Gry figurkami QR

Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Greebo »

Bitwa Mieszko vs Hodon z wykorzystaniem figurek Pawła Kura (DBA - duża bitwa)

Obrazek
Szeregi Mieszka ciągnęły się daleko. Czy spojrzeć w lewo...

Obrazek
...czy w prawo!

Obrazek
Głównodowodzący w otoczeniu drużynników, a obok jego piechota, tarczownicy i łucznicy.

Obrazek
Drugie dowództwo osłaniane przez łuczników

Obrazek
Trzecie dowództwo (z Konina!) i jego tarczownicy a za nimi obóz Mieszka.

Obrazek
Tarczownicy Mieszka schodzą ze wzgórza osłaniając łuczników.

Obrazek
Kolejna grupa tarczowników osłaniana przez lekką piechotę.

Obrazek
Lekka piechota czająca się w zasadzce w lesie.

Obrazek
Naprzód, naprzód. Do Ataku. Kto krzyczy "Niemiec mnie bije"?! Bić Niemca!!!

Obrazek
Piechota Polaków uderza ze wszech stron a drużynnicy z wodzami czekają w gotowości by rzucić się w pościg za rozbitym wrogiem.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Kretus »

Obłędnie ta pomalowana armia wygląda. Czyżbym widział sporo konwersji włóczników z innych modeli ?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Greebo »

Część tarczowników to Niemcy (przynajmniej 3 podstawki) - to z powodu braków w pomalowanych polakach ;)

Cześć to przerobieni łucznicy (pojedyncze figurki), a kolejna cześć to włócznicy zrobieni docelowo do armii Słowian (najnowsza armia QR do DBA).
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry figurkami QR

Post autor: AWu »

Właśnie się miałem pytać, bo w mej armii Mieszka nie ma połowy tych wzorów włóczników ! :>

Te hordy Hodona to najwyraźniej niegłupi pomysł na polskich tarczowników !
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Jarek »

Czy będzie można kupować te figurki na sztuki czy tylko w zestawach do DBA?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Greebo »

Jeśli chodzi o sprzedaż wszystko jest do uzgodnienia z QR a z moich doświadczeń wynika że nie powinno być żadnych problemów.

Adres jego maila znajdziesz bez problemu w tym dziale :)

Jeśli chodzi o hordy Hodona na polskich tarczowników to trochę też ale ja pisałem o trzech elementach faktycznych Sp z armii Hodona (ciężka piechota w hełmach i kolczugach) które Paweł wystawił jako polaków bo brakowało mu pomalowanych elementów polskich Sp do wystawienia 3 armii do BB, chyba że to ja czegoś nie zrozumiałem :)!
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry figurkami QR

Post autor: AWu »

Ja nic nie wiem :)
Piszę, bo rozważałem czy zakupić z hordami czy bez wariant jak w końcu się zdecyduje :)

Ale modele fajne są więc chyba padnie jednak na wariant z hordami..

Mimo, że ich nie lubię, przez hordy nie mogę skończyć moich Sasanidów.
W DBA 3.0 nie będą już obowiązkowe na szczęście, ale przez to że nigdy ich nie wystawie straciłem wenę do malowania tych typków.. ;/
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: Gry figurkami QR

Post autor: stelker »

AWu pisze:Ja nic nie wiem :)
pisze bo rozważałem czy zakupić z hordami czy bez wariant jak w końcu się zdecyduje :)

Ale modele fajne są więc chyba padnie jednak na wariant z hordami..

Mimo, że ich nie lubię, przez hordy nie mogę skończyć moich Sasanidów.
W DBA 3.0 nie będą już obowiązkowe na szczęście, ale przez to że nigdy ich nie wystawie straciłem wenę do malowania tych typków.. ;/
Tyle tylko że na DBA 3.0 przyjdzie nam jeszcze długo poczekać
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry figurkami QR

Post autor: AWu »

Ale Army listy już są i te hordy mnie ciągną w dół ;(
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Kretus »

AWu, jeśli masz na myśli te listy autorstwa Sue ogłoszone w pdf-ach, to forum fanaticusa głosiło że są mocno przerabiane przez Phila.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry figurkami QR

Post autor: AWu »

Jakie by nie były to powrotu do przymusowych hord nie ma, bo po prostu nic takiego nie występowało historycznie... jest jedna wzmianka o jednej okazji. na 400 lat istnienia państwa.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Greebo »

AWu pisze: Jakie by nie były to powrotu do przymusowych hord nie ma, bo po prostu nic takiego nie występowało historycznie... jest jedna wzmianka o jednej okazji. na 400 lat istnienia państwa
Co prawda trochę zbaczamy z głównego tematu ale jesteś zupełnie pewny AWu? W końcu Hordy w DBA to:
[b]DBA[/b] pisze: HORDY, reprezentują niewyszkoloną i nie entuzjastyczną piechotę zwerbowaną spośród wieśniaków aby zwiększyć liczebność oraz do wykonywania służebnej pracy przy oblężeniach oraz w obozach.
Nie jestem wybitnym znawcą historii Sasanidów ale niezbyt wyszkolona piechota wydaje się bardziej prawdopodobnym elementem armii niż tylko jeden wypadek na 400 lat.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry figurkami QR

Post autor: AWu »

Te hordy tam są bo Barker wyczytał o tym, że pod Al Qadissiya byli wojacy po skuwani łańcuchami (co samo w sobie jest wątpliwe historycznie, bo to ze źródeł arabskich gdzie skuwanie niechętnych przeciwników było toposem by ukazać szczery zapał arabów i na przykłąd zawodowa armia bizantyńska była wg tych samych kronikarzy także skuwana - gdzie te hordy bizantyjskie ja się pytam ? :).

Z tego co wiemy o piechocie Sasanidów (a wiele nie ma) to była jednolicie wyposażona i umundurowana (tak !) więc raczej zawodowa - nijak się to ma do hord. Często tez piechotę stanowiły bitne plemiona górskie, które tez domagają się raczej innej klasyfikacji.

Ale można się doszukać hord wszędzie. Tylko, że w większości army listów ich brak a tu są obowiązkowe, w sytuacji gdy większość armii Sassanidzkich była konna prawie w całości (lub piechota była tak mało istotna, że kronikarze zapomnieli o niej wspomnieć :)

Ta lista jest po prostu nie dopracowana i dość przypadkowa.
A w armii typu Sassanidzkiego po prostu w większości sytuacji nie ma miejsca na "niewyszkoloną i nie entuzjastyczną piechotę zwerbowaną spośród wieśniaków aby zwiększyć liczebność"

W tych nowych propozycjach jest jedna opcja na zastąpienie hord łucznikami jest i opcja konna w całości.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Gry figurkami QR

Post autor: Greebo »

No to zdecydowanie masz rację z tymi hordami u Sasanidów :D

Ale swoją drogą akurat moje Hordy u nich bardzo mi się podobają bo zrobione są z fajnych figurek z dużymi tarczami. Może nie są jednolicie umundurowane (choć są właściwie z jednej figurki) osobiście bowiem trochę z rezerwą podchodzę do takich "stwierdzeń" w odniesieniu do wojsk co najmniej do końca XVII w.

W końcu raczej zgodnie wszyscy badacze wskazują że utrzymanie jednolitego umundurowania to był ogromny wydatek z którym mogły sobie poradzić dopiero monarchie absolutystyczne przełomu XVII i XVIII w. w rozwiniętych krajach. (Stałe podatki i manufaktury to w pewnym sensie podstawa jednolitego umundurowania.)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gry figurkami QR

Post autor: AWu »

To zależy jak definiujesz mundur.
Dla mnie to wystandaryzowany ubiór wspólny całym jednostkom ale nie koniecznie jednolity w armii (co zresztą nie było jeszcze takie oczywiste w 1914!.)
Podczas wykopalisk w Dura Europos odnaleziono Sasanickie "mundury" czyli zestaw ubiorów wojskowych w jednym typie, wspólnym kroju i kolorze (niebieskim) w wielu egzemplarzach*.

* A juz na przykłąd zbroje końskie są całkiem inne tam odnalezione. CO wskazuje na umundurowaną regularna piechotę i samo się uzbrajających kawalerzystów - co było zgodne z przekazami - kawaleria byłą złożona z Dehkanów - to ichnia szlachta feudalna, która się zawsze wyposaża sama w zależności od zasobów, a piechota przynajmniej w części zawodowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”