Powstanie 44

Recenzje przepisów, relacje z rozgrywek (After Action Reports), zasady domowe.
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Powstanie 44

Post autor: ink »

Witam!
Noszę się od pewnego czasu ze stworzeniem skirmishowego systemu dotyczącego Powstania Warszawskiego. Póki co szukałem czegoś co da się dopasować z tym ,że żeby mnie zadowolił trzeba by zrobić tyle przeróbek ,że myślę ,że gra jest niewarta świeczki.
Odpowiadałby mi klimat Mordheimowy - z zakupami wyposażenia, i zdobywaniem broni i amunicji. Oczywiste jest ,że w drużynie powstańców, na 10 osobowy skład może okazać się ,że dostępne są dwa karabiny, pistolet i 8 granatów plus skromny zapas amunicji. Oczywiście cały system byłby kampanijny. Drużyna, czy też pluton( duża gra) w miarę walk zdobywałaby dodatkową amunicję, broń, elementy wyposażenia. Jeśli chodzi o rozwijanie postaci/ bohaterów to byłyby raczej kosmetyczne. Głównie mogłyby rosnąć takie cechy jak opanowanie czy też motywacja ale także spadać- ludzie pod wpływem długich walk często się załamują, tracą siły.
Duży nacisk historyczny jaki chciałbym ,żeby został wprowadzony miałby odzwierciedlenie w wielu scenariuszach pojedynczych epizodów powstania, dodatkowo, wpływ broni robionej w podziemiu, amunicji , która była kiepskiej jakości, różnice między oddziałami ( zupełnie inaczej wyszkoleni żołnierze np Kedywu, a inaczej chłopcy bez przeszkolenia biorący udział w walkach. Tak samo Niemcy- formacje SS, policji i własowców mają zupełnie inną motywację i wyszkolenie. ) Dodatkowo bohaterowie specjalni- charakterystyczni dowódcy powstańczy, cichociemni, )
Sanitariuszki, zrzuty lotnicze. Berlingowcy. Dodatkowe wsparcie pancerne (pojedyncze).

Modele, które mogłyby zostać wykorzystane to modele z Flames of War - nawet wydali pdf z technikami malowania itp.

W związku z tym, że jestem zapaleńcem, amatorem, nigdy nie robiłem niczego podobnego szukam osób chętnych do współpracy. Zdaje sobie sprawę ,że projekt jest ogromny ale przy udziale 3-4 osób myślę, że jest do ogarnięcia. Ze swojej strony mogę zapewnić sporą wiedzę na temat powstania, plus bogaty zbiór literatury :)

I tak wiem, że był już tutaj taki wątek, ale myślę, że projekt upadł więc chciałbym się od niego odciąć:)
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Powstanie 44

Post autor: Raleen »

Witaj na forum!
ink pisze:I tak wiem, że był już tutaj taki wątek, ale myślę, że projekt upadł więc chciałbym się od niego odciąć :)
Autor tamtego projektu przepadł już dawno temu bez wieści, więc nie ma się co nim przejmować. Nie wszedł zresztą nigdy w jakieś poważniejsze stadium, chociaż kolega miał spore ambicje. Zresztą to było już ponad 4 lata temu.

Rozumiem, że szukasz bardziej graczy niż historyków? Gdybyś jednak potrzebował tych ostatnich - polecam kozaka. Ostatnio wydał w miesięczniku "Odkrywca" tłumaczenie oryginalnego niemieckiego dziennika bojowego z czasów Powstania.

Co do postawienia na figurki odpowiadające Flames of War - sądzę, że to dobry wybór z uwagi na popularność tego ostatniego. Co do Mordheim, przewijają się u nas gracze od tego systemu, choć to nie jest historyczne jak wiadomo.

Ze swojej strony życzę powodzenia i mam nadzieję, że uda Ci się ruszyć temat.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Powstanie 44

Post autor: stelker »

Ja bym mimo wszystko zasugerował skalę 1:72 z uwagi na niską cenę i powszechną dostępność poza tym mogłaby być kompatybilna z OWWII. Powodzenia w pracach nad systemem zwłaszcza, że ciężko o fajny skirmish historyczny.
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Powstanie 44

Post autor: ink »

Tak bardziej graczy- sam jestem historykiem , mimo ,że broniłem się z innego tematu to Powstanie było mi zawsze bliższe.
W mordheim nigdy nie zagrałem mimo ,że miałem już nawet bandę stworzoną. Graczy jednak potrzebuje głównie do przetestowania pomysłów, bo jak na papierze wszystko może wyglądać świetnie tak w praktyce może się okazać ,że pomysły moje moga być zupełnie niegrywalne a chodzi o coś zupełnie innego ;)
Musze w takim razie isć po Odkrywcę:)
A porównanie do Mordheima wzięło się tylko i wyłącznie z podobieństwa jeśli chodzi o system kampanijny- rozwijanie się oddziału. Dokupywanie, zdobywanie sprzętu. Limitowana amunicja( właśnie czytam wspomnienia "Szczerby" gdzie opowiada o ataku w , którym na pm mieli po dwa magazynki, do karabinów po 20 naboii, a każdy po dwa granaty.)
Dla modelarzy jest to również gratka. Zrobić makietę fragmentu miasta z ,barykadami, wypalonymi budynkami, walka o poszczególne pokoje. Możliwości są tysiące!

Burak ze mnie- zapomniałem ,że to pierwszy post na forum. Również witam! i Przepraszam za brak kultury, na tyle często zaglądałem na forum ,że zapomniałem ,że na nim nie piszę ;)

@Stelker: generalnie jeśli chodzi o skale jest ona dowolna- system może być dowolnie przeskalowany. Ja bardziej opieram się na figurkach z Flames Of War ze zwględu na dostępność prodkutów- pojedyńczy czołg ( nie ma szans na bitwę pancerną to koszt około 40 złotych a wystawiany będzie bardzo żadko) a jeśli chodzi o piechotę, kupując jeden pluton, dwa piechoty można spokojnie zrobić fajne conwersje i zebrać naprawdę spory oddział. Zwłaszcza ,że myślę ,że starcia odbywały by się raczej w skali- 10 - 15 figurek z każdej strony. przy starciu na plutony po około 40 figurek myślę ,że stół musiałby być ogromny.
A pomyśleliście sobie np o tym ,że dałoby radę odtworzyć scenariuszę np , z zamachów przed Powstaniem?
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Powstanie 44

Post autor: Przemos19 »

W 1/72 tyle figurek co zakładasz tylko jedno pudełko i akurat zestawów raczej jest więcej niż do FOW. :) Ogólnie życzę powodzenia i wytrwałości. Polecam przejrzeć też podręczniki do Ambush Alley oraz Operation : Squad autora OWW2.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Powstanie 44

Post autor: ink »

Nad Ambush Alley się właśnie zastanawiam- tylko średnio uśmiecha mi się płacić 25 $ za ściągnięcie podręcznika do przejrzenia. Ale może w przyszłym miesiącu.
Nie wiem dlaczego ale wszystkie modele figurek w 1/72 wydają mi się być kiepskie- dlatego bardziej zastanawiam się nad FoW.
Inna sprawa , która własnie mi wpadła do głowy- mogę się mylić ale obawiam się ,że ciężko będzie znależć kogoś chętnego do grania Niemcami. Jedynie na zasadzie- raz Ty grasz , raz ja.
@Raleen- przeczytałem artykuł w Odkrywcy. Dużo do tematu nie wnosi niestety za to powtarza się schemat strzelców wyborowych.
Ale dobrze ,że pojawił się kolejny dziennik.
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 536 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Powstanie 44

Post autor: Umpapa »

http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 760
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Re: Powstanie 44

Post autor: MKG »

Kiedy i jak zamierzasz to wydawać?
Jestem w trakcie rozważania na temat wydania następnego bitwniaka drukiem, między innym pracuję nad sysytemem o roboczym kryptonimie Thunderstrike 74 - po drobnych przeróbkach powinno pasować jak ulał.

Jakby coś dawaj znać na PM.
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Powstanie 44

Post autor: ink »

@Umpapa - dzięki- jeśli chodzi o modele- może faktycznie nie jest to głupi pomysł zeskalować do 1/72 . Bloga o powstaniu czytałem już chyba całego ;)
systemami muszę się zająć ;)
@MKG - póki co szukam kogoś chętnego do pomocy bo niestety temat jest na tyle duży ,że sam nie ogarnę zwłaszcza z moją słabą znajomością systemów z których można wyciągnąć smaczki. Fajnie byłoby wydać książkę, ale nie mam takich ambicji- pdf też wystarczy ;) zresztą do pdf będzie łatwiej wydawać dodatki itp- wolałbym np zasady rozszerzone, specjalne zdarzenia itp dodawać po czasie, żeby można było się oswoić z systemem. Np. Dodatkiem mogłaby być armia Berlinga, z ich dodatkowym uzbrojeniem, zasadami itp.
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
headache

Re: Powstanie 44

Post autor: headache »

Witaj
ink pisze:Nad Ambush Alley się właśnie zastanawiam- tylko średnio uśmiecha mi się płacić 25 $ za ściągnięcie podręcznika do przejrzenia.
Nie musisz ściągać załego podręcznika :)
Tu masz link do PDF z zasadami "DEMO" do Force on Force co prawda do czasów współczesnych ale silnik gry pozostaje ten sam do 2wś.

http://ambushalleygames.com/images/pdfs ... _rules.pdf

Pozdr
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: Powstanie 44

Post autor: Raleen »

A ja popieram kolegę, że chce zrobić coś swojego, tym bardziej, że co do samej wiedzy o Powstaniu jak mówi da sobie radę.
Ale łatwo pewnie nie będzie...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
headache

Re: Powstanie 44

Post autor: headache »

Ja też popieram inicjatywę :) Jest słuszna i podoba mi się.
Można szukać inspiracji w różnych miejscach :)
I jeśli trzeba będzie testerów do systemu to ja się chętnie piszę :)
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Powstanie 44

Post autor: ink »

http://www.youtube.com/watch?v=ZIcwzegWhA8 to tak dla inspiracji :)
Jeden z Bohaterów np. Andrzej Romocki "Morro" .
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 536 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: Powstanie 44

Post autor: Umpapa »

A ja popieram kolegę, że chce zrobić coś swojego.
Ależ my wszyscy (chyba popieramy) tylko łatwiej jest zrobić coś samemu, wpierw dokładnie zapoznając się z istniejącymi systemami.

Zacząłbym od najprostszego (co nie znaczy, że złego) z tzw. nowych systemów (opartych na ciągu rzutów na aktywację) czyli FUBAR:

http://thegamesshed.wordpress.com/2010/ ... ern-rules/

Za darmo i zajmuje jedna stronę! :D
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
headache

Re: Powstanie 44

Post autor: headache »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Systemy historyczne - od początku XX w.”