszy w relacji to tylko pierwsza grupa. Francuzów nie dzieliłem na części, bo mają niewiele jednostek i jeśli mają cokolwiek zdziałać, raczej muszą być jako jedna grupa.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: poniedziałek, 29 stycznia 2018, 09:55 
General

Słuchaj, to może zrobić tak (aczkolwiek to nieco skomplikowane no i nie wiem jak się przełoży na scenariusz). W tej chwili masz jak rozumiem w puli trzy aktywacje - po jednej dla każdej z części Rosjan.
Etap 1 - nie wylosowano aktywacji sił dostępnych na planszy
Etap 2 - do puli dorzucamy dodatkowy LAM sił dostępnych na planszy (czyli szansa aktywacji rośnie do 50%)
Etap 3 - jeżeli w etapie 2 siły na mapie się aktywowały, wracamy do składu puli z etapu 1 (po jednym LAM na kolumnę rosyjską). Jeżeli się nie aktywowały - dorzucamy trzeci LAM sił dostępnych na planszy.

W ten sposób z biegiem czasu rośnie szansa, że Rosjanie się w ogóle ruszą a nie zwiększa im to ilości aktywacji (w przypadku wylosowania drugiego LAM sił na planszy można by go ignorować i losować kolejny, żeby z kolei uniknąć sytuacji, że wyciągnięte zostaną cztery LAM rosyjskie). Tak naprawdę miałoby to sens do momentu wejścia sił drugiej kolumny bo wtedy już Rosjanie na pewno czymś się ruszą. Chyba, że pierwsza część zostanie tak zadeptana że w ogóle zniknie.

PostNapisane: poniedziałek, 29 stycznia 2018, 10:06 
Colonel Général

Póki co funkcjonuje zmiana, że w pierwszym etapie losowane są wszystkie żetony aktywacji, co sprawia, że rosyjskie pierwsze zgrupowanie ma 100% gwarancji, że się ruszy. Dalej jest po staremu.

Ale problemy z tym scenariuszem są ogólniejsze, na poziomie celów (w sumie z wieloma scenariuszami było pod górkę i koniec końców okazywały się nietypowe na tle tego co bywa w innych grach).

Jako ciekawostkę powiem, że rozgrywka z Cadrachem (grałem Rosjanami) przyniosła (przy tej drobnej zmianie) wynik w zasadzie przeciwny do tego co z Kristo, tzn. Rosjanie na początku odparli atak, a nawet pobili Francuzów, którzy potem wycofali się w stronę Ostrołęki.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: wtorek, 6 lutego 2018, 10:57 
Colonel Général

Wspominałem tutaj, że robimy taki rozbudowany przykład rozgrywki ze zdjęciami i strzałeczkami. Niestety ciągnie się dłużej niż planowaliśmy, bo parę zdjęć zrobiłem nie tak jak trzeba i wyszedłby przykład sprzeczny w jednym miejscu z zasadami. Mam nadzieję, że w okolicach najbliższego weekendu uda nam się go z Kristo skończyć.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]