[Teatr Polskiego Radia] Żadnych marzeń

Czasopisma oraz szeroko rozumiana publicystyka, wydarzenia kulturalne i inne tematy niemieszczące się w ramach filmu i literatury.
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

[Teatr Polskiego Radia] Żadnych marzeń

Post autor: Match »

http://www.polskieradio.pl/ramowka/audycja.asp?a=84082
dzisiaj 21.28 ? 21.58 ? Teatr Polskiego Radia - Rafał A. Ziemkiewicz ?Żadnych marzeń? ? w reżyserii i adaptacji Andrzeja Piszczatowskiego.Obsada: Adam Woronowicz, Jacek Braciak, Sławomir Pacek,
Krzysztof Gosztyła, Zygmunt Sierakowski, Sławomir Holland, Michał Sitarski i Maria Robaszkiewicz.
?1 września 1939 roku, Nikodem Dyzma, premier Rzeczpospolitej Polskiej, zjawił się w bunkrze Sztabu Generalnego punktualnie o czwartej rano. [...] W spotkaniu uczestniczyli tylko najbliżsi współpracownicy premiera, [...] generałowie: Sikorski, Rayski, Maczek, Thomee, Rowecki, Sosabowski, Dobrzański i pułkownik Raczkiewicz, szef wywiadu wojskowego. [...] Wokół stołu z wielką mapą sztabową, zgromadziło się grono najbliższych wojskowych współpracowników premiera, jego, jak czasem mawiano, pretorianie - liderzy nieformalnego stronnictwa, z którym przed kilku laty rozpoczął starania o głęboką reformę polskiego wojska. [...] Teraz, gdy premier wodził wzrokiem po symbolach oznaczających polskie i niemieckie jednostki, lotniska i obszary ześrodkowania, na jego twarzy znac było zmęczenie i bezsenność, ale nie było w niej obawy. Ani śladu! [...] Panowie, powiedział Dyzma: Zrobiliśmy co było w naszej mocy i myślę, że Niemców czeka bardzo przykra niespodzianka!? Tak zaczyna się opowiadanie Rafała A. Ziemkiewicza zatytułowane ?Żadnych marzeń?, w którym Polska w 1939 roku powstrzymuje Niemców, Hitler - po procesie przed trybunałem Ligi Narodów - jedzie ?ciupasem? na odsiadkę we Wronkach, Stalin nie odważa się zaatakować, wspaniała przedwojenna polska inteligencja, której nie wyniszczyli okupanci ze wschodu i zachodu, pracuje dla uczynienia z Ojczyzny potęgi gospodarczej i kulturalnej, a w rezultacie Polska drugiej połowy XX wieku jest ?krainą szczęśliwości?...
Zapowiedź brzmi ciekawie, myślę że warto przeznaczyć pół godziny na słuchanie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Match, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Rozumiem, że Ziemkiewicz stał się wyznawcą Oliwkowego Jędrusia?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”