Wiedźmin - rasistowska gra?

Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Neoberger »

Można promować głupotę. Nie ma problemu.
Ale kłamać?
To, że grę o sadze słowiańskiej robią biali ludzie, a w grze występują biali ludzie nie ma na celu obrażanie nie-białych. Ale próbuje się wszystkim wmówić takie następstwo.
Rozwiązaniem ma być tolerancja i równość poprzez wprowadzenie elementów innych ras i kultur.
Stąd mamy jednego z bogów nordyckich w filmie Thor o miłym czarnym kolorze skóry. Że bezsens? Że śmieszne?
To nie jest śmieszne. To jest groźne.
Ta tolerancja i nie ingerowanie w życie człowieka kończy się głęboką ingerencją. Nie można zrobić gry bo zawiera elementy, które uznajemy ex cathedra za wykluczające, mimo, że nikt nie czuje się wykluczony i nikt nie miał intencji wykluczenia.
Ale. Pracodawców w Anglii nie interesuje twoja rasa, preferencje. Twoja sprawa. Tolerancja. W Polsce jak widzimy są rasiści.
Co z tego wynika?
W podaniu i CV w Polsce nie musisz pisać jaki masz kolor skóry i czy wolisz chłopców czy dziewczynki. W Anglii musisz to wypisać dokładnie.
Naprawdę chcemy by i nasz kraj trafił do krainy Ciemności w Umyśle?
Berger
RAJ
Général de Division
Posty: 3945
Rejestracja: czwartek, 14 maja 2015, 14:09
Has thanked: 120 times
Been thanked: 409 times

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: RAJ »

Sarmor pisze:Ale takie rzeczy się dzieją - np. w ostatnim Star Treku Cumberbatch grał postać, która pierwotnie nie była biała (i jeszcze dorobili jakiś komiks o tym, jak sobie wybielił skórę).
To jest OK, bo Khan jest zły, rasistowski i uważa się za nadrasę, więc powinien być biały.

A co do wciskania wszędzie murzynów. czarni stanowią około 13% populacji USA. Oznacza to, że w rozmaitych filmach itd jest ich ewidentny nadmiar.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Neoberger »

Berger
Awatar użytkownika
Miras
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2014, 16:00
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Miras »

Wszystkie szanujące się portale o grach oceniły W3 bardzo wysoko. W tej chwili chyba tylko GTA5 jest wyżej od Wieśka. To chłop oczywiście szukając sensacji żeby mieć swoje 5 minut wymyślił jakiś problem który jest tylko w jego głowie i trolluje. Kto wie czy to nie jeden z tych zawodowych trollów działający na czyjeś zlecenie.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Sarmor »

Fajny wpis na ten temat w języku polskim: http://stanislawkrawczyk.blogspot.co.uk ... tacja.html
Neoberger pisze:AWu - ty to wszystko piszesz poważnie?
Neobergerze, Volkhu - wy to tak wszystko piszecie poważnie? Nie wierzę.
Neoberger pisze:Można w niej dorobić jak ktoś pisał homo, trans i wampiry.
Wampiry były, postaci nie białe też.
Homo i trans nie pamiętam, ale nie wydaje mi się, by Sapkowski miał coś przeciwko.
Natomiast nie jest to już świat Sapkowskiego. Wiedźmin wyszedł poza Polskę i stał się światem Sapkowskiego, CD Projektu, Mike'a Mignoli (nowe, amerykańskie komiksy o Wiedźminie)...
Neoberger pisze:To, że grę o sadze słowiańskiej robią biali ludzie, a w grze występują biali ludzie nie ma na celu obrażanie nie-białych. Ale próbuje się wszystkim wmówić takie następstwo.
Czytałeś oryginalny artykuł? Bo ja nie przypominam sobie, żeby ktoś tam mówił o obrażaniu nie-białych.
Zwracał tylko uwagę na to, że ich tam nie ma, co z jego perspektywy jest wadą. I ma do takiej opinii prawo.
Poczynił przy tym inną, ciekawą obserwację: w grze, w której kolor skóry postaci gracza jest przydzielany losowo, biali gracze narzekają, że muszą grać kolorowymi (choć oczywiście nie odmawiam im prawa do narzekania).
Neoberger pisze:W podaniu i CV w Polsce nie musisz pisać jaki masz kolor skóry i czy wolisz chłopców czy dziewczynki. W Anglii musisz to wypisać dokładnie.
A skąd kolega czerpie takie informacje?
RAJ pisze:A co do wciskania wszędzie murzynów. czarni stanowią około 13% populacji USA. Oznacza to, że w rozmaitych filmach itd jest ich ewidentny nadmiar.
W skali całego kraju tak. Ale przyglądając się poszczególnym stanom, ten odsetek jest różny, a amerykańskie filmy nierzadko dzieją się tam, gdzie różnorodność rasowa jest większa.

Ale czy musi być mowa o "wciskaniu murzynów"? Jak reżyser chce sobie obsadzić czarnoskórego w roli nordyckiego boga, to czemu miałby tego nie robić?
Miras pisze:Wszystkie szanujące się portale o grach oceniły W3 bardzo wysoko.
Zaskoczę Cię pewnie - Polygon wysoko ocenił W3. A wspomniany felietonista nie ocenia gry, tylko zwraca uwagę na brak osób kolorowych.
Miras pisze:Kto wie czy to nie jeden z tych zawodowych trollów działający na czyjeś zlecenie.
To nie ulega wątpliwości, ale trzeba postawić pytanie, na czyje zlecenie działa - Moskwy, Żydów czy Reptilian?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Match »

Wiedźmin rasistowski nie jest. Co najwyżej nieprzemyślany, pod względem spozycjonowania na rynek światowy, a nie krajowy. Tak jak pisze Awu - żyjemy w jednolitym społeczeństwie, więc nam takie rzeczy umykają. Książkowy pierwowzór oczywiście zawiera wątki antydyskryminacyjne i to niełupie (prześladowania nieludzi, sam Geralt), ale w grze te odniesienia nie są już tak wyraźne.

Natomiast pojawiła się w internecie masa rasistowskich komci oburzonych Synów Nacji Słowiańskiej, a to już smuci.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Neoberger »

Sarmor - skąd jakie informacje czerpię?
Przyjmowałem ludzi do pracy w Polsce to wiem jakie dokumenty obowiązują.
A doświadczenia z Anglii to doświadczenie mojej córki z końca ubiegłego roku.
Jeszcze jakieś wątpliwości masz kolego?
Berger
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Telamon »

Czekam aż się Redsi dostosują do rynku światowego... i ruszą na podbój Azji.

Obrazek

A z Jaskra zrobią czarnego hiphopowca w śmiesznych spodniach...
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: kadrinazi »

Neoberger pisze: W podaniu i CV w Polsce nie musisz pisać jaki masz kolor skóry i czy wolisz chłopców czy dziewczynki. W Anglii musisz to wypisać dokładnie.
Możesz, ale nie musisz - to tylko i wyłącznie od Ciebie zależy.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Miras
Sergent
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 15 lipca 2014, 16:00
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Miras »

To nie ulega wątpliwości, ale trzeba postawić pytanie, na czyje zlecenie działa - Moskwy, Żydów czy Reptilian?
Bez przesadyzmu. Wystarczy jeśli ma powiązania z Bethesdą. Wszak Fallout 4 na horyzoncie i murzynów zapewne tam nie zabraknie.

PS. Tak na marginesie to cały ten artykuł nie wart jest dyskusji. Zwykła ciekawostka do przeczytania i zapomnienia.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Match »

Rzekomy rasizm rzekomym rasizmem, ale widzę, że w USA wciąż biją murzynów :twisted:
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Sarmor »

Neoberger pisze:Jeszcze jakieś wątpliwości masz kolego?
Tak, zawsze mam wątpliwości, jak ktoś czerpie wiedzę o świecie od znajomych czy rodziny.

Człowiek myślał, że poprowadzi tu dyskusję na poziomie, ale jednak internety to internety - wszędzie ktoś przyjdzie pokrzyczeć o lewactwie.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Neoberger »

Sarmor - ale o co chodzi?
Córka w listopadzie składała w Londynie podania do pierdyliona firm. W większości normalnych instytucji (nie aplikowała do barów) wymagano wypełniania rubryczek.
To, że wiele instytucji jak ktoś napisał wcześniej nie wymaga wypełniania wszystkiego to dobra wola.
W Polsce takich rubryczek nie ma i już.
Nie rozumiem twojej konkluzji:
Tak, zawsze mam wątpliwości, jak ktoś czerpie wiedzę o świecie od znajomych czy rodziny.
Mam pełne zaufanie do córki. Była tam fizycznie, szukała pracy i pracowała. Nie wiem co mogę jeszcze dla pana zrobić?
Jeżeli pan używa w jakiś swoich wywodach stwierdzeń, że "mój wujek to ma ciągnik" i są to banialuki to problem pana niedowartościowania.
Ja piszę co widzę lub co powiedziała mi zaufana osoba.

Co do lewactwa. No cóż. Jest to histeria mózgu z pogranicza otępienia umysłowego. Występująca zazwyczaj w okresie dojrzewania, kiedy młodemu człowiekowi wydaje się, że świat może być lepszy tylko trzeba kilka osób zmusić do naszej wizji Utopii. A że kończy się to zawsze powszechnym przymusem postępowania zgodnie z narzuconą normą i nie ma nic wspólnego z wolnością i tolerancją to się odkrywa po skończonej burzy hormonalnej.

Jak ma pan jakieś dalsze wątpliwości to zapraszam do Agresora i tam sobie wyjaśnimy interesujące pana kwestie bo widzę, że jest pan totalnie skołowany.
Berger
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: Sarmor »

Neoberger pisze:Jeżeli pan używa w jakiś swoich wywodach stwierdzeń, że "mój wujek to ma ciągnik" i są to banialuki to problem pana niedowartościowania.
Ja po prostu widzę różnicę między stwierdzeniami "w Wielkiej Brytanii wymagają podawania takich informacji" i "jak moja córka składała CV, to wymagali od niej podawania takich informacji".
Niemożność dostrzeżenia różnicy między ogółem a szczegółem to poważna ułomność poznawcza (stosując pana chamski styl).

Nigdzie nie napisałem, że świat może być lepszy przez stosowanie przymusu. Zapewniam, że takiemu podejściu jestem przeciwny. Uważam za to, że temat poruszony we wspomnianym felietonie jest wart omówienia.
Po raz kolejny widzę, że prawactwo mierzy wszystkich swoją miarą i wmawia im chęć zmuszania innych do życia według ich norm, bo sami chcieliby tak wszystkich przymusić (tyle że nie w imię Utopii, a np. "normalności").

Z propozycji spotkania nie skorzystam, bo stylem swoich wypowiedzi pokazał pan, że nie jest w stanie nic wyjaśniać, a jedynie wylewać z siebie żółć i obrażać rozmówców.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Wiedźmin - rasistowska gra?

Post autor: AWu »

Kolega NeoBerger przecenia atrakcyjność poznania go w rzeczywistości po rzeczach, które wypisuje w internecie :)

Aczkolwiek nie wiem czy to nie była zawoalowana groźba :P

Od siebie już nie będe nic pisał, bo po "Czy ty to piszesz na serio" nie ma co strzępić klawiszy, ale dodam, że to o czym pisał Sarmor i popełnia Neoberger nazywa się Błąd redukcjonistyczny wnioskowania i jest klasycznym błędem logicznym :>
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”