[X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (OiM) SKOŃCZONE

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 72 times
Been thanked: 84 times

[X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (OiM) SKOŃCZONE

Post autor: gervaz »

Witam wszystkich! Oto mój debiut w tym konkursie, i zarazem debiut w malowaniu figurek w skali 15 mm. Mam nadzieję, że doświadczenie nabyte przy większej skali nie pójdzie na marne, i żołnierzyki będą wyglądać co najmniej przyzwoicie. Mam zamiar pomalować do końca konkursu całość oddziału, który widać na zdjęciu poniżej. Figurki te to tzw. krajowa piechota szwedzka do systemu Ogniem i Mieczem, wyprodukowane przez firmę Wargamer.

Obrazek
Ostatnio zmieniony środa, 31 sierpnia 2016, 20:37 przez gervaz, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3966 times
Been thanked: 2526 times
Kontakt:

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (Ogniem i Mieczem)

Post autor: Raleen »

Cieszę się, że dołączyłeś do konkursu. Powodzenia!
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Umpapa
Général en Chef
Posty: 4159
Rejestracja: czwartek, 10 września 2009, 01:58
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 536 times
Been thanked: 255 times
Kontakt:

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (Ogniem i Mieczem)

Post autor: Umpapa »

Ambitnie! Powodzenia!
(Jeśli pomalujesz mniej, to nic się nie stanie.)
http://umpapas.blogspot.com/

Choć słońce skrył bojowy gaz / Choć żołdak pławi się w rozbojach
Wciąż przed upadkiem chroni nas / Zbroja
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 72 times
Been thanked: 84 times

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (Ogniem i Mieczem)

Post autor: gervaz »

Dziękuję za słowa wsparcia i dopingu. Niemniej jednak do końca konkursu chciałbym skończyć całość. Tego typu konkurencje (i związane z nimi terminy) znacznie zwiększają moją motywację. A wczoraj siadłem do malowania - i przedstawię Wam zaraz jego pierwsze efekty. W schemacie kolorystycznym sugerowałem się artykułem bodajże z Merkuriusza (fanowskiego zinu o grze Ogniem i Mieczem). Jego myśl przewodnia była następująca - poszczególne regimenty szwedzkiej piechoty miały swoją własną kolorystykę spodni i kurtek, ustaloną przez odgórne zarządzenia, ale w praktyce nie wszyscy żołnierze spełniali te wymagania. Po prostu ówczesny "przemysł" nie nadążał z produkcją i część żołnierzy musiała rozwiązywać problem ciuchów własnym sumptem. I dziś właśnie poznacie dwóch takich dżentelmenów. Na zbliżeniach wypadają średnio, ale z poziomu stołu, w większej liczbie, oglądani nieuzbrojonym okiem - na pewno będą prezentować się lepiej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwszy raz w życiu malowałem figurki w takiej skali - i było to bardzo miłe doświadczenie :) Cieszę się, że jest ich jeszcze tak dużo do dokończenia. A ponieważ figurki maluję z myślą o realnej grze, od razu zastanawiałem się nad kwestią ich transportowania na pole bitwy. Postanowiłem skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania - i namagnesować podstawki. Dzięki temu trzymają się one twardo metalowych płytek - i potem łatwo je umieścić na stole. W praktyce wygląda to tak:

Obrazek

Po prostu nawierciłem dziurkę, poszerzyłem ją do rozmiaru lekko ponad 5 mm średnicy - i wypełniłem ją magnesem neodymowym okrągłym o średnicy 5 mm i wysokość 2 mm. Pasuje idealnie, klej cyjanoakrylowy wypełnił luki.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 72 times
Been thanked: 84 times

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (Ogniem i Mieczem)

Post autor: gervaz »

Pora na aktualizację. Wciągnąłem się w malowanie figurek w tej skali. Bardzo ciekawe doświadczenie. Oto moje postępy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Powyżej widać sporą część muszkieterów. W zasadzie dokończenia wymaga jeszcze 6 modeli, na chwilę obecną tylko pokrytych podkładem. Jak widać, podstawki do figurek są ukończone w różnym stopniu. Część ma już nałożony kolor i fakturę, którą jeszcze wyciągnę drybrushem. Nawet przymierzyłem się do głazów i krzaczków. Inne tymczasem czekają na wyrównanie poziomu.

Obrazek

A tutaj pikinierzy - jak widać, też nie wszyscy. Trzeba jeszcze zadbać o ich głowy i broń, potem podstawki.

Ogólnie - praca idzie całkiem miło i sprawnie, mam nadzieję ukończyć całość do końca trwania konkursu.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 72 times
Been thanked: 84 times

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (Ogniem i Mieczem)

Post autor: gervaz »

No i skończyłem! Malowało się bardzo przyjemnie. Jeszcze tylko kawaleria, podręcznik - i mogę zacząć grać. Ale przygotowanie figurek było przyjemnością samą w sobie. Oto efekty mojej pracy:

Obrazekimage hosting no register

Obrazekupload pic

Obrazekfree uploader

Obrazekpost img

Obrazekimages hosting

Obrazekclick image upload

Obrazekfree photo hosting

Obrazekimage host

Obrazekimage hosting no sign up

Obrazekphoto hosting sites

Ponieważ forum zmniejsza obrazki, zachęcam do kliknięcia i zobaczenia ich w rozmiarze, który wydaje mi się odpowiedni. Podstawka z armatą odstaje od podstawki właściwej, ponieważ jest namagnesowana. Umożliwia oddzielenie samej armaty od reszty podstawki.
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (OiM) SKOŃCZONE.

Post autor: Schtrasny »

Zaiste piękne pludractwo.
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Jeyo4
Sous-lieutenant
Posty: 495
Rejestracja: niedziela, 21 sierpnia 2011, 15:14
Has thanked: 20 times
Been thanked: 52 times

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (OiM) SKOŃCZONE.

Post autor: Jeyo4 »

Oho! Szykuje się Potop. W Kmicicu cała nadzieja. :D Super!!!
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 72 times
Been thanked: 84 times

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (OiM) SKOŃCZONE.

Post autor: gervaz »

Gdyby nie Kmicic i jego kumple, to żylibyśmy teraz w opiekuńczym państwie dobrobytu :(
Awatar użytkownika
Warchoł
Strażnik wielki koronny
Posty: 2024
Rejestracja: czwartek, 19 marca 2009, 20:24
Lokalizacja: Kattowitz/ Домброва-Гурнича

Re: [X] [1] Oddział piechoty szwedzkiej (OiM) SKOŃCZONE.

Post autor: Warchoł »

Bardzo fajni :D.
Prawem i Lewem: sarmacki skirmish: http://www.sarmackiskirmish.blogspot.com

PiL: Koroniarze, Boćwiny, Lipkowie, Węgrzy, Szeklerzy, Wołosi, Mołdawianie, Pludracy, Kozacy, Serbowie, Chorwaci
BGK/CoC: Rumuni
BW-N: Księstwo Warszawskie
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”