Charków-Donbas 1943 (Ł. Przybyło, Bellona-HB)

Literatura, ze szczególnym uwzględnieniem literatury historycznej i militarnej.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Charków-Donbas 1943 (Ł. Przybyło, Bellona-HB)

Post autor: Raleen »

Miałem okazję niedawno oglądać tą książkę i zapoznać się z opiniami na jej temat.

Pewnie będzie to nie lada ciekawostką :wink: zwłaszcza jak na Bellonę i serię HB, ale książka ma bardzo dobre i dość szczegółowe mapy. Już samo to zwraca uwagę :wink:

Ktoś czytał może?
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 października 2007, 12:07 przez Raleen, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Przemos19
General der Panzertruppen
Posty: 4986
Rejestracja: sobota, 10 czerwca 2006, 22:46
Lokalizacja: Zawiercie/Katowice
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Post autor: Przemos19 »

Mam zamiar kupić, tez zwrocilem uwage na wreszcie dokladne mapy :)
http://www.przemos85.blogspot.com/ - blog poświęcony OWW2 i wargamingowi

http://www.battlegroup.net.pl - strona poświęcona Operation World War 2 i wargamingowi
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Kupiłem i przeczytałem. Jak na nasze standardy bardzo dobre. Brakuje dokładnego OdB (choć jest w sieci). Trochę rozważań na poziomie operacyjnym jest, choć trochę więcej na pewno by się przydało. Mapy są owszem niezłe. Malkontant mógłby się tylko czepiać:
- przedać by się mogło parę zdań więcej o działaniach nad rzeką Mius i jakiś obiektywnego opisu działań pod Diebalcewem,
- nie wszystkie miejscowości w tekście są na mapie.
Niemniej wieeelki plus za poruszenie i opracowanie tematu obecnego w naszej literaturze bardzo szczątkowo.
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

Post autor: Leo »

Przeczytałem i potwierdzam pozytywną opinię Leguna. Monografie tego typu, opisujące wielkie bitwy, są zazwyczaj naładowane dużą ilością nazw związków taktycznych, nazw miejscowości itp. Oczywiście jest to niezbędne, ale przez to autor ma niełatwe zadanie - jak opisać to ciekawie i jednocześnie merytorycznie. Tutaj chyba się to udało. Dlatego nie żałuję zakupu i polecam tę książkę.

Aha, ilustracje jak zawsze w tej serii są niskiej jakości. I na pierwszej mapie jest błąd przy oznaczeniach dat przesuwania frontów.
Bogus_law
Captain
Posty: 833
Rejestracja: sobota, 20 maja 2006, 11:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Bogus_law »

Jestem w połowie tej pozycji i bardzo mi się spodobała. Czyta się bardzo dobrze, jestem pod wrażeniem wprowadzającej części tej książki, która nawet laika by przygotowała do zrozumienia reszty książki.
Czy to jest debiut autora czy może coś jeszcze się ukazało ?
Awatar użytkownika
Futrzaty
Sergent-Major
Posty: 159
Rejestracja: poniedziałek, 2 października 2006, 20:36
Lokalizacja: Varsowia
Kontakt:

Post autor: Futrzaty »

To jest debiut . Mam nadzieje , że administracja nie uzna tego za niedopuszczalną reklame innego forum :
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?t=119389
Łukasz Przybyło to Morden.
Czesanie futra jest fajne i ciekawe, bo jest ciekawe i fajne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Ha, dobrze, że podałeś nick autora, bo ja go kojarzę jeszcze z forum PoGa. Nie znam Mordena, aczkolwiek z tego wnoszę, że to człowiek któremu nasze środowisko jest w najgorszym razie nieobce. Dziś czytałem trochę pierwszą część książki o rodzajach wojsk i bardzo dobrze mi się czytało, więc co prawda na podstawie tego ograniczonego fragmentu, ale sądzę, że mogę podzielić dobre opinie o tej książce.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43401
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3972 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Recenzja książki na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=112

Autorem recenzji jest Raleen.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Literatura”