Iganie 1831

Iganie 1831, Ostrołęka 16 lutego 1807 i inne gry oparte na zasadach systemu
Awatar użytkownika
Kristo.kk
Adjoint
Posty: 704
Rejestracja: poniedziałek, 14 lipca 2008, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 84 times

Re: Iganie 1831

Post autor: Kristo.kk »

Trzy jednostki z efektywnością 10 robią wrażenie.
Artyleria z dziesiątką strzelająca w bok ma 4 przesunięcia. Rzadko będzie pudłowała. Pięknie. :P
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Iganie 1831

Post autor: clown »

Ładnie, ale te "wymiona"...
Byłbym za jakimś "lżejszym" zaznaczeniem różnicy terenowej. Może same kreski wskazujące kierunek spadku terenu?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Iganie 1831

Post autor: Radosław Kotowski »

Hmm. "Wymiona". Ja nie mam takich skojarzeń :)
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 874
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: Iganie 1831

Post autor: cadrach »

Na zdjęciach wygląda to bardziej wymionowato, niż w rzeczywistości. Albo też po kilku godzinach patrzenia się na planszę przestałem na to zwracać uwagę.

Jeśli chodzi o jednostki z efektywnością 10, to są to kosy niemiłosierne. Niestety, na dwie partie Polakami, jakie zagrałem, artylerzyści Bema uciekali w pierwszym etapie, wobec czego wracali do dział w okolicach 5, kiedy i tak już nie mogą wiele strzelać. Podobnie działo się z jednym dywizjonem ułanów - ten sam scenariusz. Dzięki efektywności 10 ułanami można operować w miarę skutecznie na prawym skrzydle, tym najbardziej narażonym na ostrzał zza rzeki. W czasie walki z rosyjską kawalerią starcia skończone porażką i wycofaniem Polaków kończą się zwykle tylko dezorganizacją ich szyku. Etap - dwa, i ułani są znowu gotowi. Niestety, to tylko dwa żetony. Z kolei o Mazurach nie ma nawet co mówić, efektywność na poziomie Rosjan, a liczebność "polska".
no school, no work, no problem
stanley
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2017, 11:06

Re: Iganie 1831

Post autor: stanley »

Są żetony, jest mapa to w jakiej formie zostanie wydana ta gra?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Iganie 1831

Post autor: Raleen »

clown pisze:Ładnie, ale te "wymiona"...
Byłbym za jakimś "lżejszym" zaznaczeniem różnicy terenowej. Może same kreski wskazujące kierunek spadku terenu?
Postaram się jeszcze coś zrobić z "wymionami". Co do zmiany grafiki mapy na kreskową, wydaje mi się, że trochę na to za późno, poza tym chciałbym, żeby grafika mapy nawiązywała do "Ostrołęki".
stanley pisze:Są żetony, jest mapa to w jakiej formie zostanie wydana ta gra?
Nie chciałbym przesądzać już w tej chwili, ale wydaje mi się, że w tym przypadku pudełko nie jest potrzebne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
stanley
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2017, 11:06

Re: Iganie 1831

Post autor: stanley »

Ale jako osobna gra, a instrukcja wersja z Ostrołęki czy nowa z poprawkami?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Iganie 1831

Post autor: Raleen »

Poprawek czy raczej zmian by nie było wiele, więc chyba ta z Ostrołęki.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Iganie 1831

Post autor: Raleen »

Kolejna rozgrywka za nami. Oto jak pod Iganiami radził sobie Robert Sypek. Sytuacja w połowie 5 etapu (Robert grał Polakami):

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Iganie 1831

Post autor: Raleen »

Uprzejmie donoszę, że "wymiona" na planszy zostały zmodyfikowane. Mam nadzieję, że ci, którym one przeszkadzały, będą usatysfakcjonowani.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
stanley
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 20 sierpnia 2017, 11:06

Re: Iganie 1831

Post autor: stanley »

One jednak miały to coś. :oops:
Radosław Kotowski
Chui
Posty: 747
Rejestracja: środa, 31 grudnia 2014, 17:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 214 times
Been thanked: 22 times

Re: Iganie 1831

Post autor: Radosław Kotowski »

Mi też się podobały. Wszystko przez Clowna :(
Jak my tu przetrwaliśmy?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Iganie 1831

Post autor: clown »

I co teraz? Nie kupicie gry? :lol: zawsze możecie zamówić u Raleena poprzednią wersję ;]
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
kolosm
Caporal
Posty: 73
Rejestracja: sobota, 5 marca 2016, 20:20
Lokalizacja: Rybnik, Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times

Re: Iganie 1831

Post autor: kolosm »

Przepraszam za pewnie banalne pytanie, ale czy Iganie są lepszym (łatwiejszym, mniejszym, przystępniejszym) wyborem na początek dla raczkującego w systemie 1831?
Z tego co widzę po mapie i ilości jednostek to tak ale wolałbym mieć potwierdzenie. Dzięki!
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Iganie 1831

Post autor: Raleen »

clown pisze:I co teraz? Nie kupicie gry? :lol: zawsze możecie zamówić u Raleena poprzednią wersję ;]
Wydrukować pojedyncze sztuki zawsze mogę :)
kolosm pisze:Przepraszam za pewnie banalne pytanie, ale czy Iganie są lepszym (łatwiejszym, mniejszym, przystępniejszym) wyborem na początek dla raczkującego w systemie 1831?
Z tego co widzę po mapie i ilości jednostek to tak ale wolałbym mieć potwierdzenie. Dzięki!
Jeśli pytasz o scenariusze to najprostszy wydaje mi się scenariusz szkoleniowy z "Ostrołęki". Niby jest kilka więcej jednostek, ale cały opis scenariusza zamyka się na jednej stronie. W przypadku "Igań" będzie tego trochę więcej, bo do scenariusza są dodatkowe zasady i wydarzenia historyczne (zrobione tylko dla tej bitwy).

Z kolei "Iganie" na pewno są krótsze od obu scenariuszy historycznych z "Ostrołęki".

Natomiast nie wiem na dziś dzień jak będzie z wydawaniem "Igań". Skłaniam się do tego, żeby to był dodatek do "Ostrołęki" czyli żeby nie drukować jeszcze raz całego tabunu żetonów pomocniczych, a także instrukcji systemowej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ostrołęka 26 maja 1831”