[II] [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - 1854r. - GOTOWE

Konkurs z nagrodami dla malujących figurki.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

W każdym razie niespecjalnie wystartowałem z 28mm. Niefortunny zbieg okoliczności.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: AWu »

Wiem
Dlatego proponuje przeniesienie tych ogólnych rozważań, które zastartowała tylko twoja genialna praca i smutek Zwierzaka :)

Bo robi zły PR tutaj zupełnie niepotrzebnie.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Bo robi zły PR tutaj zupełnie niepotrzebnie.
Spokojnie, Z tego co się orientuję to są wyznaczeni sędziowie niepodatni na presję. Poczekajmy do zakończenia konkursu z ocenami. Zwierzak ma duże szansa (weteran z sukcesami w końcu).
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Na pewno nie malujemy na półkę... Oczywiście nie widzę szansy na granie w BP w ciągu najbliższego roku, więc modele będą na półce ale docelowo to są modele do gry. Chociaż liczę, że akurat podstawka ze sztandarami, zrobią wrażenie. Na mnie robią. Doczekać się nie mogę jak całość złożę. Dodam sztandary (jak nie zapomnę obcęgów do docięcia drutu), kamyki, posypkę, trawkę i ... kule armatnie :D Na szczęście mam nową szafę, mało ubrań i dużo wolnego miejsca, więc będzie gdzie ustawiać regimenty. A im więcej będę miał podstawek tym lepiej armia będzie wyglądała!

Co do 1:72 - jeśli to plastiki, to maluje się to okropnie. Jednak malowałem Metale Warmodelling i to inna półka.
Dlatego uważam, że chyba wygra, a na pewno ma większe szanse.
O tym decyduje jury. Oceniają malowanie ale też element modelarski, sposób opisywania postępów, element historyczny itp. Zobaczymy. Sporo elementów do oceny, prawda :)?
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Kolejna odsłona.

Podstawkę mam już gotową ale prezentację skończyłem na 3 konkursowych modelach, więc od tego miejsca zaczniemy.

4ty model, który uzupełni podstawkę to bębniarz-gówniarz. Druga połowa XIX wieku to właściwie schyłek nieletnich w armii ale Wojna Krymska nawiązuje jeszcze tradycjami do ery Napoleona (choć z błyskotliwości dowódców, w przeciwieństwie do bitności żołnierzy, nic nie zostało), więc każdy regiment ma czy to bębniarza, czy trębacza (jak np. regimenty lekkiej piechoty) czy kobzistę (jak Szkoci).

Zasadniczo muzyk nie różni się niczym od reszty. Podobna kolorystyka munduru, te same portki. Butonierka. No i oczywiście bęben. Trafiłem na zdjęcia z jakiegoś muzeum, pokazujące, wyblakłe już ale w dobrym stanie, bębny z tego okresu. Oczywiście na free-hand na bębnie szansy nie było ale piaskowo-podobną kolorystykę powtórzyłem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Podstawka.

Efekt, jaki zamierzam uzyskać, to pustka Krymu, sterczące kamienie, pojedyncze kępy trawy. W tym celu, ja zresztą zawsze, pokrywam podstawkę vikolem lub PVC i przyklejam najpierw duże kamyki (które najpierw na sucho przymierzam), potem grubszy a na końcu drobniejszy piasek.

Kiedy całość wyschnie, maluję całą podstawkę brązową farbą emulsyjną (Decoral - 10zł za 1L :P). Kiedy wyschnie, nakładam, z odrobiną wody, bazowy kolor. Vallejo TAN_EARTH. Jak wyschnie, przecieram tym samym kolorem, dodając do każdej warstwy kremowego/pastelowego a blisko końca, białego.

Kamienie maluję szarym jeszcze przed przecieraniem piasku i traktuję lekko rozwidnianym bazowym kolorem tak, zęby szary za bardzo nie kontrastował.

Kiedy piasek i kamyki są pomalowane, dobieram kępki trawy (Army PAinter). Tym razem zdecydowałem się na bardzo kontrastowy kolor - Obrazek. Teoretycznie jest to kolor pasujący najlepiej do podmokłych terenów ale moim zdaniem świetnie współgra z kolorem bazy a do tego końcówki trawy są odcieniem zbliżone do TAN-EARTH.

Klej, na którym zamocowane są kępki nie trzyma się niczego poza oryginalnym pakowaniem, więc przyklejam trawkę używając kleju wikolowego (super glue też się sprawdza ale łatwiejszy jest wikol - daje możliwość korekty.

Brzegi podstawki postanowiłem pomalować TAN-EARTH. Ciemniejsze brzegi "osadzają" bazę. Widać, gdzie się kończy.

Słowem końca, warto wspomnieć o brudzeniu nogawek spodni. Podczas wojny na Krymie, był spory problem z utrzymaniem mundurów w czystości. Pył, błoto. Dlatego podzielę się z Wami sposobem, który okazał się najskuteczniejszy z kilku prób, które podjąłem.

Do brudzenia używam rozwodnionej emulsji. Nakładam kilka warstw. Każdą kolejną na mniejszej powierzchni. Następnie tylko w kilku miejscach nakładam rozwodniony TAN-EARTH. Dzięki temu uzyskamy płynny efekt suchego brudu.

A. Zapomniałbym. Dodałem też śrucinę, która po pomalowaniu i obsypaniu grubszym piaskiem, doskonale imituje pocisk armatni (patrz pierwsze zdjęcie - drogę usianą kulami).

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 19 listopada 2011, 16:21 przez MiSiO, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szeperd
Adjudant-Major
Posty: 344
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 16:30
Lokalizacja: Bielsko Biała
Been thanked: 8 times

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: szeperd »

Szkoci to mogli mieć ewentualnie dudziarza a nie kobzistę... :)

Co do dobosza - skoro zdecydowałeś się malować mu białka, to koniecznie dorób źrenice, bo wygląda, jak Alinoe. No!
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Właśnie mówię, dudziarza :P

Dobosz na tych zdjęciach nie jest całkiem dopieszczony. Dodałem, po opiaskowaniu bazy, kilka drobiazgów. Lekko przyczerniłam oczy wash'em. bo biała kropka była tak mała,że na pół nie dało rady jej przeciąć czarną kreską.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Czas na prezentację gotowego elementu. Gotowy, zabezpieczony bezbarwnym, matowym lakierem, stoi już na parapecie. Jutro sklejam druga podstawkę.

Zdjęcie jest leciutko zrobione na sepię tak, żeby pasowało do zdjęć robionych przez Roger'a Fenton'a. :)

Sztandary przycięte i przytwierdzone. Królewskie barwy oczywiście po prawej. kolory regimentu po lewej.

Obrazek
detal podstawki (niektóre nogawki jeszcze przed "uzupełnieniem" błota)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: GRZ »

Śliczne maleństwa. Mi do gustu najbardziej przypadł zarost i ta czerwień. Chciałbym zobaczyć cała armię na takim poziomie.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: [1] MiSiO - Dowództwo 33go regimentu - Red Coats - 1854r

Post autor: MiSiO »

Nad armią już pracuję. ;) W sumie to chętnie zrobię gdzieś temat i będę wrzucał zdjęcia nowo pomalowanych modeli.
Zablokowany

Wróć do „Konkurs Modelarski Forum Strategie”