Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Forum systemu bitewnego "Wrzesień 1939".
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Bormac »

Wtrącę się, jako pośrednio wywołany do tablicy przez przytoczenie moich uwag.

Co prawda dygresja będzie o wojennych planszówkach, ale na tym forum to będzie bardzo trafione. :)
W swoim czasie na forum TiS dyskutowałem z wydawcą na temat przepisów jego gier i dokładnych, precyzyjnych definicji, których tam nieraz brakowało. Dostawałem szewskiej pasji, gdy słyszałem, że przecież mogę to sobie przyjąć jako home rule i ustalić z przeciwnikiem, skoro mi czegoś brakuje w zasadach. Jest dużo spraw definicyjnych, terminologicznych, slangowych, które dla danego środowiska graczy (najczęściej ze specyficznej konkretnej lokalizacji) są oczywiste. Ale jeżeli takie osoby zajmują się pisaniem podręcznika, to powinny pilnować, żeby później treść była jasna i klarowna i nie wymuszała konieczności interpretacji, bo skończy się to tak, że w różnych miejscach ludzie będą przyjmować różne wykładnie i tyle będzie z ujednoliconego podręcznika.

Podałem najprostsze przykłady, które rzuciły mi się w oczy. Czy samochód pancerny = opancerzony? Wg mnie różnica jest, ale nie wiem co mieli na myśli autorzy podręcznika. Jeżeli są to równoznaczne określenia, to wystarczy to podać raz i dalej operować terminami zamiennie. Nikt nie oczekuje dokładnych definicji, rozszerzania przepisów o dziesiątki stron i utrudniania ich. Nie jest to jednak podane, więc rodzą się wątpliwości.
Podobna sytuacja z zasięgiem ruchu SdKfz 251 - ja bym go traktował jako transporter gąsienicowy (w myśl zasady, że ważniejsza funkcja, niż typ podwozia). Na forum jednak kolega Wiciu napisał, że wg niego będzie to ciągnik półgąsienicowy. Już mamy dwie wersje interpretacji.

PS.

Błąd ortograficzny "dowódzctwo" pojawił się we wszystkich 4 nr pisma dołączanych dotychczas do zasad - śmieszy trochę przepuszczenie takiego babolka po tak długim czasie redagowania publikacji. ;)
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
Mirek1939
Adjudant-Major
Posty: 287
Rejestracja: środa, 9 lipca 2014, 23:18
Has thanked: 95 times
Been thanked: 54 times

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Mirek1939 »

Kod: Zaznacz cały

Celem serii modeli i reguł Wrzesień 1939 jest propagowanie wiedzy o niezwykle ciekawym, a często znanym tylko pobieżnie lub zapomnianym rozdziale polskiej historii. Grupa docelowa jest szeroka 
No nie wiem czy taki malo znany, czy tym bardziej zapomniany :o .
Rrober - nie badz taki skromny, to takze rozdzial niemieckiej historii :geek:
Rozumiem ze za jakis czas pojawia sie zasady w j. niemeickim? Tak zeby moc wypromowac System u naszych sasiadow, ktorzy jakby nie bylo sa takze "bohaterami" w tej rozgrywce (i mocniej interesuja sie wargamingiem).
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Szary »

Akurat do gier drugowojennych Niemcy mają mniej zapału niż reszta świata, zresztą byłem w niejakim szoku, że niemal nie było widać tam nic wojennego w sklepach. U nas ta nisza w niszy jest bardzo żywa, a tam, przy gigantycznym rynku planszówek, Essen itd. co? UGG?

Ja całkiem rozumiem, że chce się im co chwila przypominać, kto tę wojnę wywołał, ale ten pomysł wiele sensu nie ma, ani biznesowo, ani społecznie (bo zasięg zasad, to raczej bardzo małe piwo nawet u nas). :roll:
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Wujek Fester »

Witam. Kupiłem dziś pierwszy tom z zasadami i właśnie przejrzałem. Orientujecie się może czy istnieje gdzieś jakaś lista lub spis z wartościami punktowymi wszystkich jednostek?
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: anonim »

Będzie taki spis w 6 i 7 tomie.
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Wujek Fester »

Miało być 5 tomów... Skąd to info o 6 i 7?
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Przemos19 »

No właśnie, a ich facebook straszy brakiem informacji.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Wujek Fester »

Na maila też nie odpisali. Wysyłałem ale akurat nie w tej sprawie. Moim zdaniem publikacja takich list na stronie tylko byłaby dla nich na plus. Sprzedaż modeli mogłaby się zwiększyć. Dobrze, niech nawet będą w 6 i 7 tomie. Mogliby potwierdzić informację. Mam nadzieję, że ktoś od nich jest na forum obecny.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Sarmor »

Ja też słyszałem, że listy będą dopiero w zeszycie 6 i dalszych... A miał być "tani" podręcznik w 5 zeszytach... :roll:
TheNode.pl – zapraszam!
anonim
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 40 times

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: anonim »

Podręcznik macie w 5 zeszytach.
https://www.facebook.com/HGBWRZESIEN1939/ tu jest ta informacja.
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Wujek Fester »

Okeejjj.... A czy listy z kosztem punktowym są w którymś z tomów 2 - 5??
Edit:
Info z 5 lutego: od poniedziałku w sprzedaży 5 tom... Itd
Info z 10 lutego - w kolejnym tomie listy armii Polskiej plus podstawki itd...
Czyli to 6 tom. Zgadza się. Wszystko jasne. Czyli jednak drogo się zrobiło.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Przemos19 »

140 zł. Koszt Battlegroup Blitzkrieg z bardziej rozbudowanymi listami itp....
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Wujek Fester »

Budżetowo się zgadza. Można by powiedzieć, że tu są gadżety i zakup na raty więc nie trzeba mieć od razu całości kasy. Sęk w tym, że miało być 5 tomów podręcznika a wyszedł im skok na kasę. To już nie jest fajne. Nie profesjonalne. Takie "Januszowe".
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Sarmor »

anonim pisze:Podręcznik macie w 5 zeszytach.
Bez jaj... Co to za podręcznik bez list? Grywalny podręcznik właśnie okazuje się być w 7 zeszytach. A może będzie ich więcej? Listy przecież można podzielić...
TheNode.pl – zapraszam!
Wujek Fester
Carabinier
Posty: 28
Rejestracja: niedziela, 8 stycznia 2017, 15:21

Re: Dyskusja o zasadach Wrzesień 1939

Post autor: Wujek Fester »

Wychodzi na to, że trzeba zaryzykować 40 zeta by wiedzieć co dalej. Aby zrobić sensowne zakupy potrzeba list obu armii do wglądu moim zdaniem. Nie ma gwarancji że w ogóle to chwyci. Swoją drogą to dziwna polityka biorąc pod uwagę konkurencję w tym temacie. W 1:72 jest Battlegroup, a w ogóle w II wojna światowa jest Bolt A i Flamesy. Młodzież i tak skusi się na Bolta prędzej. Chociaż drogi to jednak większy w skali i popularniejszy. Widać, że nasi wydawcy jeszcze muszą się nauczyć trochę działania na rynku. Fajnym przykładem jest Wyrd i jego Malifaux...
Zablokowany

Wróć do „Wrzesień 1939”