Strategie

Forum historyczno-wargamingowe
Teraz jest wtorek, 26 września 2017, 00:17

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: 4 Turniej II Ligi DBA - Warszawa 20.08.2011
PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 14:58 
General

Za mną pierwsza rozgrywka w DBA - ponieważ Greebo błyskawiczne rozgromił przeciwnika w drugim swoim meczu mogliśmy zasiąść do konfrontacji "moich" Rzymian z jego Galami.

Teren był względnie czysty, z wzgórzem które wylądowało z mojej strony, ale niestety ustawione tak, że było bezużyteczne (według mnie) oraz z laskiem, ustawionym wzdłuż krawędzi galijskiej. Greebo ustawił za nim obóz.

Greebo jako obrońca wystawił się pierwszy. 2 Wb + 2 Ps na lewym skrzydle (patrząc od mojej strony); na drugim skrzydle długa linia pozostałych Wb wsparta 2Cv.

W odpowiedzi wystawiłem swoje dwie Cv wraz ze wsparciem 3Bd+1Ps na lewym skrzydle, podczas gdy drugie 3Bd+1Ps oraz 2Sp ustawiłem na skrzydle prawym, licząc na udział triarich w walce z kawalerią. Greebo oczywiście ani myślał dać mi tę satysfakcję i w swoim ruchu przestawienia jednostek wymienił 2Wb z lewego skrzydła na 2Cv. Zapowiadała się więc walka kawaleryjska.

Sama bitwa była mało finezyjna. Dwie linie Rzymu stopniowo posuwały się naprzód; na lewym skrzydle doszło do przepychania się kawalerii gdy żaden z nas nie był w stanie zagrozić poważniej przeciwnikowi. Na wszelki wypadek jednak piechotą lewego skrzydła manewrowałem tak, aby nie dopuścić do oskrzydlenia mojej kawalerii gdyby Greebo coś strzeliło do głowy. Na prawym skrzydle w końcu doszło do zwarcia, gdy Greebo zdecydował się na mnie ruszyć podwójnym ruchem Wb. Wpadł w moje szeregi - i się odbił tracąc jedną jednostkę. Poszedłem za ciosem posuwając się naprzód, ale tu już tak różowo nie było i także zacząłem się cofać. Ostatecznie generalska Wb oskrzydliła mnie i wyeliminowałą Bd+Ps podczas gdy reszta linii radośnie kontynuowała wyrzynanie Galów aż do czwartego elementu.

Szybka gra, na pewno determinowana przez praktycznie kompletny brak terenu.

Dodatkowo mam na koncie pierwszą złamaną linijkę do DBA :) Nie sądziłem, że to drewno jest aż tak delikatne :oops:

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 17:04 
Colonel

Oczywiście Raleen. Przepraszam Pawła i Radka!!!

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 18:10 
Colonel

Pomimo pewnych perturbacji (tuż przed turniejem odpadł nam jeden gracz i zupełnie z marszu wziąłem udział jako nie tylko organizator ale i uczestnik) mamy za sobą kolejny turniej DBA (trzeci w tym sezonie w Warszawie i czwarty w tej Lidze).

Niestety nie udało się nam zebrać rekordowej (ale stałej do tej pory na turniejach w Warszawie) liczby graczy DBA to jest 10! Ostatecznie zagrało 8 osób, choć przez sale Agresora przewinęło się dużo więcej osób. Było jednak dwóch, a jeśli liczyć i Raleena to nawet 3 nowych graczy. No i było sporo (ostatecznie 5 i pół) moich armii :)

A oto ostateczne wyniki V Warszawskich Rozgrywek Ligi DBA w ramach II Ogólnopolskiej Ligi DBA:

1. Ryszard (Raleen) Kita 34 pkt, (4 bitwy, 3 wygrane, 1 remis)
2. Michał (MiSiO) Ciemniewski 34 pkt, (+5 pkt do Ligi za przyjazd) (4 bitwy, 3 wygrane, 1 przegrana – z Raleenem stąd drugie miejsce)
3. Jarek (Greebo) Kocznur 33 pkt, (4 bitwy, 3 wygrane, 1 przegrana)
4. Grzegorz (GRZ) Rząca 28 pkt, (4 bitwy, 2 wygrane, 1 remis)
5. Konrad (Kadzik) Brzozowski 18 pkt, (4 bitwy, 1 wygrana)
6. Piotr (Cisza) Ciszewski 18 pkt, (4 bitwy, 1 wygrana - niżej niż Kadzik, bo z nim przegrał)
7. Paweł (QR) Kur 17 pkt, (4 bitwy, 1 wygrana, 1 remis)
8. Robert (Robson) Szczelina 7 pkt, (+5 pkt do Ligi za przyjazd) (4 bitwy, 1 remis, 3 przegrane)

Po raz drugi czarnym koniem turnieju jest moim zdaniem Raleen, który pomimo tego, że przed turniejem stoczył góra 5-6 bitew w DBA (z czego 4 na poprzednim turnieju), ostatecznie pokonał (dosłownie!!!) MiSiA zajmującego I miejsce w lidze i wygrał ten turniej.
Ponadto zdobył również tytuł Kilera Generałów, zabijając w sumie swoim przeciwnikom dwóch generałów!!!

Jeszcze raz wielkie gratulacje Raleen!!!

Do ogólnej klasyfikacji Kilerów Generałów zostają również dopisani następujący gracze, którzy zabili po 1 Generale przeciwnika:

Michał (MiSiO) Ciemniewski
Jarek (Greebo) Kocznur
Konrad (Kadzik) Brzozowski
Grzegorz (GRZ) Rząca

Tytuł Łupieżcy na tym turnieju zdobył:

Grzegorz (GRZ) Rząca (za zdobycie 1 obozu) (kolejny sukces nowego gracza, który nawet raz nie grał w DBA przed turniejem)

A na koniec dodam, że moje 5 armii na tym turnieju (nie liczę posiłków dla armii Kadzika) zdobyło w sumie 119 punktów ;)

Za chwilę aktualne wyniki Ligi i podam armie biorące udział w turnieju.

Ostatnio edytowano sobota, 20 sierpnia 2011, 18:56 przez Greebo, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 18:26 
General

Dodam, że GRZ zdobył obóz jednym elementem, z którym kompletnie nie miał pomysłu co zrobić - więc go puścił na flance w kierunku obozu :) To chyba byli Ps jak pamiętam.

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 18:42 
Général de Brigade

Dokładnie 2Ps z którymi nie wiedziałem co zrobić. Myślałem że najważniejsza będzie kawaleria/wozy/artyleria okazuje się że na niemieckich komandosów nie ma mocnych. ;) Zaszarżowałem nimi najpierw 2x2Ps które zjedli w walce wręcz, potem cichaczem przemknęli przez las i zaatakowali obóz wycinając ciury obozowe. W następnych bitwach już aż tak nie szaleli (ale raz przez chyba 5 walk trzymali Ax wspierane przez Ps)
Niestety takie heroiczne występy chłopaków zmęczyły i w ostatniej bitwie mimo iż dzięki dobremu rzutowi na PiP doszli do obozu w 1 turze to nie byli w stanie przez 2 walki wybić ciurów obozowych. Cóż nawet komandosi muszą odpocząć. Ogólnie uważam że jak na 1 raz w DBA to poszło mi świetnie. (Czyt. dobrze rzucałem ;) )
Pozdrawiam wszystkich, dzięki za grę oraz rady i parę fajnych zagrywek taktycznych!

PS. Jarku czy nie pomyliłeś się przypadkiem w miejscach 6 i 7 ich punktacje że o imieniu jednego z zawodników nie wspomnę.

Ostatnio edytowano sobota, 20 sierpnia 2011, 18:48 przez GRZ, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 18:44 
Colonel

Greebo, coś namieszałeś z punktami. QR ma ich więcej ode mnie, a jest 7? I z tego co pamiętam to mam punktów 15.

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 18:45 
Colonel Général

Dzięki za gratulacje. Dziękuję również wszystkim przeciwnikom, z którymi przyszło mi powalczyć, w kolejności: QR, Robsonowi, Kadzikowi i MiSiOwi (po raz kolejny). Znów jakoś tak wyszło, że pierwsza moja partia okazała się dla mnie najsłabsza, a może to przezorność Pawła Kura sprawiła, że nawystawiał wtedy całkiem sporo lasów i bagienek. Co więcej, na koniec miał szansę zdobyć mi obóz (szczęśliwie dla mnie mu się nie udało). Potem już coraz bardziej się rozkręcałem, a czysty teren, który się losował sprzyjał mojej rycerskiej armii i szybkiej wyżynce :) .

Tobie Jarku również wielkie podziękowania za perfekcyjną organizację turnieju, mimo różnych przeciwności. Bez Ciebie (i Twoich armii ;) ) niewiele byśmy zdziałali.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 19:00 
Major en second

Z ciekawości jakimi armiami graliście ?

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 19:03 
Colonel

GRZ
Tak, pomyliłem imiona! Dziękuję. Już poprawiłem. Jeśli chodzi o miejsca to źle wpisałem pkt.
Kadzik
Przepraszam. QR jest na 7 miejscu bo miał mniej pkt. niż ty. Ty miałeś 15 po trzech bitwach ostatecznie miałeś 18 czyli tyle co Cisza ale Cisza z Tobą przegrał więc jest miejsce niżej.

Bardzo wszystkich przepraszam. To wszystko przez pośpiech. (Chciałem szybko dać wyniki na stronie) Dzięki że tak uważnie czytacie!!!

PS.

Zdjęcia z turnieju podeśle Raleenowi może coś powiesi na forum albo stronę, ale jeśli ktoś je chce to proszę o wiadomość to mu je prześlę (mam 51 zdjęć)

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 19:07 
Colonel

I jeszcze informacja o armiach, które brały udział w turnieju. Podaję je w kolejności zajętych miejsc:

1. Ryszard (Raleen) Kita – Francja Ordonansu IV/82a
2. Michał (MiSiO) Ciemniewski – Wcześni Polacy III/62b
3. Jarek (Greebo) Kocznur – Późna Kartagina II/32
4. Grzegorz (GRZ) Rząca – Niemcy IV/13d
5. Konrad (Kadzik) Brzozowski – Cypryjczycy IV/26
6. Piotr (Cisza) Ciszewski – Trakowie I/48
7. Paweł (QR) Kur – Wcześni Polacy III/62a
8. Robert (Robson) Szczelina – Późna Persja Achemenidów II/7

Jeśli chodzi o użyte armie, ponownie górę wzięły armie z IV części list armii ("Późniejsze średniowiecze"). Wygląda więc, że to już jakiś trend odchodzenia od najpopularniejszych dotychczas armii z II części list armii (czyli "Klasycznego okresu starożytności").

I część (okres rydwanów) - 1 armia
II część (okres klasyczny - starożytność) - 2 armie
III część (okres wczesnego średniowiecza) - 2 armie
IV część (okres późniejszego średniowiecza) - 3 armie

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 20:26 
Colonel Général

Mam już zdjęcia od Greebo. Do jutra rana powinienem przejrzeć, obrobić i wrzucić.

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 21:16 
Chef de bataillon

Świetnie było!

Trochę więcej średniowiecza, bo od antyku trzeba czasem odpocząć!

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 21:28 
Major en second

A jak rozwiązaliśćie kwestie dismounta ?

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 21:52 
Colonel Général

Można się spieszać przed bitwą, np. ja miałem taką opcję, a będąc obrońcą jeszcze w momencie przestawiania dwóch elementów.
W trakcie bitwy spieszać się nie wolno. Było to już dyskutowane w tym dziale.

PostNapisane: sobota, 20 sierpnia 2011, 22:48 
Colonel

Relacja z V Warszawskiego Turnieju DBA na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=135

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]