Battlegroup Fall of the Reich

"Battlegroup Kursk", "Battlegroup Normandy" i kolejne części systemu.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Przemos19 »

W tym wypadku można użyć ją jako artylerię strzelającą na wprost ogniem bezpośrednim - nie potrzeba żadnego obserwatora.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
ink
Sergent-Major
Posty: 183
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 13:23
Been thanked: 25 times

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: ink »

Hej,
jako gospodarz i opiekun sali mam dwa pytania - o której mam być żebyście mogli ułożyć stoły i dwa o której chcecie skończyć (tak jak mówiłem Robakowi o 17 czy 18 jest jakiś wykład i grać wtedy się nie da - można zrobić przerwę i grać później)
Pozdrawiam
Ink
"Kto nie potrafi żyć bez honoru, niech umiera z honorem..."
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

Biały Vilku każda artyleria może strzelać direct (bez obserwatora) i indirect (normalna procedura). Tylko Katiusze nie mogą strzelać direct fire.
Ink pisałem do Ciebie na forum OiMowym w tej sprawie:) MaaX przyjedzie na Śląsk wcześnie jeśli dobrze pamiętam koło 5, więc jeśli moglibyśmy wbić na salę tak po 6 byłoby genialnie, możemy się jakoś umówić jeśli chodzi o klucz. Jeśli nie to coś wymyślę w tym temacie. Pierwszą bitwę zagramy na rozgrzewkę potem 17-18 zgodnie z planem przerwa na jakiś obiad no i nie wiem czy MaaX będzie chciał jeszcze zagrać czy coś pozwiedzać ewentualnie :)
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

Dzisiaj z Przemkiem zrobiliśmy mały trening przed sobotą :)
Obrazek

Wynik to 28:11 dla Sowietów którzy mieli 39BR :)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Przemos19 »

Podczas wczorajszej gry stanęły naprzeciwko siebie siły:
Niemieckie - 3 Pantery A/G, 1 SdKfz 7/1 Quad, pluton Volksgenadierów z panzerfaustami, Panzershreck team, ammo truck, artillery spotter, 120mm mortars off-table, pak 40.
Rosjanie - 3 T-34/76, 2 ISU-122, 1 IS-2, pluton piechoty na ciężarówkach, 1 37mm działko przeciwlotnicze, snajperzy, motocykliści, first aid tent.

Battle Rating Niemców - 26, Rosjan - 39.
Grę rozpoczęli Rosjanie, atakując ostrożnie. potem ruszyły Pantery. W pierwszych rundach Pantery zniszczyły cały pluton T-34/76 jednakże potem uległy zniszczeniu przez ISU-122 i IS-2. Rosjanie stracili też działko plot. Niemcy natomiast jedną sekcję strzelecką i SdKfz 7/1. Poważną stratą już w 3 turze była strata działa Pak40 strategicznie ustawionego u wylotu drogi - przeciwnik wyciągnął szton Low Ammo german only, potem wyrzucono 5 i działko zeszło z pola bitwy z powodu braku amunicji. Niestety takie były realia 1945 roku dla Niemców, wiele sztonów jest dla aliantów neutralne a dla Niemców negatywne, np. low ammo, low fuel, no artillery support. Gra skończyła się tylko z powodu zużycia BR u Niemców. Na stole pozostał cały pluton piechoty i Panzershreck. 2 sekcje ukryły się w lesie i trzymały objective.
Poważną bolączką u Niemców była też mała ilośc rezerw wychodzących co turę (1-2 na turę) oraz niska ilość rozkazów (średnie 5-6 na turę) - ale tak chciał piątek trzynastego dla kości.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

To fakt że Sowieci mieli więcej rozkazów choć jednostek mieliśmy mało i niewiele ich potrzeba było :)
Artillery request w FOTR chyba będzie kluczową rolą bo naddatek rozkazów jest znaczny :)
Gra mi się podobała, na prawdę ładny teren nam się udało zrobić :)
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

Może napiszę kilka słów o idei scenariusza aby każdy wiedział o co będziemy grać. Niemcy wystawiają swoje defence za rzeką i to będzie jedyna szansa kiedy będą mogli coś tam wystawić. Reszta posiłków będzie musiała przyjechać zza rzeki przez pole 6 x 9.
Proponuję pniższe dwie specjalne zasady dla Niemców i Aliantów:
Za rzeką jest jakże cenna lokomotywownia, z tego powodu proponuję wprowadzić zasadę no pre registered target at this point. Czyli alianci nie będą mogli ustawić celów na teren za rzeką a za każdy zniszczony budynek za rzeką ciągną szton (w wyniku ostrzału prowadzonego przez artillery spotter bądź direct fire).
Niemcy natomiast nie mogę zatarasować przejazdu przez rzekę jako że jest to jedyna szansa na uratowanie lokomotywowni. Chodzi o celowe i umyślną blokadę, np. postawienie pojazdu przez 2 tury itp.
Jak byście chcieli mam 3 umocnienia dla artylerii, mogę wziąć.
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Przemos19 »

Tzn możemy na początku gry wystawić ile jednostek i ile defense bo się gubię.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

Zaczynamy od defence (za rzeką) wszystkie na raz, wystawiają Niemcy. Następnie po jednym scoucie każda strona 20 cali od strefy rozstawienia. Na koniec D6 initial forces obie strony, wystawiane 10 cali od strefy rozstawienia.
Od drugiej tury normalne posiłki.

Edit: Celem, może bardziej abstrakcyjnym jest zdobycie terenu za rzeką dla obu stron.
aro275
Adjudant-Major
Posty: 322
Rejestracja: poniedziałek, 2 listopada 2009, 19:55
Lokalizacja: Trzebinia
Been thanked: 1 time

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: aro275 »

Panowie mam pomysł aby zwiększyć trochę realizm, nie rzucajmy kośćmi na stole bitewnym, tylko na innym niezwiązanym z bitwą. Zawsze rzucanie kostką, która pózniej toczy się obok wozów i piechoty, wydaję mi się trochę zgrzytem.
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

Hmm koniec końców gramy w grę także kostki są jej nieodłącznym elementem :)
24 słupy telegraficzne są pomalowane, zapodstawkowane i uziemione także w sobotę będą się ładnie prezentować :)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: AWu »

Rzucajcie w pudełku pustym. To najlepsza metoda.
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Biały Vilk »

Rozchorowałem się, ale dotrę, choćby na czworakach :D . Mam brać ze sobą podręczniki (Kursk, FoTR) czy ktoś bliżej pola bitwy weźmie swoje?
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
Robakk
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 952
Rejestracja: środa, 19 maja 2010, 20:52
Lokalizacja: Bytom

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Robakk »

No to kuruj się kuruj :)
Kursk ja wezmę, FOTR może wziąć Przemos pewnie :)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Battlegroup Fall of the Reich

Post autor: Przemos19 »

Tak, biorę podręcznik do FOTR.
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Battlegroup”