Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Greebo »

Raleen pisze: Wracając do tematu porównywalności armii, teoretycznie jest prosty sposób na, żeby jednocześnie: 1) dopuścić do turnieju bitwy, gdzie szanse stron są nierówne, i 2) żeby szanse graczy w turnieju były równe: każdy z graczy musiałby zagrać tą samą bitwę najpierw jedną stroną, a potem drugą. Wtedy moim zdaniem można przyjąć, że szanse są równe nawet przy zupełnie nierównych armiach. Oczywiście można też narzekać na to, że grało się np. najpierw tą samą bitwę z lepszym graczem, jedną stroną, a potem drugą ze słabszym itp. ale to już jest drugorzędne. Nie proponuję jednak takiego rozwiązania, bo wiadomo jaka jest formuła turnieju - są 4 bitwy i granie tej samej bitwy 2 razy byłoby mało atrakcyjne, a wręcz nudne. Ewentualnie można by grać 3 bitwy po 2 razy, ale to byłoby już trzeba zmieniać regulamin i zasady turniejów. Tak że moje rozważania są w tym momencie tylko teoretyczne.
Takie turnieje DBA (jedną parą armii dwóch graczy gra dwa razy zamieniając się stronami) To ja robiłem w latach 2003-2005. Bo był to jedyny sposób na turniej.
Ludzie nie mieli armii do DBA i mało kto wtedy w to grał. Na pierwszym turnieju byłem ja i dwaj moi koledzy i nawet jak na ostatnim było coś koło 12 graczy to nie wiem czy inni gracze mieli razem z 4 armie do DBA :)

Ale to historia i nie ma co do tego wracać. Generalnie jak sam napisałeś taki pomysł na turniej nie jest najlepszy a przynajmniej taki jaki teraz mamy wydaje się lepszy.
Robson pisze: Wydaje mi się, ze nie ma co za dożo dywagować...
Moim zdaniem Robson ma całkowitą rację. Na dodatek właściwie nie ma propozycji jakiś konkretnych par armii do bitew a zrobiła się duża dyskusja.

Na dzień dzisiejszy mam takie założenia co do par do turnieju.

Z każdego okresu będą po dwie pary (W sumie 8 par czyli 16 armii).
To powinno wystarczyć na turniej nawet z 12 graczami.

Do każdego okresu chciałbym wprowadzić parę armii której jeszcze nie było, albo która nie grała.

W tej chwili bardziej precyzując plany zakładam:

Bitwy z okresu rydwanów:
Kadesz 1288 r. p.n.e.
P’ing-yin 554 r. p.n.e.

(z tego okresu jest najtrudniej o bitwy i armie. Proponuje te bo choć obie formalnie były to P’ing-yin nie była nigdy grana, a jest oryginalna - dwie chińskie armie ale różne)

Bitwy z okresu klasycznej starożytności
Z tego okresu najłatwiej wybrać bitwę bo jest ich dużo i dużo też macie armii z tego okresu. Zakładam więc nawet dwie nowe bitwy:
Rafia 217 r. p.n.e. i Farsalos 48 r. p.n.e.
Pierwsza bo Egiptem Ptolemeusza nikt u nas nie grał a Kadzik może go wystawić, a druga bo jest najbardziej moim zdaniem zrównoważona ;) - dwie takie same armie przeciw sobie!

W zapasie pozostaje Granik - jeśli będzie Inkub z Aleksandrem
lub Kanny - znów od Kadzika
Bitwę pod Syrakuzami wyrzucam z listy możliwych bitew do takich turniejów bo mówiono mi, że nie jest za ciekawa no i że bitwa nie do końca historyczna, bo tak na prawdę były tam tylko walki przy okazji oblężenia.

Bitwy z okresu wieków ciemnych
Cedynia 972 r.
Manzikert 1071 r.

Cedynia żeby był Polski akcent (i prawie wszystkie wojska przynosi QR ;)) a Manzikert bo nie był grany no i liczę mimo wszystko na Bizancjum od Robsona

Bitwy z okresu średniowiecza
Aljubarrota 1385 - Hiszpanie na Portugalię
Ta bitwą jako nowa - bo wydaje się ciekawa i niedawno wyszła fajna książeczka o niej.

No i Hiszpanię przywiezie Kretus.

Co do drugiej bitwy jeszcze nie zdecydowałem ale pewnie któraś z tych trzech poniżej:
Bouvines 1214 r.
Fornovo 1494 r.
Rzeka Indus 1221 r.
Robson
Sous-lieutenant
Posty: 399
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 17:22
Lokalizacja: Las k. Żywca/Kraków

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Robson »

Co do mojego Bizancjum, to jest szczerze mówiąc problem ;)

Ja to Grzesiu widzę trochę inaczej:
1x3Kn bierzemy z Cv III/64 (na pewno jakiś element na tyle rożni się od pozostałych żeby robił za Kn),
1) Wszystkie moje elementy Cv są z tych samych figur Essexa, wymieszane pancerzami jak cholera (tak że różni się tylko generał z flagą, a 6Kn rozpoznaje po podwójnej podstawce - w grupie 2x 3Cv + 1x6Kn jak stoją razem obok siebie to ciężko powiedzieć który jest który ;) )
1x2Ps, 1x2LH i 1x4Bw bierzemy z Fatymidów (których Robson ma - a Bizancjum używało bo to miejscowe wojsko a oni, czyli Bizantyjczycy, sami już właściwie tylko dowodzili).
1xPs akurat mogę wziąć z Bułgarów i będzie dobrze pasować, ale 2LH Fatymidów to u mnie niejaki alibaba, no i może dziwnie wyglądać w szeregach Bizancjum, alternatywnie mogę wziąć jednych Bułgarów 2LH - powinni lepiej pasować. Co do łuków, to nie mam 4Bw tylko 3Bw i do tego murzynów, tak że średnio ;)
1x4Sp można wystawić 1x4Bd (obie to ciężka piechota, a że tylko jeden element takiej jest w potrzebnej armii nie będzie się mylić )
Co prawda to prawda, alternatywnie można wystawić jeden element spearów z Bułgarów, są to słowiańscy wojowie, więc teoretycznie mogą robić za Waregów (powiedzmy że biedniejszych, rodzimych Rusinów z południa ;)) Oczywiście może tez być ten 4Bd, mam straż wareska zrobioną.
i brak tylko 1x Art
To fakt ;)
Noc poślubna Sun-tzu. Młoda żona leży na łóżku obok zamyślonego stratega i mówi z wyrzutem:
- Czemu nic nie robisz?
- Obmyślam najbliższe posunięcia...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Raleen »

Co do listy bitew - mi się Twój wybór Greebo jak najbardziej podoba. Szczególnie byłbym za bitwą pod Rafią (217 p.n.e.) i ta Aljubarota też mnie ciekawiła (z tego samego powodu - świeżo wydana książka). Jeśli chodzi natomiast o bitwę nad Granikiem, jej popularne ujęcie jest dość nieprawdziwe, o czym przekonałem się nie tak dawno temu za sprawą biografii Aleksandra pióra Petera Greena, więc nie wiem jak wygląda jej przedstawienie w DBA, ale chyba bym jej nie polecał. Dwie bitwy dla okresu klasycznej starożytności (Rafia i Farsalos), które wybrałeś, wydają mi się dobrym rozwiązaniem. Z okresu pełnego średniowiecza powiedziałbym, że świetnie sprawdzała się natomiast ostatnio bitwa nad rzeką Indus - kto wie czy nie najciekawsza ze wszystkich, jakie były na poprzednim turnieju historycznym :).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Cisza »

Jestem za Indusem. Sporo lekkiej jazdy i manewrowania, a co za tym idzie ciekawa rozgrywka.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Greebo »

W takim razie bitwami z okresu średniowiecza będą (o ile nie stanie się nic niespodziewanego):
Aljubarrota 1385
i Rzeka Indus 1221 r.

Reszta bitew jak podałem na wcześniej.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Kretus »

Przy odrobinie szczęścia w środę-czwartek dostanę od Kamila Kastylię.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: GRZ »

Rzeka Indus bez rzeki?
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Jakie armie na historyczny turniej DBA?

Post autor: Greebo »

Grzesiu
Jeśli dobrze pamiętam nie bili się tam przez rzekę tylko obok więc może być bitwa nad rzeką Indus bez rzeki ;)

Twoja uwaga byłaby zdecydowanie zaradniejsza w stosunku do Graniku, :D na szczęście dla mnie na ten turniej nie planuję tej bitwy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnopolska Liga DBA”