Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Raleen »

Wyniki XXV edycji Konkursu Modelarskiego Forum Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=127

Gratulacje dla zwycięzców. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej edycji Konkursu. Dziękuję jurorom za ocenę prac i komentarze, Umpapie za pełnienie wraz ze mną roli organizatora i Ogmiosowi za pomoc w podliczaniu punktów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Raleen »

Komentarze – sgr (kategorie I-VI)

Komentarze w kolejności zajętych miejsc (dotyczy to zwłaszcza prac, które nie dostały punktów).


KATEGORIA 1

7 pkt: Jarek – Francuscy dowódcy z epoki napoleońskiej (skala: 13 mm, producent: Warlord Games)
Maleństwa, ale pełne życia i koloru! Bardzo mi się podobają soczyste barwy i ogólna schludność. Podstawki bardzo solidne i pasujące do stylu w jakim pomalowałeś figurki. Tego czarnego konika z czarną uprzężą może fajnie byłoby trochę zróżnicować kolorystycznie albo użyć jaśniejszego koloru? Te szable mają być takie ciemne? Na zdjęciach wyglądają na czernione prawie, bardzo ciemny ten metalik. Jestem bardzo na tak!

5 pkt: elt – Pluton rozpoznawczy SS (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Wstydzić to się powinien za te gumisie Battlefront, a nie Ty. Bardzo ładnie to wyszło. Kontrast w kamo w sam raz, kolory wyraźnie odcinają się od siebie, ale nie sprawiają wrażenia kreskówkowego. Może trochę za dużo cieni na twarzy, bo wyglądają jakby zaiwanili jakimś Francuzkom zapas kosmetyków na lata, szczególnie w okolicach oczu za dużo tego. Podstawki bardzo fajne. Ogólnie, gdyby to nie było SS, to bym napisał, że są cute.

4 pkt: Glaukon – Piechota najemna (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Nie jestem wielkim fanem rzeźb do OiM, ale te modele rzeczywiście wyglądają dużo lepiej. Podoba mi się zróżnicowanie kolorystyczne, mniej trochę to, że te wszystkie speed painty sprawiają wrażenie jakby figurki były tylko zalane washem, może jeszcze jedna albo dwie warstwy specyfiku wygładziłoby trochę kontrast? Pewnie dość ostre detale sprawy nie ułatwiają? Drzewce bardzo rzucają się w oczy – trochę rozjaśnień by na pewno na nich nie zaszkodziło. Podstawki proste, ale fajne.

3 pkt: unicorn – Woltyżerowie (skala: 13 mm, producent: Warlord Games)
Zbliżeń się nie boisz, co się chwali. Bardzo przyjemny oddział. Wyraźne, czyste kolory, ładnie podkreślone krawędzie. Schludne cieniowanie. Dużo małych szczególików wymalowanych pędzlem. Podstawki bez fajerwerków, ale pasujące do całości. Bardzo solidna praca! Jedyne do czego bym się mógł przyczepić to detale, które czasem mogłyby być pomalowane trochę dokładniej. Metaliki też skorzystałyby jak byś je bardziej pocieniował.

2 pkt: Sigwald – Dragoni (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Małe te zdjęcia, a modeli na nich sporo, nie do końca wszystko widać. Wydaje mi się, że konikom przydałoby się trochę więcej rozjaśnień i kontrastu – podobnie cały rząd koński by na tym skorzystał. Barwy na wojakach mocno przytłumione, ale fajnie się to komponuje w całość oddziału i z podstawkami. Podoba mi się. Podstawki bardzo ładne. Ogólnie bardzo dobrze, ale części rzeczy – z powodu zdjęć – bardziej się domyślam niż widzę.

1 pkt: Aspirant – Marines USA (skala: 6 mm, producent: GM Boardgames)
Malutkie te krasnale. Fajne, czyste, wyraźne kolory. Szczególiki dobrze podkreślone. Sztandary wyszły bardzo przyzwoicie. Ta trawa bardzo wysoka urosła, wiem, że trudno coś dobrać do takich mikrusów. Myślę, że przydałoby się trochę washa. Oni są bardzo jednolici. Twarze, które bardzo schludnie wymalowałeś z wąsiskami i innym zarostem, aż się proszą o to, szczególnie, że to ładne rzeźby. Mundury podobnie. Oczywiście zalanie całości brązem to nie jest dobry pomysł, ale jakiś ciemny niebieski albo szaro-niebieski chyba by trochę dodał głębi.

gervaz – Najemni pikinierzy starego wzoru (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Myślę, że można by je jednak staranniej wycieniować/rozjaśnić. Ta ekstra warstwa farby nawet na modelach 15mm ma rację bytu. Kolory troszkę zlewają się ze sobą i mogłyby być wyraźniejsze czasami. Drzewcom przydałoby się trochę rozjaśnień. Podstawki sympatyczne. Ogólnie jako oddział wyglądają bardzo dobrze, ale pojedyncze modele skorzystałyby na odrobinie większej uwadze z Twojej strony.

Boston Steel Works – Drużyna piechoty Wojska Polskiego (skala: 15 mm, producent: Tereny do Gier)
Rzeźba chyba nie ułatwiała malowania? Niektóre twarze wyglądają jak z obrazów Muncha… Dość ostre też wszystkie fałdy mundurów, przez co całość wyszła dość kanciasta i sprawia troszkę niechlujne wrażenie. W tych wszystkich ostrościach gubi się też kamuflaż. Wydaje mi się, że o ile dobrałeś kolory poprawnie pod prawdziwe odcienie to w tej skali lepiej użyć barw dużo jaśniejszych, żeby kamo było widoczne na modelach. Podstawki ok, ale – na zdjęciach przynajmniej – trochę się świecą, nie wiem czy zamierzenie.


KATEGORIA 2

15 pkt: Silverhand – Bolesław Chrobry w drodze do Kijowa (skala: 28 mm, producent: wydruk 3D – Reconquer Designs)
Jest super klimatycznie. Fajne modele, bardzo dobrze pomalowane, świetne i realistyczne podstawki. Trochę subtelniejsze cieniowanie – szczególnie – płaszczy dodałoby tym modelem jeszcze trochę (to w końcu dość duże figurki). Ciemne konie też zyskałyby na odważniejszych rozjaśnieniach. Ogólnie kapitalny oddzialik!

13 pkt: Jeyo 4 – Konni Galowie (skala: 28 mm, producent: Victrix Miniatures)
Jestem na tak. Super siadły kalki, delikatne przykurzenie im też bardzo służy. Całość gustownie wycieniowana i bardzo kolorowa. Podstawki ok, chociaż obramówkę można było pomalować staranniej. Może hełmy – bardzo rzucające się w oczy – można było też ciut mocniej wycieniować?

11 pkt: Rokeiro – Oddział 10 Coureur des Bois (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Fajny, oryginalny temat. Przygaszona kolorystyka bardzo mi się podoba. Mnogość brązów bardzo fajna. Mimo dość monotonnych póz całość wygląda bardzo fajnie i różnorodnie. Może ciut delikatniejsze cienie pomogłyby tym modelom? Generalnie fajni traperzy.

10 pkt: Patryk Synowiec – Piechota rosyjska (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Jest bardzo schludnie i starannie, ale dość monotonnie. Nie chodzi mi o kolorystykę, która siłą rzeczy musi być taka sama, ale o to, że bardzo oszczędnie korzystasz z cieni i rozjaśnień. Dodałoby to życia tym wiarusom. Podstawki są bardzo skromne, niczego nie odbierają modelom, ale niczego absolutnie nie dodają, po prostu są. Ogólnie jednak to bardzo imponujący blok piechoty i super widok na każdym stole bitewnym!

9 pkt: Sigwald – Konfederaci (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)
Wygląda to świetnie, ale zdjęcia są dość małe, trudno ocenić szczegóły. Z daleka jest bardzo dobrze. Cieniowanie subtelne, ten sztandar wygląda trochę sztucznie, może ciut weatheringu by mu dobrze zrobiło? Podstawki świetne. Wydaje mi się, że byłaby wyższa ocena, gdyby zdjęcia były większe.

8 pkt: Boston Steel Works – Rajtarzy (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Fajny oddział. Wyraźne, ładne kolory, dość dobrze wycieniowane/rozjaśnione, ale może warto byłoby zacząć rozjaśniać staranniej? Korzystając z glaze’ów, mieszania na mokro itp. Z tych technik, które stosujesz dużo więcej nie da się wyciągnąć. Nie do końca przekonują mnie te porosty na podstawkach.

7 pkt: gervaz – Lekka kawaleria perska (skala: 28 mm, producent: Victrix Miniatures)
Jesteś dość niekonsekwentny. Jasne konie są wycieniownae i rozjaśnione dość odważnie, z dużym kontrastem, te ciemne zaś bardzo delikatnie. Ogólnie stonowałbym jednak te kontrasty odrobinę. Freehandowe dodatki bardzo fajne, dodające dużo charakteru figurkom. Podstawki dość skomplikowane, ale nie przekobinowane. Ogólnie fajna, kolorowa praca!

6 pkt: dawidsoon6 – Piechota spod Stalingradu (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Podoba mi się, ale bardzo płaskie mundury. Brakuje cieni, rozjaśnień. Marynarze wyszli lepiej, mundury khaki są bardzo monotonne. Hełmy podobnie. Ale już owijacze na przykład są fajnie skontrastowane. Podobają mi się karabiny i wszelkie uzbrojenie, ciekawe i nieszablonowe podstawki. Można było trochę bardziej dopieścić twarze, oczy już w tej skali można malować.

5 pkt: unicorn – Sohei (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Bardzo fajny i nieszablonowy temat, taki sam wybór kolorów. Tu same plusy dodatnie. Podstawki proste, bardzo w porządku. Biel na szatach mogłaby być mocniej wycieniowana. Oczy bywają ciut za duże. Jasny srebrny jest też dość płaski. Najbardziej podobają mi się pomarańcze szaty. Ogólnie bardzo oryginalny i ciekawie pomalowany oddział.

4 pkt: stelker – Fratres Militiae Templi (skala: 28 mm, producent: Fireforge Games)
Templariusze – super. Niemniej chyba trochę za dużo washa (speedpaintów). Krzyże są dość proste do wymalowania – wyszłyby równiej, szczególnie te duże na tarczach. Zabrudzenia na kropierzach wyglądają bardziej na plamy od wody a nie zakurzenia – tak miało być? Nie oznacza to, że mi się nie podoba. Oczywiście, że się podoba. Duży projekt, bardzo przyzwoicie i klimatycznie wymalowany!

3 pkt: Kretus – Łucznicy z mrocznych wieków (skala: 28 mm, producent: Gripping Beast)
Jest trochę na szybko i to widać. Wash miejscami trochę brudzi modele, brakuje staranniejszych rozjaśnień, ale nie jest złe absolutnie. Dużo kolorów, dość dobrze nałożonych, staranne podstawki, oddział w sam raz do gry… ale nie do wygrywania konkursów.

2 pkt: Golfang – Brytyjski Bofors Mk III (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Kolorystycznie jest monotonnie. Wszystkie barwy bardzo się ze sobą zlewają. Warto je albo wycieniować albo chociaż pooddzielać blackliningiem. Jest ok, ale mogło być dużo lepiej. Działo nie jest oceniane, niemniej ten efekt wyszedł trochę nieprzekonywująco. Niteczki, kształt całości jest trochę chaotyczny. Warto też – jeśli się mówi A – powiedzieć B i pobawić się jakimiś dynamicznymi efektami świetlnymi, ożywiłoby to też całość i dodało realizmu.

1 pkt: twhistoria – NW ‘41 z obsługą (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Jest solidnie, ale bez fajerwerków. Fajne obicia. Na części modeli masz ciemne linie oddzielające różne części umundurowania od siebie, myślę, że powinieneś używać tego częściej i konsekwentniej. To przy burych modelach najłatwiejszy sposób na dodanie modelom głębi. Brąz na podstawkach taki średni prawdę mówiąc. Tym dużym głazom przydałoby się trochę washa (i/lub rozjaśnień). Nebelwerfer całkiem ok.

Gonzo – 14 Pułk Kirasjerów Księstwa Warszawskiego, 1 szwadron (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures, Piano Wargames, wydruk 3D)
Fajne przeróbki, cały proces przed malowaniem. Ładne modele, ale wyszło bardzo płasko, naniosłeś głównie kolory podstawowe (wyraźnie i schludnie co przy tak wyrazistych barwach proste nie jest), ale zabrakło przestrzeni w tych malunkach. Chociażby trochę washa na twarze, który zamaskowałby zbyt duże oczy. Podstawki fajne, proste, ale pasujące ładnie. Sztandar wygląda dość mocno na papierowy.

Łabędź – Spieszeni dragoni (skala: 28 mm, producent: Perry Miniatures)
Za ciemno. Kolory może pasowały, ale po washach, z efektem skali wyszło bardzo ciemno i buro. Wyglądają – kolorystycznie – bardziej jak żołnierze XX-wieczni. Za dużo także washa. Na hełmach widać też linie podziału formy, z racji użycia washa bardzo się rzucają w oczy – lepiej to usunąć przed malowaniem albo starać się malowaniem zasłonić, a nie podkreślić. Podstawki bez fanaberii, ale solidnie. Myślę, że kolorystykę spodni i kurtek powinieneś przemyśleć.

zendurix – Drużyna piechoty DAK (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Przygasiłbym ten biały, bardzo daje po oczach. Spróbuj dodawać cienie i rozjaśnienia w bardziej przemyślany sposób, jest dość sporo – w tym temacie – chaosu na modelach. Rozjaśnień w ogóle brak, a cienie raz są, raz ich nie ma. Zacznij od washa po prostu. Nie widzę na żadnym zdjęciu jak ci „siadły” kalki, wydaje mi się, że ten z bandaną ma naklejkę na hełmie ciut za wysoko? Bardzo fajnie wyszły Ci gogle. Podstawki – tak jak i modele – skorzystałyby na washu i jakimś szybkim drybrushu.

Młody Wojownik – Amerykanie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Trochę się te modele świecą, nie wiem czy tak chciałeś, ale w macie wyglądałyby nieco lepiej. Brakuje także odrobiny cieni i rozjaśnień, mundury są bardzo płaskie. Podstawki też trochę chaotyczne. Ogólnie jest fajnie, dość starannie, ale przydałoby się im trochę więcej uwagi i pędzla.

Ogmios – Nostalgiczni Australijczycy (skala: 28 mm, producent: Airfix)
Myślę, że powinieneś dodać coś, żeby ładnie odseparować bardzo podobne kolory. Całe modele są pomalowane odcieniami, które się mocno zlewają. Najprościej byłoby jakimś blackliningiem to ładnie pooddzielać. Same modele (rzeźba) do wybitnych nie należą, co pewnie nie ułatwia malowania. Podstawki mogłyby być pomalowane i zrobione ciut staranniej.


KATEGORIA 3

5 pkt: Sigwald – Amerykanie – wojna w Wietnamie (skala: 20 mm, producent: Italeri, Trumpeter)
Bardzo mi się podoba to co widzę, chociaż ze względu na małe zdjęcia nie widzę aż tyle ile bym chciał. Pojazdy wyglądają bardzo dobrze. Ubrudzone w sam raz. Średnio siadły kalki, ale widzę, że udało Ci się z tym powalczyć i jest ok, ale… ale za małe zdjęcia. Kamo na piechocie wzbudza podziw. Wyszło bardzo fajnie i je widać – użyłeś wystarczająco kontrastowych kolorów i cały misterny rysunek nie gubi się w tej skali. Bardzo fajnie. Tylko zdjęcie – nie wiem czy już wspominałem – trochę za małe.

3 pkt: unicorn – Młoda Gwardia (skala: 20 mm, producent: Italeri, Zvezda)
Jest dobrze, ale mogłoby być lepiej. Fajnie, spójnie pomalowane modele. W kilku miejscach przydałoby się troszkę więcej dokładności. Nie są to duże błędy, ale jako, że praca jest na wysokim poziomie to można by je poprawić. Biel mogłaby być bardziej trójwymiarowa. Przydałoby się też wyodrębnić różne powierzchnie za pomocą dobrze nałożonego washa, albo blackliningiem. Podstawki w porządku. Fajny wkład własny.

2 pkt: anonim – PzKpfw II Ausf. B (skala: 20 mm, producent: S-Model)
Podoba mi się weathering na układzie jezdnym. Wyszedł fajny i nieprzesadzony. Szkoda, że nie zawalczyłeś trochę z jednolitością bardzo ciemnych kolorów kamuflażu. Fajnie, że są podkreślone krawędzie, ale ciemne kolory można by trochę rozjaśnić miejscowo. Pin Wash też był dodał nieco życia całemu modelowi.

1 pkt: zendurix – T-55 A (skala: 20 mm, producent: Italeri)
Kalki siadły tak mniej więcej. Szkoda trochę, że nie pokusiłeś się o jakiś pinwash, może modulację. Wciąż możesz to zrobić, bo czołg wygląda na niedokończony. Fajnie byłoby tą zieleń nieco rozbić, uwypuklić detale, itp. Jest ok, ale można ten model mocno rozwinąć.

Jeyo4 – Niemieccy piechurzy (skala: 20 mm, producent: Valiant Miniatures)
Bardzo ciemno i mało różnorodnie. Kolory bardzo się zlewają na modelach. Cieliste kolory wyglądają na bardziej brudne niż wycieniowane. Wash się zlewa z kolorem mundurów. Brakuje jakichś rozjaśnień. Podstawki za to bardzo ładne. Myślę, że to nie jest Twoja najlepsza praca. Niemniej modele są gotowe, mogą strzelać z moździerza, a to się głównie liczy.


KATEGORIA 4

7 pkt: Gingerhead – ZIL-131 z radiostacją R-140 w wersji rozstawionej (skala: 15 mm, producent: wydruk 3D – BobMack3d)
Wyjdźmy od tego, że to kapitalny model, jeden z najlepszych jakie widziałem w skali 15mm, tak więc to co napiszę to bardziej subiektywne uwagi, z którymi możesz się nie zgadzać. Wszystko jest tip-top. Nie wiem czy jednak – tak jak pisałeś – nie przeszarżowałeś trochę z efektami, ma być styrany, ale natłok tych wszystkich weatheringowych efektów jest chyba za duży – bardzo mała powierzchnia na aż tyle rzeczy. Tego washa jest w kilku miejscach (trudnych do wyczyszczenia) trochę za dużo. Kompozycyjnie może lepiej by wyszło gdybyś błocił jaśniejszym błotem – szczególnie po stronie z kalkomanią, bo po drugiej zdecydowanie więcej tych jaśniejszych akcentów? Żeby skontrastować burą i ciemna budę? Czy te lampy z tyłu nie powinny być czerwone? To też ciut rozbiłoby mono-burość. To jednak nie zmienia faktu, że to absolutnie świetny model. Szczere gratulacje!

5 pkt: Asienieboje – Dywizjon 303 z Witoldem Urbanowiczem (skala: 1:200, producent: Warlord Games)
Szachownice wymalowałeś, czapkę i kosy również – jak nic należy się dodatkowy punkt. Bardzo sympatyczne samolociki. Patent z rozwodnioną farbą fajny, ale skutkuje tym, że masz słabą kontrolę nad efektem końcowym. Kilka samolotów ma zdecydowanie ciemniejsze jedno skrzydło. Kalki siadłyby może lepiej (i lepiej wpasowałyby się w nierówności modelu), gdybyś użył jakiegoś płynu do tego dedykowanego (Microsol na przykład). Mógłbyś też dodać smugi przy wydechach, przy km-ach, zawsze daje to trochę różnorodności. Niemniej modeliki bardzo sympatyczne!

4 pkt: elt – Hummel (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Nie jestem przekonany do kilku rzeczy. Ta zielona posypka oblepiająca gąski i koła wygląda dziwnie. Siatki maskujące to temat trudny przy tak małych modelach ze względu na skalę, z jednej strony dodają dużo, z drugiej czasami są mocno przeskalowane. U Ciebie nie jest źle, ale siatki są bardzo blisko bycia zbyt dużymi. Poza tym jest ok, pędzlem jest trudniej dobrze wymalować pojazdy, Tobie się udało.

3 pkt: Aspirant – HMS Victory i HMS Bellona (skala: 1:1200, producent: Mikrostocznia)
Nie lepiej byłoby zacząć od bieli jako bazy po podkładzie, a potem dodawać ciemniejsze kolory? Biel na burtach miejscami słabo kryje i daje brudny efekt. Jest też dość grubo nałożona, żeby pokryć ciemny podkład. Żagle skorzystałyby na odrobinie cieniowania. Podstawki bardzo fajne. Ogólnie jest bardzo dobrze, ale parę elementów można by poprawić, lub zaplanować lepszą kolejność malowania.

2 pkt: twhistoria – Pluton M24 Chaffee (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Nie mam większych zastrzeżeń. Modele wymalowane schludnie, kalki (ważny element, bo wielgaśny) siadły bardzo fajnie. Trudno wycisnąć więcej z technik, które stosujesz. Nie wiem czy zamiana koloru gąsek i wash (gąski szare, szaro-czarne, rdzawy wash) nie wyszłoby całości na dobre, prześwitujący tu i ówdzie mocno czerwonawy brąz wygląda trochę dziwnie. .5 mogłyby być mocniej zwashowane/rozjaśnione.

1 pkt: Cisza – Na redzie Czemulpo: krążownik „Wariag” i kanonierka „Korejec” (skala: 1:1200, producent: GM Boardgames)
Bardzo przyjemne okręciki, ale przydałoby się coś zrobić z szarym i białym. Nie widzę tutaj żadnych prób modulacji, pin-washa, blackliningu, czegokolwiek, żeby je uplastycznić. Wiem, że to malutkie modele, ale bardzo przyzwoite i jednak trochę detali na nich jest. Warto byłoby je podkreślić. Dym jest ok. Podstawki bardzo ładne.

JakubT – Krążownik „Aurora” (skala: 1:1200, producent: GM Boardgames)
Szkoda, że nie dodałeś głębi burtom, jest tutaj bardzo monotonnie (tak to przynajmniej wygląda na zdjęciach, które mogłyby być nieco lepsze prawdę mówiąc). Pokład jest ok, żółty wyszedł dobrze. Generalnie okręt pomalowany schludnie, z ładną podstawką, tylko brakuje trochę plastyczności, olinowania, proporczyków i innych fajerwerków.

Glaukon – Działo średnie z artylerzystami (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Trudno się wykazać malując dość nieskomplikowane działo. Wyszło – jak na mój gust – fajnie. Metaliki są ok, drewno również. Podstawkę ładnie wymalowałeś. Co do obsługi – tutaj nie mam zastrzeżeń, część komentarza do kategorii 1 można by tutaj przytoczyć. Co mi się podoba, to fakt, że obie Twoje prace w tej skali są wymalowane bardzo podobnie, nie jest to oceniane w konkursie, ale na stole na pewno bardzo procentuje!


KATEGORIA 5

9 pkt: Gingerhead – BMP-2 (skala: 28 mm, producent: wydruk 3D – BobMack3d)
Ja nie wiem czy nie przesadzasz z post-produkcją. To oczywiście absolutnie świetny model, ale straciłeś mnóstwo rzeczy, które po drodze robiłeś. Ten chipping na przykład wyglądał wyśmienicie, a na gotowym modelu prawie go nie widać. Znikło po drodze wiele smaczków, które pracowicie wymalowałeś wcześniej. Oczywiście masz – dla mnie – pierwsze miejsce w tej kategorii. Pewnie gdybym nie widział obrazków pokazujących etapy malowania siedziałbym i podziwiał, ale patrząc na nie teraz, uważam, że ten model mógłby być – wiem, że to trudne do wyobrażenia – jeszcze lepszy.

7 pkt: Papiór – Panther 102 Rotschopf (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Jest bardzo dobrze. Nie wiem tylko, czy nie dałeś za ciemnego washa – wszystko wchodzi w zimmerit i bardzo przyciemnia cały model. Bardzo dużo washa siadło Ci na tej plandece z tyłu, wygląda to średnio. W sumie to wszystko drobiazgi, to bardzo elegancki czołg, w dodatku ze zwierzakiem. Roślinność bardzo fajna tak przy okazji. Gratki!

6 pkt: Golfang – Brytyjskie Tully (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Mimo skali to jednak niewielki model, nie miałeś więc aż tyle przestrzeni żeby się wykazać, w dodatku pojazd, który aż tak utytłany jak czołgi bywał od czasu do czasu tylko. Potrzebował więc subtelniejszego podejścia i tak też go pomlowałeś. Wszystko jest, ale jest stonowane. Lampy wyszły super. Kalki – mimo tej wywiniętej gwiazdy – ładnie się komponują (oznaczenie mostowe wyszło świetnie). Bardzo, bardzo solidny model. Żeby wdrapać się oczko wyżej musiałbyś dodać coś od siebie – szyb na przykład brakuje.

5 pkt: dawidsoon6 – Jednostki Frontu Stalingradzkiego (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models, wydruk 3D)
Te koniki jednak wyszły trochę jak paróweczki. Nie wiem czy to puchlina głodowa, bo nie karmione, czy przekarmione właśnie. Kolejny mankament, który się rzuca w oczy – choć to nie Twoja wina – to przesunięte krzyże. Bardzo ładnie wymalowałeś te czołgi i to psuje efekt trochę. Ogólnie Niemcy podobają mi się bardziej, masz wyraźniejszy na nich kontrast. Sowietom zabrakło trochę cieni, gdybyś przyciemnił (albo użył więcej i ciemniejszego washa do separacji płaszczyzn) to byłoby lepiej. Niemniej fajna zbieranina, a Pz II jest super!

4 pkt: twhistoria – IS-2, T-34/85 i KW-1 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Ale lufy nienawiercone. Mimo tych luf, z których się nie da strzelać, modele bardzo udane. Może na teciaku trochę chaotyczne to błoto (ale tylko odrobinę) i trochę zbyt szeroko wash się w kilku miejscach rozlał. Żeby wskoczyć na podium musiałbyś dodać trochę ponad, od siebie, jakiś szpej na tyle chociażby. W kwestii malowania jest bardzo ok. I lepsze, nie tak zażółcone zdjęcia by się przydały.

3 pkt: Jarek – Renault R-35 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Maleństwo. Szkoda, że się dość mocno przyciemniło przy weatheringu. We wcześniejszych fazach malowania czołg wyglądał – może dość cukierkowo, ale za to bardzo oryginalnie. Obicia wyszły dość chaotycznie, są też bardzo rozległe miejscami, nie wiem czy trochę nie przesadziłeś. Przydałoby się trochę pin-washa i może cieniowania kamuflażu, te plamy są jednak dość duże. Na stół jak znalazł, do walki w konkursie kilka rzeczy warto byłoby przemyśleć.

2 pkt: Ritter – SdKfz 222 (skala: 28 mm, producent: wydruk 3D – Dan3print)
Ta zieleń jest bardzo ciemna i jest jej bardzo dużo, szkoda, że jej trochę miejscami nie rozjaśniłeś. Wash też na jej tle trochę ginie i spłaszcza wszystko. Załogant bardzo fajny. Zielsko na pancerzu bardzo ok. Wetahering fajny.

1 pkt: Młody Wojownik – Czołgi alianckie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Nie jestem przekonany, że speed-painty to akurat najlepsza metoda na malowanie dużych płaskich powierzchni – a takie masz na tych czołgach. Bardziej mi się podobały w wersji z drybrushem, jak zalałeś farbą wyglądają chaotycznie. Owszem, kolor nie jest jednolity, ale jest chaotyczny, czasami za jasny, czasami za ciemny. Nie wiem czy nie powinieneś – jeśli się upierasz przy speed-paintach – pokryć całości jeszcze z raz albo dwa razy, żeby uzyskać bardziej równomierne krycie. Błoto wyszło nieprzekonywująco. Załoganci (tu akurat speed-painty się sprawdzają) – bardzo ok. Duperele na tyłach czołgów też fajne.

cenkpuini – Czołgi sowieckie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Mam tu mały problem, bo wszystkie zdjęcia z Twojego wątku wygasły, mam tylko jedno zbiorcze od przodu. Z tego co widzę to trochę przesadziłeś z błotem, jest bardzo choatyczne – nawet na stropie wieży i przy jarzmie działa. Kolor też nie jest za szczęśliwy i nie zapina się z czarnym błotem na układzie jezdnym. Brakuje wyrazistszego washa i może trochę rozjaśnień. Zieleń przełamana tylko jednym odcieniem – błota, jest dość monotonna. Oznaczenia wyszło ok. Całość bardzo w porządku, ale jeszcze nie do zajmowania czołowych miejsc.

Cisza – T-26 (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Jest za płasko. Nuln Oil gdzieś zginął, nie rozjaśniałeś też jakoś mocno, na zdjęciach jest po prostu zielono. Jest schludnie, kolor ładnie kryje, warstwy wystarczająco cienkie. „19” wyszła bardzo fajnie, pigmenty na gąskach – ok. Brakuje tylko lepszego – wyraźniejszego – pin-washa, może odrobiny modulacji albo jakichś efektów zrobionych farbami olejnymi. Mam wrażenie jakby ten czołg był nieskończony. Jeśli chciałbyć kiedyś pchnąć go na wyższy poziom malowania – to masz super bazę, nic nie jest zepsute, niczego nie trzeba naprawiać tylko rozwinąć to co jest.

zendurix – SdKfz 222 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Kalki siadły tak sobie – warto je jednak kłaść na błyszczący lakier. Brakuje bardzo washa – te kratki na górze kadłuba wyglądałyby dużo lepiej. Trochę za grubo dałeś farby i fajnie byłoby ukurzyć troszkę opony, bo się świecą jakby je ktoś dopiero co wymył.


KATEGORIA 6

8 pkt: Silverhand – Nabrzeże z przystanią (skala: 1:700, producent: produkcja własna)
Wiesz, są w tym konkursie od czasu do czasu prace, które chciałbym mieć w domu. Albo przynajmniej zrobić sobie coś podobnego do gry albo na półkę. Twoja należy do tej kategorii, jest inspirująca, świetne zdetalowana, bardzo dobrze pomalowana i pełna życia. Jedyne czego mi brakuje do oceny celującej to ludziki, jakiś ruch na ulicach (wozy, stragany, itp.). Wiem, że to trudne w tej skali, ale jak się patrzy na Twoją pracę, to chce się więcej. Do niczego nie mogę się przyczepić, mama nadzieję, że w kolejnej edycji znowu czymś zaskoczysz!

6 pkt: darekpwl – XIII-wieczny mazowiecki kościółek (skala: 15 mm, producent: produkcja własna)
Przegrywasz u mnie miejsce na najwyższym podium o włos. Praca absolutnie przecudowna, ale Silverhand poszedł w wizję i emocje (tak to odbieram), a Ty w technikę. I te emocje na mnie działają mocniej, chociaż technicznie jesteś do przodu. Świetny jest ten kościółek, podoba mi się też, że wykorzystujesz nowoczesne narzędzia, bo modelarstwo to nie tylko sklejka, balsa i ostry nożyk. Nie wiem do czego się przyczepić. Czekam z niecierpliwością na pracę w kolejnej odsłonie konkursu, bo to naprawdę przyjemność oglądać Twoje malunki i technikę modelarską.

5 pkt: dawidsoon6 – Stalingrad – cysterny na wodę (skala: 28 mm, producent: produkcja własna)
Bardzo fajny zestaw terenów, bardzo fajny recycling również. Z kawałków – śmieci w sumie – wyczarowujesz fajne i nietuzinkowe tereny. Niemniej w tej kategorii mamy bardzo dużo prac wyśmienitych i do drugiego i pierwszego miejsca trochę brakuje Ci malarsko. Wszystko jest pomalowane schludnie, ale brakuje tego och i ach. Brakuje dodatków, które pracę trochę ożywią.

4 pkt: Gingerhead – Kapsuła statku „Wostok” (skala: 15 mm, producent: Wargames Atlantic i produkcja własna)
Powiem tak, przy innych Twoich pracach w tej edycji ta wygląda najskromniej. Jest fajnie, super czystko (dla odmiany), ale czegoś brakuje. Kępki traw na podstawce są dość chaotyczne, czasami trochę niedokładnie przyklejone i odstają. Spadochron mi się podoba, ale może rzeczywiście jakby Ci się udało z aero byłoby trochę lepiej. Kapsuła jest ok, ale te ciemne metaliki bardzo ją spłaszczają, jest ciemna, pozbawiona w sumie szczegółów. Ogólnie to oczywiście praca bardzo solidna i malarsko na najwyższym poziomie, ale trochę odstaje od Twoich prac w innych kategoriach.

3 pkt: Aspirant – Ruiny domu (skala: 28 mm, producent: Spellcrow)
Ciasno jest w tej kategorii. Wyszło Ci to bardzo fajnie, jedyne do czego nie jestem przekonany to zielone porosty na murze. Bardzo, bardzo jaskrawe te zielenie, gryzą się trochę z trawą z podstawek. Poza tym trudno się do czegoś przyczepić. Zwierzątka są super (chociaż mogłyby być mocniej wycieniowane i rozjaśnione).

2 pkt: Papiór – Afgańska wioska (skala: 28 mm, producent: produkcja własna)
Jest rozmach. Wioska jest imponująca, zrobiona właściwie od podstaw. Niemniej brakuje trochę wyżycia malarskiego. Poza drzwiami, nie ma okien, mury są bardzo monotonne. Oczywiście to przede wszystkim elementy do gry i jako takie są znakomite, ale na konkurs brakuje tego ach i ech trochę. Te przeszkadzajki mi się bardzo podobają, skorodowana karoseria, beczki, itp. są super. Bardzo, bardzo solidna praca, brakuje tylko trochę ekstra roboty przy murach.

1 pkt: twhistoria – Dwa budynki (skala: 6 mm, producent: JR Miniatures)
Budynki są bardzo ładne, może ta strzecha mogłaby być trochę bardziej zróżnicowana kolorystycznie, ale wyglądają bardzo solidnie i schludnie. Podstawka z kamyczkami i płotkiem prosta, ale gustowna. Nie jestem fanem drzewek i porostów robiących za krzaki (szczerze mówiąc nie znalazłem jeszcze niszy, w której porosty dobrze wyglądają). Rozumiem, że to teren stricte do gier i jako taki jest znakomity. Modelarsko i malarsko jednak kilka prac jest solidniejszych.

miszczu – Zimowe tereny do OiM (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Na stół rewelacja. Na konkurs trochę brakuje fajerwerków. Jest schludnie, ładnie i z rozmachem, ale malarsko i modelarsko mogłoby być lepiej i więcej przede wszystkim. Śnieg wyszedł ok, ale jest rozmieszczony dość chaotycznie, poza nim podstawki są dość ubogie (rozumiem, na stół, ale jakieś przeszkadzajki i miejsca nagromadzenia śniegu by się przydały). Kościół jest pomalowany solidnie, ale bez wnikania w szczegóły (kółko przy drzwiach jest pewnie metalowe). To są drobnostki, ale prace w tej kategorii są bardzo dobre w tej edycji i każdy detal się liczy.

elt – Bagno (skala: 15 mm, producent: Tereny do Gier)
Mimo przygód po drodze doprowadziłeś projekt do szczęśliwego zakończenia. Brakuje mi trochę rozmachu w tej pracy, tu można dodać mnóstwo rzeczy, żeby pracę ożywić. Jak na stół jest super, na konkurs brakuje trochę dodatków, w których się można modelarsko wykazać. Jedyne co mnie trochę razi (i co też wytknąłem przy Hummelach) to ten zielony otok podstawki, na zdjęciach ta farba wychodzi średnio, może w „normalnym życiu” jest lepiej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Raleen »

Komentarze – hubertw (kategorie III-VI)

Komentarze w kolejności zajętych miejsc (dotyczy to zwłaszcza prac, które nie dostały punktów).


KATEGORIA 3

5 pkt: Sigwald – Amerykanie – wojna w Wietnamie (skala: 20 mm, producent: Italeri, Trumpeter)
Praca bardzo mi się podoba, szczególnie doceniam drobne konwersje służące walce z monotonnymi pozami. Kamuflaże są wyraźne i czytelne, weathering na pojazdach udany i estetyczny. Naprawdę udane modele.

3 pkt: anonim – PzKpfw II Ausf. B (skala: 20 mm, producent: S-Model)
Model wyszedł naprawdę schludnie. Podoba mi się lekki weathering na układzie jezdnym, który fajnie kontrastuje z kolorystyką samego pojazdu. Zaznaczone krawędzie zwracają uwagę, może trochę za mocno, podobnie dowódca trochę za mocno oberwał drybrushem. Ogólnie praca mi się podoba, choć duże powierzchnie wyglądają dość monotonnie i można by je ożywić subtelnym weatheringiem.

2 pkt: unicorn – Młoda Gwardia (skala: 20 mm, producent: Italeri, Zvezda)
Podoba mi się wykonana praca z greenstuffem w celu zbliżenia figurek do historycznego pierwowzoru. Białe elementy wyszły fajnie i widać rozjaśnienie kolorem bazowym. Na czarnych elementach widać drybrush, ale szkoda że nie rozjaśniałeś wszystkiego, praca na pewno by na tym zyskała. Rzuca mi się też w oczy złoty i niebieski kolor wychodzące na białe elementy i psujące tym estetykę całości.

1 pkt: Jeyo4 – Niemieccy piechurzy (skala: 20 mm, producent: Valiant Miniatures)
Nie wiem czy to kwestia światła przy robieniu zdjęć, ale modele strasznie się błyszczą jednocześnie będąc bardzo ciemne. Doceniam zwrócenie uwagi na niektóre drobne detale takie jak patki kołnierzowe. Podoba mi się podstawka, zwyczajna, ale całkiem różnorodna z rozmaitymi elementami. Na pewno największą moją uwagą jest tutaj skończenie na washu i brak rozjaśnień przez co modele wyszły dość płasko.

zendurix – T-55 A (skala: 20 mm, producent: Italeri)
Widać postęp w porównaniu do poprzedniej edycji. Model jest pomalowany naprawdę schludnie i rozcieńczałeś farbę. Ciekawa koncepcja z widocznym silnikiem. Nie chciałeś przesadzić z brudzeniem i faktycznie nie jest przesadzone, ale tym razem jest prawie niewidoczne. Proponuję poeksperymentować z suchymi pigmentami, które fajnie mogą pobrudzić układ jezdny i nie jest łatwo z nimi przesadzić. Gdzieniegdzie widzę srebrne obicia. Fajnie przełamują monotonię jednolitego koloru bazowego, chociaż osobiście wolę bardziej realistyczne techniki z dwoma kolorami. Na pewno za zły pomysł uważam srebrne gąsienice. Modelowi bardzo przydałby się ciemny wash aplikowany punktowo w zagłębienia, a w przypadku malowania całego pojazdu jednym kolorem warto jest jakoś przełamać tą monotonię, na przykład delikatnym drybrushem jaśniejszego odcienia.


KATEGORIA 4

7 pkt: Gingerhead – ZIL-131 z radiostacją R-140 w wersji rozstawionej (skala: 15 mm, producent: wydruk 3D – BobMack3d)
Model pierwsza klasa. Podoba mi się oszklenie, chociaż na tym poziomie mógłbyś się jeszcze pokusić o brud na szybach i ślady po wycieraczkach. Moją uwagę zwróciło koło zapasowe wyraźnie zbyt czyste w porównaniu do reszty wozu. Świetnie Ci natomiast wyszły obicia i zacieki, pojazd z pewnością nie był oszczędzany.

5 pkt: elt – Hummel (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Świetnie Ci wyszły te Hummele, załoga robi dobre wrażenie, szczególnie z czerwoną Waffenfarbe. Podoba mi się weathering, zwłaszcza zacieki. Obicia na burtach kadłuba są bardzo mocne, ale nie psują mi odbioru całości. Siatki maskujące są dobrze komponującym się detalem, choć jak dla mnie są zbyt jaskrawe, ale osobiście nie jestem ich fanem. Fajnie natomiast, że dorobiłeś anteny. Jedynym do czego bym się przyczepił jest układ jezdny. Wiem, że miała to być trawa brudząca gąsienice, ale przez ten jaskrawy kolor nie mogę oprzeć się wrażeniu, jakoby Twoje Hummele przejechały się po radioaktywnych odpadach. Trudno mi się tam też dopatrzeć tekstury trawy, może lepsze rezultaty dałaby zwykła trawa elektrostatyczna zmieszana z ziemistą pastą do weatheringu. Tak czy inaczej gratulacje.

4 pkt: twhistoria – Pluton M24 Chaffee (skala: 15 mm, producent: Battlefront Miniatures)
Podoba mi się ten pluton, szczególnie doceniam budowanie kontrastów bez użycia aerografu. Modulacja jest wyraźna, ale nie kłuje w oczy. Jedyne uwagi mogę mieć do weatheringu, którego poza lufami w zasadzie nie widzę, ale może to być kwestia klasycznego stylu malowania. Czołgista pomalowany jest starannie i wygląda dobrze. Zastrzeżenie mogę mieć do śladów po formach bardzo widocznych na karabinach maszynowych.

3 pkt: Glaukon – Działo średnie z artylerzystami (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Naprawdę udany model. Podobają mi się rozjaśnienia na artylerzystach w tej skali i doceniam detal w postaci wykonanych napisów. Armata też mi się podoba, chociaż z pewnością by zyskała dzięki rozjaśnieniom.

2 pkt: Aspirant – HMS Victory i HMS Bellona (skala: 1:1200, producent: Mikrostocznia)
Ładne Ci wyszły te modele. Bardzo podoba mi się wykonanie olinowania, chociaż mam zastrzeżenia odnośnie malowania kadłuba, gdzie na HMS Victory biały nie pokrył do końca. Kadłub Bellony nieco odstaje od Victory ze względu na brak jakiegoś washa lub blackliningu, który dałby bardzo dużo i pozwolił detalom zyskać wyrazistość. Widać, że malowałeś te detale, ale zlewają się z niebieskim kolorem przez co trudno je dostrzec. Na plus oceniam podstawki, ciepłe i różnorodne, z kilkoma odcieniami niebieskiego.

1 pkt: Cisza – Na redzie Czemulpo: krążownik „Wariag” i kanonierka „Korejec” (skala: 1:1200, producent: GM Boardgames)
Podoba mi się dodanie efektu dymu, który ożywia model. Biel jest naprawdę biała co jak dla mnie jest problematyczne, bo nie zostawiło Ci miejsca na rozjaśnienia, które w tej skali mogłyby dać naprawdę dużo, podobnie wash na burtach. Wariag cierpi na ten sam problem. Rozjaśnień dopatrzyłem się dopiero po dłuższej chwili, a mnogość detali aż się prosi o czarny wash.

JakubT – Krążownik „Aurora” (skala: 1:1200, producent: GM Boardgames)
Podstawka wyszła realistycznie, co mi się podoba, ale sam okręt dużo traci przez swoją kolorystykę. Jest strasznie ciemny. Szkoda, że zabrakło tu rozjaśnień, ponieważ na takim modelu ciemne kolory można pomalować z kontrastami robiącymi naprawdę duże wrażenie. Przez to też nie ma miejsca na kontrastujący wash, który dałby tutaj bardzo dużo. Podobnie żółte kominy proszą się o wash i jakiś kontrast.

Asienieboje – Dywizjon 303 z Witoldem Urbanowiczem (skala: 1:200, producent: Warlord Games)
Nie jestem fanem używania farb z serii contrast na płaskich powierzchniach właśnie przez nieregularne zacieki, które niestety są bardzo mocno widoczne na dolnych powierzchniach skrzydeł. Wspominany w wątku drybrush myślę, że wyszedłby lepiej od zastosowanych grubych rozjaśnień z pędzla. Na górnych powierzchniach mniej rozcieńczony kolor zielony wygląda niespójnie przy bardzo mocno rozcieńczonym brązowym pozostawiającym wyraźne zacieki.


KATEGORIA 5

9 pkt: Gingerhead – BMP-2 (skala: 28 mm, producent: wydruk 3D – BobMack3d)
Świetna praca. Podoba mi się ciemna i brudna koncepcja, weathering wygląda bardzo dobrze, mnogość drobnych detali przykuwa uwagę, a powierzchnia pojazdu jest niezwykle różnorodna. Nie mam żadnych uwag poza mokrym śladem na przodzie pojazdu, który wydaje mi się być za duży i niespójny, ponieważ do jego uzyskania trzeba by przejechać przez znacznie większe bagno niż pokazuje reszta pojazdu.

7 pkt: Ritter – SdKfz 222 (skala: 28 mm, producent: wydruk 3D – Dan3print)
Bardzo mi się podoba Twój model, szczególnie dobór różnorodnej roślinności i drobne detale. Widać, że kompozycja jest przemyślana i poszczególne elementy ze sobą współgrają. Podoba mi się załogant z pistoletem sygnałowym, umundurowaniem wyglądający na obserwatora artylerii. Jedyną moją uwagą byłaby zieleń. Jest jednolita i tworzy bardzo ostre przejścia w kamuflażu, który jednak bez użycia aerografu bardzo trudno będzie dobrze odwzorować.

6 pkt: Papiór – Panther 102 Rotschopf (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Bardzo udany czołg. Weathering jest minimalistyczny i nieprzesadzony. Widać wiele detali nadających mu niezwykle indywidualnego charakteru, szczególnie podobają mi się powyginane błotniki. Mam jednak trochę uwag. Brzydkie warlordowe gąsienice aż się proszą, żeby zakryć je jakimś błotem, podobnie kadłub straszący Dunkelgelbem na kilku ujęciach. Modelowi dużo odbiera dobrze widoczna szpara na łączeniu góry i dołu kadłuba. Sporo zyskuje dzięki różnorodności pakunków i elementów kamuflujących. Urzekła mnie tutaj skrzynka Fanty, ale jednocześnie moją uwagę zwróciły kanister i płachta po prostu zalane washem, co wybija się z całej kompozycji in minus.

5 pkt: dawidsoon6 – Jednostki Frontu Stalingradzkiego (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models, wydruk 3D)
Ilość robi wrażenie, ale jakość idzie z nią w parze. Modele są pomalowane ładnie i estetycznie przybrudzone. Najlepiej w mojej opinii prezentują się Panzer II (odbiór w kontekście tematu pracy psuje mi tu jednak emblemat 4 Dywizji Pancernej, która nie walczyła pod Stalingradem, niemniej jednak nie oceniam tutaj aspektu historycznego), który ma zróżnicowaną powierzchnię i widać zastosowane na nim różne techniki weatheringu oraz wóz konny, który wymagał sporo pracy własnej. Pojazdy radzieckie, szczególnie T-60, niestety jednak nieco odstają od niemieckich. Weathering jest na nich subtelniejszy, natomiast obicia zbyt mocne i nierównomierne.

4 pkt: Jarek – Renault R-35 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Ładnie Ci wyszedł ten żywiczny potworek. Brudzenie jest schludne, chociaż sam model wygląda dość monotonnie przez jednolitą kolorystykę i mógłby sporo zyskać, na przykład dzięki farbom olejnym albo różnym odcieniom błota i pyłu. Podobnie dowódca, który jako element skupiający uwagę widza aż się prosi o dodatkowe rozjaśnienia.

3 pkt: Cisza – T-26 (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Czołg wyszedł naprawdę ładnie i schludnie, ale ta skala aż prosi się o jakąś modulację koloru bazowego, czego nie jest w stanie zapewnić sam wash i rozjaśnienie krawędzi. Doceniam bazowanie na oryginalnych fotografiach i własnoręczne wykonanie oznaczeń.

2 pkt: Młody Wojownik – Czołgi alianckie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Podoba mi się, że wszystkie pojazdy wyglądają spójnie i są obwieszone sprzętem, chociaż w przypadku AVRE nie widzę sensu umieszczania tam rozrzuconych luzem worków z piaskiem, które spadłyby po kilku minutach. Podoba mi się lufa Shermana Firefly. Mam ambiwalentne odczucia wobec kilku warstw drybrushu zalanych speedpintem, ponieważ zostawia to u Ciebie gruboziarnistą fakturę i jest dość wyraźne, ale przynajmniej buduje kontrasty i tworzy ciekawią powierzchnię. Weathering jest bardzo intensywny i fajnie byłoby spójnie i delikatnie pobrudzić całe kadłuby i wieże pojazdów. Podobają mi się drobne zacieki, chociaż rdzawe plamy wyglądałyby lepiej mniejsze i bardziej różnorodne. Nieco przesadziłeś z błotem i odpryskami. Plamy są bardzo duże i sięgają naprawdę wysoko, co psuje realizm. Polecam na tym etapie brudzenia posiłkować się kartką papieru, która zbiera niepożądane plamy. Samo błoto wygląda jakby błotniki zostały nim pomalowane zamiast być zabrudzonymi w trakcie pracy i pod tym względem tył pojazdów wyszedł Ci lepiej.

1 pkt: twhistoria – IS-2, T-34/85 i KW-1 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Fajnie Ci wyszedł ten projekt, podoba mi się użycie trawy do brudzenia układu jezdnego, chociaż w przypadku T-34-85 wygląda to już dość nienaturalnie. Biały kamuflaż wygląda przekonująco, chociaż estetycznie sporo zyskałby na rozmyciu jego krawędzi i delikatnym ubrudzeniu bielą reszty pojazdu. Odbiór Twojej pracy psują mi wielkie, ostro odgraniczone rdzawe plamy i myślę, że bez nich, lub z drobniejszymi rdzawymi zaciekami, całość prezentowałaby się zdecydowanie lepiej.

Golfang – Brytyjskie Tully (skala: 28 mm, producent: Rubicon Models)
Model wygląda ok, został schludnie przybrudzony, a detale podkreślone suchym pędzlem. Sporo by jednak zyskał dzięki washowi i jakimś weatheringowym fajerwerkom.

cenkpuini – Czołgi sowieckie (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Pierwszym co rzuca mi się w oczy jest dziwaczny rozkład błota na IS-ach. Nie wiem co musiałoby się stać, żeby błoto osadziło się na czołgu 441 w taki sposób jak na Twoim modelu, równie dziwnie wygląda tył wieży jednego z czołgów oblepiony błotem. Zdecydowanie na tym polu przesadziłeś. Polecam wykorzystywać różne techniki do tworzenia warstw błota, gdzie gęsta tekstura będzie wykorzystana w najmniejszej ilości, a wrażenie brudu stworzą płyny i pigmenty. Lepiej Ci to wyszło w przypadku T-34-85, które wyglądają bardziej naturalnie i schludnie. Doceniam wykorzystanie washy i robienie różnego rodzaju zacieków oraz dodanie czołgistów ożywiających całą kompozycję (chociaż flaga ZSRR wygląda odwrotnie). Widzę też drybrush, to fajna technika do zróżnicowania powierzchni modelu, jeśli nie ma się aerografu. Polecam też spróbować z farbami olejnymi, bo można je wykorzystać zarówno do tego, jak i do weatheringu. Próbuj dalej, bo jak na początki z modelarstwem i tak wychodzi Ci to nieźle.

zendurix – SdKfz 222 (skala: 28 mm, producent: Warlord Games)
Fajnie, że poeksperymentowałeś z ubytkami w farbie. Wash na dziale wyszedł nieźle, ale na reszcie pojazdu brudzenie jest bardzo chaotyczne i niewyraźne. Modelowi bardzo przydałby się też punktowy wash oraz jakieś rozjaśnienia na detalach, ponieważ pokryty jednolitym kolorem wygląda płasko i poszczególne elementy nie zwracają na siebie uwagi. Dopilnuj także uzupełnienia szpar pozostałych po sklejeniu. Czerń kół jest niezwykle intensywna i aż prosi się o drybrush jakimś piaskowym kolorem.


KATEGORIA 6

8 pkt: darekpwl – XIII-wieczny mazowiecki kościółek (skala: 15 mm, producent: produkcja własna)
Jestem pod wrażeniem, naprawdę świetnie wykonany projekt. Jeśli chodzi o malowanie, podoba mi się duża różnorodność i zaznaczone kontrasty, fajnie też w całość komponują się te groby. Nie mam żadnych uwag.

6 pkt: Papiór – Afgańska wioska (skala: 28 mm, producent: produkcja własna)
Praca bardzo mi się podoba. Fajnie się to razem komponuje i wygląda klimatycznie. Doceniam też walające się wszędzie dodatki. Twoja wioska nie wygląda jak jakieś zwykłe tereny do gier, tylko jakby jeszcze przed chwilą żyła własnym życiem. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to do braku malarskich fajerwerków, szczególnie na wspomnianych dodatkach.

5 pkt: dawidsoon6 – Stalingrad – cysterny na wodę (skala: 28 mm, producent: produkcja własna)
Niezwykle klimatyczne są te cysterny na wodę, jestem pod wrażeniem chęci tworzenia terenów pod konkretne scenariusze. Fajnie to wygląda, jest ładnie pomalowane, brud i zacieki wyszły przekonująco, ziemia podobnie. Osobiście nie jestem fanem takich terenów przedstawiających okopy, ale samo wykonanie mi się podoba.

4 pkt: Gingerhead – Kapsuła statku „Wostok” (skala: 15 mm, producent: Wargames Atlantic i produkcja własna)
Świetne malowanie, o taki objective aż chce się bić. Podoba mi się malowanie spadochronu, figurka kosmonauty wygląda bardzo dobrze, chociaż chętnie zobaczyłbym na jego twarzy kilka rozjaśnień. Roślinność wygląda sensownie, kupuję ten koncept, chociaż „niemal płaskie pole z kilkoma kępkami trawy” wyobrażam sobie nieco inaczej.

3 pkt: Silverhand – Nabrzeże z przystanią (skala: 1:700, producent: produkcja własna)
Bardzo udany projekt, świetnie to wygląda. Podoba mi się jak wyszła Ci tutaj woda, klify i roślinność. Myślę jednak, że do efektu wow brakuje tutaj wyraźniejszych rozjaśnień. Przede wszystkim widziałbym je na dachach budynków, które dzięki większym kontrastom sporo by zyskały.

2 pkt: twhistoria – Dwa budynki (skala: 6 mm, producent: JR Miniatures)
Fajnie Ci to wyszło. Element terenu prezentuje się dobrze. Widać różnorodność w stworzonej kompozycji, jest ładnie i będzie to dobrze wyglądać na stole.

1 pkt: Aspirant – Ruiny domu (skala: 28 mm, producent: Spellcrow)
Ładnie to wyszło, chociaż to dość nieskomplikowany element terenu, szczególnie w porównaniu do innych prac z tej kategorii. Drybrush trochę dał temu murowi, ale wyszedł dość chaotycznie. Podobają mi się zwierzęta ożywiające całą scenerię.

elt – Bagno (skala: 15 mm, producent: Tereny do Gier)
Fajne to bagno. Wyszło przekonująco, chociaż od bagna spodziewałbym się bogatszej i gęstszej roślinności. Nie do końca niestety przekonuje mnie sam grunt, podobnie te ostre przejścia pod wodą.

miszczu – Zimowe tereny do OiM (skala: 15 mm, producent: Wargamer)
Sporo tego i doceniam rozmach, ale niestety nie przemawia do mnie wykonanie w kontekście zapowiedzianej konwencji. Duże, ostro odgraniczone plamy śniegu nie przekonują mnie i tereny wiele by zyskały na użyciu bogatszej roślinności oraz przedstawieniu śniegu w postaci na przykład dużych obszarów z przebijającym się gruntem jak wygląda to na macie, którą zdobią.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43400
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Raleen »

Komentarze Matheo na jego kanale YT "Paints of War"

Cz. 1: https://www.youtube.com/watch?v=CLzudjfi5kU

Cz. 2: https://www.youtube.com/watch?v=dGnGh2WWf78
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
darekpwl
Caporal
Posty: 65
Rejestracja: sobota, 16 stycznia 2021, 23:54
Has thanked: 62 times
Been thanked: 72 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: darekpwl »

W końcu są :) Czytanie (i oglądanie! ;)) komentarzy to czysta przyjemność, w dodatku na początku weekendu :D

Dziękuję organizatorom konkursu za wysiłek w ogarnięciu całego przedsięwzięcia, wszystkim sponsorom jak również składowi jury za podjęcie się trudu ocenienia blisko setki prac. Szacun.

Gratuluję wszystkim uczestnikom ogromu pracy włożonego w wasze modele, powodzenia przy kolejnych modelarskich wyzwaniach i owocnego czasu na wymyślanie prac na kolejne edycje :)
miszczu
Adjudant
Posty: 273
Rejestracja: środa, 7 listopada 2018, 15:46
Has thanked: 24 times
Been thanked: 109 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: miszczu »

Dziękuję za włożoną pracę sędziów w ocenę prac ;)

Mój udział w konkursie miał być tzw. jedynie tłem więc tym bardziej cieszy, że ktoś chciał pochylić się i skomentować prace ;)

Zarazem zwracam się z uprzejmą prośbą do Organizatora o przekazanie moich nagród na cele konkursu. Pozostawiam to w gestii organizatora, a jedynie sugeruje by obdarzyć może nowych uczestników, którzy stawiając pierwsze kroki z pewnością włożyli sporo serca w swoje prace. Co z pewnością w przyszłości przekuje się na sukcesy i walkę o podium ;)
unicorn
Capitaine
Posty: 844
Rejestracja: sobota, 22 lipca 2006, 10:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 307 times
Been thanked: 165 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: unicorn »

Dziękuje organizatorom za organizację tak zacnego konkursu, sponsorom za ciekawe nagrody a jurorom za wysiłek oceny i komentarzy. Dziękuję również za docenienie moich prac.
A uczestnikom gratuluję udanych pracy, jak zwykle konkurs na bardzo wysokim poziomie.
Awatar użytkownika
Sigwald
Adjudant
Posty: 246
Rejestracja: czwartek, 4 października 2012, 00:05
Has thanked: 245 times
Been thanked: 106 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Sigwald »

Serdeczne podziękowania dla Organizatorów za jubileuszową 25 Edycję Konkursu! Męski, mocny uścisk wyperfumowanej dłoni dla Jurorów za tak sprawne i szybkie wystawienie ocen (rekordowa ilość zgłoszeń, o ile się nie mylę?). Gratulacje dla Zwycięzców i wszystkich Uczestników! Bawiłem się wyśmienicie, a dżentelmeńska rywalizacja z tak znakomitymi Malarzami to był dla mnie prawdziwy przywilej. Dziękuję Panowie i oby tak dalej!
(Btw - podobają mi się zwłaszcza komentarze sgr - ten luz jak w odpowiedziach redakcji Play Station Magazyn na listy czytelników, kurczę, aż poczułem się młodszy o jakieś 25 lat :lol: )
''A real man makes his own luck, Archie. Right, Dawson?''
elt
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2018, 20:11
Has thanked: 100 times
Been thanked: 119 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: elt »

Dziękuje pięknie za organizację, za pracę jury, za wsparcie sponsorów, bawiłem się przednio, i udało się parę dobrych tematów skończyć. Gratulacje dla wszystkich uczestników, którym udało się skończyć założone projekty!
Jeyo4
Sous-lieutenant
Posty: 495
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 15:14
Has thanked: 20 times
Been thanked: 52 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Jeyo4 »

Dziękuję Organizatorom, Sponsorom, Jury - bez Was nie byłoby Konkursu! :)
Awatar użytkownika
Ritter
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: sobota, 21 sierpnia 2021, 22:33
Has thanked: 121 times
Been thanked: 94 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Ritter »

Jak na Jubileusz przystało, ta edycja przyniosła wiele ciekawych prac, które w znaczny sposób podniosły poziom konkursu, co pozytywnie motywuje :)

Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników!
Wielkie pokłony dla Organizatorów, Sponsorów oraz Sędziów za włożony wysiłek!

Przy okazji chciałbym złożyć podziękowania dla @aspirant za czujne oko i prowadzenie całego wątku dot. stanu zaawansowania prac!!!

Dziękuję Wam Wszystkim jeszcze raz!
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Jarek »

Jestem w szoku jeszcze.
Bawię się tym konkursem od początku, kilka edycji z różnych powodów odpuściłem, ale wygrana w tej jubileuszowej jest najprzyjemniejszą ze wszystkich do tej pory.
Czuję się normalnie jak by stara gwardia w swej starości pokazała jednak młodym że jeszcze może :)

Dziękuję Jury i sponsorom i gratuluję wszystkim uczestnikom. Są w tej edycji prace, które robią wrażenie i wzbudzają moją zazdrość dla umiejętności autorów.
Aspirant
Adjudant
Posty: 260
Rejestracja: sobota, 14 listopada 2020, 21:16
Has thanked: 221 times
Been thanked: 207 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: Aspirant »

Dziękuję wszystkim organizatorom, jury i sponsorom.
Widzę poprawę swoich prac jak oceniają sędziowie w porównaniu z wcześniejszymi etapami.

Cieszę się, że przydała się lista prac. Jak organizatorzy nie będą mieć nic przeciw, w XXVI edycji znów chętnie zrobię listę prac
Ostatnio zmieniony sobota, 2 marca 2024, 18:17 przez Aspirant, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rilian
Lieutenant
Posty: 569
Rejestracja: środa, 4 grudnia 2019, 20:34
Has thanked: 77 times
Been thanked: 348 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: rilian »

Ja również dziękuję. Jak zwykle miło było malować "wspólnie" z Wami. Trochę się rumienię na wieść o wygranej, obstawiałem przy takiej konkurencji raczej dalsze miejsce i niezmiernie mi miło, że tak została doceniona moja praca.
dawidsoon6
Adjudant-Major
Posty: 321
Rejestracja: niedziela, 17 lutego 2019, 02:18
Has thanked: 102 times
Been thanked: 163 times

Re: Konkurs Modelarski Forum Strategie - wyniki XXV edycji

Post autor: dawidsoon6 »

Dzięki za kolejną edycję. Nawet wysoko wylądowałem. Mam nadzieję że konkurs będzie kontynuowany, gdyż mam jeszcze sporo projektów zwłaszcza terenowych. Pozdrawiam jurki i organizatorów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”