[VII] [2] Bawarzy - HaT 1/72 - Gotowe

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72

Post autor: Torgill »

Brud na spodniach mi się podoba. I podstawki też bardzo fajne - wiosenna, alpejska łąka :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72

Post autor: Telamon »

Ja muszę poważnie przemyśleć czy się chce bawić w skalę 1/72 (produkty "medium plastic")...
Przy tych figurkach włożony spory wysiłek (wszystko rozjaśniane kilkoma warstwami oprócz derki i białych pasów) nie zaowocował takim efektem końcowym jaki chciałem. Przyznaję, na zdjęciach wyglądają gorzej niż faktycznie. Pomijając już ten wysiłek - mimo pokrycia figurki vikolem (1:1), zastosowania agresywnego podkładu Army Paintera i jak dotąd dwóch warstw lakieru bezbarwnego farba schodzi płatami. Zaczęła schodzić już w trakcie prac, z karabinu i wszystkiego co wystaje. Ok, poprawiałem na bieżąco, nałożyłem lakier, sprawdziłem, odłożyłem na moment... po czym ustawiłem tło do zdjęć i przeniosłem figurki... Nie wiem jakim cudzem ale złapały kolejny odprysk zresztą doskonale widoczny na zdjęciu. :x To mnie dobiło po kilkudziesięciu godzinach z pędzlem.

Może lepiej od razu przejdę do 6mm Adlera czy coś w ten gust albo po prostu wulgarnie zbejcuje Haciaki.
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Fromhold »

Zupełnie nie rozumiem Twoich problemów. U mnie nic nie odpryskuje.
Może nie odtłuściłeś figurek?
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Telamon »

Odtłuściłem, umyłem każdą figurkę dokładnie. Wręcz namydliłem i pod biczem wodnym spłukałem. Następnie nakleiłem na nakrętki, potraktowałem rozcieńczonym vikolem. Potem podkład. Pomalowałem. Nałożyłem Lakier przed i po wykonaniu podstawek. Farba mimo wszystko się złuszcza...
Może plasitik Zvezdy jest inny niż "butelkowy kauczuk" HaTa stąd inne zachowanie (nie wiem jak na Prusakach FW).
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Fromhold »

Telamon pisze:Odtłuściłem, umyłem każdą figurkę dokładnie. Wręcz namydliłem i pod biczem wodnym spłukałem. Następnie nakleiłem na nakrętki, potraktowałem rozcieńczonym vikolem. Potem podkład. Pomalowałem. Nałożyłem Lakier przed i po wykonaniu podstawek. Farba mimo wszystko się złuszcza...
Może plasitik Zvezdy jest inny niż "butelkowy kauczuk" HaTa stąd inne zachowanie (nie wiem jak na Prusakach FW).
Mam też figurki HaT z tego samego plastiku co Bawarzy.Mam je już wiele lat. Nic nie odpryskuje. Natomiast złuszczanie farby przy lakierowaniu może tylko oznaczać zły podkład bądź niedokładne zapodkładowanie. Ja używam podkładu GW. Najlepiej podkładować w trzech fazach, za każdym razem czekając na wyschnięcie. Wikolu nie musisz rozcieńczać i też warto go zastosować 2-3 warstwy w newralgicznych miejscach.
Bardzo dobry sposób na plastiki to farby Humbrol jako bazowe.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Torgill »

Nie wiem czego to kwestia, ale mam mnóstwo figurek HaT'a, które malowali różni malarze i raczej nie ma z nimi problemu. Są lepsze i gorsze, jak to HaT, zwłaszcza dawne modele, ale te najnowszej, jak napisał Fromhold dorównują Zvezdzie o Italerii nie mówiąc.

Odpadająca farba zdarzyła mi się tylko na moich figurkach, dlatego, że ja nie potrafię malować :)

Dwa przykłady:

Oto austriaccy kirasjerzy, figurki HaT'a, ten sam plastik. Farba trzyma się - malował Pryzmek.
Obrazek

Drugi przykład skrajny; grenzerzy. Te figurki to "gumisie". Zostały pomalowane w standardzie stołowym. Mimo gumisiowatości farba nie odpada, a używam ich bardzo intensywnie.
Obrazek

Zatem Telamonie głowa do góry, nie poddawaj się. Bawarski korpus czeka na Ciebie! :)
Wielu przeciwników chciałoby z Tobą skrzyżować bagnety!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Telamon »

Ja jednak chyba poczekam aż się w Polsce zaczną pojawiać armie 6mm... te 6 figurek mnie okrutnie zmęczyły.
Może maszerujący Prusacy wrócą do obiegu czy coś z czego mógłbym złożyć solidną niemieckojęzyczną armię, z niemieckim charakterem.
Awatar użytkownika
PawelPawel
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: poniedziałek, 15 sierpnia 2011, 14:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: PawelPawel »

Wyszli strasznie płasko, jakbyś nałożył na nich pierwsze warstwy tylko. Poczytaj o blackliningu, może pomóc.
http://www.coloureddust.com.pl/2014/03/blacklining.html
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Telamon »

Dzięki za radę.

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 43#p276343 ;)

Rozmyślam nad tym w nowym regimencie, jeżeli się ośmielę go zrobić. Do tej pory podchodziłem do tej techniki dość niechętnie, preferowałem chomikowe "odcinanie" washem na końcu. Tutaj detal był niestety na tyle płaski, że zapuszczenie washa na końcu nic nie dały ale uczę się na błędach. ;)
Awatar użytkownika
Arekmaximus
Sergent
Posty: 136
Rejestracja: środa, 30 października 2013, 23:17
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Arekmaximus »

Z ciekawością oglądam Twoje zmagania z HAT-em. Jak dla mnie, to "gumisiowe" tworzywo z tej firmy było najgorsze w obróbce ze wszystkich z jakimi do tej pory się spotkałem, ( z drugiej strony jest to super wyzwanie dla modelarza, aby jak najlepiej wykonać figurki w tym trudnym materiale). Kiedyś Ktoś na forum jako pomysł na HAT-a dał mi radę: piec... ( tak, tak, to był kolega Telamon :D ). Jednakże wtedy ten żart naprowadził mnie na pewien pomysł. Mianowicie pod wpływem temperatury gumowate tworzywo twardnieje. Czyli jeżeli gumowate figurki odpowiednia stwardnieją, to teoretycznie będą bardziej przyjazne w obróbce.
Tak więc jedną plastikową wypraskę położyłem na parapecie na działanie promieni słonecznych, a druga leży w piwnicy w bliskiej odległości pieca gdzie leżakuje w cieple. W przyszłym roku może będę się za nie zabierać, to wtedy będę mógł stwierdzić, czy jest jakaś poprawa w obróbce.
Jeśli chodzi o odpadającą farbę, to u mnie nic takiego się nie działo.

pozdrawiam ;)
Ave, Caesar, morituri te salutant!
http://arekmaximus.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Telamon »

Ok... trochę to dla mnie nowość z tym "termoutwardzaniem" bo jak mnie pamięć nie myli ustaliliśmy, że ten materiał (to jest chyba plastik z butelek) tak się nie zachowuje. Jednak powodzenia. ;)
Jeśli chodzi o odpadającą farbę, to u mnie nic takiego się nie działo.
Spróbuję przy kolejnych zastosować instrukcje Fromholda, odpryski na pierwszej przyjmuje na karby mego braku doświadczenia z materiałem. Jak nic nie popsuje mego nastroju to w święta spróbuję machnąć jegrów, zmierzyć się z tą bestią.
Awatar użytkownika
Torgill
General of the Army
Posty: 6210
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 917 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Torgill »

Arekmaximus pisze:Mianowicie pod wpływem temperatury gumowate tworzywo twardnieje. Czyli jeżeli gumowate figurki odpowiednia stwardnieją, to teoretycznie będą bardziej przyjazne w obróbce.
Ale to nie jest modelina. Sądzę, że to tworzywo pod wpływem temperatury zrobi się... ciepłe. A potem się ostudzi.
Gdzieś nawet na tym forum była dyskusja o tym i taka właśnie była konkluzja.
Telamon pisze:Spróbuję przy kolejnych zastosować instrukcje Fromholda, odpryski na pierwszej przyjmuje na karby mego braku doświadczenia z materiałem. Jak nic nie popsuje mego nastroju to w święta spróbuję machnąć jegrów, zmierzyć się z tą bestią.
Trzymam kciuki!
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Telamon »

Dziękuję. ;)
Awatar użytkownika
Arekmaximus
Sergent
Posty: 136
Rejestracja: środa, 30 października 2013, 23:17
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Arekmaximus »

Torgill pisze: Ale to nie jest modelina. Sądzę, że to tworzywo pod wpływem temperatury zrobi się... ciepłe. A potem się ostudzi.
Oglądałem dzisiaj swoją wystawioną na oknie HAT-owską wypraskę i stwierdzić mogę, że zmiana twardości jest zauważalna. Tworzywo wyraźnie utraciło nieco swojej gumowatości. Pytanie do jakiego stopnia może ono stwardnieć wciąż jest otwarte. Inna sprawą to jest to, jak bardzo ułatwi to już samą obróbkę przy wycinaniu/szlifowaniu. Ale o tym będę mógł coś więcej powiedzieć dopiero w przyszłym roku.

A wracając do ukończonej pracy Telamona: gratuluję ukończenia figur!
;)
Ave, Caesar, morituri te salutant!
http://arekmaximus.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: [VII] [2] Bawarscy Fizylierzy - HaT 1/72 - Gotowe

Post autor: Telamon »

Obrazek

Obrazek

Szwoleżerowie. Wszelkie pomysły "jak zrobić lepsze foty" bardzo mile widziane.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”