Poligon 2/2009

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Poligon 2/2009

Post autor: Andrzej »

Jednym z artykółów "Poligonu" jest zatytułowany "Wozy bojowe II Korpusu Pancewrnego SS pod kurskiem" autorstwa Norberta Bączyka. Ponieważ teraz pisz książkę o kursku specjalnie kupiłem ten dwumiesięcznik. Na pierwszy rzut oka nieźle on wyglądał liczne tabelki 14 stron oraz ciekawe zdjęcia. Szybko się jednak ozczarowałem większość tekstu jest omówieniem tabelek nic właściwie nowego nie dodając. Z tezami autora można się w większości można zgodzić to znalazłem pewien często popełniany błąd jakoby 13 lipca korpus SS odpierał ciężkie ataki sowieckiej 5 APanc. W rzeczywistości nic takiego nie miało miejsca owszem zostały wydane odpowiednie rozkazy ale nikt ich nie zaczą nawet wykonywać. Po 12 lipca sowieckie korpusy poniosły tak wielkie straty że o żadnym ataku nikt tak naprawde nie myślał. Potwierdzają to niemieccy żołnierze oraz sowieccy oficerowie. Atak tego dnia miał być przeprowadzony specjalnie dla Stalina aby po tym przedstawić straty własne jakie miały powstac w wyniku trzech dni walk a nie jednego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”