Rozgrywki grupowe - ogólna dyskusja

Grupowe latanie na B-17, odbywające się pod patronatem naszego forum.
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Post autor: wheeski »

Witam po świątecznej przerwie..

Wydaje mi się że temat zespołowego latania w B-17 dojrzał do jego rozwinięcia.
Proszę więc o zadeklarowanie się osób które chciały by się w coś takiego bawić (myślę że wystarczy PW, aby nie zaśmiecać tematu).

Na chwilę obecną zainteresowanie zgłosiły 4 osoby (jarek, janekbosko, ja i mój nie zarejestrowany na forum brat). Infromację o pomyślę umieszczę też w innych miejscach, gdzie się udzielam. Myślę że czas do końca tygodnia wystarczy, aby zebrać grupę roboczą.

Pod koniec tygodnia postaram się pokazać moją wizję jak to by wyglądało (oczywiście wszystko będzie do ustalenia), gdyż stosowny plan ramowy właśnie się tworzy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Ja potwierdzam udział.
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post autor: ChevalierVernix »

Uważajcie na Focke Wulfy Panowie :P
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Post autor: wheeski »

Jak obiecałem przedstawiam założenia wstępne


A. Organizacyjne
1.) Częstotliwość - wydaje mi się że dobrze było by przyjąć jedna misja na tydzień. Przy założeniu że wcześniej publikowane będą dane na 2,3 misje naprzód, aby dało się na raz rozegrać jakieś misje na zapas. Podawany byłby cel. Parametry lotu, pogoda, osłona, etc. (dla tych co nie używali by emulatora)
2.) Miejsce gry - proponuję forum Strategie. Jeśli okaże się że są osoby które nie są obecne na tym forum, a nie chcą/nie mogą zakładać sobie konta tylko dla tej gry, to do rozpatrzenia jest następujący scenariusz... : wysyłanie AARów na maila osób które mają konto na forum Strategie, by te je umieszczały
3.) Sposób raportowania - wydaje mi się , że warto korzystać z dobrych wzorców a za taki myślę można uznać następujący schemat raportowania.

Nick (ew. email):
Nazwa samolotu:
Numer misji:
Cel:

Skuteczność bombardowania:
Status samolotu po misji:
Status członków załogi po misji: Zabici, Ranni (lekko, ciężko), etc.

Straty zadane nieprzyjacielskim myśliwcom (wg. typówm wielkości i kolejności uszkodzeń)
Opis literacki: (w formie nawet bardzo krótkiej)


Raporty wysyłali byśmy albo prowadzącego grę (lub np. daną misję), albo bezpośrednio do tematu z daną misją.

B.Do ustalenia przed grą
1.) Pierwszą rzeczą do ustalenia jest wg. jakiego kryterium wybierane powinny być cele: losowanie z orginalnej tabeli G3, losowanie z poszerzonej tabeli G3, czy też rzeczywiste misje wylatane przez 351 Grupę Bombową (bo jako dywizjon takowej chciałbym abyśmy latali) (ja optuję za opcją ostatnią)
2.) Drugą rzeczą do ustalenia jest czy gramy tylko unplugged (orginalna gra, print and play, inne), czy też przy pomocy emulatora. Opcja jedno i drugie też jest jak najbardziej dopuszczalna. Różnice wynikają z faktu że emulator nie daje możliwości ustalawienia jaka będzie pogoda nad celem i jaka jest osłona myśliwska, nie da się też chyba przemieszczać cżłonków załogi, ma jednak szereg innych zalet. (proponuję dowolność)

C.Parametry związane z samą miscją:
a.)To czy gracz stosował będzie parametry wyszkolenia pilotów myśliwskich, czy też nie powinno zależeć od niego. (na emulatorze używam, na żywo nie bo wtedy od razu wiadomo przy ponownym ataku kto weteran, a kto nowicjusz, a prawdziwi strzelcy tego nie wiedzieli)
b.)Podobnie ma się rzecz ze zdarzeniami losowymi (Tabele B3 i B7).
c.)Dowolność dotyczy także używania opcji „spray fire” (Tabela M5)
d.)Uważam że latać powinniśmy tylko ze standardowymi myśliwcami niemieckimi, bez żadnych dodatkowych wariantów typu JU88, specjalne dywyzjony, etc.)
e.)Inne – czekam na propozycje

D.Organizacyjne związane ze strukturą dywizjonu
1.)Latać planuję w ramach 351 BG składającej się z dywizjonów 508 (YB-), 509(RQ-), 510 (TU-) i 511(DS-).
2.)Rozgrywkę planuję prowadzić od listopada 1943 do maksymalnie czerwca 1944 (351 Grupa Bombowa odbyła w tym czasie 137 misji, co jest ilością aż nazbyt wystarczającą.
3.)Każdy z graczy rozpoczął by turę na B17F z załogą złożoną przez siebie wg. Punktu E. Samolot ten będzie miał swój numer seryjny i otrzyma oznaczenie kodowe właściwe dla dywizjonu
4.)Pozycje zamykającego i otwierającego formację ustala dowódzca danego dywizjonu. (co oznacza że może wybrać metodę losową, lub „na ochotnika” – z zastrzezeniami z pkt. E). Pozycja dywizjonu w formacji będzie ustalana przez dowódzcę grupy. (W przypadku gdy na początku latać będziemy prawdopodobnie jednym dywizjionem będzie ona losowana.)
5.)Po stracie samolotu gracz otrzymywał by nowy samolot B17F, uzupełniając brakujących członków załogi (lub całą załogę) wg. Punktu E. Po 1.01.1944r nowym samolotem mógłby być B17G
6.)W jednym momencie gracz powininen latać jednym samolotem.
7.)Dywizjon liczy sobie 6-7 samolotów. Przy większej liczbie graczy otworzony zostanie nowy dywizjon. (co znaczy że nadal będzie jedna osoba zarządzająca grupą bombową, natomiast każdy dywizjon będzie miał swojego wirtualnego dowódzcę ustalającego miejsca w szyku).

E.Skład załogi, promocje, odznaczenia, uzupełnienia i rany.
1.)Jako początkowy skład proponuję przyjąć skład następujący: pilot – 1LT, drugi pilot, nawigator i bombardier – 2LT, pozostali członkowie załogi SGT
2.)Po stracie pilota, gracz ma możliwość promować drugiego pilota do stopnia 1LT i uczynić go pierwszym pilotem. Może też otrzymać nowego pierwszego pilota w stopniu 2LT
3.)Promocje oficerów odbywać się będą na zasadzie punktowej. Każda zaliczona misja to 1pkt. Za bycie liderem wyprawy 1 dodatkowy punkt. Odznaczenie medalami także oznacza dodatkowe punkty.
(AirMedal - 1pkt; DFC – 2pkt; Silver Star – 3pkt;DSC – 4pkt)
4.)Limity punktowe dla poszczególnych stopni:
1LT – 10pkt; CPT – 25pkt; Maj – 40pkt; LtCol – 60pkt (każdy 1LT z założenia ma już 10pkt)
5.)Przywileje związane ze stopniami:
a.CPT – dopóki jest taka możliwość nie zostanie zamykającym formację, jeśli jest taka możliwość prowadzi dywizjon.
b.MAJ – nie zamyka nigdy formacji. Prowadzi dywizjon.
c.Lt.Col – nie zamyka nigdy formacji. Prowadzi całą grupę. (Jeśli będzie więcej niż jeden dywizjon)
d.Bombardier i Nawigator także mogą być awansowani ale nie zyskują za to żadnych bonusów
e.W dywizjonie może być tylko jeden Maj i Lt.Col.
6.)Dla splendoru przewidziane jest też awansowanie SGT na SSG osiągnięciu statusu ACE (5 zestrzeleń). Po następnych pięciu może awansować na TSG a po nastęnych na MSG. (zestrzelenia liczy się od awansu – czyli jeśli po misji SGT ma 6 zestrzeleń i zostanie promowany do następną promocję otrzyma po 11 zestrzeleniu)
7.)Rany:
a.)Członek załogi z raną lekką pauzuje 7 dni.
b.)Członek załogi z raną ciężką pauzuje 21 dni.
c.)Jeśli w tym czasie będzie miała miejsce kolejna misja zastosowane za niego będzie zastępstwo. Po powrocie pierwotnego członka załogi do jej składu zastępca pozostanie w odwodzie.
8.)Odznaczenia:
a.)Każdy ranny, lub zabity członek załogi zostaje automatycznie odznaczony medalem Purpure Heart
b.)Do odznaczeń: Air Medal; Distinguished Flying Cross; Legion of Merit; Silver Star; Distinguished Service Cross; Medal of Honor przedstawia członków załogi jej kapitan (gracz). Sprawę rozstrzygać będzie dowództwo (czyli na chwilę obecną ja) z uwzględnieniem w miarę możliwości uwczesnych regulaminów i zasad przyznawania odznaczeń.
9.)Tura:
Tura bojowa trwa 25 lotów. Po upływie tego czasu dochodzi do następujących sytuacji
a.)Jeśli dotyczy to samolotu, to samolot ten automatycznie przestaje latać i wraca do kraju, a załoga otrzymuje nowy zgodnie z pkt. D.5
b.)Jeśli sytuacja dotyczy pilota, to gracz może zdecydować, czy chce aby pilot powrócił do kraju, czy też kontynułował loty (z zastrzeżeniem pkt.c)
c.)Jeśli po skończeniu tury lotów pilot ma „uzbierane” pkt. do awansu na stopnie Maj i LtCol, natomiast nie ma wolnych „etatów” w jego dywizjonie pilot taki jest oddelegowywany do nowej jednostki, a gracz otrzymuje z przydziału nowego pilota, przy uwzględnieniu pkt.E.2.

Wszystkie powyższe punkty w większości są do negocjacji

Po ustaleniu wspólnym zasad poproszę administrację o usunięcie postów dotyczących tych ustaleń, zaś ustalony regulamin opublikujemy w stosownym dziale
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

W zasadzie nie mam uwag, podoba mi się. Zwłaszcza pomysł latania historycznych misji.
wheeski pisze:Miejsce gry - proponuję forum Strategie
Oczywiście tak.
wheeski pisze:Drugą rzeczą do ustalenia jest czy gramy tylko unplugged (orginalna gra, print and play, inne)
Mam tylko print and play.

Rozumiem, że podejmujesz się dowodzić całością?

I jeszcze jedna sprawa, masz wersję mapy do tych historycznych misji z zaznaczonymi strefami i tabelką?

Już się nie mogę doczekać pierwszego lotu :)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

I jak sytuacja, ekipa zebrana?
Kiedy zaczynamy?
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Post autor: wheeski »

Zaczniemy skromnie, jak tylko z Administracją ustalimy pewne szczegóły..
Niestety w tym tygodniu mam ograniczony dostęp do neta w pracy, a w domu 3 miesięczna córa, więc nie bardzo jest się kiedy za to zabrać..
Mam nadzieję że do końca tygodnia ruszy.. ale nie obiecuję..
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

wheeski pisze:3 miesięczna córa
Jesteś usprawiedliwiony :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43337
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Proponuję dokończyć dyskusję nad zasadami wspólnych rozgrywek, następnie spisać wersję ostateczną i umieścić w osobnym wątku, a ten zostawić wyłącznie na dyskusje.

Zgłoszenie - chyba nie będzie potrzeby w tej chwili, ale następnym razem także proponuję zamieścić w osobnym wątku.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Może jeszcze do zasad:
wheeski pisze: B.Do ustalenia przed grą
1.) Pierwszą rzeczą do ustalenia jest wg. jakiego kryterium wybierane powinny być cele: losowanie z orginalnej tabeli G3, losowanie z poszerzonej tabeli G3, czy też rzeczywiste misje wylatane przez 351 Grupę Bombową (bo jako dywizjon takowej chciałbym abyśmy latali) (ja optuję za opcją ostatnią)
Czy masz opracowaną tabelę do FLIGHT LOG GAZETEER i mapę z zaznacznymi celami to tych misji?

Chyba było by najlepiej gdyby wszyscy miali takie same materiały do gry, przynajmniej te , które nie są w oryginalnej wersji.


Doświadczenie pilotów myśliwców proponuję zostawić jak jest w zasadach. Przy drugim ataku i nie ma to już takiego znaczenia jak rozdziela się cele dla strzelców pokładowych. Zazwyczaj atakuje już wtedy jeden lub dwa myśliwce i "grzeje" się do niech ze wszystkiego. XD
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

A jak z przydziałem samolotów i załóg?
I ilu nas w końcu gra?
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

"Mr Malfunction" wylądowała po pierwszej misji. Było gorąco :) . Raport "się pisze".
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Post autor: wheeski »

Jest z mojej strony taka mała sugestia odnośnie zmian w zasadach.
Bardzo proszę o ew. negatywne uwagi do nich..
Proponuję:
1.) wydłużyć termin na rozegranie misji z 1 tygodnia na 10 dni.. Pozwoli to na spokojniej, rozgrywać kampanię.
2.) zaliczane będą opisy misji które napłyną do 24 godzin od terminu zapisanego w warunkach misji (to na wypadek innych stref czasowych, etc.)
3.) wpisy wpływające po tym terminie i ew. brak wpisów od zgłoszonych załóg traktowany będzie jako awaria techniczna tuż po starcie i konieczność powrotu do bazy (tym samym misja jest dla załogi i maszyny "niezaliczona"). Nie wiązać się to będzie z żadnymi konsekwencjami dla załogi (ma to na celu zachęcenie tych którzy mogliby grać mniej regularnie).

Oczekuję na ew. uwagi, lub propozycje co jeszcze zmienić, lub dodać (ew. odjąć)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Te zmiany mi nie przeszkadzają :)

Mam natomiast wątpliwośći co do zasad związanych ze strzelaniem do niemieckich mysliwców. Chodzi mi o zasady gry. Czy nie uważacie, że są one troche mało realne. Przy odrobinie szczęścia forteca w długiej misji może w każdej strefie zaliczyć jakieś zestrzelenie.
Jak to było z tym było w czasie wojny?
wheeski
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 czerwca 2008, 09:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Post autor: wheeski »

Zastanawiałem się kiedys nad tym.. bo rzeczywiście zdarzały mi się misje, że względnie dużo samolotow było zestrzeliwanych..
Podobną uwagę miał kiedyś ozy który czytał moje opisy dotyczące latania.. Miałem mu nawet odpisać, ale wtedy sprawa latania grupowego spowodowała że to odpuściłem..

To może teraz za jednym zamachem się do tego ustosunkuję i potem sobie tam przekleję..

Garś prawopodobnieństw
Atak z przedniej półsfery daje nam 1/6 szansy na trafienie w cel a także od 1/3 do 1/2 na jego zestrzelenie. to daje w sumie od 1/18 do 1/12 szansy że się uda zestrzelić przeciwnika zanim on do nas trafi.. Wtedy szansami na trafienie przez wroga się nie przejmujemy..
Jeśli liczymy tylko na uszkodzenie to tutaj owszem wygląda to już lepiej, bo mamy prawdopodobnieństwo od 1/36 do 1/18 na FCA i 1/18 na FBOA.
Szanse Luftwaffe na trafienie sa ZAWSZE 1/6, nawet przy FBOA i FCA
Szanse że trafią gdy my ich nie trafimy to 1/3 co daje nam w sumie 5/18 szansy że oberwiemy. A jak już oberwiemy to ilosc kombinacji ktora moze spowodowac ze spadniemy jest masakryczna. A spasc mozemy nawet od pojedynczego trafienia.

Reasumując wychodzi nam, że pojedynczy samolot atakujący od dziobu ma następujące szanse (jeśli strzela do niego Top lub BallTurret):
12(18)/216 że go zestrzelimy
2/(2)216 FBOA a on nas trafi
10/(10)216 FBOA a on nas nie trafi
2(1)/216 FCA a on nas trafi
10(5)/216 FBOA a on na nie trafi
60(60)/216 my go nie trafimy on nas tak
120(120)/216 nikt nikogo nie trafi.
Co daje nam w sumie że trafia nas z prawdopodobnieństwem 64(63)/216
a my jego 36/216
[przy czym z prawdopodobnieństwem 4(3)/216 nawet jak go trafimy to on nam odda..] więc przewaga i tak po stronie pojedynczego samolotu.

Dla innych pozycji ataku sobie daruję, bo mi się nie chce.. :)

Z drugiej strony
Nie zapominajmy, że jak zauważono straty Luftwaffe można traktować jako straty zgłoszone. Wydaje mi się że poza KILL które zakłada że jednak zestrzelenie było, ciężko zakładać jak duże były uszkodzenia przy FBOA a tym bardziej przy FCA. Fakt że myśliwiec nie ponowił ataku nie musi oznaczać, że został uszkodzony (choć tak to raportujemy)

To tyle jeśli chodzi o moje rozważania.. Ciężko mi powiedzieć jak było na wojnie.. Jak znajdę czas, to poszukam..

A zresztę to tylko gra..
Zablokowany

Wróć do „Forumowe latanie w B-17 Queen of the Skies”