Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia

"Battlegroup Kursk", "Battlegroup Normandy" i kolejne części systemu.
Marins
Appointé
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 18 listopada 2013, 10:49
Lokalizacja: Warszwa

Re: Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia

Post autor: Marins »

Przeczytałem sobie co znalazłem i mam parę uwag do list:
- Nie było czegoś takiego jak pluton Panzer I czy Panzer II, etatowy skład to 2 Pz.I + 3 Pz.II w 3 plutonach kompanii (możliwe kombinacje wynikłe z braku Pz.II), dopiero 4 pluton miał etatowo 5 Pz.II.
- To samo dotyczy Pz.III i Pz.IV, trójki poza 1 DPanc i LehrAbt. przypadały po 3 na pułk (!!), siłą rzeczy etat przewidujący 5 wozów musiał być czymś zapełniony. Z Pz.IV jest nieco lepiej, ale dalej za mało do obsadzenia etatów.
Gdzieś była udostępniona strona polskich etatów:
- Można wystawić działo TKD których użycie bojowe jest dość mocno dyskusyjne. Skoro już się zdecydowali to były 4.
- Armata Pplot wz.36 40mm holowana przez Fiata 621 i C7P (!?), etatowym ciągnikiem tych dział był C2P, Fiat jest jeszcze akceptowalny, C7P zupełnie wykluczony.
Czy osoba posiadająca reguły może podzielić się informacją czy możliwe jest wystawienie dział TKS-D?

Nie miałem podręcznika w rękach do przejrzenia, wnioski opieram o to co znalazłem w sieci. Może ktoś kto ma podręcznik to zweryfikuje.

Sarmor
9TP - nie istniał we Wrześniu, nazwa 9TP pojawia się dopiero w powojennych publikacjach traktujących o próbach dalszych modernizacji, jednak we wszystkich dokumentach z epoki jest to dalej 7TP.
Istnieją podstawy by sądzić, że 11 odebranych w czerwcu czołgów z najnowszej partii miało wzmocniony pancerz, ale to nic pewnego.
Awatar użytkownika
Asienieboje
Adjudant Commandant
Posty: 1762
Rejestracja: sobota, 26 lutego 2011, 15:03
Lokalizacja: Edynburg/Wielka Brytania
Has thanked: 45 times
Been thanked: 43 times

Re: Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia

Post autor: Asienieboje »

Juz odpowiadam.
Składanie plutonu PzI lub PzII zaczyna się od 3 czołgów jednego typu, dopiero później można dodać kolejne czołgi za dodatkową liczbę punktów. Jest możliwość do PzI dodawać czołgi Pz II tak samo do Pz II mozna oba typy dodawać. Więc jest tu w miarę historycznie.
Podstawowy pluton to w BGB to trzy czołgi PzIIID, dopiero od tej podstawy można dalej modyfikować do 5 wozów i wymieniać typ D na E, jednak maja one zasadę Unique, więc za dużo ich nie można wystawiać
Tak samo jest z plutonem Pz IV, jednak tu mamy od razu możliwość wyboru pomiędzy wersjami od A do C i również mają zasadę Unique.
TKD można wystawić tylko 1 i ma dwie zasady Unique i Restricted, więc większej liczby nie można wystawić.
Do armaty to ma tylko dwie możliwości transportu albo Fiat 621 albo C2P, informacja o C4P jest więc nieprawdziwa.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia

Post autor: Sarmor »

Marins pisze:Sarmor
9TP - nie istniał we Wrześniu, nazwa 9TP pojawia się dopiero w powojennych publikacjach traktujących o próbach dalszych modernizacji, jednak we wszystkich dokumentach z epoki jest to dalej 7TP.
Istnieją podstawy by sądzić, że 11 odebranych w czerwcu czołgów z najnowszej partii miało wzmocniony pancerz, ale to nic pewnego.
Wiem, jak było z 9TP, a mój komentarz był spowodowany uwzględnieniem w grze TKD.
Choć widziałem 9TP w dwóch anglojęzycznych grach (Victory Decision i Chain of Command), gdzie pojawiły się za sprawką Anatoliego (http://anatolisgameroom.blogspot.com/), któremu kiedyś próbowałem wytłumaczyć, że takich czołgów nie było. Jedynym efektem dyskusji było oznaczenie ich jako prototypów w Victory Decision (decyzja twórcy, później Anatoli uwzględnił je w polskiej liście do CoC).
Jakie są "podstawy by sądzić, że 11 odebranych w czerwcu czołgów z najnowszej partii miało wzmocniony pancerz"?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia

Post autor: Przemos19 »

Dokładnie jak wskazał Asienieboje, Panzer I/II oddane zostały zgodnie z prawdą historyczną. Panzer III D to restricted i Unique, więc za dużo ich nie wrzucisz (aż jeden pluton). Ponadto nie można mieszać plutonów Panzer III, Panzer 35(t) i Panzer 38(t) ze sobą - tylko jeden z tych typów może być w grupie bojowej.
Aby oddać ducha zasady Unique przykładowo tą charakterystykę posiadają w Fall of the Reich Pantery z zestawem podczerwieni - są naprawdę unikalne.
Zatem jeden TKD nie jest czymś nadzwyczajnym.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Marins
Appointé
Posty: 33
Rejestracja: poniedziałek, 18 listopada 2013, 10:49
Lokalizacja: Warszwa

Re: Battlegroup Blitzkrieg - pierwsze wrażenia

Post autor: Marins »

Teraz wygląda to dużo sensowniej :)
Wystawienie Niemców w taki sposób zdecydowanie umożliwia granie historyczne.
Infomację o C7P wyciągnąłem z tej strony:
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/ ... JpIjoibCJ9
Widać, że jednak to pozmieniali :D

Przesłanki o produkcji "7TP model 1939", są tylko takie, że czołg został zaakceptowany do produkcji. Dalej jest mgliście, znaleźć można sprzeczne informacje. Jedna, że już partia z czerwca była zmodyfikowane, inne, że dopiero wozy wyprodukowane od września miały być w tym standardzie.
Jak na razie nie udało się znaleźć żadnych solidnych dowodów na poparcie tej tezy, jest tylko notka zakładów z bodajże kwietnia z propozycja wzmocnienia pancerza co miało wydłużyć nieznacznie czas dostawy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Battlegroup”