Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Forum systemu bitewnego "Ambush Alley: Force on Force".
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: q.b. »

Witam!

Chciałbym prosić Was o pomoc. Rzuciłem Mattowi "Elhiemowi" z UK - producentowi figurek metalowych o doskonałej jakości w skali 1:72 by stworzył serię współczesnych Polaków na Afganistan oraz Irak...

Zasiałem już "pozytywne ziarno" i zaowocowało ono zainteresowanie tym tematem - trzeba teraz zebrać mały research dla niego by miał na podstawie czegoś rzeźbić w metalu i g-s'ie.

Stąd prośba do chętnych:

Wrzućcie mi tutaj wszystko co może się przydać i to co możecie - zdjęcia, malowania, bronie, wyposażenia oraz uniformy (mogą być też krótkie teksty o ważniejszych akcjach, bitwach, ciekawostki) na podstawie których powstanie pierwszy pluton wpółczesnych Polaków czasów jakże nam bliskich -> lat 2003-2010 :)

Liczę na Was - zapewne wielu z Was marzy o takim małym polskim akcencie w swojej kolekcji !

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony czwartek, 7 kwietnia 2011, 21:51 przez q.b., łącznie zmieniany 1 raz.
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
Thomas
First Lieutenant
Posty: 626
Rejestracja: czwartek, 1 czerwca 2006, 12:09
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Thomas »

Rach:LINK

Ciach: LINK

Bronie: LINK

Polscy żołnierze ogólnie: Link
.:: !! POSZUKIWANI WARGAMERZY Z ŁODZI I OKOLIC. ZGŁOSZENIA I INFO NA PW !! ::.
Awatar użytkownika
Blitz
Starszyj Lejtienant
Posty: 589
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 18:22
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: Blitz »

Witam!
Więc zacznijmy od najciekawszej części czyli Indywidualnej Broni Strzeleckiej:

Generalnie na misjach wygląda to tak:

Standardowo jako podstawowa broń to nasz ukochany karabinek Beryl wz. 96
Obrazek

Przy obsługach wozów bojowych i u fajnych komandosów (czytaj desantowoszturmowcy) występuje pochodzący od niego subkarabinek Mini Beryl i skrócona wersja dużego Beryla czyli Beryl Commando
Obrazek
Obrazek

Jako wsparcie występuje UKM-2000 czyli nasz miodny PK przystosowany do NATOwskiej amunicji 7,62x51
Obrazek

Strzelcy wyborowi (Snajperzy) to głównie TRG-21, aczkolwiek znów weźmy pod lupę nazwę "strzelec wyborowy" - w drużynie regularnej mamy poszczególne funkcje i dużo by tu pisać, w każdym razie w drużynach wzmocnionych strzelcem wyborowym występuje przeważnie zwykły Beryl (no dobra może trochę bardziej celny), który to ma dodany celownik optyczny.
Obrazek


Jako broń krótka każdego żołnierza superzacinaka WIST-94
Obrazek


Co do broni przeciwpancernej: RG rura czyli klasyczny RPG-7 i Carl Gustaf

Granaty: nie wymienię nowych konstrukcji, ponieważ nie miałem z nimi styczności, a nie będę z innych publikacji na szybko wyczytywał. Przy szkoleniach rzucałem RG-42 i F-1, ale wydaje mi się, że występują tylko jako granaty szkolne.

Za jakieś nieścisłości i rozbieżności przepraszam gdyż iż ponieważ rozstałem się dziś z dotychczasową towarzyszką życia ze tak powiem wulgarnie.
Pozdrawiam

no i biorę się za mundury i oporządzenie ;)
"Marzenia się spełniają, trzeba tylko wierzyć."
Mój blog z modelami...
Awatar użytkownika
Blitz
Starszyj Lejtienant
Posty: 589
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 18:22
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: Blitz »

A więc:

Na nogach oprócz klasycznych Januszów/Józefów/Desantów (wyłącznie w kraju) czy jak tam chcecie, mamy do czynienia z jak dla mnie kultowym obuwiem wz. 928/MON, przy czym historia tych bucików jest bardzo fajna i kolorowa aczkolwiek nie skończyła się zbyt fajnie i kolorowo, bo nasz fajny i (w sumie też) kolorowy rząd postanowił zakupić te z tańszych materiałów no i się rozpadają, że tak powiem. Ja jestem posiadaczem oryginalnych goretexowych Kupczaków no i sobie chwalę (przy okazji się lansuję ale wiecie "moje - to mogę" ;) )

Obrazek

występują też w wersji pustynnej.
Oprócz tego na misjach, często spotykane są obuwie amerykańskie czytaj Jungle i pochodne - tak z przyjacielskiej wymiany.

Mundurki:

Super ultra turbo ulubiony przeze mnie również, UNIFORM SKOCZKA rodem z lat '50, oczywiście trochę pozmieniany i oczywiście bez lansujących kieszeni z tyłu na spodniach (swoją drogą jak ktoś takie ma to pisać na pw może akurat rozmiar mi przypasuje :) )

Mamy też wersję cienką/letnią z tkaniny ripstop, to trochę nowszy wytwór

Hełmy:

wz 2000, 2005 i najnowszy 2010 aczkolwiek jeszcze go nie widziałem na oczy.

No i coś czego nie umiem konkretnie opisać czyli kamizelki taktyczne i balistyczne...

Niby jedną z podstawowych jest KS-12 stworzona przez Miwo Military ale nie chcę nikogo skłamać bo jest wiele zdjęć, pokazujących na prawdę masę kamizelek w różnych kamuflażach

Obrazek


Poza tym mamy fajne plecaki Janysporta z serii Grot i dumne Zasobniki Piechoty Górskiej (ach ta nazwa) wz. 987/MON.
"Marzenia się spełniają, trzeba tylko wierzyć."
Mój blog z modelami...
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Bardzo dużo zdjąć z Afganu:
http://zafganistanu.pl/
Obrazek
Awatar użytkownika
apj
Lieutenant
Posty: 564
Rejestracja: środa, 12 kwietnia 2006, 12:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: apj »

Fajny temat q.b. Przyda sie mojemu rzeźbiarzowi :D
Awatar użytkownika
Mac gal
Caporal-Fourrier
Posty: 91
Rejestracja: środa, 31 marca 2010, 16:50
Lokalizacja: Grodzisk

Post autor: Mac gal »

Najważniejsza moim zdaniem tematyka przy rzeźbieniu figurki to nie broń, a oporządzenie i inne bambetle. Beryl czy PKM jakie są każdy widzi, gorzej z hełmami, mundurami, kamizelkiami i całą resztą majdanu.

Obecnie z tego co wiem, najbardziej typowe w wojsku polskim są kamizelki (zwane też czasem szelkami) Lubawa. Reprezentują one poziom amerykański z początku lat 90 tych. Powszechna na wyposarzeniu w polskich misjach na bałkanach, oraz na początku iraku. Później na misjach i w bardziej elitarnych zastępowana przez nowsze modele.
Obrazek


Na misjach częściej spotykane są nowsze kamizelki Janysportu:
Obrazek

Oraz MIWO:
Obrazek


Jeśli chodzi o kamizelki ochronne to najpopularniejsze są KLV
Obrazek
oraz OLV
Obrazek

Są tez nowsze DMV, dla desantowców:
http://img5.imageshack.us/i/dsc00656f.jpg/


Przy okazji tekst o polskich kamizelkach:
www.witu.mil.pl/www/biuletyn/zeszyty/20050094p/109.pdf


Do tego hełmy - starsze Wz 93
Obrazek
Swoją drogą, to najwyraźniej mieli manekina z za małą głową :)
więcej zdjęć:
http://www.helmy.w8w.pl/polski%20wz.93.htm


I nowsze wz. 2005
Obrazek
więcej zdjęć:
http://www.helmy.w8w.pl/polski%20wz.2005.htm

W trakcie misji na hełmach często gogle w pokrowcu lub bez, powszechne są też ciemne okulary.



Jeszcze słówko o Berylach - wersji Mini beryl i Commando praktycznie nie spotyka sie w rękach żołnierzy. Wersji mini używa żandarmeria i - kiedyś - formoza. Wersja commando jest jak Yeti - wielu o niej słyszało, ale w jednostkach jakoś nikt jej nie widział :).

Podwieszane granatniki to też rzadkość. ale widuje się je tu i ówdzie. W pierwszych latachmisji irackiej, polscy żołnierze od czasu do czasu mieli granatniki podpięte pod stare AKM-y, albo robili samoróbki w postaci łoża i granatnika do kałasza przymocowanego do beryla. W starych berylach (bez chwytu i szyn montażowych), żołnierze czasami zakładali łoża z przednim chwytem wyszabrowane z rumuńskich kałasznikowów.

Ważna rzecz dla rzeźbiarzy:
Kanciastej szyny montażowej oraz dziwnego polskiego celownika z pco (pierwsze zdjęcie z postu Blitza) w jednostkach nie widuje się praktycznie nigdy! Jakby coś ruszało się z figurkami, to trzeba na to uczulić wykonawcę, bo to jedno z najpowszechniejszych zdjęć beryla w sieci.

Najpowszechniejszym typem optyki na berylach są celowniki Eotech. Na zdjęciach z afganistanu czy iraku rzadko kiedy widać coś innego. (Jeśli w ogóle jakaś optyka jest założona - ze zdjęć wynika że jest mniej więcej pół na pół)
Obrazek


Na koniec parę zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Post autor: Fromhold »

Tu o samym umundurowaniu.
http://www.wp.mil.pl/pl/strona/60/LG_58_167
Nieco fotek ze sprzętem
http://www.army.mil.pl/index.php/foto-galeria
Reportaże z operacji przeprowadzanych w Afganistanie, dużo zdjęć żołnierzy w warunkach bojowych , spore zróżnicowanie w wyposażeniu i umundurowaniu.
http://www.wojsko-polskie.pl/misje-zagr ... anistanie/
headache

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: headache »

Miedzy innymi dzięki pomocom zawartym w tym wątku powstały takie polako-podobne twory :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: Raleen »

To czekamy jeszcze na domalowanie, tak by się prezentowali w pełnej krasie :) .
Przerabiałeś dużo? (wybacz pytanie, nie znam się na figurkach nazbyt jak wiadomo)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: Jarek »

I z czego jest baza? Amerykanie?
headache

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: headache »

Potraktuję to jak komplement :) bo sam je zrobiłem ale używam dwóch różnych mas i stąd te dwa kolory, pomaluję je ale dopiero po odlaniu w metalu :).
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: Jarek »

Jak twoje od podstawki to szacun :)

Będziesz odlewał to kupie :)
headache

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: headache »

Dzięki :)

Będę odlewał mam nadzieję jeszcze w tym roku :)
Jeszcze czterech mi potrzeba do kompletu.
Awatar użytkownika
czaki
Chorąży koronny
Posty: 1337
Rejestracja: niedziela, 11 stycznia 2009, 21:24
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Wojsko Polskie - czasy współczesne (Irak, Afganistan)

Post autor: czaki »

Jeśli będziesz je dystrybuował jakoś, to jestem Twoim pierwszym klientem. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ambush Alley: Force on Force”